02 Ocak 2014, Perşembe 10:32:15

POST HOLDER OLMAK ZORLAŞACAK

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, form 4 belgesi için artık yazılı imtihan yapacak. İlk olarak bakımdan sorumlu form 4 belgesi alacaklar sınava girecek.
  • Turkbine diye bir şirketi var Thy teknik in. Bir gnl. Mdr. Vekili var Allahlik. Ne ingilizce var ne bilgisayar. Shy-145, easa desen hak getire. Şirket yk adamin çapı karatını bilmiş te oara harcama yetkisi dahi vermemiş ama shgm adama accointibil maneger yetkisi vermis :)
  • Üst düzey yöneticilerin sınava tabi tutulması mantığı güzel gibi gözüküyor fakat her işte yaptığımız gibi bunda da alavere dalavere dönecekse hiç yapılmasın daha iyi.
  • Çayci ve şoforlere sinav ne zaman!
  • bazı bakım şirketlerinde çalışan mühendis olmayan "mühendislik" müdürlerine ne olacak?
  • Gayet yerinde bir karar alanları kutluyorum. SHGM her mevkinin bir sınavı olmalıdır. Çaycı dahil... Sınavlar ise Rahmani ve Şeytani olarak sınıflara ayrılmalıdır
  • Zor adam bulunur dien kisiye sesleniyorum sen merak etme birader isini hakkiyla ve severek yapmak isteyen insan cok
  • Havayolu Şirketleri SHGM yi buna mecbur bıraktı...uygulamada zorluklar olabilir o da giderek düzeltilir... Sorumlu her zaman sadece SHGM olamaz...
  • SHGM'ye sormak istiyorum: Bu sınavı hazırlayacak adamın nitelikleri, sınavın standardizasyonu nasıl yapılacak? Havayolu şirketinde çalışmamış, şirket nasıl yönetilir bilmeyen biri böyle bir sınav hazırlayamaz herhalde. Ezber sorusu sormanın manası yok, bu devirde ezber yapan adamı işten atmak lazım, herkes bilgiye on-line ulaşsın diye uğraşıyoruz. SHY 6A daha yeni yayınlandı, yönetici şartları orada yeniden düzenlendi, hiç sınav filan yazmıyor, aklınıza yılbaşı gecesi mi geldi?
  • Bu uygulama için geç bile kalınmıştır. Form-4 sahibi olan bazı kişilerin kağıt üstünde lisansları veya eğitimleriyle konuya hakim görünmesine rağmen konuya hiçbir şekilde hakim olmadıklarını denetçiler defalarca görmüştür eminim. Bu uygulama durduk yerde ortaya çıkmamıştır yani. Son derece geçerli sebepleri var.
  • Form 4 onaylı kişi, şirketteki SHGM adına mevzuatları uygulayan/uygulatan kişidir. Peki uygulatamıyorsa; önünde iki seçenek var; ya patronun dediklerini yapacak risk alacak uçağı eksik mevzuatlarla uçuracak yada havacılığın gereği sıfır hatayla çalışıp istafa edecek. Patronun amacı para kazanmak olduğuna göre her zaman ikinci yol secilecek gibi....i Şimdi sormak isterim; Geçmişte bu yolla istife eden varmıdır? İstifa edenlere neden diye sorulmuşmudur? Bir şirket be kadar sıklıkla post holder değiştiryor? Uygulama güzel olacak gibi, hakkaniyetli yapılırsa kalite artar kanaatindeyim ama yukarıda yazdıklarım dikkate alınmalıdır. ıkları

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, kendisine karşı sorumluluk taşıyan form 4 belgesi alacak havacılık sektörü çalışanlarına sınava tabi tutacak. Şirketlerin en kritik departmanlarının başında yer alan form 4 sahipleri, daha önce sözlü mülakatla aldıkları belgeye artık sınavla sahip olabilecek.

Bu yıldan itibaren ilk olarak bakımdan sorumlu çalışanlar form 4 belgesi alabilmek için teorik imtihandan geçirilecek. Sonrasında ise diğer alanlardaki form 4 sahipleri için sınav gerçekleştirilecek.

Post holder olarak bilinen form 4 sahipleri havayollarında  genel müdür, bakım, kalite, uçuş işletme, uçuş eğitim, yer işletme ve emniyet (safety) müdürlerinde form 4 belgesi bulunuyor.

Teknik bakım şirketlerinde ise genel müdür, kalite ve bakım müdürlerinde form 4 belgesi bulunurken bu belge Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından istenildiği takdirde alınabiliyor. Herhangi bir olumsuzluk durumunda SHGM tarafından form 4 belgesinin alınması halinde o kişi 2 yıl boyunca bir daha belgeyi geri alamıyor.

POST HOLDER OLMAK ZORLAŞACAK

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (18)

Turkbine ~ 9 yıl önce
Turkbine diye bir şirketi var Thy teknik in. Bir gnl. Mdr. Vekili var Allahlik. Ne ingilizce var ne bilgisayar. Shy-145, easa desen hak getire. Şirket yk adamin çapı karatını bilmiş te oara harcama yetkisi dahi vermemiş ama shgm adama accointibil maneger yetkisi vermis :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Üst düzey yöneticilerin sınava tabi tutulması mantığı güzel gibi gözüküyor fakat her işte yaptığımız gibi bunda da alavere dalavere dönecekse hiç yapılmasın daha iyi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sinav! ~ 9 yıl önce
Çayci ve şoforlere sinav ne zaman!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bomba ~ 9 yıl önce
bazı bakım şirketlerinde çalışan mühendis olmayan "mühendislik" müdürlerine ne olacak?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
teknisyen ~ 9 yıl önce
teknisyen olmayıp teknik müdür olanlara ne olduysa o olacak
Sınav güzeldir ~ 9 yıl önce
Gayet yerinde bir karar alanları kutluyorum. SHGM her mevkinin bir sınavı olmalıdır. Çaycı dahil... Sınavlar ise Rahmani ve Şeytani olarak sınıflara ayrılmalıdır

Yanıtla

Kalan karakter 1000
mst ~ 9 yıl önce
Zor adam bulunur dien kisiye sesleniyorum sen merak etme birader isini hakkiyla ve severek yapmak isteyen insan cok

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bunu beğendim ~ 9 yıl önce
Havayolu Şirketleri SHGM yi buna mecbur bıraktı...uygulamada zorluklar olabilir o da giderek düzeltilir... Sorumlu her zaman sadece SHGM olamaz...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Post Holder Adayı ~ 9 yıl önce
SHGM'ye sormak istiyorum: Bu sınavı hazırlayacak adamın nitelikleri, sınavın standardizasyonu nasıl yapılacak? Havayolu şirketinde çalışmamış, şirket nasıl yönetilir bilmeyen biri böyle bir sınav hazırlayamaz herhalde. Ezber sorusu sormanın manası yok, bu devirde ezber yapan adamı işten atmak lazım, herkes bilgiye on-line ulaşsın diye uğraşıyoruz. SHY 6A daha yeni yayınlandı, yönetici şartları orada yeniden düzenlendi, hiç sınav filan yazmıyor, aklınıza yılbaşı gecesi mi geldi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
JAA ~ 9 yıl önce
jaato.com adresine bir bakın. Orada examinations kısmında sınav uygulamalı postholder eğitimlerinin yapılmakta olduğunu görebilirsiniz. Sanırım buradakine paralel bir sistem ile yürütülecektir.
Aday ~ 9 yıl önce
Post Holder training sonrası opsiyonel olan sınav ise mesele değil, ama o zaman EASA kurallarını bilmek post holder olmaya yeter. Uygulama öyle olursa tamam ama standart olması sağlanmalı. Ölçme değerlendirme bilimdir, hafife almak doğru değil. SHGM mecbur kaldı çok enteresan bir yorum, şu anki SHY 6A'ya göre SHGM kimi isterse onaylar, kimi isterse reddeder. Sınava filan da ihtiyacı yok.
Doğru karar ~ 9 yıl önce
Bu uygulama için geç bile kalınmıştır. Form-4 sahibi olan bazı kişilerin kağıt üstünde lisansları veya eğitimleriyle konuya hakim görünmesine rağmen konuya hiçbir şekilde hakim olmadıklarını denetçiler defalarca görmüştür eminim. Bu uygulama durduk yerde ortaya çıkmamıştır yani. Son derece geçerli sebepleri var.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Form 4 ~ 9 yıl önce
Form 4 onaylı kişi, şirketteki SHGM adına mevzuatları uygulayan/uygulatan kişidir. Peki uygulatamıyorsa; önünde iki seçenek var; ya patronun dediklerini yapacak risk alacak uçağı eksik mevzuatlarla uçuracak yada havacılığın gereği sıfır hatayla çalışıp istafa edecek. Patronun amacı para kazanmak olduğuna göre her zaman ikinci yol secilecek gibi....i Şimdi sormak isterim; Geçmişte bu yolla istife eden varmıdır? İstifa edenlere neden diye sorulmuşmudur? Bir şirket be kadar sıklıkla post holder değiştiryor? Uygulama güzel olacak gibi, hakkaniyetli yapılırsa kalite artar kanaatindeyim ama yukarıda yazdıklarım dikkate alınmalıdır. ıkları

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000