24 Şubat 2013, Pazar 10:05:07

SABİHA GÖKÇEN'DE ŞOK VURGUN!

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'nda tarihi vurgun... Bir ihbar üzerine Türkmenistan uçağını durduran gümrük görevlileri 'lavabo' beyan edilen konteynerlerde 1.3 ton altın ele geçirdi. Altınların göndericisi ise Polimeks İnşaat...
  • CAMAROTH! POLİMEKSİN "İRANA ÖDEME İÇİN O ALTINLARI KULLANACAĞIM" AÇIKLAMASINDAN 5 SAAT SONRA BURAYA BİR BİLEN EDASIYLA BU YORUMU YAZMIŞSIN YA CİDDİ AKPLİSİN. YAZIK.
  • bilmeden konuşan çok adam var kafası çalışamayan ahkam kesen şu an amerika bütün dünya ülkelerine iranla ticaret yapma yaparsan sana ambargo koyarım onu yaparım bunu yaparım diye tehditler savuruyor bu firmada muhtemelen irandan mal alacaktır karşılığında bunun bedelini altınla ödeyecektir bu kadar basit. ancak buradaki sorun neden bunu gümrükte belgelerde açıkca belirtmediler muhtemelen bunu yapsalardı amerikanın bir şekilde bilgisi olacaktı ve bu firmaya ambagrgo koyma ihtimali doğacaktı. ben biliyorum kaç tane türk şirketi türkiyeden altın satın alıp irandan bu altını para yerine kullanıyorlar bu kadar nettir..
  • degirmenin suyunun nerden geldigi boylelikle belli olmus oldu
  • Ne yazık ki saw gümrük muhafaza ve güvenlik uyuyoryada o xray cihazlarının sadece bantları çalışıyor.firma temsilceleri olsun hepsi bu olaydan haberdardır onlarıda çekip sorgulamak lazım saw a hiraz daha denetimler sıklaşmalıdır
  • Tayaresini uçurmaya kalkmıştık. Şükürler olsun uzak durmuşuz.

Benzeri görülmemiş altın baskını... İstanbul Gümrük, Narkotik ve Kaçakçılık Muhafaza Müdürlüğü'ne gelen bir ihbarla başlayan tarihi operasyon nefes kesti. İşte saniye saniye ayrıntıları:

- İhbarcı, Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan üç saat sonra Aşkabat'a hareket edecek Türkmenistan Havayolları'na ait uçağa altın yükleneceğini bildirdi.

- Alarma geçen ekipler, havalimanına gelerek ihbarı değerlendirmeye başladı. Aynı anda iki kaçakçılık savcısına da haber verildi.

- Uçağın kalkış saati ertelenirken, konteynerlerin yükleme işlemi gümrük ekipleri tarafından engellendi.

LAVABO YERİNE KASA

- Gümrük belgelerinde 'lavabo' beyan edilen konteynerleri savcı denetiminde açan ekipler, şifreli ve anahtarlı kasalarla karşılaştı.

- Bunun üzerine konteynerler çekiciyle havalimanının kargo bölümüne götürüldü.

- Araştırmayı derinleştiren ekipler, kasaların markasından yola çıkarak üretici firmanın internet sayfasına girdi.

Kasaların modellerini incelemeye alan ekipler, ağırlıklarının 250 kilogram olduğunu tespit etti.

- Kasaların Sabiha Gökçen Havalimanı Kargo Müdürlüğüíndeki tartılarda ise 400 ile 450 kilogram çıkınca, açılmalarına karar verildi.


ŞİFREYİ ÇİLİNGİR KIRDI

- Ancak savcılar ve gümrük görevlileri bu aşamada kötü bir sürprizle karşılaştı. Çelik kasalar iddiaya göre bilgisayar yöntemiyle şifrelenmiş ve ayrıca özel anahtarla açılıyordu.

- Bunun üzerine kargo müdürlüğüne çilingir çağrıldı. 6 saat süren çalışma sonunda kasaların hepsi açıldı.

- Kasaların içerisinde paketler halinde bin 380 kilo külçe altın ele geçirildi.

- Savcılar, altınların sayımı ve olayın bütün yönleriyle ortaya çıkarılması için kargo bölümüne ikinci bir emre kadar giriş-çıkışları kapattı.

GÖNDERİCİ POLİMEKS

- Akşam'da yer alan habere göre; ele geçirilen belgelerde lavabo olarak beyan edilen evraklarda gönderici firmanın Polimeks İnşaat Taahhüt Sanayi Ticaret Anonim Şirketi olduğu görüldü.

- Gümrük müşavirliğini ise sahibi emekli bir gümrük görevlisi olan Doğruer Gümrük Müşavirliği Limited Şirketi'nin üstlendiği belirtildi.

- Olayın ortaya çıkmasıyla birlikte şirketin avukatları havalimanına geldi. Soruşturma çok yönlü devam ediyor.


Türkmenistan'ın en büyüğü

Adı yurtdışı ve yurtiçinde gerçekleştirdiği etkileyici projelerle birlikte anılan Polimeks, sanatsal çizgileriyle öne çıkan anıtsal kamu yapılarından ticari komplekslere, hastane ve arıtma tesisi gibi teknik işlevi yoğun projelerden konut sitelerine kadar geniş bir portföyün sahibi. Polimeks İnşaat tarafından Türkmenistan'da inşa edilen Televizyon Kulesi ve Baht Köşkü (Nikâh ve Evlilik Kompleksi) projeleri, 'Avrupa Gayrimenkul Ödülleri 2012'de Public Service Architecture (Kamusal Mimari) kategorisinde ödüle layık görüldü. Polimeks, Türkiye'nin en prestijli ekonomi dergilerinden Capital tarafından 'Capital 500' Türkiye'nin en büyük 500 özel şirketi araştırmasında 30'uncu sırada yer aldı.

Polimeks, aynı araştırma kapsamında yapılan 'En fazla çalışanı olan ilk 25 şirket' sıralanmasında ise toplam 7 bin 608 çalışan ile 24'üncü sırada kendine yer bulurken; sektörlere göre dağılımda Türkiye'nin en büyük inşaat şirketleri sıralamasında 2'nci oldu. Polimeks İnşaat tarafından Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'ta inşa edilen Televizyon Kulesi, dünyanın yıldız şeklindeki en büyük mimari yapısı olan 3 bin 240 metrekare büyüklüğündeki yıldızı ile Guinness Rekorlar Kitabı'na girmeye hak kazandı.

SABİHA GÖKÇEN'DE ŞOK VURGUN!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

PROMETHEUS ~ 9 yıl önce
CAMAROTH! POLİMEKSİN "İRANA ÖDEME İÇİN O ALTINLARI KULLANACAĞIM" AÇIKLAMASINDAN 5 SAAT SONRA BURAYA BİR BİLEN EDASIYLA BU YORUMU YAZMIŞSIN YA CİDDİ AKPLİSİN. YAZIK.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
camaroth ~ 9 yıl önce
bilmeden konuşan çok adam var kafası çalışamayan ahkam kesen şu an amerika bütün dünya ülkelerine iranla ticaret yapma yaparsan sana ambargo koyarım onu yaparım bunu yaparım diye tehditler savuruyor bu firmada muhtemelen irandan mal alacaktır karşılığında bunun bedelini altınla ödeyecektir bu kadar basit. ancak buradaki sorun neden bunu gümrükte belgelerde açıkca belirtmediler muhtemelen bunu yapsalardı amerikanın bir şekilde bilgisi olacaktı ve bu firmaya ambagrgo koyma ihtimali doğacaktı. ben biliyorum kaç tane türk şirketi türkiyeden altın satın alıp irandan bu altını para yerine kullanıyorlar bu kadar nettir..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 9 yıl önce
degirmenin suyunun nerden geldigi boylelikle belli olmus oldu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 9 yıl önce
Ne yazık ki saw gümrük muhafaza ve güvenlik uyuyoryada o xray cihazlarının sadece bantları çalışıyor.firma temsilceleri olsun hepsi bu olaydan haberdardır onlarıda çekip sorgulamak lazım saw a hiraz daha denetimler sıklaşmalıdır

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bişey sanıp ~ 9 yıl önce
Tayaresini uçurmaya kalkmıştık. Şükürler olsun uzak durmuşuz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000