25 Mayıs 2009, Pazartesi 15:44:03

SunExpress uçağı arıza yapınca seferler aksadı...

SunExpress Havayolları'na ait Bursa-Erzurum seferini yapacak uçak arızalanınca yolcular mağdur oldu.
  • arkadaş ne istersiniz bu sun ex den. kar acıklar birsuru yok almanlar kazanıyor. ucak arıza verince hiçbir risk almadığı için eleştiriliyor. evet arkadaşım rötar eşittir sun express. sen kalk bakalım kış aylarında izmirden vana karsa erzuruma malatya ya samsuna sivasa. gör bu havalimanlarının halini. inemiyor ucaklar sun ex ne yapsın. Atanmıs oraya işten doğru dürüst anlamayan adamlar. ucak izmirden gelsin nasıl olsa acılır diyor. yanlıs bilgiyi gonderiyor. bunlarla kac defa karsılastı bu şirket. kac defa ucağı havadan geri döndü. kimse bilmez bu rötarların sebeplerini. teknik bakımları birgün gecikmez bu firmanın. safety herseyin oncesinde dir. buyrun ucun bakalım aynı noktalara görelim rötar nasıl oluyomus. daha iyiyseniz buyrun ucun!!!
  • abicim ben musteriyim. Her zaman hakliyim. Ucaklarin beklemesiymis tamiriymis yedek ucakmis dinlemem. Paramla ucuyorum. Bana hizmet verecek, veremiyorsada cekilsin kenara, Turk Halkina yapilan duygu somurusuyle para kazanma devri birgun bitecek, Allah Korusun yarin birgun ucak dusse heralde ayni seyleri soyleyeceksiniz, Eee hersey kolay olmuyor, efendim gozden kacmis, yok falan filan... Benim icin musterinin huzuru onemli, sirketin para kazanmasi buyumesi yonetiminin sorunu,,, herkes isini tam yapsin. Yok oyle duygu somurerek is yapmak. Yeter !!!!
  • Arkadaşlar Sun Express firma olarak bir çok konuda bir numaradır, bunu şirketin 'bir çok yönünü'bilerek söylüyorum.Gecikme yaşanması, her havayolunda kötü birşeydir. Bazı zamanlar SUN EXPRESS te sık yaşandığını bile gördüm, ama buna rağmen tek geçerim. Bir çıkarım yok, yanlış anlaşılmasın:)Firmanın Kokpit ekibi/KAbin ekibi/Teknik altyapı ve Ciddiyeti gibi konularda ciddi gözlem yapma fırsatı olan birisi olarak söylüyorum, firma çalışanı falan değilim sadece bildiklerimi paylaşmak istedim. Herkese güvenli uçuşlar dilerim. (Bir HAVACI)
  • yolcu kalmasın 5-10 dk gecikmeli kalkalımda, kalmasın insanlar diye düşündüğünde iyi, uçağı arızalanınca ki gayet normal, bu memlekette arızalı uçakla uçan şirketleri de gördük, işte sonuçları, e o zaman şirket kötü.ayıp ayıp.tamam insanları eleştirin, gecikmelerini ayıplayın ama, yedekte uçak bulundurmuyor, arıza yaptı bizi yolda bıraktı diye değil.thy 12 saat rötarlı geldiğinde burada yorumları okuyamıyoruz, üstelik uçak arızası varken, ee 100 den fazla uçağı var neden yollamamış 1 tanesini demiyorsunuz, yollamaz, yollayamaz, o da seferden gelen, boş olan ilk uçağını yollayacaktır, eğer ki standby da uçak tutuyorsa vay bizim halimize, verdiğimiz vergilerle milyon dolarlık uçak yerde yatıyor demektir, esas bu duruma bu kadar yorum yapınız.
  • 20 uçakla operasyon yapan bir şirket için 1 uçağını standby da bekletsin diyen adamın bırakın ticari, normal zekasından şüphe ederim. kardeşim otobüs işletmiyorlar burada, siz o uçağın amortisman giderlerinden, kirasından haberiniz var mı? 50 tl yerine 70-80 tl dendiğinde ağız burun kıvıran sizler değil misiniz? siz sanırsınız ki biz bileti aldık hakkımı ver zamanında git. öncelikle hiç bir şirkette kimse gecikerek uçuş yapmak istemez, pilot aptal mı saatlerce meydanda bekleyecek, uçak tamir edilecek sonra uçacak.üstelik birçoğumuz biletimizi alırken dahi hala şirketin hakları neler, biz yolcuların hakları neler diye okumayız üzerindekileri, şirket fazladan 5 -10 kg bagajınızı idare edince, aman karsta vanda yolcu kalmasın kış günü
  • bu kadar kıskanılan bir şirket daha olabilir mi her gun thy nin ucakları gecikiyor haber yapmıyorsunuz böyle haberlerle sunexpressi kimse baltalayamaz arkadaslar sunexpress patlar demis bir yorumcu bu sirketin arkasında kimler var öğrende gel derim. arkadaşlar şampiyon belli 2 nci kim siz ondan haber verin :))) başka kapıya bulaşınız
  • Herhalde biletsiz dolaştınız yoksa biletlerde yazan kuralları bilirdiniz..
  • Yorumunuz uygunsuz ve hakaret içeren unsurlara yer verdiğinden dolayı yayımlanmamaktadır.
  • Lutfen bana Eski Turk romalari klasiklerinin ozetini cikarircasina cevap vermeyin. Benim dunyada gitmedigim yer sayilabilecek kadar azdir. Benim amacim geri kalmis Turk havaciliginin gelismesidir. ve bunun icin her zaman destek verecegim. Tabiki hakkimi arayacagim birakiyimda paramla rezilmi oluyum, birak kardesim eski laflari eskiden THY ye cok para oduyormusuz 50 60 tl ye bulmussun neyine yetmiyor laflarini,,, benim karnim bu laflara tok,, ben en iyisini isterim ayni zamanda Turkiyede yasayan herkes en iyisine layiktir. Sunexpress bu isi yapamiyacaksa kapatsin sirketi yapabilen biri cikar elbet... Ben musteriyim.. Dunyada soyle bir kural vardir, Musteri her zaman haklidir. Turkiyede Dunyanin bir parcasi,,, gerisini sen dusun,,,
  • Yanlisiniz var avrupanin en iyiysi.................Bir suru almanimizda var...........

SunExpress Havayolları'nın bugün saat 11:20 Bursa-Erzurum seferini yapması gereken uçak arızalandı. Arılanan uçağın sefere verilmeyeceği ve mağdur olan yolcular için yeni bir uçak gönderileceği öğrenildi.

Bugün saat 11:20'da yapılması planan Bursa-Erzurum seferi, meydana gelen arıza nedeniyle 18:15'e alındı.

Arızalanan uçağın normal şartlar altında Bursa-Erzurum-Bursa-Antalya seferlerine gerçekleştireceği ancak arıza nedeniyle seferlerde aksama yaşanabileceği ifade edildi.

SunExpress uçağı arıza yapınca seferler aksadı...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (19)

Misafir ~ 13 yıl önce
arkadaş ne istersiniz bu sun ex den. kar acıklar birsuru yok almanlar kazanıyor. ucak arıza verince hiçbir risk almadığı için eleştiriliyor. evet arkadaşım rötar eşittir sun express. sen kalk bakalım kış aylarında izmirden vana karsa erzuruma malatya ya samsuna sivasa. gör bu havalimanlarının halini. inemiyor ucaklar sun ex ne yapsın. Atanmıs oraya işten doğru dürüst anlamayan adamlar. ucak izmirden gelsin nasıl olsa acılır diyor. yanlıs bilgiyi gonderiyor. bunlarla kac defa karsılastı bu şirket. kac defa ucağı havadan geri döndü. kimse bilmez bu rötarların sebeplerini. teknik bakımları birgün gecikmez bu firmanın. safety herseyin oncesinde dir. buyrun ucun bakalım aynı noktalara görelim rötar nasıl oluyomus. daha iyiyseniz buyrun ucun!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
abicim ben musteriyim. Her zaman hakliyim. Ucaklarin beklemesiymis tamiriymis yedek ucakmis dinlemem. Paramla ucuyorum. Bana hizmet verecek, veremiyorsada cekilsin kenara, Turk Halkina yapilan duygu somurusuyle para kazanma devri birgun bitecek, Allah Korusun yarin birgun ucak dusse heralde ayni seyleri soyleyeceksiniz, Eee hersey kolay olmuyor, efendim gozden kacmis, yok falan filan... Benim icin musterinin huzuru onemli, sirketin para kazanmasi buyumesi yonetiminin sorunu,,, herkes isini tam yapsin. Yok oyle duygu somurerek is yapmak. Yeter !!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Arkadaşlar Sun Express firma olarak bir çok konuda bir numaradır, bunu şirketin 'bir çok yönünü'bilerek söylüyorum.Gecikme yaşanması, her havayolunda kötü birşeydir. Bazı zamanlar SUN EXPRESS te sık yaşandığını bile gördüm, ama buna rağmen tek geçerim. Bir çıkarım yok, yanlış anlaşılmasın:)Firmanın Kokpit ekibi/KAbin ekibi/Teknik altyapı ve Ciddiyeti gibi konularda ciddi gözlem yapma fırsatı olan birisi olarak söylüyorum, firma çalışanı falan değilim sadece bildiklerimi paylaşmak istedim. Herkese güvenli uçuşlar dilerim. (Bir HAVACI)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
yolcu kalmasın 5-10 dk gecikmeli kalkalımda, kalmasın insanlar diye düşündüğünde iyi, uçağı arızalanınca ki gayet normal, bu memlekette arızalı uçakla uçan şirketleri de gördük, işte sonuçları, e o zaman şirket kötü.ayıp ayıp.tamam insanları eleştirin, gecikmelerini ayıplayın ama, yedekte uçak bulundurmuyor, arıza yaptı bizi yolda bıraktı diye değil.thy 12 saat rötarlı geldiğinde burada yorumları okuyamıyoruz, üstelik uçak arızası varken, ee 100 den fazla uçağı var neden yollamamış 1 tanesini demiyorsunuz, yollamaz, yollayamaz, o da seferden gelen, boş olan ilk uçağını yollayacaktır, eğer ki standby da uçak tutuyorsa vay bizim halimize, verdiğimiz vergilerle milyon dolarlık uçak yerde yatıyor demektir, esas bu duruma bu kadar yorum yapınız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
20 uçakla operasyon yapan bir şirket için 1 uçağını standby da bekletsin diyen adamın bırakın ticari, normal zekasından şüphe ederim. kardeşim otobüs işletmiyorlar burada, siz o uçağın amortisman giderlerinden, kirasından haberiniz var mı? 50 tl yerine 70-80 tl dendiğinde ağız burun kıvıran sizler değil misiniz? siz sanırsınız ki biz bileti aldık hakkımı ver zamanında git. öncelikle hiç bir şirkette kimse gecikerek uçuş yapmak istemez, pilot aptal mı saatlerce meydanda bekleyecek, uçak tamir edilecek sonra uçacak.üstelik birçoğumuz biletimizi alırken dahi hala şirketin hakları neler, biz yolcuların hakları neler diye okumayız üzerindekileri, şirket fazladan 5 -10 kg bagajınızı idare edince, aman karsta vanda yolcu kalmasın kış günü

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
bu kadar kıskanılan bir şirket daha olabilir mi her gun thy nin ucakları gecikiyor haber yapmıyorsunuz böyle haberlerle sunexpressi kimse baltalayamaz arkadaslar sunexpress patlar demis bir yorumcu bu sirketin arkasında kimler var öğrende gel derim. arkadaşlar şampiyon belli 2 nci kim siz ondan haber verin :))) başka kapıya bulaşınız

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Herhalde biletsiz dolaştınız yoksa biletlerde yazan kuralları bilirdiniz..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Yorumunuz uygunsuz ve hakaret içeren unsurlara yer verdiğinden dolayı yayımlanmamaktadır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Lutfen bana Eski Turk romalari klasiklerinin ozetini cikarircasina cevap vermeyin. Benim dunyada gitmedigim yer sayilabilecek kadar azdir. Benim amacim geri kalmis Turk havaciliginin gelismesidir. ve bunun icin her zaman destek verecegim. Tabiki hakkimi arayacagim birakiyimda paramla rezilmi oluyum, birak kardesim eski laflari eskiden THY ye cok para oduyormusuz 50 60 tl ye bulmussun neyine yetmiyor laflarini,,, benim karnim bu laflara tok,, ben en iyisini isterim ayni zamanda Turkiyede yasayan herkes en iyisine layiktir. Sunexpress bu isi yapamiyacaksa kapatsin sirketi yapabilen biri cikar elbet... Ben musteriyim.. Dunyada soyle bir kural vardir, Musteri her zaman haklidir. Turkiyede Dunyanin bir parcasi,,, gerisini sen dusun,,,

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Yanlisiniz var avrupanin en iyiysi.................Bir suru almanimizda var...........

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000