15 Ocak 2014, Çarşamba 10:03:49

EKŞİ; "HAVACILIK EKONOMİNİN LOKOMOTİFİ"

2013 yıl sonu verilerine göre, havacılık sektörünün cirosu 21.4 milyar dolara, sektörde istihdam edilen personel 167 bine ulaştı.
  • Havacılık Kültürünü 10 yılda 10'a katlayabildin mi ? sen ondan haber ver !
  • Hava Taşımacılığı aslında Genel Havacılığın bir alt maddesidir . Siz Havacılık denince SADECE Hava Taşımacılığını biliyor ve "başka havacılık yok" zihniyeti ile hareket ediyorsunuz Sayın Genel Müdürüm ... Çünkü ÇOK iyi bildiğiniz(!) havacılık aslında sizin o kadar da İYİ bildiğiniz bir konu değil ! Mesela GENEL HAVACILIĞA, SPORTİF HAVACILIĞA karşı hem bilginiz yok hem de bu eksikliğinizi kapatmak için bir çabanız da yok. Halbuki Sayın Genel Müdürüm, dünyada her türlü havacılığın başı AMATÖR, SPORTİF ve GENEL Havacılıktan geçmiştir. Siz niye tersinden yapmaya çalışırsınız hiç bilinmez ama bu Ülkeye HAVACILIK KÜLTÜRÜ adına bir çivi bile çakmadınız, bilesiniz Sayın Genel Müdürüm , saygılarımla.
  • Sayın Ekşi siz onu bunu brakında THY TEKNİK GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE NEZAMAN geliyorsunuz onu söyleyin.
  • Allah razı olsun sizden, sizler geldiniz de, havacılık sektörü, havacılık nasıl yapılır gördü, yani biraz sıksanız kendinizi havacılığı da biz icat ettik, icat ediş o ediş, patladı gitti diyeceksiniz, neden sizin zamanınızda gerekli denetimleri yapmadığınız için, batan onlarca şirketten, binlerce işsiz aç kalıp mahkemelerde sürünenler den, THY de haksız yere işlerinden edilenlerden, çıkarttığınız son garabet (SHT-6A.50) REV-6 dan, çıkarttığınız onlarca garabet yönerge ve yönetmelikten bahsetmiyorsunuz, biraz gerçek hayata dönün. Bozuk saat bile günde iki kere doğruyu gösterir.

SHGM yıl sonu istatistiklerine göre, uçuş ağı iç hatlarda 52'ye, dış hatlarda ise 104 ülkede 236 noktaya yükselirken, havayolu işletmelerinin uçak filosundaki büyük gövdeli uçak sayısı 385'e, yolcu sayısı ise 140 milyona yükseldi. Hava taksi, genel havacılık, balon işletmelerinin filolarındaki hava araçlarıyla birlikte Türk tesciline kayıtlı hava aracı sayısı 10 yıllık dönemde yaklaşık 2 kat artarak 626'dan bin 134'e, iş jeti sayısı ise 106'ya yükseldi. Kapadokya bölgesinde balon taşımacılığı yapan işletmelerin filolarındaki balon sayısı da 167'den 195'e çıktı.

Sivil Havacılık Genel Müdürü Bilal Ekşi, 2013 yılına ilişkin yaptığı değerlendirmede, havayolu işletmeleri, havaalanı işleticileri, bakım, eğitim, yer hizmetleri kuruluşlarından oluşan sivil havacılık sektörünün toplam cirosunun 10 yılda 10 kat artarak 2.2 milyar dolardan 21,4 milyar dolara ulaştığını belirtti.

Uçuş ağındaki ve filodaki gelişmelere paralel olarak havayolu işletmelerinin yurt dışı yatırımlar ve ortaklıklarla daha hızlı bir büyüme sürecine girdiğini ve küresel ölçekli şirketler haline geldiğini ifade eden Ekşi, "Havacılık işletmelerinde büyük bir istihdam artışı da söz konusu. Sivil havacılık sektöründe görev yapan personel sayısı 167 bine yükseldi. Gerek ticaret hacmi ve turizmin büyümesine gerekse istihdama yaptığı katkıyla, havacılık sektörü, ekonominin lokomotifi haline geldi" dedi.

-"Sektöre yönelik 10 yılda 200 mevzuat hayata geçirildi"-
Türkiye'nin 157 ülkeyle havacılık anlaşması olan ve uçuş ağının büyüklüğüyle uluslararası arenada adından söz ettiren bir ülke haline geldiğini vurgulayan Ekşi, 2013 yılının sivil havacılık açısından sadece niceliksel değil, aynı zamanda uluslararası standartların daha üst düzeyde uygulandığı, niteliksel ölçekli gelişme gösterdiği bir yıl olduğunu söyledi. Bu kapsamda uluslararası kuralların uygulanması amacıyla mevzuat çalışmalarına büyük ağırlık verdiklerini bildiren Ekşi, sadece geçen yıl sektöre yönelik 42 yasal düzenleme yapıldığının ve 10 yıllık dönemde hayata geçirilen mevzuat sayısının 200'e ulaştığını kaydetti.

''Engelsiz Havaalanı'' sayısının 22'ye, ''Yeşil Kuruluş'' sayısının da 30'a yükseldiğini belirten Ekşi, uçuş rotalarının kısaltılması, teşvikli hatlar düzenlemesi, Güvenli Kargo Projesi, üniversitelerde havacılık bölümlerinin standardize edilmesi, yerli uçak sertifikasyonu, bakım kuruluşlarının yetkilendirilmesi, pilotların ve teknisyenlerin dil yeterliliği ve daha pek çok yeni uygulamanın geçen yıl hayata geçirildiğini anlattı.

Bu yıl düzenleme ve denetleme işlevine yönelik hedeflerinin yanı sıra yeni uygulama ve projelere de imza atacaklarına dikkati çeken Sivil Havacılık Genel Müdürü Ekşi, uçuş ekibinde alkol ve uyuşturucu kontrollerine başlanması, engelli yolcu hakları ile heliportların mania planlarının yayımlanması, esnek hava sahası uygulaması, engelsiz ve yeşil kuruluş sayısını 20 adet arttırılması, uçuş okulları için VFR uçuş takip sistemi kurulması gibi hedeflerinin olduğunu sözlerine ekledi.

EKŞİ; "HAVACILIK EKONOMİNİN LOKOMOTİFİ"

Facebook Yorum

Yorumlar

Hv. Kültürü ~ 9 yıl önce
Havacılık Kültürünü 10 yılda 10'a katlayabildin mi ? sen ondan haber ver !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
?? ~ 9 yıl önce
Hava Taşımacılığı aslında Genel Havacılığın bir alt maddesidir . Siz Havacılık denince SADECE Hava Taşımacılığını biliyor ve "başka havacılık yok" zihniyeti ile hareket ediyorsunuz Sayın Genel Müdürüm ... Çünkü ÇOK iyi bildiğiniz(!) havacılık aslında sizin o kadar da İYİ bildiğiniz bir konu değil ! Mesela GENEL HAVACILIĞA, SPORTİF HAVACILIĞA karşı hem bilginiz yok hem de bu eksikliğinizi kapatmak için bir çabanız da yok. Halbuki Sayın Genel Müdürüm, dünyada her türlü havacılığın başı AMATÖR, SPORTİF ve GENEL Havacılıktan geçmiştir. Siz niye tersinden yapmaya çalışırsınız hiç bilinmez ama bu Ülkeye HAVACILIK KÜLTÜRÜ adına bir çivi bile çakmadınız, bilesiniz Sayın Genel Müdürüm , saygılarımla.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
FO ~ 9 yıl önce
Sayın Ekşi siz onu bunu brakında THY TEKNİK GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE NEZAMAN geliyorsunuz onu söyleyin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bozuk saat ~ 9 yıl önce
Allah razı olsun sizden, sizler geldiniz de, havacılık sektörü, havacılık nasıl yapılır gördü, yani biraz sıksanız kendinizi havacılığı da biz icat ettik, icat ediş o ediş, patladı gitti diyeceksiniz, neden sizin zamanınızda gerekli denetimleri yapmadığınız için, batan onlarca şirketten, binlerce işsiz aç kalıp mahkemelerde sürünenler den, THY de haksız yere işlerinden edilenlerden, çıkarttığınız son garabet (SHT-6A.50) REV-6 dan, çıkarttığınız onlarca garabet yönerge ve yönetmelikten bahsetmiyorsunuz, biraz gerçek hayata dönün. Bozuk saat bile günde iki kere doğruyu gösterir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000