01 Nisan 2009, Çarşamba 09:06:43

Pilot İstektepe şirketi uyarmış

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ile birlikte 5 kişiyi taşıyan helikopterin Kahramanmaraş'ta düşmesinin yankıları sürüyor. 47 saat sonra bulunan helikopterin Acil Yer Bulma Verici Sistemi'nin (ELT) arızalı olduğu, buna rağmen uçtuğu belirtildi.
  • Ahh cin Ali'm ahh. Gördün mü bak, senin kayınpeder boşuna haber yapmamış SHGM'nin başındaki adaşın hakkında. Gidip iki görüşme yaptınmı, bir de "haberlerin devamı gelir" diye dürttünmü, rapor işi de tamam olur. Sonra ne "pilot uyarmıştı" diye haber olur, ne de başka bir şey. Kayınpeder zaten işi sıkı tutmuş, kendi grubundaki her TV'de, her gazetede olay "Düşen BBP helikopteri" diye duyuruluyor, senin şirketin esamisi bile okunmuyor merak etme. Eee, Vuslat yengenin nazı geçiyor babasına ne de olsa, helal olsun. Vuslat yengemin ellerinden, senin de kara gözlerinden öperim cin Ali'm. "Berber fil"e de benden selam... ;)
  • Kaynağı bilinmeyen bu haber tamamen asılsızdır.Lütfen asılsız haberlerle ortamı germeyiniz ve doğru haberciliğinize gölge düşürmeyiniz.Biraz sabırla bekleyebilirsek SHGM'nün raporunda gerçekleri göreceğiz. Çamur at izi kalsın politikalarıyla bir yere varamayız.Rapor açıklansın hata varsa hep beraber dövelim,ama yargısız infaz yapmayalım lütfen.
  • O yorumu bir pilotun yaptığına inanmıyorum. Çünkü; ELT cihazı arıza giderme durumu hariç hiçbir zaman kapatılmaz daima kurulu halde (ARM) bekletilir ve her ay planlı olarak çalışma kontrolu yapılır. Yorum yapan pilot acaba ELT cihazını kaç defa kapattı? Pil tasarrufu diye saçmalamakta ayrı konu; pilin ömrü devamlı kurulu kalmasına rağmen 6 yıldır. Ayrıca bazı tipler şarjlı pil olmasına rağmen teknisyenler tarafından şarj işlemi yapılmadan emniyet olarak değiştirilir. Bir hava aracında 6 yıl ömürlü ve bu kadar uzun kullanımlı; kullanıma göre ucuz olan bir parçadan nasıl tasarruf edilme yönüne gidilir ve hangi teknik bilmez bu işlemi yapar. Yazan gazetecide bir bilene danışarak bu yazıları yazarsa ortalık pislenmez.
  • Kim idda etmişki bunu şimdi,elt kontrolü diye bişey varmıdır,nerden uyduruyosunuz bunları...
  • tc hek in düştüğü yerin tam koordinatı belli mi
  • suçu ELT cihazına ve satan firmaya rucu etmesinler de Dağ taş sütten çıkmış ak kaşıklardan geçilmiyor. Ölenler öldüğünle kalıyor
  • SHGM bu işi çözecek İnşallah.Bütün gözler SHGM nün üzerinde

Pilot Kaya İstektepe'nin kazadan iki gün önce ELT cihazının arızalı olduğu yönünde firmaya bilgi verdiği iddia edildi. Helikopterin sahibi olan Esas Holding bünyesinde faaliyet gösteren Med Air yetkilileri ise bu iddiaları doğrulamadı. Kazayla ilgili şirketin yöneticileri başta olmak üzere çalışan birçok kişi Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından bilgisine başvurulmak üzere Ankara'ya çağrıldı. Yetkililerin ELT cihazının çalışmaması başta olmak üzere teknik birçok konuda eksiği olan firmayı sıkı bir denetimden geçireceği öğrenildi.

İHA muhabiri İsmail Güneş'in kazanın ardından ajansın genel merkezini ve 112 Acil'i arayarak yardım istediği helikopter kazasıyla ilgili yeni iddialar ortaya çıktı. Pilot İstektepe'nin kazadan iki gün önce uçuş öncesi rapor defterine 'ELT arızalı' şeklinde not düştüğü öne sürüldü. İsminin açıklanmasını istemeyen aynı tip helikopter kullanan bir pilot da, ELT cihazının manuel (elle) çalıştığına dikkat çekerek, pilotun, cihaz şarjının kısa sürede bitmemesi amacıyla ELT'yi çalıştırmamış olabileceğini söylemişti. Cihazdan sinyal gelmemesinin, 'pilotun çarpma esnasında hayatını kaybettiği' anlamına da gelebileceğini ifade eden helikopter pilotu, her uçuş öncesinde ELT'lerin mutlaka kontrol edilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Kazayla ilgili konuşan Med Air şirketinin kaptan pilotlarından Kemal Süler, normlara uygun olarak cihazın helikopterde takılı olduğunu iddia etti. Kontrollerinin SHGM tarafından düzenli şekilde her ay yapıldığını öne süren Süler, kaza sebebine ilişkin ELT ile ilgili bir sorunun çıkması halinde, sorumluluğun cihazı satan firmaya ait olacağını söyledi. SHGM'ye bağlı olduklarını belirten Süler, helikopterin bulunabilmesi için ellerinde bir imkânın olmadığını, bu nedenle herhangi bir çalışma yapamadıklarını ifade etti. Süler, ayrıca Anadolu Ajansı tarafından aktarılan "Med Air: Helikopterde sinyal cihazı yok!" şeklindeki açıklamaların ise yanlış anlaşıldığını kaydetti.

Zaman

Pilot İstektepe şirketi uyarmış

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

Misafir ~ 13 yıl önce
Ahh cin Ali'm ahh. Gördün mü bak, senin kayınpeder boşuna haber yapmamış SHGM'nin başındaki adaşın hakkında. Gidip iki görüşme yaptınmı, bir de "haberlerin devamı gelir" diye dürttünmü, rapor işi de tamam olur. Sonra ne "pilot uyarmıştı" diye haber olur, ne de başka bir şey. Kayınpeder zaten işi sıkı tutmuş, kendi grubundaki her TV'de, her gazetede olay "Düşen BBP helikopteri" diye duyuruluyor, senin şirketin esamisi bile okunmuyor merak etme. Eee, Vuslat yengenin nazı geçiyor babasına ne de olsa, helal olsun. Vuslat yengemin ellerinden, senin de kara gözlerinden öperim cin Ali'm. "Berber fil"e de benden selam... ;)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Kaynağı bilinmeyen bu haber tamamen asılsızdır.Lütfen asılsız haberlerle ortamı germeyiniz ve doğru haberciliğinize gölge düşürmeyiniz.Biraz sabırla bekleyebilirsek SHGM'nün raporunda gerçekleri göreceğiz. Çamur at izi kalsın politikalarıyla bir yere varamayız.Rapor açıklansın hata varsa hep beraber dövelim,ama yargısız infaz yapmayalım lütfen.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
O yorumu bir pilotun yaptığına inanmıyorum. Çünkü; ELT cihazı arıza giderme durumu hariç hiçbir zaman kapatılmaz daima kurulu halde (ARM) bekletilir ve her ay planlı olarak çalışma kontrolu yapılır. Yorum yapan pilot acaba ELT cihazını kaç defa kapattı? Pil tasarrufu diye saçmalamakta ayrı konu; pilin ömrü devamlı kurulu kalmasına rağmen 6 yıldır. Ayrıca bazı tipler şarjlı pil olmasına rağmen teknisyenler tarafından şarj işlemi yapılmadan emniyet olarak değiştirilir. Bir hava aracında 6 yıl ömürlü ve bu kadar uzun kullanımlı; kullanıma göre ucuz olan bir parçadan nasıl tasarruf edilme yönüne gidilir ve hangi teknik bilmez bu işlemi yapar. Yazan gazetecide bir bilene danışarak bu yazıları yazarsa ortalık pislenmez.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Kim idda etmişki bunu şimdi,elt kontrolü diye bişey varmıdır,nerden uyduruyosunuz bunları...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
tc hek in düştüğü yerin tam koordinatı belli mi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
suçu ELT cihazına ve satan firmaya rucu etmesinler de Dağ taş sütten çıkmış ak kaşıklardan geçilmiyor. Ölenler öldüğünle kalıyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
SHGM bu işi çözecek İnşallah.Bütün gözler SHGM nün üzerinde

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000