02 Ağustos 2011, Salı 09:44:21

AB KOMİSYONU İLE SHGM HANGİ KARARLARI ALDI?

AB Komisyonu Sivil Havacılık Direktörü Matthew Baldwin ve heyeti, geçtiğimiz günlerde Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ne resmi bir ziyaret gerçekleştirdi.
  • SHGM de AB ilişkilerimi var. EASA'nın SHGM yi denetlediğinde görülen Teknik A.Ş Ankara bakım üssü sorunu konusuldumu. EASA yetkilileri, karşısında ingilizce konusamayan yetkilileri gördüğünde içlerinden ne dedi acaba. SHGM deki AB uzman kadrosuda denetciler gibidir. Al birini vur ötekine..
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nde gerçekleşen toplantıya; Sivil Havacılık Genel Müdürü Bilal Ekşi başkanlığında Genel Müdür Yardımcıları ile bazı uzman personeller katılırken, Sivil Havacılık sektörü tarafından yakından tanınan AB Komisyonu Havacılık Direktörü Daniel Calleja'dan sonra bu göreve gelen Baldwin tarafından ülkemize yaptığı ilk ziyaret sırasında özellikle AB Komisyonu ve EASA ile Türk Sivil Havacılık sektörü arasındaki sivil havacılık ilişkilerinin daha da geliştirilmesi konusunda mutabakata varıldığı belirtildi.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nden toplantıya ilişkin yapılan basın açıklamasında;

Görüşmeler sırasında geçtiğimiz yıl parafe edilen yatay Anlaşmanın AB Komisyonu tarafından kabul edilerek, son onayın alınması için AB Konseyine gönderildiği ve bu yönde çalışmaların devam ettiği bildirildi.

AB Komisyonu yetkilileri, Sivil Havacılık alanında Türkiye ile Komisyon arasında, ECAC ve diğer gelişmiş ülkelerle yaptıklarına benzer bir Diyalog yapılması yönündeki talepleri olumlu karşılanmıştır. İlişkilerin gerek EASA standartlarına uyum konusunda gerekse de EUROCONTROL'ün aktif katılımıyla yapılan Performans, Ağ Yönetimi, SES/SESAR gibi önemli projelerle ilgili olarak görüş alış verişinde bulunulmuş ve bu alanlarda daha yakın işbirliği yapılmasında mutabık kalınmıştır.

Ayrıca, Ülkemizin AB'ye uyumu paralelinde yürütülen Mevzuat Çalışmaları ile SHGM bünyesinde 2011–2013 Dönemi için başlatılan AB Finansmanlı Projeler, ICAO Faaliyetleri ve Emisyon Ticaret Sistemi ile ilgili son gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunularak, uluslararası alanda daha fazla işbirliği yapılması hususunda görüş birliğine varılmıştır.

Özellikle EASA ile ilişkilerin geliştirilmesi yönündeki görüşmeler sırasında; Ülkemizde uygulanan EASA standartlarından duyulan memnuniyet ifade edilmiş olup, bakım alanında EASA adına SHGM tarafından yapılan yetkilendirmelerin Türkiye'nin EASA standartlarına uyum kapasitesinin arttırılması ve sonrasında ortak havacılık standartları geliştirilmesi yönündeki fikri desteklemesi bakımından da önem arz etmektedir.

Ulaştırma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sn. Suat Hayri AKA ile de bir araya gelen AB Komisyonu Heyeti, oldukça başarılı bir ziyaret olarak nitelendirdikleri toplantıların ardından ülkemizden ayrılmıştır.

Bilindiği üzere, hali hazırda SHGM ile EASA arasındaki ilişkiler biri SAFA diğeri Uçuşa Elverişlilik alanlarında imzalanan 2 adet Çalışma Düzenlemeleri (Working Arrangements) kapsamına uygun olarak yürütülmektedir.

Ülkemizde bulunan bakım kuruluşlarının EASA Part 145 kapsamında yetkilendirilmesine yönelik işlemler, bu alanda SHGM'ne tanınan Akreditasyon Yetkisi kapsamında yapılmaktadır. Bugüne kadar toplam 10 Bakım Kuruluşu SHGM tarafından yapılan denetimler sonucu sahip oldukları EASA Part 145 Yetkisi kapsamında faaliyetlerini sürdürmektedir.

Ayrıca, EASA talebi doğrultusunda yerli bir bakım kuruluşunun Part–145 kapsamındaki denetimleri de SHGM tarafından bu hafta içinde yapılmakta olup, ülkemizde faaliyet göstermekte olan ve Part–145 konusunda yetki talep edecek diğer bakım kuruluşlarının denetimlerinin de bu kapsamda yapılması yönündeki planlamalar devam etmektedir.

SHGM EASA işbirliği en üst düzeyde devam etmekte olup, işbirliğinin diğer alanlara da yaygınlaştırılması için çalışmalar sürdürülmektedir.
AB KOMİSYONU İLE SHGM HANGİ KARARLARI ALDI?

Yorumlar

Misafir ~ 13 yıl önce
SHGM de AB ilişkilerimi var. EASA'nın SHGM yi denetlediğinde görülen Teknik A.Ş Ankara bakım üssü sorunu konusuldumu. EASA yetkilileri, karşısında ingilizce konusamayan yetkilileri gördüğünde içlerinden ne dedi acaba. SHGM deki AB uzman kadrosuda denetciler gibidir. Al birini vur ötekine..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000