12 Haziran 2016, Pazar 14:46:01

Havacılıkta ciro 23,4 milyar dolara ulaştı

Türkiye'de, 2015 sonu itibarıyla sivil havacılık sektörünün cirosu 23,4 milyar dolar, sektörde istihdam edilen personel sayısı 191 bin 716 oldu.
  • Helal vallahi. Boeing yıllık cirosu 90 milyar dolar, airbus yıllık cirosu 75 milyar dolar, embraer yıllık cirosu 6 milyar dolar olduğunu düşünürsek uçak üretmeden havayolu işleterek bayağı gelir elde etmişiz.
  • Shgm sen şirketmisin artışlara seviniyorsun ? Bu rakamlara ulaşılırken ne sıkıntılar yaşanıyor bunlara nasıl çözüm olunur ne yaptın ? Şirketlere sormadan gerekli olduğu için akılla ilimle neyi düzelttin ? Kaç ekip mahkemelik oldu kaçı dayak yedi ? Neredeydin ? Denetlemeye gittiğin şirket sorumluları önünde önünü ilikleyip başını eğmeden gezebildiğin sorabildiğin eleştirebildiğin kaç yer var ? Sportif havacılık ? Böyle birşey duydun mu ? Bu sitenin bile arada olumlu eleştirileri oluyor dinliyor takip ediyormusun ? Geçmiş köşeye 2015 i değerlendiriyor hayallerimin ... Ları
  • İyi de gizli işsizler, aylardır maaş alamayan, parasızlıktan civata, somun, motor yağı vs. alamayan, asgari ücret üzerinden SGK sı ödenen havacılıkbakım emekçileri ne yapsın! SHGM ve Çalışma bakanlığı şu mali denetimleri yapmaya başlasa artık. Hep büyüklere değil, küçüklere bakın. Asıl reaim se risk te orda. Gelin Genel havacılık bakım şirketine bakın. İçi seni dışı beni yakıyor bu istatistiklerin.
  • Bu sayilar yeterli degil ic hatlardaki potansiyel cok daha fazlasi olmasi gerek.Iyi bir ekiple ic hat yolcusunu 250 milyon yillik cikartilabilir.Turkiyede birkac gercek low cost ciksin (ryan easy)mevcut kapasite 3 katina cikar.
  • iyi güzel de yeni istihdam ilanları ne durumda? thy ne zaman yeni istihdam ilanları yayınlacak? biraz da bu habere odaklanın...

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) 2015 faaliyet raporundan derlediği bilgilere göre, havayolu sektörü, havalimanı, uçak ve yolcu sayısındaki artışla son 10 yılda büyüme ivmesini devam ettirdi.

Türkiye'de iç hatlarda uçuş yapılan nokta sayısı 2015 itibarıyla 55'e, dış hatlarda ise 112 ülkede 261'e yükseldi.

Yolcu sayısında dikkat çekici artış

Küresel ekonomi 2015'te bir önceki yıla göre zor bir dönemden geçse de havayolu ulaşımına olan talep ve ucuz uçak biletlerinin etkisiyle yolcu sayısındaki artış dikkati çekti. Havayolunu kullanan toplam yolcu sayısı, geçen yıl 2006'ya göre yaklaşık yüzde 200 artarak 181,4 milyona ulaştı. Söz konusu dönemde iç hat yolcu sayısı 28,7 milyondan 97,5 milyona, dış hat yolcu sayısı ise 32,8 milyondan 83,9 milyona çıktı.

Hava yolu işletmelerinin uçak filosundaki büyük gövdeli uçak sayısı 10 yılda 259'dan 489'a, koltuk kapasitesi 42 bin 335'ten 90 bin 259'a ve kargo kapasitesi 873 bin 539 kilogramdan 1 milyon 759 bin 600 kilograma ulaştı.

Havayolu işletmeleri, hava alanı işleticileri, bakım, eğitim, yer hizmetleri kuruluşlarından oluşan sivil havacılık sektörünün toplam cirosu geçen yıl sonu itibarıyla 23,4 milyar dolar, sektörde görev yapan personel sayısı 191 bin 716 oldu.

Atatürk Havalimanı Avrupa ikincisi

Öte yandan, Uluslararası Havalimanı Konseyi (ACI) tarafından açıklanan 2015 trafik raporuna göre, yılda 25 milyonun üzerinde yolcu ağırlayan havaalanlarının oluşturduğu grupta Avrupa hava alanlarında yolcu trafiği ortalama yüzde 5,2 artış gösterirken İstanbul Atatürk Havalimanı yüzde 9,1 ile yolcu trafiğini en çok artıran ikinci havalimanı oldu. Söz konusu raporda ayrıca, Atatürk Havalimanı'nın hızlı büyümesi ile iki yıl içinde birinci olacağı öngörüsünde bulunuldu.

Sabiha Gökçen Havalimanı ise bulunduğu grupta yolcu sayısı artışında yüzde 19,7 ile Avrupa birincisi olurken, İzmir Adnan Menderes Havalimanı aynı grupta yüzde 12,1 ile Avrupa'da beşinciliğe yerleşti.

Havacılıkta ciro 23,4 milyar dolara ulaştı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

helal ~ 4 yıl önce
Helal vallahi. Boeing yıllık cirosu 90 milyar dolar, airbus yıllık cirosu 75 milyar dolar, embraer yıllık cirosu 6 milyar dolar olduğunu düşünürsek uçak üretmeden havayolu işleterek bayağı gelir elde etmişiz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Shgm ~ 4 yıl önce
Shgm sen şirketmisin artışlara seviniyorsun ? Bu rakamlara ulaşılırken ne sıkıntılar yaşanıyor bunlara nasıl çözüm olunur ne yaptın ? Şirketlere sormadan gerekli olduğu için akılla ilimle neyi düzelttin ? Kaç ekip mahkemelik oldu kaçı dayak yedi ? Neredeydin ? Denetlemeye gittiğin şirket sorumluları önünde önünü ilikleyip başını eğmeden gezebildiğin sorabildiğin eleştirebildiğin kaç yer var ? Sportif havacılık ? Böyle birşey duydun mu ? Bu sitenin bile arada olumlu eleştirileri oluyor dinliyor takip ediyormusun ? Geçmiş köşeye 2015 i değerlendiriyor hayallerimin ... Ları

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Maaş alamayanlar ne yapsın ~ 4 yıl önce
İyi de gizli işsizler, aylardır maaş alamayan, parasızlıktan civata, somun, motor yağı vs. alamayan, asgari ücret üzerinden SGK sı ödenen havacılıkbakım emekçileri ne yapsın! SHGM ve Çalışma bakanlığı şu mali denetimleri yapmaya başlasa artık. Hep büyüklere değil, küçüklere bakın. Asıl reaim se risk te orda. Gelin Genel havacılık bakım şirketine bakın. İçi seni dışı beni yakıyor bu istatistiklerin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TK2222 ~ 4 yıl önce
Bu sayilar yeterli degil ic hatlardaki potansiyel cok daha fazlasi olmasi gerek.Iyi bir ekiple ic hat yolcusunu 250 milyon yillik cikartilabilir.Turkiyede birkac gercek low cost ciksin (ryan easy)mevcut kapasite 3 katina cikar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
.. ~ 4 yıl önce
iyi güzel de yeni istihdam ilanları ne durumda? thy ne zaman yeni istihdam ilanları yayınlacak? biraz da bu habere odaklanın...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Asıl soru ~ 4 yıl önce
THY ne zaman açık, ihtiyaç olan yönetici pozisyonlarını şirket içi ve dışı duyuru ve başvuru ile, profesyonel ve objektif değerlendirme ile doldurmaya başlayacak

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000