07 Ocak 2010, Perşembe 10:09:01

2009, Havacılık Anlaşmalarının Altın Yılı oldu...

Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından 2009 yılında Türkiye’nin daha önce hiç anlaşması bulunmayan 16 ülke ile ilk kez ikili hava ulaştırma anlaşması imzalandı. Bu anlaşmalarla birlikte ikili hava ulaştırma anlaşması olan ülke sayısı 90'dan 106'ya çıktı.
  • HEDEF 190 ülke olsun
  • Olmazki papai yi unutmamak lazım.Acaip yolcu verir orası.Zor orayla anlaşmak ama yapılmalı bence:)
  • hadi devam SHGM daha alacak cok yol var. basarilar!

Ulaştırma Bakanlığı'nın Bölgesel Havacılık Politikası kapsamında atıl havaalanlarının hizmete açılması ve çapraz uçuşlar ile yurt içindeki uçuş ağı hızla genişleyen Türkiye, diğer ülkelerle yapılan ikili hava ulaştırma anlaşmaları ile yurt dışındaki uçuş noktalarına yenilerini ilave etmeye devam ediyor.

Yurtdışı uçuşların arttırılması ve yeni dış hat uçuş noktalarının belirlenmesi amacıyla 2009 yılında 62 ülke ile havacılık müzakerelerinde bulunuldu. Bu müzakereler sonucunda SHGM, 16’sı yeni ülkelerle olmak üzere toplam 48 ülke ile ikili hava ulaştırma anlaşması imzaladı.

Mevcut anlaşmalar günün koşullarına göre revize edilerek yeni sefer noktaları ve frekans artışı sağlanırken, müzakerelerde bulunulan diğer ülkelerle ise oluşturulan taslak metinlerin daha sonraki bir tarihte imzalanması için anlaşmaya varıldı.

2009 yılında ilk kez anlaşma imzalanan ülkeler Kanada, Vietnam, İzlanda, Mali, Somali, Komorlar, Gambiya, Fiji Adaları, Çad, Gana, Ruanda, Uganda, Zambia,Dominik Cum.,Jamaika ve Tanzanya oldu.

Ayrıca, Tayland, Rusya, Mısır, Çin, Lübnan, Ukrayna, Makedonya, İran, Sırbistan, Japonya, Yunanistan, Katar, Azerbaycan, Fransa, Avusturya, Portekiz, Suriye, Bahreyn, Güney Kore, Finlandiya, Kırgızistan, İsviçre, Irak,  Pakistan, Danimarka, İsveç, Norveç ve İsrail ile mevcut anlaşmalar günün koşullarına göre revize edilerek yeniden imzalandı.

2002 yılında yurtdışında uçulan nokta sayısı 70'lerde iken yeni anlaşmalar ve mevcut anlaşmaların yenilenmesi ile 2009 yılında yurt dışı uçuş noktalarının sayısı da 130'a ulaştı.

Türkiye ikili havacılık anlaşmalarında rekor kırdı…

İkili hava ulaştırma anlaşmalarında önceki yıllarla kıyaslandığında rekor sayıda artış yaşandı., 2006 yılında 7, 2007 yılında 13, 2008 yılında 16 ülke ikili havacılık anlaşması imzalayan SHGM, 2009 yılında ise 48 ülke ile anlaşmaya imza attı.

2009 yılında yaşanan artışta, Haziran ayında AFCAC konferansı ve Eylül ayında Istanbul’da düzenlenen Uluslar arası Sivil Havacılık Örgütü(ICAO)’nün Havacılık Müzakereleri konferansı büyük rol oynadı. Türk sivil havacılığındaki gelişmelere paralel olarak ICAO’nun Türkiye’de yapmaya karar verdiği konferansa katılan 64 ülke, 200 havacılık müzakeresinde bulundu ve 50’nin üzerinde anlaşma imzalandı. Türkiye ise bu konferanslar kapsamında 43 ülke ile müzakerelerde bulunarak 24 ülke ile anlaşma yaptı.

2009, Havacılık Anlaşmalarının Altın Yılı oldu...

Yorumlar

Misafir ~ 14 yıl önce
HEDEF 190 ülke olsun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
Olmazki papai yi unutmamak lazım.Acaip yolcu verir orası.Zor orayla anlaşmak ama yapılmalı bence:)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
hadi devam SHGM daha alacak cok yol var. basarilar!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000