02 Eylül 2016, Cuma 17:33:18

İHA'ların kaydı için 3 günlük ek süre verildi

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) bugün yaptığı duyuru ile İHA'ların kaydedilmesi için 3 günlük ek süre verildiğini açıkladı. İşte detaylar...
  • Ben uçurtma yaptım ne yapmam gerek?
  • Nabacan? Ucagimimi kiracan?

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) insansız hava arçları için 3 günlük ek sürenin Kanun Hükmünde Kararname ile yürürlüğe girdiğini açıkladı.

SHGM'den yapılan açıklama şöyle;

2 Eylül 2016 tarihli 673 sayılı Kanun Hükmünde Kararname kapsamında 2920 sayılı Türk Sivil Havacılık Kanunu’nun İnsan Hava Araçaları ile ilgili 144. maddesinde değişiklik yapılmıştır.

Buna göre; insansız hava aracı satan şirketlerin işletici ve yöneticileri, sattıkları azami kalkış ağırlığı beşyüz gram (dahil) üzerindeki İHA ile ilgili bilgileri ve satın alanların kimlik bilgilerini SHGM’nin kayıt sistemine kaydetmesi gerekmektedir.

Yeni düzenleme ile, kurallara aykırı hareket edenler ile yurtdışından bireysel olarak getirdiği veya yurtiçinde devraldığı aracı en geç üç gün içinde sisteme kaydettirmeyenlere beşbin Türk Lirası idari para cezası verilecektir.

Mülki idare amirlerince belirlenen alanlar dışında İHA uçuran kişilere bin Türk Lirasından onbin Türk Lirasına kadar verilecek idari para cezası uygulanacaktır. Ayrıca dışında SHGM’nin koyduğu İHA kurallarına sivil havacılığı düzenlemek maksadıyla alacağı önlemlere uymayanlara da bin Türk Lirasından onbin Türk Lirasına kadar idari para cezası kesilecektir.

Belirlenen alanlar dışında İHA uçuranlara uygulanacak idari para cezaları, mahallin mülki idare amirince, diğer idari para cezaları ise SHGM tarafından uygulanacaktır. Yapılan değişiklikle ayrıca, suç işlenmesinin önlenmesi ve suç soruşturmalarında kullanılmak üzere SHGM’deki kayıtlı bilgiler, kolluk birimleriyle paylaşabilecektir. 

İHA'ların kaydı için 3 günlük ek süre verildi

Facebook Yorum

Yorumlar

Uçurtma ~ 4 yıl önce
Ben uçurtma yaptım ne yapmam gerek?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Nabacan? ~ 4 yıl önce
Nabacan? Ucagimimi kiracan?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Nabacannn ~ 4 yıl önce
Senin aklın ermez. Konusmanı düzelt once sen. Sonra anlarsın neden yapıldıgını.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000