13 Haziran 2015, Cumartesi 09:22:10

SHGM'den drone talimatı

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), uzun zamandır merakla beklenen İnsansız Hava Aracı Taslak Talimatı'nı yayınladı. SHT-İHA olarak adlandırılan taslakta insansız hava araçlarının tescili, operasyonları, seyrüsefer, bakım ve uçuşa elverişliliği ile verilecek hava trafik hizmetlerinin esasları yer alıyor.
  • Arkadaşlar FAA nin dronelarla ilgili kurallarına bakmanızı öneririm Ordaki kurallardan biri tescil numarası bile almak gerekiyor. Yerden uçurduğumuz bu cihazlarla havada uçan uçak veya helikopterlerin uççuşunu tehlikeye atmamak adına olası büyük bir faciaya neden olunmaması için taslak halinde olan bu kurallar ciddi anlamda çok güzel olmuş.
  • Abi yapmayın oyuncakçıda satılıyor. Parayı veren alıyor. 10 yaşındaki çocuk aldı uçurdu diyelim Yeşilköyde, talimatımı gösterecez çocuğa. Bu işin çözümü daha ithalat aşamadında olaya el atmak.
  • Sayin SHGM bu dronelarla ilgili koklu cozum onerim var. butun multicopter ve drone lari toplatin bir yerde yakin kurtulun. size de bu yakisir zaten....
  • Drone uçurmak için TSE ye başvuracakmıyız sayın shgm. Herşeyde onu ön şart koşuyorsunuz ya? Veya bu konu için bodrumda bir otelde çalıştay yapalım mı?

Bu esaslar doğrultusunda Türk Hava Sahasında işletilecek İnsansız Hava Aracı (İHA) sistemlerinin operasyonlarını, sistemleri kullanacak kişilerin sahip olması gereken nitelikleri, İHA'ların uçuşa elverişliliklerine dair hususları ve İHA operasyonları sırasında verilecek hava trafik hizmetleri kurallarına uyulması öngörülüyor.

500 gram ağırlığının üzerindeki tüm araçlar İnsansız Hava Aracı kategorisine girmesi de önemli özelliklerinden birisi. Buna göre; İHA0'da ağırlık 500 gram ? 25 kg, İHA1'de 4-25 kg, İHA2'de 25-150 kg İHA3'te ise 150 kilogram üzerindeki araçlar alınacak.

Ayrıca İHA0'da tescil zorunluluğu, pilot lisansı zorunluluğu bulunmazken kategori büyüdükçe tescil, onay, eğitim-bakım gibi maddeleri zorunlu kılınıyor.

"İHA ve sistemlerinin işleticileri/sahipleri Türk Hava Sahasında Uçuş Yapan Türk ve Yabancı Sivil Hava Araçlarının Yaptırması Gereken Üçüncü Şahıs Mali Mesuliyet Sigortası Yönetmeliğine göre sigorta yaptırmak zorundadır ve sigortasız uçuş yapılması yasaktır" maddesi de yine taslağa ilişkin önemli maddeler arasında.

Taslakta ele alınan konulardan bir diğeri ise SHGM uçuşa yasak bölgeler. Bu bölgeler:

1- İrtifaya bağlı olmaksızın bir havalimanının belirlenmiş meydan referans noktası merkez alınarak 8 NM (15 km) alanda ve her iki yönde uzunlamasına 12 NM (22 km) ve her iki taraftan 2 NM (3,75 km) genişliğindeki sahada uçuşlar yasaklanacak.

2- Seyrüsefer yardımcı cihazları, helikopter pistleri, heliped, hava parkı, Genel Müdürlük internet sitesinde yayınlanmış olan denize/iniş kalkış alanlarda da İHA uçurmak yasak.

3- Askeri yasak bölgelerde, cezaevi ve güvenlik kısıtlı alanlarda ve NOTAM ile ilan edilen sahalarda da İHA'ların da uçması yasak olacak.

Taslak talimat hakkında görüş bildireceklerin 10 Temmuz 2015 tarihine kadar "Görüş Bildirme Formu"nu doldurmak suretiyle mevzuat@shgm.gov.tr adresine iletmeleri gerekiyor.

SHGM'den drone talimatı

Facebook Yorum

Yorumlar

Droncu ~ 6 yıl önce
Arkadaşlar FAA nin dronelarla ilgili kurallarına bakmanızı öneririm Ordaki kurallardan biri tescil numarası bile almak gerekiyor. Yerden uçurduğumuz bu cihazlarla havada uçan uçak veya helikopterlerin uççuşunu tehlikeye atmamak adına olası büyük bir faciaya neden olunmaması için taslak halinde olan bu kurallar ciddi anlamda çok güzel olmuş.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 6 yıl önce
Abi yapmayın oyuncakçıda satılıyor. Parayı veren alıyor. 10 yaşındaki çocuk aldı uçurdu diyelim Yeşilköyde, talimatımı gösterecez çocuğa. Bu işin çözümü daha ithalat aşamadında olaya el atmak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yasakla kurtul ~ 6 yıl önce
Sayin SHGM bu dronelarla ilgili koklu cozum onerim var. butun multicopter ve drone lari toplatin bir yerde yakin kurtulun. size de bu yakisir zaten....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 6 yıl önce
Drone uçurmak için TSE ye başvuracakmıyız sayın shgm. Herşeyde onu ön şart koşuyorsunuz ya? Veya bu konu için bodrumda bir otelde çalıştay yapalım mı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000