08 Temmuz 2009, Çarşamba 13:38:59

SHGM AVRUPA BİRLİĞİNE GİRDİ

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, havacılık adına büyük bir anlaşmaya imza attı. Türkiye Avrupa Birliği’ne girmeden SHGM Avrupa Birliği’nin kapısından içeri girdi.
  • SHGM EASA KRİTERLERİNİ TAŞISIN, ANCAK UYGULAMA YİNE AYNI KALIR VEYA DÜZELMESİ İÇİN BAYAĞI BİR DENETLEME GEREKİR. DENETLEME DAHA SIKI OLMAZ İSE T.C. DEKİ PLANLAMA MÜDÜRLERİ KENDİ İSTEKLERİ VE ÇIKARLARI DOĞRULTUSUNDA YENİ KURALLAR KOYAR VE EKİPLER DE UYGULARLAR ÇÜNKÜ SESLERİNİ ÇIKARTAMAZLAR, KURALLARI UYGULARLARSA ERTESİ GÜN KENDİLERİNİ KAPININ ÖNÜNDE BULURLAR. BİLİNEN PLANLAMA MÜDÜRLERİ ÖRNEĞİN GÜN TANIMINI KENDİ KURALLARINA GÖRE UYGULUYORLAR. GÜN TANIMI BUNLARA GÖRE GÜNÜN HERHANGİ SAATİNDE BAŞLAYAN 24 SAAT, 00.01 LOKAL VEYA HADİ GMT DEĞİLDİR. PLANLAMA SHGM'NİN ÜSTÜNDE BİR KURUM DA BU ŞEKİLDE VE BENZERİ DEĞİŞİKLERİ YAPABİLİYORLARMI?DEĞİLSE SHGM NERDE? EASA İLE BU TÜR DEĞİŞİKLİKLER YAPABİLECEKLERMİ?
  • Emeği geçen herkese teşekkür,hedef EASA ya üyelik
  • AB üyesi olmayan Türkiye EASA ile imzalanmış bir belge ile özel statü kazandı. Durum budur!
  • Biz EASA'ya üye oldukmu olmadıkmı ben anlayamadım. Bu güne kadar EASA'ya üye olabilmek için AB'ye üye olma koşulu vardı bu kaldırıldımı. Yoksa biz zaten JAA'nin üyesiydik. Konunun tam anlaşılabilmesi için ilave bilgiye ihtiyaç var yetkililer açıklasa da tam öğrensek. Bu açıklamadan bir şey anlaşılmıyorki. Neye sevineceğimizi neyi taktir edeceğimizi ben anlamadım.
  • Ülkemiz ve sektörümüz adına çok büyük bir adım... Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz...
  • Türkiye adına ve havacılığımız adına büyük bir gelişmeye imza atılmışken, sen bir kişinin şahsına takılmışsan ve bunu Türkiyenin değil de, o kişinin başarısı olarak görüp çekemiyorsan, bu kadar ön yargılı ve mutassıp bir tablo çizdikten sonra yobaz olan kim diye düşünmeye başlıyoruz.
  • Gerçekten önemli bir adım ama uygulamak daha önemli
  • bu önemli adım için tebrikler,aynı başarıyı uygulamalardada görmek istiyoruz
  • SHGM BU KONUDA BELKİ YENİ AÇILIM/AÇIKLAMA GETİRİYOR OLABİLİR, AMA ZATEN THY BAŞTA ATLASJET 3-5 TANE FARKLI ÜLKEDE MİLLİ VE ÖZEL HAVAYOLLARINA JAR-145 VE EASA LİSANSIYLA TEKNİK HİZMETİ BAŞARIYLA YILLARDIR VERMEKTE, MNG TAM TEŞEKKÜLLÜ YİNE EASA, JAR DÜNYANIN UÇAĞINA BAKIYOR, ONURAIR 30 UÇAĞA DOĞRU TAM GAZ GİDİYOR, PEGASUS,FREEBIRD,SAGA ASLANLAR GİBİ YOLA DEVAM..VE HERŞEY JAR'A,EASA'YA UYGUN DOLU DİZGİN YAPILIRKEN ÖNÜNE BİR BİLGİSAYAR ALAN TÜRKİYEDEKİ TEKNİK POTANSİYELİN/KAPASİTENİN NERELERE VARDIĞINI KÖR OLMUŞ GÖREMİYOR,İŞİNİ YAPMAK YERİNE KOMPLEKS YAPMIŞ ABUK-SABUK YORUMLAR YAZIYORLAR.TEKNİSYENE KARŞI GEREKSİZ SIKINTI ÇEKENLER SEKTÖRDE HERZAMAN VARDIR, BUNUN ÖNEMİ YOK TÜRK TEKNİSYENLER DÜNYADAKİ VE SEKTÖRDEKİ YERİNİ DOLDURMAYA DEVAM
  • Öncelikle ülkemiz için hayırlı olmasını dilerim. Çok büyük ve güzel bir gelişme. Bu nedenle katkıları olan herkese teşekkürler. Ama bir sıkıntı var ki o da hiç küçümsenecek birşey değil. Şu anda lisans dönüşümleri, kategori ekleme, lisans sınavları gibi işlemler SHGM de bir yığıntı oluşturmuş durumda. Bu karmaşayı çözmek için SHGM acilen nitelikli personel alımına gitmeli. Bunun için de çalışanlarını elinde tutmak ve yeni gelecekler için makul seviyede bir ücret verilmesi gerekir. Yoksa birkaç kişiyle bu işlerin bitmesi mümkün değilken bir de EASA a uyum süreci işin içine girdi. Sadece SHGM değil devletimiz de bu amaçla gerekli girişim ve çalışmalarda bulunmalıdır. Havacılık camiamıza hayırlı olsun.

Sivil Havacılık Genel Müdürü Dr. Ali Arıduru Türk Sivil Havacılığı’nı Avrupa Birliği’ne soktu. Az önce imzalanan anlaşma çerçevesinde artık tüm işlemler EASA kriterleri taşıyacak. Working Arrangement adı verilen anlaşmayla Türkiye sadece Avrupa Birliği üyesi 26 ülkenin katılabildiği EASA’da artık söz sahibi olacak.

 

AirportHaber’in edindiği bilgilere göre bundan sora SHGM tüm havacılık işlemlerinde EASA kriteri uygulayacak.

 

Öte yandan Sivil Havacılık Genel Müdürü Dr. Ali Arıduru ECAC Yönetim Kurulu’na yeniden seçildi. ECAC Yönetim Kurulu üyeliğine seçilen Dr. Ali Arıduru, Avrupa Birliği üyesi olmayan tek ülkenin Sivil Havacılık Genel Müdürü olması nedeniyle ayrı bir önem kazanıyor.

SHGM AVRUPA BİRLİĞİNE GİRDİ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (24)

Misafir ~ 13 yıl önce
SHGM EASA KRİTERLERİNİ TAŞISIN, ANCAK UYGULAMA YİNE AYNI KALIR VEYA DÜZELMESİ İÇİN BAYAĞI BİR DENETLEME GEREKİR. DENETLEME DAHA SIKI OLMAZ İSE T.C. DEKİ PLANLAMA MÜDÜRLERİ KENDİ İSTEKLERİ VE ÇIKARLARI DOĞRULTUSUNDA YENİ KURALLAR KOYAR VE EKİPLER DE UYGULARLAR ÇÜNKÜ SESLERİNİ ÇIKARTAMAZLAR, KURALLARI UYGULARLARSA ERTESİ GÜN KENDİLERİNİ KAPININ ÖNÜNDE BULURLAR. BİLİNEN PLANLAMA MÜDÜRLERİ ÖRNEĞİN GÜN TANIMINI KENDİ KURALLARINA GÖRE UYGULUYORLAR. GÜN TANIMI BUNLARA GÖRE GÜNÜN HERHANGİ SAATİNDE BAŞLAYAN 24 SAAT, 00.01 LOKAL VEYA HADİ GMT DEĞİLDİR. PLANLAMA SHGM'NİN ÜSTÜNDE BİR KURUM DA BU ŞEKİLDE VE BENZERİ DEĞİŞİKLERİ YAPABİLİYORLARMI?DEĞİLSE SHGM NERDE? EASA İLE BU TÜR DEĞİŞİKLİKLER YAPABİLECEKLERMİ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Emeği geçen herkese teşekkür,hedef EASA ya üyelik

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
AB üyesi olmayan Türkiye EASA ile imzalanmış bir belge ile özel statü kazandı. Durum budur!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Biz EASA'ya üye oldukmu olmadıkmı ben anlayamadım. Bu güne kadar EASA'ya üye olabilmek için AB'ye üye olma koşulu vardı bu kaldırıldımı. Yoksa biz zaten JAA'nin üyesiydik. Konunun tam anlaşılabilmesi için ilave bilgiye ihtiyaç var yetkililer açıklasa da tam öğrensek. Bu açıklamadan bir şey anlaşılmıyorki. Neye sevineceğimizi neyi taktir edeceğimizi ben anlamadım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Ülkemiz ve sektörümüz adına çok büyük bir adım... Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Türkiye adına ve havacılığımız adına büyük bir gelişmeye imza atılmışken, sen bir kişinin şahsına takılmışsan ve bunu Türkiyenin değil de, o kişinin başarısı olarak görüp çekemiyorsan, bu kadar ön yargılı ve mutassıp bir tablo çizdikten sonra yobaz olan kim diye düşünmeye başlıyoruz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Gerçekten önemli bir adım ama uygulamak daha önemli

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
bu önemli adım için tebrikler,aynı başarıyı uygulamalardada görmek istiyoruz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
SHGM BU KONUDA BELKİ YENİ AÇILIM/AÇIKLAMA GETİRİYOR OLABİLİR, AMA ZATEN THY BAŞTA ATLASJET 3-5 TANE FARKLI ÜLKEDE MİLLİ VE ÖZEL HAVAYOLLARINA JAR-145 VE EASA LİSANSIYLA TEKNİK HİZMETİ BAŞARIYLA YILLARDIR VERMEKTE, MNG TAM TEŞEKKÜLLÜ YİNE EASA, JAR DÜNYANIN UÇAĞINA BAKIYOR, ONURAIR 30 UÇAĞA DOĞRU TAM GAZ GİDİYOR, PEGASUS,FREEBIRD,SAGA ASLANLAR GİBİ YOLA DEVAM..VE HERŞEY JAR'A,EASA'YA UYGUN DOLU DİZGİN YAPILIRKEN ÖNÜNE BİR BİLGİSAYAR ALAN TÜRKİYEDEKİ TEKNİK POTANSİYELİN/KAPASİTENİN NERELERE VARDIĞINI KÖR OLMUŞ GÖREMİYOR,İŞİNİ YAPMAK YERİNE KOMPLEKS YAPMIŞ ABUK-SABUK YORUMLAR YAZIYORLAR.TEKNİSYENE KARŞI GEREKSİZ SIKINTI ÇEKENLER SEKTÖRDE HERZAMAN VARDIR, BUNUN ÖNEMİ YOK TÜRK TEKNİSYENLER DÜNYADAKİ VE SEKTÖRDEKİ YERİNİ DOLDURMAYA DEVAM

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Öncelikle ülkemiz için hayırlı olmasını dilerim. Çok büyük ve güzel bir gelişme. Bu nedenle katkıları olan herkese teşekkürler. Ama bir sıkıntı var ki o da hiç küçümsenecek birşey değil. Şu anda lisans dönüşümleri, kategori ekleme, lisans sınavları gibi işlemler SHGM de bir yığıntı oluşturmuş durumda. Bu karmaşayı çözmek için SHGM acilen nitelikli personel alımına gitmeli. Bunun için de çalışanlarını elinde tutmak ve yeni gelecekler için makul seviyede bir ücret verilmesi gerekir. Yoksa birkaç kişiyle bu işlerin bitmesi mümkün değilken bir de EASA a uyum süreci işin içine girdi. Sadece SHGM değil devletimiz de bu amaçla gerekli girişim ve çalışmalarda bulunmalıdır. Havacılık camiamıza hayırlı olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000