04 Şubat 2011, Cuma 11:29:53

SHGM'DE SMS DÖNEMİ

Sivil Havacılıkta SMS dönemi başlıyor…
  • Tam Türk işi sondan başa gidecek bir uygulama yapılacakmış. Ya önce sen kendi kurumunda bunu yapacaksın daha sonra sektöre uygulatacaksın. Belkide SHGM anlamadı bu işi önce sektör yapsın bende bakayım ona göre yapılanmamı yaparım demiştir.
  • Sonra nasıl unutuluyor bu öğrenilenler
  • hava kuvvetleri bu sistemi 1975 yılından beri kullanıyor,sms kurslarını veriyor ve emniyet kadrolarında çalıştırdığı personelini bu kursları bitirmeden atamıyor.
  • Onur Air'de çalışıyorsan zaten biliyorsundur; tahmin etmene gerek yok, ama bilmiyorsan da boşa sallama... Yalnızca SunExpress iki yıldır uyguluyor ve sektörün içinde olan herkes de bunu biliyor. İşte bu gerçek bilgi...
  • BU SİSTEMİ BİLDİĞİM KADARI İLE SADECE ONUR HAVAYOLLAR İKİ YILDAN BERİ UYGULUYOR.YANİ """KİMSELERİN BEĞENMEDİĞİ ONUR AIR"""
  • SMS uygulamasında, SHGM kendisi için ne yapacak? Çünkü kendi organizasyonunda hala çok önemli kadrolarda atanmamış POST HOLDER'ları (Gn Md Yrd, Daire Bşk, Şube Md, Bölge Md vs vs) var. SHGM önce mutlaka kendisine SMS uygulamalıdır. Bir Devletin kendi kurumunda birçok eksiklikleri varken, uçuş emniyetinin sağlanmasını diğer kurumlardan istemesi ne kadar etiktir? Böyle bir SHGM örneği ancak geri kalmış ülkelerde vardır. Sonra da ülkemizde uçak kazaları niçin oluyor diye birbirimizi suçluyoruz. SHGM sağlam olsun herşey sağlam olur.
Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, sivil havacılık sektörünün uluslararası kurallar çerçevesinde yeniden yapılandırılması çalışmaları çerçevesinde Emniyet Yönetim Sistemi (SMS) ile ilgili düzenlemeyi hayata geçirdi.

SHGM’nin Ocak ayında yayımladığı talimat çerçevesinde, ticari hava taşıma işletmeleri, uçuş eğitim ve uçak bakım kuruluşları Emniyet Yönetim Sistemi oluşturacak. Sivil havacılık faaliyetlerinde emniyet seviyesinin yükseltilmesi amacıyla hayata geçirilen düzenleme, havacılık işletmelerinin bünyelerinde oluşturacakları Emniyet Yönetim Birimleri ile yeniden yapılandırılmasını içeriyor.

İşletmeler, 2011 Temmuz sonuna kadar Emniyet Politikasını ve Emniyet Yönetim Sistemi Sorumlularını belirleyerek Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüne bildirecek. Uluslararası ve ulusal düzenlemeler ile birlikte işletme gereksinimlerine uygun olarak bir kurumsal emniyet politikası hazırlanarak, emniyetle ilgili kurumsal taahhütleri ile uygulama için gerekli iş gücü ve finansman kaynaklarının tedariki konusundaki bilgileri beyan edecek.

Emniyet yönetim sisteminin etkinliği, kalite yönetimi tarafından sürekli izlenerek gerektiğinde düzeltici ve önleyici işlemlerin uygulanması sağlanacak. Ayrıca, SHGM tarafından, Emniyet Yöneticilerinin gözlemci olarak katılacağı Emniyeti Gözden Geçirme Kurulu ve Emniyet Eylem Grubu olmak üzere iki ayrı üst komisyon oluşturularak havacılık sektöründeki emniyet yönetim sistemlerinin denetim ve kontrolü sağlanacak.

İşletmelerin Emniyet Politikalarını oluşturacağı ilk hazırlık aşamasından sonra, altı aylık periyotlarla geriye dönük emniyet göstergeleri ve ileriye dönük emniyet hedefleri aşamalarına geçilerek, SMS’in tamamen uygulanmasına 2012 yılı sonunda geçilmesi planlanıyor.
SHGM'DE SMS DÖNEMİ

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

Misafir ~ 13 yıl önce
Tam Türk işi sondan başa gidecek bir uygulama yapılacakmış. Ya önce sen kendi kurumunda bunu yapacaksın daha sonra sektöre uygulatacaksın. Belkide SHGM anlamadı bu işi önce sektör yapsın bende bakayım ona göre yapılanmamı yaparım demiştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Sonra nasıl unutuluyor bu öğrenilenler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
hava kuvvetleri bu sistemi 1975 yılından beri kullanıyor,sms kurslarını veriyor ve emniyet kadrolarında çalıştırdığı personelini bu kursları bitirmeden atamıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Onur Air'de çalışıyorsan zaten biliyorsundur; tahmin etmene gerek yok, ama bilmiyorsan da boşa sallama... Yalnızca SunExpress iki yıldır uyguluyor ve sektörün içinde olan herkes de bunu biliyor. İşte bu gerçek bilgi...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
BU SİSTEMİ BİLDİĞİM KADARI İLE SADECE ONUR HAVAYOLLAR İKİ YILDAN BERİ UYGULUYOR.YANİ """KİMSELERİN BEĞENMEDİĞİ ONUR AIR"""

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
SMS uygulamasında, SHGM kendisi için ne yapacak? Çünkü kendi organizasyonunda hala çok önemli kadrolarda atanmamış POST HOLDER'ları (Gn Md Yrd, Daire Bşk, Şube Md, Bölge Md vs vs) var. SHGM önce mutlaka kendisine SMS uygulamalıdır. Bir Devletin kendi kurumunda birçok eksiklikleri varken, uçuş emniyetinin sağlanmasını diğer kurumlardan istemesi ne kadar etiktir? Böyle bir SHGM örneği ancak geri kalmış ülkelerde vardır. Sonra da ülkemizde uçak kazaları niçin oluyor diye birbirimizi suçluyoruz. SHGM sağlam olsun herşey sağlam olur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000