13 Kasım 2013, Çarşamba 16:27:16

SHGM'DEN HAVACILIK İŞLETMELERİNE ÖNEMLİ DUYURU

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), tüm havacılık işletmelerini yakından ilgilendiren bir duyuru yayınladı. Peki, SHGM Genel Müdürü Bilal Ekşi imzalı bu duyuru ne için yapıldı?
  • Yabancı pilot yorumuna tamamen katılıyorum:) sektörün içinde bir pilotum. Bu yabancı pilotlar yalnızca haklarımızı yemekle kalmıyor Türkiye'deki çalıştıkları şirketlerin ahlakınızdan bozuyorlar. Patronlar buna göz yumuyorum bilemem. Bakın pegasusa: yabancı pilota göz kırpıyormu.HAYIR. Ali bey bunun farkında. Yabancı pilot uzun süre yatı yaptığı bir dış görevde harcırahının bir bölümünü ekip planlama görevlisine verirse istediği planımda çıkarır, ülkesinede gidip gelir.'Uçakla bir saat' Bizde patrona küfür ederiz. Helâlinden para kazanmak bu olsa gerek...? Not:Sonrada egedeki şehitlerimize ağlarız.
  • Havayolu sektörü dışından bir gözlemci olarak bilgim ve tesbitim olmasa da bir tahmin olarak, ülkede yabancı pilot saltanatı olduğunu ve büyüklü küçüklü tüm firmaların yönetimlerinin de bu şekilde parça başı açıktan elden ödemeli eleman çalıştırdığını düşünüyorum. Bu nedenle de ülkesini seven bir Türk olarak ülkenin yetiştirdiği elemanlara yazık olduğu görüşündeyim.
  • Yahu bizim Pilotlar olarak Odamız Vakfımız vs yokmu??Gerçi aidatımız geç yatırsak hemen birileri arıyor..Yani varsada böyle önemli konularda niye yokmuş gibi davranıyorlar??Alooo
  • ben işimi adam gibi yapıyorsam shgm de yapacak kardeşim, o kadar harç/para emek veriyoruz, o adamlarda bizim vergilerimizle maaş alıyorlar. Oturarakta eleştiririm, yatarakta, bu kimseyi bağlamaz. 4-5 ay lisanslarımız bekledi. Hala'da herşey muallak - TEKNİSYEN lisansından bahsediyorum, sistemleri inanılmaz yavaş ve kimseye ulaşılamıyor. Kısacası bende revizyon gerekliliğine inanıyorum... Memnun olan pilot amcalara'da mutluluklarının devamını dilerim. Orayı düzene sokan kişinin, teknisyen lisanslarına ve genelgelerine de el atmasını bekliyoruz.
  • öyle oturduğunuz yerden yorum yapmak kolay. peki sivil havacılığın gelişmesi için sizler neler yapıyorsunuz? Kendinize hiç sordunuz mu? Konu SHGM olunca vurun abalıya. İyi yapılan şeyleri de takdir edin biraz. Aşağıdaki yorumları okuyan birisi her şeyin kontrolsüz bir şekilde yürüdüğünü ve Türkiye'de Sivil Havacılık diye bir kurum olmadığını zanneder. SHGM ile koordineli çalışan ve bu sektörün gelişimine katkı sağlamak isteyen onlarca insan tanıyorum. Teklif ve çözüm önerilerinizle siz de gelin, çalışın, üretin. Hala bir şeyler eksikse o zaman haklısınız.
  • Shgm A-Z yenilenmeli
  • SHGM de çalışan çok kıymetli arkadaşlar var, bunlardan birisi de lisans şube, ama EASA da buyuk gol yendi bence , bu ivedilikle düzeltilmeli, Türk pilotlar çok güç durumlara düştü
  • Pardon ama SHGM yi yonetenler havaciliktan ne anliyormus? EASA ile ilgili ne biliryormus? Basta dogru durust Ingilizce bilen biri olmadigi surece bu isler suruncemede kalir. SHGM hala THY ofisi gibi calisiyor. Butyn isletmelere hitaben yazi yazmaya bile hakki olamaz. O isletmelerde ne oldugundan haberleri bile yok :) THY ile yazissin bence. Gerisi zatenkafaya gore takiliyor. Lisans mi? Cokta TIN :)
  • SHGM ilgisizligi yuzunden Turk pilotlar EASA onaylii degil, hepimizie kaybettirildi.
  • SHGM'nün bir an önce revizyona gitmesi gerekmektedir, işlemler çok ağır ilerlemektedir, gerek pilot - gerek teknisyen lisansları aylarca masalarda beklemektedir. Hele ki bir iletişim kurmaya çalışın, telefonla iletişim kurmak imkansız, haftalarca aramalarımıza cevap alamadığımız günler oldu. SHGM Gelişen havacılık sektörüne ayak uyduramamaktadır, personel sayısı ve personel istihdam gerekliliği hızla artmaktayken, 20-30 yıl önceki bürokratik engeller, bir türlü bitmek bilmeyen prosedürler ve bu prosedürlerin gerçekleşme hızı çok ama çok düşüktür. Ve sektörde SHGM'ye karşı bir güvensizlik, işlemlerin çok ağır ilerlemesinden ve muhattap bulunamamasından dolayı bıkkınlık oluşmaktadır. Tüm kural ve havacılık yasalarını avrupa'dan örnek alırken, hızlarını ve iş işleyişini kesinlikle örnek almamışız.

İŞTE SHGM TARAFINDAN YAPILAN O DUYURU:

"Bilindiği üzere ülkemizde görev yapacak olan, yabancı ülkeler tarafından lisanslandırılmış pilotların Türk tescilli hava araçlarında görev yapmadan önce JAA/EASA lisanslı pilot çalıştırma yetki belgesi veya validasyon belgesi alması zorunludur.

20/04/2012 tarih 5424 sayılı ICAO ve JAA/EASA Lisanslı Pilot Çalıştırma Usulleri Genelgesinin 3üncü maddesinde açıkça belirtildiği gibi,  JAA/EASA lisanslı pilot çalıştırma yetki belgesi veya validasyon belgesi başvurularında lisansı düzenleyen ülkenin sivil havacılık otoritesi tarafından düzenlenmiş lisans teyit mektubu bulunması gerekmektedir. Ancak son dönemde Genel Müdürlüğümüze yapılan başvuruların bir kısmında lisans teyit mektuplarının bulunmadığı görülmektedir.

Lisans teyit işlemlerinin daha hızlı ve güvenilir yapılabilmesi amacıyla Genel Müdürlüğümüz bünyesinde teyit işlemleri için [email protected] e-posta adresi oluşturulmuştur. Başvuru öncesi (tanzim veya yenileme) ilgili Sivil Havacılık Otoritesi tarafından teyit mektuplarının e-posta yolu ile Genel Müdürlüğümüze gönderilmesi gerekmektedir.  Aksi  takdirde  JAA/EASA  lisanslı  pilot  çalıştırma yetki belgesi veya validasyon belgesi başvuruları Genel Müdürlüğümüz tarafından kabul edilmeyecektir.

Diğer taraftan halihazırda ülkemizde görev yapmakta olan JAA/EASA lisanslı pilot çalıştırma yetki belgesi veya validasyon belgesi sahibi yabancı lisanslı pilotlar için de lisans teyit  mektuplarının  31.12.2013  tarihine  kadar  e-posta  yolu  ile  Genel  Müdürlüğümüze iletilmesi gerekmektedir."


SHGM'DEN HAVACILIK İŞLETMELERİNE ÖNEMLİ DUYURU

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (22)

iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Yabancı pilot yorumuna tamamen katılıyorum:) sektörün içinde bir pilotum. Bu yabancı pilotlar yalnızca haklarımızı yemekle kalmıyor Türkiye'deki çalıştıkları şirketlerin ahlakınızdan bozuyorlar. Patronlar buna göz yumuyorum bilemem. Bakın pegasusa: yabancı pilota göz kırpıyormu.HAYIR. Ali bey bunun farkında. Yabancı pilot uzun süre yatı yaptığı bir dış görevde harcırahının bir bölümünü ekip planlama görevlisine verirse istediği planımda çıkarır, ülkesinede gidip gelir.'Uçakla bir saat' Bizde patrona küfür ederiz. Helâlinden para kazanmak bu olsa gerek...? Not:Sonrada egedeki şehitlerimize ağlarız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yabancı pilot ? ~ 9 yıl önce
Havayolu sektörü dışından bir gözlemci olarak bilgim ve tesbitim olmasa da bir tahmin olarak, ülkede yabancı pilot saltanatı olduğunu ve büyüklü küçüklü tüm firmaların yönetimlerinin de bu şekilde parça başı açıktan elden ödemeli eleman çalıştırdığını düşünüyorum. Bu nedenle de ülkesini seven bir Türk olarak ülkenin yetiştirdiği elemanlara yazık olduğu görüşündeyim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Oda ~ 9 yıl önce
Yahu bizim Pilotlar olarak Odamız Vakfımız vs yokmu??Gerçi aidatımız geç yatırsak hemen birileri arıyor..Yani varsada böyle önemli konularda niye yokmuş gibi davranıyorlar??Alooo

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Shgm ~ 9 yıl önce
ben işimi adam gibi yapıyorsam shgm de yapacak kardeşim, o kadar harç/para emek veriyoruz, o adamlarda bizim vergilerimizle maaş alıyorlar. Oturarakta eleştiririm, yatarakta, bu kimseyi bağlamaz. 4-5 ay lisanslarımız bekledi. Hala'da herşey muallak - TEKNİSYEN lisansından bahsediyorum, sistemleri inanılmaz yavaş ve kimseye ulaşılamıyor. Kısacası bende revizyon gerekliliğine inanıyorum... Memnun olan pilot amcalara'da mutluluklarının devamını dilerim. Orayı düzene sokan kişinin, teknisyen lisanslarına ve genelgelerine de el atmasını bekliyoruz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
vurun abalıya ~ 9 yıl önce
öyle oturduğunuz yerden yorum yapmak kolay. peki sivil havacılığın gelişmesi için sizler neler yapıyorsunuz? Kendinize hiç sordunuz mu? Konu SHGM olunca vurun abalıya. İyi yapılan şeyleri de takdir edin biraz. Aşağıdaki yorumları okuyan birisi her şeyin kontrolsüz bir şekilde yürüdüğünü ve Türkiye'de Sivil Havacılık diye bir kurum olmadığını zanneder. SHGM ile koordineli çalışan ve bu sektörün gelişimine katkı sağlamak isteyen onlarca insan tanıyorum. Teklif ve çözüm önerilerinizle siz de gelin, çalışın, üretin. Hala bir şeyler eksikse o zaman haklısınız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İŞİMİZ ~ 9 yıl önce
İşimizi en iyi şekilde yapıyoruz, daha ne yapacağız ? Onlarda işlerini en iyi şekilde yapsın, millet onu istiyor.
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Shgm A-Z yenilenmeli

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Daha iyi olacak ~ 9 yıl önce
Yenileniyor, merak etmeyin
SHGM ~ 9 yıl önce
SHGM de çalışan çok kıymetli arkadaşlar var, bunlardan birisi de lisans şube, ama EASA da buyuk gol yendi bence , bu ivedilikle düzeltilmeli, Türk pilotlar çok güç durumlara düştü

Yanıtla

Kalan karakter 1000
shgm bitik ~ 9 yıl önce
Pardon ama SHGM yi yonetenler havaciliktan ne anliyormus? EASA ile ilgili ne biliryormus? Basta dogru durust Ingilizce bilen biri olmadigi surece bu isler suruncemede kalir. SHGM hala THY ofisi gibi calisiyor. Butyn isletmelere hitaben yazi yazmaya bile hakki olamaz. O isletmelerde ne oldugundan haberleri bile yok :) THY ile yazissin bence. Gerisi zatenkafaya gore takiliyor. Lisans mi? Cokta TIN :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yazik ~ 9 yıl önce
SHGM ilgisizligi yuzunden Turk pilotlar EASA onaylii degil, hepimizie kaybettirildi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Nasıl ~ 9 yıl önce
Türk pilot lisanslarının easa olması için, Türkiye'nin EASA üyesi olması gerekir. Buda şu işleyiş ve SHGM nin mevcut durumuyla İMKANSIZ görünmektedir.
Bilmiyorsan öğren ~ 9 yıl önce
Dünyadan haberin yok senin. EASA üyesiolabilmek için en başta AB üyesi olmak gerekiyor.
Sen biliyorsun ya ? ~ 9 yıl önce
Bilmiyorsan öğren! demişsin ama AB üyesi olmayan EASA üyeleri var. Bunu araştır, sen iyice öğren, sonra burada martaval oku. Senin dünya'dan haberin var öyle mi? :) EASA AB üyesi olmayan ülkeleride EASA member yapabiliyor. Sende bunu öğren... Dünya'dan senin haberin yok....
SHGM ~ 9 yıl önce
SHGM'nün bir an önce revizyona gitmesi gerekmektedir, işlemler çok ağır ilerlemektedir, gerek pilot - gerek teknisyen lisansları aylarca masalarda beklemektedir. Hele ki bir iletişim kurmaya çalışın, telefonla iletişim kurmak imkansız, haftalarca aramalarımıza cevap alamadığımız günler oldu. SHGM Gelişen havacılık sektörüne ayak uyduramamaktadır, personel sayısı ve personel istihdam gerekliliği hızla artmaktayken, 20-30 yıl önceki bürokratik engeller, bir türlü bitmek bilmeyen prosedürler ve bu prosedürlerin gerçekleşme hızı çok ama çok düşüktür. Ve sektörde SHGM'ye karşı bir güvensizlik, işlemlerin çok ağır ilerlemesinden ve muhattap bulunamamasından dolayı bıkkınlık oluşmaktadır. Tüm kural ve havacılık yasalarını avrupa'dan örnek alırken, hızlarını ve iş işleyişini kesinlikle örnek almamışız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Süper ÖZET ~ 9 yıl önce
elinize sağlık güzel özetlemişsiniz. Umarız ilgililer de bunun farkındadır, herkes 3 maymunu oynuyor. Bilmiyorum, görmedim, duymadım... SHGM çok işlevsiz kaldı..
fazıl şahin ~ 9 yıl önce
Pilot Lisansları yarım günde çıkıyor. veriyorsunuz 2 saat sonra lisans çıkıyor...
lisans ~ 9 yıl önce
Lisans Şubeyi tebrik ederim. Pilot lisansları aynı gün teslim ediliyor. Arkadaşlarımdan bazıları lisanslarını elden verdiler, yarım saat sonra lisanslarını aldılar. Sizin eleştiriniz bence pilot lisans şubesi için tamamen geçersiz. Herhalde son dönemde lisans şube ile hiç işiniz olmadı.
pilot ~ 9 yıl önce
Teknisyenler için dediğin doğru ama pilotlar için son 6 ay içerisinde hiç lisans şubeye evrak verdinmi? Eğer pilot isen ver bakalım evrakını, eksiği yoksa aynı gün içerisinde teslim alıyorsun. Eksiğin var ise telefon yada mail yoluyla sana bilgi verip eksik evrakını temin ettiriyorlar. Lisans şube çağ atladı son 6 ayda, umarım böyle devam eder
TEKNİSYENLER ~ 9 yıl önce
Teknisyenler olarak 5-6-7 ve hatta 8 ay bekleyenlerimiz oldu. Muhattap bulamadık, telefonlara yanıt bulamadık, resmen çıldırtıldık.
Lisans ~ 9 yıl önce
Evet teknisyen lisanslarında büyük problem var, lisanslarda değilde, işleyişte büyük problem var, bırakın anı gün almayı, senenin ilk 6 ayında verirseniz evrakları belki ikinci 6 ayına yetişir, yoksa bir sonraki seneye... Bu nedir arkadaş ya... Ayıptır günahtır...
PİLOTLAR ~ 9 yıl önce
Pilotlar çok memnun SHGM den tamam anlaşıldı. Olay budur. Tebrikler SHGM hiç çizgini bozma emi, pilotlar senden çok memnun... aynı gün lisans vermişsin.kısmen İŞİNİ yaptığı için övülen bi SHGM var, zaten onu yapmak zorunda, işi bu, diğer aksaklıklar ne olcak, internet sitesinden bi numara alın ve ulaşmay çalışın bakalım, ulaşabilecekmisiniz ?

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000