16 Temmuz 2010, Cuma 10:20:32

SEKTÖRE IŞIK TUTMAYA DEVAM EDİYOR

Türk sivil havacılık sektöründe uluslararası kural ve standartların en üst düzeyde uygulanması amacıyla Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan kitap sayısı iki yılda 20'e ulaştı.
  • SEKTÖRE KÖSTEK OLMAKTAN BAŞKA Bİ İŞE YARAMAZ BU SGHM...SEKTÖRDEN ÇEKİLL PES ETTİM DE BECEREMİYORUM DE...
  • Bence SHGM'yi desteklemeyi bırakın SHGM sektöre ışık tutmaktan fazla köstek olmayı hedef almış bir kurumdur anlayan gayet iyi kestirmiştir ne demek istediğimi lütfen artık bu tür haberleri yayınlamaktan kaçının.. Herkes SHGM'nin ne olduğunu biliyor.. Teşekkürler

Sivil havacılık sektörüne yönelik düzenleme ve denetleme faaliyetlerini yürüten SGHM, uçuş emniyeti ve havacılık güvenliğinin sağlanması konusunda sektöre ışık tutan kaynak kitaplarına bir yenisini daha ekledi.  Havaalanlarındaki pist, apron ve taksiyolu gibi sahaların emniyetli ve etkin bir şeklide kullanılması amacıyla yayımlanan yeni kitap, "Havaalanlarında Görsel Yardımcılar ve Tasarım Kriterleri" adını taşıyor.

Kitap, uçuşun başlangıç ve bitiş safhalarının gerçekleştiği havaalanlarında hava aracı operasyonlarının emniyetli olarak gerçekleştirilmesi açısından geliştirilmiş olan pist, apron, taksiyolu gibi kaplamalı sahalar üzerindeki işaretler ve ışıklar gibi "görsel yardımcılar"a yönelik uluslararası standartları içeriyor.

Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı (ICAO) tarafından yayımlanan "Aerodrome Design Manual (Doc 9157) Part 4 Visual Aids" dokümanının Türkçe'ye tercüme edilmiş hali olan kitap, havaalanlarındaki görsel yardımcıların doğru tasarlanması ve kurulması yoluyla sivil havacılığın emniyetli ve düzenli bir şekilde yürütülmesine kaynaklık ediyor.

Kitapta, görsel yer yardımcılarının fonksiyonel gereklilikleri, işaretlemeler ve işaretleyiciler, sinyal alanı ve panoları, düşük görüş şartları için ışık özellikleri ve kullanılacak taksi yolları, ışık yoğunluğu ayarları, pist içine yönlendirme ışıklandırma sistemi, turlama kılavuz ışıkları, görerek yaklaşma eğimi gösterge sistemleri, pist ve taksi yolu ışıklandırması, yüzey hareket kılavuzu ve kontrol sistemleri, levhalar, görerek park etme ve park alanı görsel yönlendirme sistemleri, apronun projektörlerle aydınlatılması, maniaların işaretlenmesi ve ışıklandırılması, görsel yardımcıların kırılabilme özelliği, yaklaşma ve pist ışıklandırma sistemlerinin uygulanması, ışıklandırma performansının bakımı ile sabit yanan ve yanıp sönen ışıkların ışık yoğunluğunun ölçülmesi gibi bir çok konu açıklayıcı şekiller ve resimlerle desteklenerek anlatılıyor.

Kitap, havaalanlarında pist, apron ve taksi yolu gibi sahalarda yaşanan sorunların en aza indirilmesi ve emniyetin en üst düzeyde sağlanması açısından büyük önem taşıyor.

SEKTÖRE IŞIK TUTMAYA DEVAM EDİYOR

Facebook Yorum

Yorumlar

ASİMO ~ 8 yıl önce
SEKTÖRE KÖSTEK OLMAKTAN BAŞKA Bİ İŞE YARAMAZ BU SGHM...SEKTÖRDEN ÇEKİLL PES ETTİM DE BECEREMİYORUM DE...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Bence SHGM'yi desteklemeyi bırakın SHGM sektöre ışık tutmaktan fazla köstek olmayı hedef almış bir kurumdur anlayan gayet iyi kestirmiştir ne demek istediğimi lütfen artık bu tür haberleri yayınlamaktan kaçının.. Herkes SHGM'nin ne olduğunu biliyor.. Teşekkürler

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000