03 Temmuz 2017, Pazartesi 17:16:01

SHGM'den deniz uçaklarıyla ilgili yeni düzenleme

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), deniz uçakların suya iniş kalkışlarıyla ilgili yeni bir düzenleme yapıldığını duyurdu.
  • Hiç yoktan iyidir, 64 alan, 500 m açıkta operasyonda yarın çekilir 200 e,
  • İzmir Körfezi niye listede yok? Kim hazırlamış ki bu listeyi?
  • Deniz uçakları da sertifikalarını TSE den mi alacaklar. Sayın TSE hayranları ne düşünüyorsunuz
  • Haliç dahil mi değilmi standart türkiye klasiği ...yorumu shgmde ki memurun insiyatifine bırak..şimdi uğraş dur..
  • Virgin uzaya gidiyo bizimkiler 500 mt denize gole inisten bahsediyor yahu arkadas az gelistirin kendinizi ne olur ya havacilik bu kadar kotu ve zorlastirilamaz ne kadar gerideyiz ne kadar eeeeeh eeeh
  • İstanbul Boğazı kullanılamaz diyor. Burulaşın durumu ne olacak ? Haliç , boğaz kapsamında mıdır , değil midir ?
  • NASA' ya da haber versinler bari,eksik olmuş
  • ya bırakın bu işleri hayal!!!

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), deniz uçakların suya iniş kalkışlarıyla ilgili yeni bir düzenleme yapıldığını duyurdu.

Yapılan açıklamada denize iniş kalkış yapan uçakların halka açık yüzme alanlarından en az 500 metre açığa iniş yapabileceği belirtildi.

İşte SHGM'nin açıklaması;

Deniz uçakları tarafından deniz ve iç sular üzerindeki kontrolsüz iniş kalkış alanlarına yapılacak olan operasyonlar kaptan pilotun sorumluluğundadır. Halka açık yüzme alanlarından asgari beş yüz metre açığa inilir. İniş yapılmadan önce uçuş emniyet ve güvenliğini sağlamak üzere planlanan iniş yeri üzerinde deniz ve iç su trafiğini tespit etmek amacıyla keşif yapılır. Bu keşif, en az bir meydan turu şeklinde yapılır.

İniş ve kalkışlarda kullanılacak deniz ve iç su alanları uçuş emniyeti göz önünde bulundurularak işletmeciler ile liman başkanlıkları koordinesinde, liman başkanlıklarının bulunmadığı iç su alanlarında Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürlüğü, barajlarda Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü koordinesinde belirlenir.

İşletmeciler, Genel Müdürlüğe yapılacak uçuş izin talebinden önce su alanı tahsisi için gerekli izin işlemlerini tamamlar. Bir su alanının devamlı bir üs olarak kullanılmasına yönelik Genel Müdürlüğe yapılan deniz uçağı işleticilerinin talepleri; Genelkurmay Başkanlığı, Çevre ve Şehircilik, Orman ve Su İşleri, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlıkları, Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürlüğü, DHMİ Genel Müdürlüğü, Emniyet Genel Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, 20/11/1981 tarihli ve 2560 sayılı İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanuna tabi idareler ile ilgili resmi kurum ve kuruluşlarla bir defaya mahsus olmak üzere yapılacak koordinasyon sonucunda değerlendirilir.

Müsaade verilen sahalarda yukarıda belirtilen kurumları ilgilendiren herhangi bir değişiklik olması halinde Genel Müdürlüğe bilgi verilir. Genel Müdürlük bu bilgi üzerine gerekli koordinasyon işlemlerini tekrar başlatır.

İşletmelerce, başvurulacak deniz alanını belirten koordinatlar Seyir Hidrografi ve Oşinografi Dairesi Başkanlığınca yayımlanan o bölgenin deniz haritasında belirlenir ve bu koordinatlar haritanın WGS-84 Datum bilgisiyle birlikte verilir.

Tahsis edilen su alanları, sadece başvuru yapan deniz uçağı işletmecisine tahsis edilmemiş olup, diğer işletmeler Genel Müdürlükten gerekli uçuş iznini almaları şartıyla bu su alanlarını kullanabilirler.

İniş ve kalkış için İstanbul ve Çanakkale Boğazı, Türkiye genelindeki tüm trafik ayrım düzenleri, demirleme yerleri ve deniz trafiğinin yoğun olduğu deniz alanları kullanılamaz.

Devamlı bir üs amacıyla kullanılacak su alanının işleticisi ile varsa kontrol sahasında hizmet veren ATC ünitesi arasında hava trafik düzenlemeleri ve karşılıklı sorumluluklara yönelik bir protokol yapılarak Genel Müdürlüğe gönderilir ve uçuşlar bu protokol esasları dâhilinde icra edilir. Devamlı bir üs olarak kullanılmayı gerektirmeyen iniş ve kalkış yerlerinde herhangi bir protokol yapılmasına gerek yoktur. Yapılacak olan bu tür iniş ve kalkışlar kaptan pilotun sorumluluğunda Türkiye AIP’sinde yer alan kural ve esaslar çerçevesinde yapılır.

İlgili kurum ve kuruluşlarca uygun mütalaa edilerek Genel Müdürlüğümüz tarafından izin verilen suya iniş kalkış alanları aşağıda yer almaktadır.

SHGM'den deniz uçaklarıyla ilgili yeni düzenleme

Yorumlar Tüm Yorumlar (10)

Ayt ~ 7 yıl önce
Hiç yoktan iyidir, 64 alan, 500 m açıkta operasyonda yarın çekilir 200 e,

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Volvo ~ 7 yıl önce
İzmir Körfezi niye listede yok? Kim hazırlamış ki bu listeyi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
SHGM ve Sertifika ~ 7 yıl önce
Deniz uçakları da sertifikalarını TSE den mi alacaklar. Sayın TSE hayranları ne düşünüyorsunuz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Neden ~ 7 yıl önce
Neden SHGM nin aradığı Çevre yönetim sistemi sertifikası TSE den alınmak zorunda ? Bilen biri var mı ? Uluslararası firmaların sertifikası kabul görmüyor. Bütün dünya kabul ediyor SHGM hariç
Zrmma ~ 7 yıl önce
Haliç dahil mi değilmi standart türkiye klasiği ...yorumu shgmde ki memurun insiyatifine bırak..şimdi uğraş dur..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
infantino ~ 7 yıl önce
Virgin uzaya gidiyo bizimkiler 500 mt denize gole inisten bahsediyor yahu arkadas az gelistirin kendinizi ne olur ya havacilik bu kadar kotu ve zorlastirilamaz ne kadar gerideyiz ne kadar eeeeeh eeeh

Yanıtla

Kalan karakter 1000
??? ~ 7 yıl önce
İstanbul Boğazı kullanılamaz diyor. Burulaşın durumu ne olacak ? Haliç , boğaz kapsamında mıdır , değil midir ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
!!! ~ 7 yıl önce
Burulas sanki uçuyor da Burulas ın durumunu soruyorsun :))
NASA ~ 7 yıl önce
NASA' ya da haber versinler bari,eksik olmuş

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hayal ~ 7 yıl önce
ya bırakın bu işleri hayal!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000