06 Aralık 2013, Cuma 18:19:48

ANKA TEST UÇUŞUNDA KAZA YAPTI

Tusaş Havacılık ve Uzay Sanayi tarafından geliştirilen insansız hava aracı ANKA test uçuşları sırasında kırım geçirdi...
  • Yorumlarda göründüğü uzere buna ilginçtir sevinen de var uzulende. En basta 2ucak düştü diye yazilan yorumun üstünden gitmek istiyorum ki biraz arastirmayi öğrenin. Arastirma sonuclarini haber sitelerinden değil firmanin kendisinden öğrenin. İki prototype in düşmesi bilerek yapilmis biseydir. Bu araçlar ucuz teknolojiyle uretilmiyor dolayisiyla üretici herhangi bir aksaklik durumun da araç üzerinde bulunan teknoloji ve bilgilerin calinmamasi acisindan kendi kendini imha etme yeteneğini yüklüyor ki bunda ne kadar basarili olduklarini tabiki canli örnekle görmek gerekiyor. Olay budur. Öyle bos eleştirme. Ona da emek harcandi.
  • Dunyanın heryerinde mühendislik yaptım Boeing de dahil hic kimse anasının karnında öğrenmiyor bu isleri, saçma bir RA arızası yüzünden dusmedimi 737 miz Amsterdam da.İt ürür kervan yürür diye bir soz vardır arkadaslar çalısmaya devam
  • Insasizda olsa ucak sonucta hatali bakim yaparsin duser, hava kotudur duser, pilotaj hatasidir duser, dunyanin en iyi havayollarinda kazalar oluyor, 3 senedir ucan bir ucak prototipler kim bilir kac bin saat uctu, amerkanin global insansiz hava araci iranda dusmedimi? Dunyadaki butun iha lar gelistirilirken boyle kazalar olmustur....
  • Türkiye'de işe alımlar hakikaten çok sıkıntı, TAI'de de bu durum var. Paşaların sözünün geçtiği yer ve de torpilli isen işe girmende bilginin önüne geçiyor. Ülkemde iktidar değişiyor cumhuriyetin kuruluşundan beri ama kafa yapısı değişmiyor nedense, herkes tanıdığını kayırıyor. Çok mu duygusal milletiz acaba, bilmiyorum.
  • Mutlaka kazalardan alinacak dersler ve tecrübeler vardir. Burada TAI, Hava Kuvvetleri personelinin daha titiz olmalari gerekli. Olaylarin arkasindan pozitif ve yapici kritik yapilmali ki bu yatirimlarimizdan verimli sekilde yararlanilsin.
  • Uctugu zaman dusen ucak. Hangardan cikarken "abi n'olur beni ucurmayin" diye yalvariyor. Dunya ucuncusu ama..
  • Ben uçakla alakalı bir şey olduğuna inanmıyorum. Pilotajdır kesin. İnişte kırmış belliki. Bu arada kırıma sevinen Türkçe öğrenmiş Yunanlılar var burada, hey Allah'ım..
  • Kaza mutlaka olur, ama asla vazgecmek yok. Umutsuzlukda yok.
  • Zümrüd-ü Anka neden düştü acaba? Halbuki biz havacılıkta öyle bir ileriyiz ki, 3 ay içinde uçak yapacak, satacak ve insan taşıyacağız. Offf......bu saatte bu kadar yorum oluyor işte....fazla saçmalık dinleyemem....
  • Bu teknik incelemelerin sonucunu (tabi biterse) merakla bekliyoruz.

Batman'da, İnsansız Hava Aracı (İHA) merkeze bağlı İkiztepe Köyü yakınlarında düştü. Jandarma Bölge Komutanlığı yakınlarında düşen İHA'nın, ardından yandığı belirtildi.

Diyarbakır'daki 2'nci Hava Kuvvet Komutanlığı 8'inci Ana Jet Üssü Komutanlığı'na bağlı olan Batman İnsansız Hava Araçları Üs Meydan Komutanlığı'ndan bugün eğitim uçuşu için kalkan bir İHA, saat 16.00 sıralarında merkeze bağlı İkiztepe Köyü yakınlarında, belirlenemeyen bir nedenle düştü. Batman Jandarma Bölge Komutanlığı'na da yakın olan bölgede düşen İHA'nın, düştükten sonra yandığı belirtildi. İtfaiye ekipleri İHA'nın düştüğü bölgenin çamurlu olması nedeniyle yangını söndürmede güçlek çekerken, polisin çevrede güvenlik önlemleri aldığı görüldü.

TAI'den yapılan açıklamada şöyle denildi;

2013 yılının ikinci yarısından itibaren operasyonel test ve değerlendirme uçuşları Batman’da sürdürülen ANKA İnsansız Hava Aracı’nda, 6 Aralık 2013 tarihinde icra edilen test uçuşu esnasında kaza-kırım yaşanmıştır. Olaya ilişkin teknik incelemeler devam etmektedir. 

ANKA TEST UÇUŞUNDA KAZA YAPTI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (22)

Android Uygulaması ~ 9 yıl önce
Yorumlarda göründüğü uzere buna ilginçtir sevinen de var uzulende. En basta 2ucak düştü diye yazilan yorumun üstünden gitmek istiyorum ki biraz arastirmayi öğrenin. Arastirma sonuclarini haber sitelerinden değil firmanin kendisinden öğrenin. İki prototype in düşmesi bilerek yapilmis biseydir. Bu araçlar ucuz teknolojiyle uretilmiyor dolayisiyla üretici herhangi bir aksaklik durumun da araç üzerinde bulunan teknoloji ve bilgilerin calinmamasi acisindan kendi kendini imha etme yeteneğini yüklüyor ki bunda ne kadar basarili olduklarini tabiki canli örnekle görmek gerekiyor. Olay budur. Öyle bos eleştirme. Ona da emek harcandi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
he he ~ 9 yıl önce
Bilerek, deneme amaçlı imha edildi 2 uçak he? Saçmalığın bu kadarına pes. Ne olduğunuz belli. Burayı okuyan insanlar beyinsiz değil malesef.
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Dunyanın heryerinde mühendislik yaptım Boeing de dahil hic kimse anasının karnında öğrenmiyor bu isleri, saçma bir RA arızası yüzünden dusmedimi 737 miz Amsterdam da.İt ürür kervan yürür diye bir soz vardır arkadaslar çalısmaya devam

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 9 yıl önce
Insasizda olsa ucak sonucta hatali bakim yaparsin duser, hava kotudur duser, pilotaj hatasidir duser, dunyanin en iyi havayollarinda kazalar oluyor, 3 senedir ucan bir ucak prototipler kim bilir kac bin saat uctu, amerkanin global insansiz hava araci iranda dusmedimi? Dunyadaki butun iha lar gelistirilirken boyle kazalar olmustur....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
mühendis ~ 9 yıl önce
Türkiye'de işe alımlar hakikaten çok sıkıntı, TAI'de de bu durum var. Paşaların sözünün geçtiği yer ve de torpilli isen işe girmende bilginin önüne geçiyor. Ülkemde iktidar değişiyor cumhuriyetin kuruluşundan beri ama kafa yapısı değişmiyor nedense, herkes tanıdığını kayırıyor. Çok mu duygusal milletiz acaba, bilmiyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Vizyoner ~ 9 yıl önce
Mutlaka kazalardan alinacak dersler ve tecrübeler vardir. Burada TAI, Hava Kuvvetleri personelinin daha titiz olmalari gerekli. Olaylarin arkasindan pozitif ve yapici kritik yapilmali ki bu yatirimlarimizdan verimli sekilde yararlanilsin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
evet ama ~ 9 yıl önce
Evet ama bu kacinci kaza? Sivrihisar'da 2 tane birden dustu. Bilmiyorlarsa ogrensinler model ucak falan yapsinlar once
yazik ~ 9 yıl önce
Uctugu zaman dusen ucak. Hangardan cikarken "abi n'olur beni ucurmayin" diye yalvariyor. Dunya ucuncusu ama..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Ben uçakla alakalı bir şey olduğuna inanmıyorum. Pilotajdır kesin. İnişte kırmış belliki. Bu arada kırıma sevinen Türkçe öğrenmiş Yunanlılar var burada, hey Allah'ım..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Kaza mutlaka olur, ama asla vazgecmek yok. Umutsuzlukda yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
B-52 ~ 9 yıl önce
Zümrüd-ü Anka neden düştü acaba? Halbuki biz havacılıkta öyle bir ileriyiz ki, 3 ay içinde uçak yapacak, satacak ve insan taşıyacağız. Offf......bu saatte bu kadar yorum oluyor işte....fazla saçmalık dinleyemem....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tayi ~ 9 yıl önce
Bu teknik incelemelerin sonucunu (tabi biterse) merakla bekliyoruz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000