16 Nisan 2010, Cuma 09:54:49

Türkiye ile Çin arasında hava köprüsü kurulacak...

Türkiye-Çin arasında uçuş nokta ve frekans sayısı arttırıldı...
  • THY Guangzou'ya uçarsa pekala yolcu ve kargo toplar!... Bugün Katar AW, Emirates, Singpur, Malaysia hepsi ana hublarından Guangzhou'ya haftada 5-7 frekans sefer yapıyorlar ve yeterli dolulukta uçuyorlar. Coğrafi olarak Hong Kong ile Guangzhou'nun yakın olması çok da caydırıcı değil. Elinizde biraz yükünüz varsa Hong Kong'dan Shenzhen veya Guangzhou'ya (eski adıyla, Kanton) kara yolu veya trenle gitmek oldukça bir işkencedir; bunun tersi olan parkurda da dediğim geçerli. Keşke mümkün olabilse de Istanbul-Shenzhen direkt hattı açılabilse...
  • Çin den mal getiren Kargo uçakları, giderken ne götürecekler merak eden yokmu. Türki cumhuriyetlere giden çuval trafiğine güveniyorlar herhalde.
  • gangzou ya da ucmaya baslıcak thy demek ki ama hong kong a cok yakın degilmi orası biraz riskli olacak
  • Çin'den ülkemize hiçbir şekilde döviz gireceğini sanmıyorum. Bu haberdeki anlaşma, Çin'e bizden daha fazla dövüz akmasına neden olacak. Varyag gemisi boğazdan geçsin diye 1 milyon turist sözü vermişlerdi, hani ne oldu? Öküz öldü ortaklık bitmişti o gün. Almanlar demiryolu döşediler Çin'e kadar. Hamuduyla götürüyorlar malı.

Türkiye'nin dış hat uçuş ağını genişletmek adına diğer ülke sivil havacılık otoriteleriyle anlaşmalar imzalayan Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), bu kapsamda son olarak Türkiye Çin arasındaki hava ulaşım anlaşmasını güncellemek için Çinli yetkililerle bir araya geldi.

Sivil Havacılık Genel Müdürü Dr. Ali Arıduru ve Çin Sivil Havacılık Otoritesi Genel Müdürü Ronghua Wang başkanlığındaki Türkiye-Çin sivil havacılık müzakereleri 14 Nisan 2010 tarihinde Ankara’da gerçekleştirildi.

Yapılan görüşmeler neticesinde imza edilen Mutabakat Zaptına göre Türk menşeli taşıyıcılar için Çin Halk Cumhuriyeti’nde Pekin ve Shangai noktasına ilave olarak Guangzhou noktasına sefer gerçekleştirme hakkı alındı.

Türkiye ile Çin arasında toplamda haftalık 10 frekans olan tarifeli yolcu seferleri sayısı, her iki ülke tarafından tayin edilen havayolu işletmelerince kullanılmak üzere İstanbul-Shangai, İstanbul-Pekin ve İstanbul-Guangzhou hatlarında 7’şer frekans olmak üzere toplamda iki kat arttırılarak haftalık 21 frekansa çıkarıldı.

Tayin edilmiş havayolu işletmelerinin iki ülke arasında tarifeli kargo seferi yapabilme hakkı ise gelişen ticari ilişkilerin göz önünde bulundurulmasıyla haftalık 4 frekanstan 14 frekansa çıkarıldı.

Türk ve Çin Sivil Havacılık Yetkileri bir önceki müzakere kapsamında 23-24 Mart 2009 tarihleri arasında Ankara'da bir araya gelmiş, müzakere sonunda İstanbul-Pekin Şanghay-İstanbul olarak düzenlenen seferlerin, İstanbul-Pekin-İstanbul ve İstanbul-Şanghay-İstanbul olarak ayrılmasına, güzergâhların herhangi birinde 7 frekansı geçmemek koşuluyla her iki ülkeden düzenlenecek seferlerin haftada toplam 10 frekans ile sınırlandırılmasına, ayrıca her iki ülkeden yapılacak kargo uçuşlarının, uçak tipi sınırlaması olmadan haftada toplam 4 frekans düzenlenmesine karar vermişti.

Gerçekleştirilen son müzakere ile Türk taşıyıcıların imkânları geniş ölçüde artırılmış oldu.
 

Türkiye ile Çin arasında hava köprüsü kurulacak...

Yorumlar

Misafir ~ 14 yıl önce
THY Guangzou'ya uçarsa pekala yolcu ve kargo toplar!... Bugün Katar AW, Emirates, Singpur, Malaysia hepsi ana hublarından Guangzhou'ya haftada 5-7 frekans sefer yapıyorlar ve yeterli dolulukta uçuyorlar. Coğrafi olarak Hong Kong ile Guangzhou'nun yakın olması çok da caydırıcı değil. Elinizde biraz yükünüz varsa Hong Kong'dan Shenzhen veya Guangzhou'ya (eski adıyla, Kanton) kara yolu veya trenle gitmek oldukça bir işkencedir; bunun tersi olan parkurda da dediğim geçerli. Keşke mümkün olabilse de Istanbul-Shenzhen direkt hattı açılabilse...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
Çin den mal getiren Kargo uçakları, giderken ne götürecekler merak eden yokmu. Türki cumhuriyetlere giden çuval trafiğine güveniyorlar herhalde.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
gangzou ya da ucmaya baslıcak thy demek ki ama hong kong a cok yakın degilmi orası biraz riskli olacak

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
Çin'den ülkemize hiçbir şekilde döviz gireceğini sanmıyorum. Bu haberdeki anlaşma, Çin'e bizden daha fazla dövüz akmasına neden olacak. Varyag gemisi boğazdan geçsin diye 1 milyon turist sözü vermişlerdi, hani ne oldu? Öküz öldü ortaklık bitmişti o gün. Almanlar demiryolu döşediler Çin'e kadar. Hamuduyla götürüyorlar malı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000