16 Mayıs 2009, Cumartesi 21:12:03

İşte düşen uçağın görüntüleri

Son günlerde uçuş okullarının üzerinde kara bulutlar dolaşıyor. Geçtiğimiz günlerde Met Air’e ait bir uçağın kaza atlatmasının üzerinden çok geçmeden Sindel Uçuş Okulu da ucuz atlatılan bir kaza yaşadı.
  • Öncelikle kaza geçiren arkadaşlarımıza geçmiş olsun der; bir daha üzücü olaylar yaşamamalarını, tüm uçucuların emniyetle uçuş yapmalarını dilerim. Yorumlara bakınca havacılığı yaşam tarzı olarak benimsemiş arkadaşlarla, benimsememiş olanları anlayabiliyorsunuz. Şunu belirtmek istiyorum; hava aracı kaza kırımlarında önce geçmiş olsun denir, sonra da bir daha kaza-kırım yaşanmaması için önerilerde bulunulur. Mahalle kadınları gibi dedikodu- seviyesiz, sonuca yönelik olmayan yorumlar yapılmaz. Bu arada zamanında Sindel'in lokması boğazından geçenlerin, yemek yediği tabağa tükürmemeleri, o lokmaların boğazlarına takılmaması açısından faydalı olur. Uçuculara emniyetli uçuşlar dilerim. Egeli Hezarfen
  • Arkadaşım sen neden üzerine alınıyorsun ki.. havacılığa gönül vermişsin uçmuşsun yada uçacaksın.. THY na mı girersin yada başka havayoluna mı bilemem.. şurası bir gerçek ki her havacı bir havayolunda uçmak ister çünkü orda pişersin orda her türlü kuralı ve uygulamayı öğrenirsin ve orda kaptan olduğunda sana gerçekten KAPTANIM diye hitap ederler.. gerisi sadece ya amatör ruh, ya teknik yetersizlik yada business jet lerde olduğu gibi para dır.. burda öğretmenliğe yapılan eleştiriler sonradan " hadi bari bende pilot olayım".. diye özentiyle başlayıp emeklilik sonrasında bir de öğretmen olmaya varan hevesleredir... öğretmenlik basit bir iş değildir..ayrıca öğretmen nerde pilot olmuş kaç saat uçuşu varmış bu sorular neden can sıkıyor ki ???
  • Ve son olarak,benim yada okulumun ne yarası ne derdi ne alınganlığı yok.. Çünkü şuanki eğitim sistemi ve öğretmenlerin yeterliliğini biliyoruz.. Tekrar ediyorum ŞUANKİ! Eskisini bilemem... Sadece böyle bi kaza olmuş,orada 2 kişi yaralanmış... O uçaktan cansız da çıkabilirlerdi (Allah korusun).. Bunlar bilindiği halde bi GEÇMİŞ OLSUN demek yerine önceliği birilerine laf atmakta,karalamakta bulduğunuz için sinirlenmemden... Herkesin yolu açık olsun!!
  • Ve size gayri resmi,şahsi bi açıklama; Ben bu hedefim uğruna gerçekten tırmalamak kelimesini birebir uygulayarak uğraşıorum.. ve eğitimim bittiğinde tabi ki gönlüm THY'de uçmakta ama nerden olsa biryerinden başlarım..Yani istediğin şey ayağına gelsin die beklemek diil olay.. ''aa thy mühendislik mezunu istiyor,A.Ü ve askeriye şansım da bitti..e unut gitsin'' dicek diilim.. Yukarı çıkmak için aşağıdan başlamam gerekiyorsa ordan başlarım!! (yani sindel mindelde bi baltaya sap olmaya çalışırım! ) Çünkü öncelikli amacım bol sükseli bi şirkette bol maaşla çalışmak diil,UÇMAK!! Herkes elinde altın kaseyle dünyaya gelmiyor,yada fırsatı zamanında göremeyebiliyor.. önemli olan neresinden yakaladığın ve hayalini gerçekleştirebildiğin!
  • :)) ayy n'olur bizi ucuz ruhlarımızla başbaşa bırak cicim!!! Naapalım,biz kaptan çocuğu yada yukarılardan sırtı sağlam diiliz dandik bölüm bitirmiş olsak bile Havayolları'nda alım sırasında o bölüm mezunlarının da alımını ekletip! miss gibi ücretsiz eğitim alabilelim.. ;) Zamanında sayısal mezunu olmadığımız için askeriye yada Anadolu üniversitesine'de başvurmadık... Ne yapmamızı istiyosun,hayallerimizden vaz mı geçmeliyiz?? :)) ASSLA!! İçimizdeki Havacılık İsteği ve azmi sayesinde kendi imkanımızla eğitimimizi alıyoruz... Kişinin azmi ve kendini nekadar geliştirdiğidir esas olan!!! Sen Sindel.de mindelde uçma anam! :)) n'olur sen git daha kaliteli (sana göre) yerlerde uç.. Sen bi baltaya sap ol! :)) seni görelim oralarda...
  • yazınızda bahsetmiş olduğunuz kaşınan yerin nerede ve kimde olduğu ayrıca ne kadar da ucuz olduğu zaten parmak (!) bastığım noktada alınganlık yapanlardan belli..!! kıyaslama ile kişilerin nekadar kaliteli olduğu belirtilmez.. bu zatı muhterem zaten tecrübeli vs vs makbul biri olsaydı gidip de Sindel de mindel de bi baltaya sap olmaya çalışmaz gider havayollarında bir yerlerde uçardı.. Sizleri ucuz ruhlarınızla başbaşa bırakıyorum
  • :)) Bu işi bilmediğiniz,yada dışarıdan Sindel.i kötülemek için özel bi çaba içinde olduğunuz açık! Ben MÜTHİŞ!!,ÇOK İYİ İNSAN !!DEMEDİM!! İşte algılayamadığınız da bu... :) Havacılık tecrübe yada acemilik die bi ayrım yapmaz! THY'nin Amsterdam'da düşen uçak kazasında Hasan Tahsin Arısan Kaptan'ın bilmem kaç bin saatlik uçuşu,bilmem kaç yıllık öğretmenliği vardı.. O da mı tecrübesizdi de kaza geldi O'nu buldu? (C.Allah rahmet eylesin) Havacılık da ilk uçuşta da başınıza böyle bi olay gelebilir,15. yılınızda da... Ayrıca,siz kimsiniz,kim oluyorsunuz..SHGM'ne bağlı bi Havacılık Otoritesi misiniz?? :) Ben size Öğretmen Pilotun 10.000 saat uçuşu var desem nereniz rahat edicek ya da kaşınıcak?? Ucuz insanlar sen ve senin gibiler yaa!!
  • Amma yaralı varmış şu okulda yaaa !!! Soruların cevabı hala yok !!! basit sorulara genel cevap değil basit cevap verin.. Çok iyi adam müthiş (!!) tecrübeli pilot (!!) .. falan filan yazacağınıza amcamın kaç saat toplam uçuşu var yazın da biz takdir edelim tecrübesini !!!!!!.. nerde pilot oldu nerde öğretmen oldu ( yer dersleri öğretmeni değil uçuş öğretmeni TRI yani ) ..madem çok iyi tanıyorsunuz buyrun yazın da öğrenelim
  • VERECEĞİNİ!!! O yüzden Ne Uçuş Okulu Hakkında,Ne Öğretmenleri Hakkında işin içinde olmayan insanlar yorum yapmasın!!... Bi olay oluyo,daha resmi açıklama yapılmamış,herkes exper kesiliyo başımıza yaa!! :)) İnsanlar için neden yapıcı olup,bi GEÇMİŞ OLSUN demek yerine karalayıp kötülemek daha keyif verici anlamıorum!!! Gülüyorum sadece... Son notum: Güle güle TC- DBS... İlk gözağrım.. Kızım! İlk yalnız uçuşumu seninle gerçekleştirdim.. Benim için hep çook özel kalıcaksın... :(
  • 15.000. saatinizde de... o yüzden dışarıdan ahkam kesmek kolay!! Sindel Havacılık kendi bünyesinde çok büyük aşama katetmiştir,etmeye de devam ediyor.. Derslerin devamlılığı,öğrencinin havacılığa yatkınlığı,bilek gücü paradan daha önemli tutuluyor! ışık görülmeyen öğrencinin yol yakınken şirketle ilişkisi kesiliyor! Sivil Havacılığın yaptığı denetlemeye yada sınavlarda ezbere dayalı lisans vermesi tarzında yapılan açıklamaya gelince; Kontrol Pilotu ile başbaşa kaldığınızda 14 ders için ezberlenen soruları uygulamıyorsunuz!!!! Bi bilgi varsa uygulanır! ZANNEDİYOR MUSUNUZ Kİ SHGM'NE BAĞLI Bİ KONTROL PİLOTU SİZİN EMNİYETLE UÇABİLECEĞİNİZDEN EMİN OLMADAN SİZE O LİSANSI ''al canım,sen bukadar para vermişsin,heba olmasın'' DEYİP

İçinde bulunan öğretmen pilot ve pilot adayı öğrenci ile eğitim uçuşuna giden Sindel Uçuş Okulu’na ait bir uçak Silivri’nin Çanta Beldesi yakınlarında düştü.

Eğitmen Pilot Güngör Yağlıcan ve pilot adayı öğrenci Metehan Ateş’in içinde bulunduğu Cesna 172 tipi uçağın düşmesinin ardından olay yerine giden Sindel Havacılık Genel Müdürü ve Türkiye Pilotlar Derneği Başkanı Ali Ziya Yılmaz, “Ucuz atlattık. Umarız bir daha böyle bir durum yaşamayız” dedi.

Hafif yaralanan pilot ve pilot adayı öğrenci hastanede tedavi altına alınırken Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü de kaza ile ilgili soruşturma başlattı.

Sindel Kaza

Sindel Kaza

Sindel Kaza

Sindel Kaza

Sindel Kaza

Sindel Kaza

İşte düşen uçağın görüntüleri

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (38)

Misafir ~ 13 yıl önce
Öncelikle kaza geçiren arkadaşlarımıza geçmiş olsun der; bir daha üzücü olaylar yaşamamalarını, tüm uçucuların emniyetle uçuş yapmalarını dilerim. Yorumlara bakınca havacılığı yaşam tarzı olarak benimsemiş arkadaşlarla, benimsememiş olanları anlayabiliyorsunuz. Şunu belirtmek istiyorum; hava aracı kaza kırımlarında önce geçmiş olsun denir, sonra da bir daha kaza-kırım yaşanmaması için önerilerde bulunulur. Mahalle kadınları gibi dedikodu- seviyesiz, sonuca yönelik olmayan yorumlar yapılmaz. Bu arada zamanında Sindel'in lokması boğazından geçenlerin, yemek yediği tabağa tükürmemeleri, o lokmaların boğazlarına takılmaması açısından faydalı olur. Uçuculara emniyetli uçuşlar dilerim. Egeli Hezarfen

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Arkadaşım sen neden üzerine alınıyorsun ki.. havacılığa gönül vermişsin uçmuşsun yada uçacaksın.. THY na mı girersin yada başka havayoluna mı bilemem.. şurası bir gerçek ki her havacı bir havayolunda uçmak ister çünkü orda pişersin orda her türlü kuralı ve uygulamayı öğrenirsin ve orda kaptan olduğunda sana gerçekten KAPTANIM diye hitap ederler.. gerisi sadece ya amatör ruh, ya teknik yetersizlik yada business jet lerde olduğu gibi para dır.. burda öğretmenliğe yapılan eleştiriler sonradan " hadi bari bende pilot olayım".. diye özentiyle başlayıp emeklilik sonrasında bir de öğretmen olmaya varan hevesleredir... öğretmenlik basit bir iş değildir..ayrıca öğretmen nerde pilot olmuş kaç saat uçuşu varmış bu sorular neden can sıkıyor ki ???

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Ve son olarak,benim yada okulumun ne yarası ne derdi ne alınganlığı yok.. Çünkü şuanki eğitim sistemi ve öğretmenlerin yeterliliğini biliyoruz.. Tekrar ediyorum ŞUANKİ! Eskisini bilemem... Sadece böyle bi kaza olmuş,orada 2 kişi yaralanmış... O uçaktan cansız da çıkabilirlerdi (Allah korusun).. Bunlar bilindiği halde bi GEÇMİŞ OLSUN demek yerine önceliği birilerine laf atmakta,karalamakta bulduğunuz için sinirlenmemden... Herkesin yolu açık olsun!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Ve size gayri resmi,şahsi bi açıklama; Ben bu hedefim uğruna gerçekten tırmalamak kelimesini birebir uygulayarak uğraşıorum.. ve eğitimim bittiğinde tabi ki gönlüm THY'de uçmakta ama nerden olsa biryerinden başlarım..Yani istediğin şey ayağına gelsin die beklemek diil olay.. ''aa thy mühendislik mezunu istiyor,A.Ü ve askeriye şansım da bitti..e unut gitsin'' dicek diilim.. Yukarı çıkmak için aşağıdan başlamam gerekiyorsa ordan başlarım!! (yani sindel mindelde bi baltaya sap olmaya çalışırım! ) Çünkü öncelikli amacım bol sükseli bi şirkette bol maaşla çalışmak diil,UÇMAK!! Herkes elinde altın kaseyle dünyaya gelmiyor,yada fırsatı zamanında göremeyebiliyor.. önemli olan neresinden yakaladığın ve hayalini gerçekleştirebildiğin!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
:)) ayy n'olur bizi ucuz ruhlarımızla başbaşa bırak cicim!!! Naapalım,biz kaptan çocuğu yada yukarılardan sırtı sağlam diiliz dandik bölüm bitirmiş olsak bile Havayolları'nda alım sırasında o bölüm mezunlarının da alımını ekletip! miss gibi ücretsiz eğitim alabilelim.. ;) Zamanında sayısal mezunu olmadığımız için askeriye yada Anadolu üniversitesine'de başvurmadık... Ne yapmamızı istiyosun,hayallerimizden vaz mı geçmeliyiz?? :)) ASSLA!! İçimizdeki Havacılık İsteği ve azmi sayesinde kendi imkanımızla eğitimimizi alıyoruz... Kişinin azmi ve kendini nekadar geliştirdiğidir esas olan!!! Sen Sindel.de mindelde uçma anam! :)) n'olur sen git daha kaliteli (sana göre) yerlerde uç.. Sen bi baltaya sap ol! :)) seni görelim oralarda...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
yazınızda bahsetmiş olduğunuz kaşınan yerin nerede ve kimde olduğu ayrıca ne kadar da ucuz olduğu zaten parmak (!) bastığım noktada alınganlık yapanlardan belli..!! kıyaslama ile kişilerin nekadar kaliteli olduğu belirtilmez.. bu zatı muhterem zaten tecrübeli vs vs makbul biri olsaydı gidip de Sindel de mindel de bi baltaya sap olmaya çalışmaz gider havayollarında bir yerlerde uçardı.. Sizleri ucuz ruhlarınızla başbaşa bırakıyorum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
:)) Bu işi bilmediğiniz,yada dışarıdan Sindel.i kötülemek için özel bi çaba içinde olduğunuz açık! Ben MÜTHİŞ!!,ÇOK İYİ İNSAN !!DEMEDİM!! İşte algılayamadığınız da bu... :) Havacılık tecrübe yada acemilik die bi ayrım yapmaz! THY'nin Amsterdam'da düşen uçak kazasında Hasan Tahsin Arısan Kaptan'ın bilmem kaç bin saatlik uçuşu,bilmem kaç yıllık öğretmenliği vardı.. O da mı tecrübesizdi de kaza geldi O'nu buldu? (C.Allah rahmet eylesin) Havacılık da ilk uçuşta da başınıza böyle bi olay gelebilir,15. yılınızda da... Ayrıca,siz kimsiniz,kim oluyorsunuz..SHGM'ne bağlı bi Havacılık Otoritesi misiniz?? :) Ben size Öğretmen Pilotun 10.000 saat uçuşu var desem nereniz rahat edicek ya da kaşınıcak?? Ucuz insanlar sen ve senin gibiler yaa!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Amma yaralı varmış şu okulda yaaa !!! Soruların cevabı hala yok !!! basit sorulara genel cevap değil basit cevap verin.. Çok iyi adam müthiş (!!) tecrübeli pilot (!!) .. falan filan yazacağınıza amcamın kaç saat toplam uçuşu var yazın da biz takdir edelim tecrübesini !!!!!!.. nerde pilot oldu nerde öğretmen oldu ( yer dersleri öğretmeni değil uçuş öğretmeni TRI yani ) ..madem çok iyi tanıyorsunuz buyrun yazın da öğrenelim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
VERECEĞİNİ!!! O yüzden Ne Uçuş Okulu Hakkında,Ne Öğretmenleri Hakkında işin içinde olmayan insanlar yorum yapmasın!!... Bi olay oluyo,daha resmi açıklama yapılmamış,herkes exper kesiliyo başımıza yaa!! :)) İnsanlar için neden yapıcı olup,bi GEÇMİŞ OLSUN demek yerine karalayıp kötülemek daha keyif verici anlamıorum!!! Gülüyorum sadece... Son notum: Güle güle TC- DBS... İlk gözağrım.. Kızım! İlk yalnız uçuşumu seninle gerçekleştirdim.. Benim için hep çook özel kalıcaksın... :(

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
15.000. saatinizde de... o yüzden dışarıdan ahkam kesmek kolay!! Sindel Havacılık kendi bünyesinde çok büyük aşama katetmiştir,etmeye de devam ediyor.. Derslerin devamlılığı,öğrencinin havacılığa yatkınlığı,bilek gücü paradan daha önemli tutuluyor! ışık görülmeyen öğrencinin yol yakınken şirketle ilişkisi kesiliyor! Sivil Havacılığın yaptığı denetlemeye yada sınavlarda ezbere dayalı lisans vermesi tarzında yapılan açıklamaya gelince; Kontrol Pilotu ile başbaşa kaldığınızda 14 ders için ezberlenen soruları uygulamıyorsunuz!!!! Bi bilgi varsa uygulanır! ZANNEDİYOR MUSUNUZ Kİ SHGM'NE BAĞLI Bİ KONTROL PİLOTU SİZİN EMNİYETLE UÇABİLECEĞİNİZDEN EMİN OLMADAN SİZE O LİSANSI ''al canım,sen bukadar para vermişsin,heba olmasın'' DEYİP

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000