13 Şubat 2014, Perşembe 09:11:31

'SANKİ HAVALİMANI OLMAZSA ÇOK İYİ OLACAK GİBİ BİR İMAJ VAR'

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, bir televizyon programına katılarak 3. havalimanı ile ilgili açıklamalarda bulundu.
  • 3. havalimanı seçimden sonra Silivride başlayacak. az daha sabredin
  • Mutlaka yapılmalı. O hava limanı Türkiye için bir dönüm noktası olacaktır. Bu o kadar açık ve net bir şey. İstemeyenlere gelince onlar "çarşı her şeye karşı" modunda bir grup zümreden başka bir şey değil. Onların derdi, bu tür projeleri modern görünümlü fakat gerçekte son derece tutucu ve çağ dışı olan kendi zihniyetlerindeki insanların yapamamasından duydukları rahatsızlık ve kıskançlık. Zamanında boğaz köprülerinede, vatan caddesinede, marmarayada karşıydılar, fakat yapılınca koşa koşa gidip kullananlar onlar oluyor nedense.
  • Sayin Bakan,ayni cevre katliami bugun,Omerli baraji,Sile ormanlik bolgede yapiliyor.Komurculer yesili yok edip,koca koca komur cukurlari aciyorlar.Bu katliami durdurun.Hakimler,savcilar,bakanlar,belediyeler ALLAH rizasi icin ,lutfen..gorevinizi yapin.
  • Yapılmasın denmiyor. Ancak rantabl yatırım olması bekleniyor doğal olarak. Metrobüs yapılırken tüm uzmanlar ve biraz mantığı olan herkes raylı sistem yapılsın, daha verimli olur dediğinde; yine böyle inatla otobüslü sistem yapıldı. Sonuç; şimdi raylı sisteme geçilmesi düşünülüyor çünkü yetersizmiş. İlk yapılan bir dünya maliyet boşa gidecek üzerine artı maliyet eklenecek. Aynısını yaşamak istememek mi vatan hainliği, yoksa kıt kaynakları pervasızca savurmak mı?
  • Iste sizin hizmet anlayisiniz bu kaDAR. Cevreden, ekolojiden rapor ne cikarsa odur arkadas. Bak genislet, ataturk havalimanini, sabihaya 2. pisti at sonra da metrosunu insa et. Cok mu gerek var bu yatirima. Duymadınız değilmi sabihanın 3. Havalimanından atatürk havalimanına kus bakısı daha yakın oldugunu. Atın su gozluklerı bıraz..
  • Bu şirketin basın sözcüsü falan yok mu ? Hep bir bakan savunması görüyoruz duyuyoruz ? Nedendir acep ?
  • Havalimanı yapılsın.Kesinlikle yapılmalıdır ama insanların taa o eylemlerinden beri savundukları şey havalimanının yanlış yere yapıldığıdır.İstanbulun su havzasının ortasına,canlı yaşamını kaldırarak yapılması yanlış.Bakın bugün tv lerde susuz yaza hazırlanın açıklamaları yapılıyor suyun Bakan ından.Eğer doğa dengesini bozarak bişeyler yapıyosak,bizi kurak bırakacaksa yanlışlık var demektir.Umarız hiçbir denge bozulmadan sorunlar yaşamadan 3. havalimanından yaparız uçuşlarımızı.
  • Zaten neden istemezler anlamam ki başka zaman çevrecilikten söz etmezler bile 3.havaalanı olmalı türkiye için çıta yükseltmek demektir ve havacılık söktörü candır can ülkenin atar damarıdır
  • O havalimani yapilacak ben de ordan yolcu olarak gececegim insallah.
  • Arkadasim adam bakan bu tarz aciklamalri yapmasi gerekiyor.millete bilgi aktarmak olan biteni aciklamak bakanlarin asli gorevlerindendir.bos bos yorum yapacagina git oku biraz

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, bir televizyon programına katılarak 3. havalimanı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, 3. Havalimanı Projesi ile İstanbul 4. İdare Mahkemesi'nin aldığı durdurma kararına ilişkin, “Demek ki mahkeme kararı isabetli bir karar değil. Rapordaki 10 gün süre şartına uyuldu" dedi.

Gündemdeki konuları değerlendiren Güllüce, 3. Havalimanı Projesi'nin İstanbul 4. İdare Mahkemesi'nin aldığı durdurma kararına ilişkin sorulan soruya, “Ben şimdi elimde raporlar ve belgelerle konuşacağım. Diyor ki yargı; İlgili komisyonun sonuçlandırdığı ÇED raporunun görüşe açılması esnasında mevzuatta yer verilen 10 iş günü kuralına riayet edilmediği, ÇED raporunun jeolojik, jeoteknik verilerinin hatalı olduğu. Şimdi yargı böyle diyor, peki nasıl olmuş? 14 Nisan 2002 tarihinde İstanbul 3. Havalimanı Projesine ilişkin ÇED başvurusu dosyası Bakanlığımıza müracaat etti. 6 Kasım 2012 tarihinde İstanbul ilinde ÇED sürecine katılımı ve toplantısı yapılıyor. 15 Mayıs 2012 tarihinde ÇED raporu tekrar bakanlığımıza gelmiş. Bakanlığımız 9 Nisan 2013 tarihinde inceleme değerlendirme toplantısı yaparak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü, ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü 15 komisyon üyesinin olduğu bir komisyon toplanmış. İnceleme değerleme komisyonu bu toplantıda görüşlerini belirlemiş ve nihai ÇED raporunu vermişler. 16 Nisan tarihinde toplam 6 bölüm ve 327 sayfadan oluşan nihai ÇED raporu ekleri Bakanlığımıza sunuluyor. 19 Nisan 2003 tarihinde nihai ÇED raporu halkın görüş ve değerlerine açılmak için İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne göndermişiz. 30 Nisan 2013 ve 15 Mayıs 2013 tarihleri arasında, yani 12 iş günü, 15 takvim günü İl Müdürlüğüne ilan edilmiş. ÇED yönetmeliğine göre bu iş 10 iş günü olması lazım. Fazlası var azı yok. 21 Mayıs 2013 tarihinde ÇED olumlu kararı verildi. Şimdi bu demek ki bir hata var. Hata nerede var? 10 gün diyen kararda var. Bizim uygulamamızda, bakanlığımızın uygulamasında bir hata yok. Bahsedilen bu eksikliklerle ilgili kaldı ki ÇED raporu ruhsatla karıştırılmaması lazım. ÇED bir taahhütname” şeklinde konuştu.

Raporun sonucunu okuyan Bakan Güllüce, “Komisyonda yer alan kurum ve kuruluşların uygun görüşleri alınarak ÇED olumlu kararı verilmiştir. Orman alanları, su havzaları, zemin etüt çalışmaları, kuş göç yolları inşaat ve işletme aşamasında oluşacak atıklar, gürültü ve diğer hususlara ilişkin taahhütler ÇED raporunda yer almakta olup, bundan sonraki süreçte Bakanlığımıza ve İstanbul Valiliği Çevre Şehircilik İl Müdürlüğünce söz konusu taahhütlere ilişkin izleme çalışmaları devam edecek. Demek ki mahkeme kararı isabetli bir karar değil. Rapordaki 10 gün süre şartına uyuldu” ifadelerini kullandı.

“SANKİ HAVALİMANI OLMAZSA ÇOK İYİ OLACAK GİBİ BİR İMAJ VAR, BU BENİ ÜZDÜ”

3. havalimanının yaptırılmasını engelleyici bir lobinin söz konusu olup olmayacağının sorulması üzerine Güllüce, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Kimseyi de bir zan altında bırakmak istemiyorum ama bugün sabah gazetelere baktığımda neredeyse bazılarının bazı kişiler bunlar sevinmişler. Bazı kişiler,kurumlar mahkeme kararına neredeyse zil takıp oynayacaklar. Ne olmuş da bu sevinç olmuş. Varsayalım ki Bakanlık hata yapmış. Buna üzülmemiz lazım. Dememiz lazım ki Cumhuriyet'in en büyük eserini yapıyor bu millet. Eğer bizim hatamız varsa. Niye böyle geciktiriyorsunuz sayın bakanlık bunu bölme yapmamanız lazımdı. İş aksıyor. Biz Türkiye olarak koşmak istiyoruz. Türkiye'nin gelişmesi lazım ama sanki havalimanı olmazsa çok iyi olacak gibi bir imaj var. Bu beni üzdü.”

“BİZ TÜRKİYE'YE TURİZM GELSİN DİYE ÇIRPINIYORUZ”

7 milyon yolcu yerine Atatürk Havaalanında 9 milyon yolcu taşındığını bildiren Güllüce, “Her uçak 1-2-3-5 dakika rötarla uçmuş demektir. Yoksa siz o kadar kapasiteniz varken, o fazlalığı nasıl uçuracaksınız. Arada bazılarını biraz bekleterek. Kalkarken inerken risk alacaksınız. Uçaklarınız pas yapacak. Dünyanın önde ülkeleri olmasında havaalanınız bir ölçüdür. Sabiha Gökçen Havaalanı yetmiyor zaten ikisini birbirine entegre edemiyorsunuz. O zaman Türkiye'ye bir havaalanı yapacaksınız ya, ya da herkes uçaklar diyeceğiz ki 'Beyler, ey dünya Türkiye'ye uçak falan gelmesin. Yetmiyor bizim havaalanımız. Bize falan uçmayın. Ey turistler gelmeyin'. Bizim havaalanımız yetmiyor. Biz Türkiye'ye turizm gelsin diye çırpınıyoruz ve çok şükür dünyada iyi yerlerdeyiz. Peki bu havaalanı olmasa ne yapacağız diye sevinen insanlara ya da gruplar nasıl düşünüyor merak ediyorum” şeklinde konuştu.

Sürecin nereye doğru gideceğinin sorulması üzerine Bakan Güllüce, “Bir üst mahkeme bu kararı düzeltecektir. İnşaat niye dursun. Devam ediyor. Bu millet buna müsaade etmez" dedi.

Bu havaalanın durmayacağını da sözlerine ekleyen Güllüce, “Çevre duyarlığını bu söylediğimle eleştirmiyorum. Bakın çevre duyarlılığı başka bir şey, havaalanının durmasını talep etmek buna sevinmek başka bir şey. Benim hiçbir çevreciyle, çevre duyarlılığı olan insanla bir sorunum yok ama kalkınmamızı nasıl durdurabiliriz" ifadelerini kullandı.

“BU ÜLKEMİZİN GELİŞMESİ İÇİN ELİMİZDEN GELENİ ARDIMIZA KOYMAYACAĞIZ”

Bu krizin aşıldıktan sonra havaalanını yeniden engellenme sorunun yaşanıp yaşanmayacağı sorusuna Bakan Güllüce, şunları söyledi:

“Bu ülkemizin gelişmesi için elimizden geleni ardımıza koymayacağız. Bizim havaalanlarımız daha sonra yapıldığı için çok daha iyiyiz. Belki bu havaalanı tam anlatamadığımız için orada bizimde eksikliğimiz var. Bu havaalanının 1 saat gecikmesiyle bu ülke ne kaybediyor, kimler ne kazanıyor” diye konuştu.

Mimarlar Odası'nın çivi bile çakamazlar sözleri hatırlatarak, 1 yıl gecikeceğinin sorulması üzerine Güllüce, “Uzanırsak budanan kurursa sulanan bir millet olmaktan çıkacağız. Türkiye artık bundan çıktı. Bunu artık yapamayacaklar. Biz hem uzayacağız, hem kalkınacağız, hem gelişeceğiz” değerlendirmesini yaptı. 

'SANKİ HAVALİMANI OLMAZSA ÇOK İYİ OLACAK GİBİ BİR İMAJ VAR'

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (17)

herşey yandaşa ~ 9 yıl önce
3. havalimanı seçimden sonra Silivride başlayacak. az daha sabredin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kim istemiyor? ~ 9 yıl önce
Mutlaka yapılmalı. O hava limanı Türkiye için bir dönüm noktası olacaktır. Bu o kadar açık ve net bir şey. İstemeyenlere gelince onlar "çarşı her şeye karşı" modunda bir grup zümreden başka bir şey değil. Onların derdi, bu tür projeleri modern görünümlü fakat gerçekte son derece tutucu ve çağ dışı olan kendi zihniyetlerindeki insanların yapamamasından duydukları rahatsızlık ve kıskançlık. Zamanında boğaz köprülerinede, vatan caddesinede, marmarayada karşıydılar, fakat yapılınca koşa koşa gidip kullananlar onlar oluyor nedense.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Sayin Bakan,ayni cevre katliami bugun,Omerli baraji,Sile ormanlik bolgede yapiliyor.Komurculer yesili yok edip,koca koca komur cukurlari aciyorlar.Bu katliami durdurun.Hakimler,savcilar,bakanlar,belediyeler ALLAH rizasi icin ,lutfen..gorevinizi yapin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Örnek ~ 9 yıl önce
Yapılmasın denmiyor. Ancak rantabl yatırım olması bekleniyor doğal olarak. Metrobüs yapılırken tüm uzmanlar ve biraz mantığı olan herkes raylı sistem yapılsın, daha verimli olur dediğinde; yine böyle inatla otobüslü sistem yapıldı. Sonuç; şimdi raylı sisteme geçilmesi düşünülüyor çünkü yetersizmiş. İlk yapılan bir dünya maliyet boşa gidecek üzerine artı maliyet eklenecek. Aynısını yaşamak istememek mi vatan hainliği, yoksa kıt kaynakları pervasızca savurmak mı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hizmetci ~ 9 yıl önce
Iste sizin hizmet anlayisiniz bu kaDAR. Cevreden, ekolojiden rapor ne cikarsa odur arkadas. Bak genislet, ataturk havalimanini, sabihaya 2. pisti at sonra da metrosunu insa et. Cok mu gerek var bu yatirima. Duymadınız değilmi sabihanın 3. Havalimanından atatürk havalimanına kus bakısı daha yakın oldugunu. Atın su gozluklerı bıraz..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
lfa ~ 9 yıl önce
Çevre ekoloji raporunun tarafsız olduğunu kim biliyor. Ben hiç güvenmiyorum.
Savunma ~ 9 yıl önce
Bu şirketin basın sözcüsü falan yok mu ? Hep bir bakan savunması görüyoruz duyuyoruz ? Nedendir acep ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ank ~ 9 yıl önce
Havalimanı yapılsın.Kesinlikle yapılmalıdır ama insanların taa o eylemlerinden beri savundukları şey havalimanının yanlış yere yapıldığıdır.İstanbulun su havzasının ortasına,canlı yaşamını kaldırarak yapılması yanlış.Bakın bugün tv lerde susuz yaza hazırlanın açıklamaları yapılıyor suyun Bakan ından.Eğer doğa dengesini bozarak bişeyler yapıyosak,bizi kurak bırakacaksa yanlışlık var demektir.Umarız hiçbir denge bozulmadan sorunlar yaşamadan 3. havalimanından yaparız uçuşlarımızı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Zaten neden istemezler anlamam ki başka zaman çevrecilikten söz etmezler bile 3.havaalanı olmalı türkiye için çıta yükseltmek demektir ve havacılık söktörü candır can ülkenin atar damarıdır

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
O havalimani yapilacak ben de ordan yolcu olarak gececegim insallah.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
avukata ~ 9 yıl önce
Arkadasim adam bakan bu tarz aciklamalri yapmasi gerekiyor.millete bilgi aktarmak olan biteni aciklamak bakanlarin asli gorevlerindendir.bos bos yorum yapacagina git oku biraz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
saw ~ 9 yıl önce
ama doğru bilgileri açıklaması gerekiyor

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000