05 Nisan 2011, Salı 08:29:55

Hackerlar uçak düşürebilir

Uzmanlar havayolları şirketlerini hackerlara karşı uyarıyor. Bilgisayar dahilerinin uçakların kontrolünü ele geçirip düşürebilecekleri iddia edildi.
  • uçak aviyonik sistemlerine erişmek çok kolaydır. yöntemi burada anlatamam ama şunu unutma genelde otopilotta seyrüsefer gerçekleştiren pilotların % 60 gps den aldığı konum bilgisini kullanır. yerküreden uydunun N ve E patchini şaşırtırsan GPS den bilgi alan tüm aletler yönünü şaşırır. Feet ölçeğini hiç anlatmicam. Sevgiler... :)
  • insansız uçaklar neysede normal uçaklara nasıl girecekler mantıklı şekilde birileri söyler mi bu iş banka hesaplarına bilgisayarlara internet sitelerini çökertmeye benzemez içinde ne kadar elektronik sistemler olsada tamamen mekanik aksam sonuçta şöyle desek daha iyi olur delinin bir bir kuyuya taş atmış 40 akıllı çıkaramamış :))
  • stuxnet nere iran daki nükleer santral nere ve ABD ve İsrail bunun neresinde?
  • her uçakta yakıt boşaltma sistemi yoktur..
  • bilmeden konu hakkında bilgin olmadan yorum yapmıcaksın ^^ kaptansınız anladık da bilgisayardan anlamıyorsunuz... :) Sisteme bahsedildiği gibi giriş yapabilen şahıs, sana tum bılgıler sorunsuz ve normalmiş gibi gösterebilir. aynı anda bırak yakıt bosaltmayı rota bile değiştirir haberin olmaz. :) burda sorulması gereken 3.5.0 da ucan bir ucak ile evindeki notebook arasında nasıl bir bağlantı kurucak ? tek çözüm uydu olur.. xD
  • Tamami ile sacma bir haber. Bana stab trimmer i nasil bilgisayardan acicagini soylesin (:
  • UAV ve Askeri bazı uçaklar dışında bu imkansız. kaldı ki her sistemin bir backup'ı vardır. Hiç bir UAV tek bir sistemden kontrol edilmez. bütün sistemleri de aynı anda hacklemek çok kısa bir sürede mümkün değil. Saçmalıktan başka bir şey değil.
  • UAV gibi yerden kumanda verilen uçaklarda bu tehlike şu ana kadar gerçekleşmedi ancak gerçekleşmeyeceği anlamına gelmez.Taliban UAV hacklemek için çeşitli programları Afganistan'a sokup kullanmaya çalıştığı biliniyor.Şu an sivil hava taşımacılığında böyle bir tehlike yoktur ancak işi ne kadar pilotsuz yolcu uçağı yapacağım ve pilotajı öldüren yüksek elektronik seviyeye çekeceğiz diye adımlar atılmaya devam edilirse tehlike de o oran da artabilir.
  • abartı olurda bu kadar olmaz flight simulator de bir uçak mı uçuruluyor yoksa mekanik aksamda bir alet mi :)) mekanik aksamdaki bir aleti nasıl kontrolünü bir hacker ele geçirebilir o mantıkla o zaman tüm trafik kazalarını hackerlara bağlayabilir miyiz :))fazla bilim kurgu filmleri izlemeyin :))
  • siz burada böyle yayın yaparsanız hackerler iyisi kötüsü işi bileni bilmeyeni oturur neler yapabileceğini öğrenmeye çalışır belkide kimbilir:)
Avustralyalı bilişim uzmanları havayollarını, uçakların hacker kontrolüne geçebileceği konusunda uyardı. Çin’in Hong Kong bölgesinde düzenlenen Asya-Pasifik Havacılık Güvenlik Konferansı’nda konuşan uzmanlar, yeni geliştirilen bir bilgisayar programı ile hackerların uçakların kontrolünü ele geçirip düşmelerine neden olabileceğini açıkladı.

Avustralyalı siber güvenlik uzmanı Ty Miller havayollarını tehdit edecek bu olayı, “Artık uçakların kontrolü sadece filmlerde ele geçirilemeyecek. Yeni geliştirilen sistemlerle bu bir gerçek haline dönüştü. Bilgisayar yardımıyla uçağın benzinini bir anda boşaltabilirler” dedi.

Hackerların sistemle tek bir uçağı değil bütün filoyu kontrol edebilecekleri belirtidi. Şirketlerin iletişim ağlarını hackleyerek güvenlik derecelerini ölçüp onları daha etkili hale getiren Miller konferansta Qantas ve Virgin Havayolları gibi şirketleri uyararak “Firmalar çalışanlarına dikkat etmeli çünkü hackerlar şirketlerden bilgi topluyor” dedi.
Hackerlar uçak düşürebilir

Yorumlar Tüm Yorumlar (13)

Misafir ~ 13 yıl önce
uçak aviyonik sistemlerine erişmek çok kolaydır. yöntemi burada anlatamam ama şunu unutma genelde otopilotta seyrüsefer gerçekleştiren pilotların % 60 gps den aldığı konum bilgisini kullanır. yerküreden uydunun N ve E patchini şaşırtırsan GPS den bilgi alan tüm aletler yönünü şaşırır. Feet ölçeğini hiç anlatmicam. Sevgiler... :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
insansız uçaklar neysede normal uçaklara nasıl girecekler mantıklı şekilde birileri söyler mi bu iş banka hesaplarına bilgisayarlara internet sitelerini çökertmeye benzemez içinde ne kadar elektronik sistemler olsada tamamen mekanik aksam sonuçta şöyle desek daha iyi olur delinin bir bir kuyuya taş atmış 40 akıllı çıkaramamış :))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
stuxnet nere iran daki nükleer santral nere ve ABD ve İsrail bunun neresinde?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
her uçakta yakıt boşaltma sistemi yoktur..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
bilmeden konu hakkında bilgin olmadan yorum yapmıcaksın ^^ kaptansınız anladık da bilgisayardan anlamıyorsunuz... :) Sisteme bahsedildiği gibi giriş yapabilen şahıs, sana tum bılgıler sorunsuz ve normalmiş gibi gösterebilir. aynı anda bırak yakıt bosaltmayı rota bile değiştirir haberin olmaz. :) burda sorulması gereken 3.5.0 da ucan bir ucak ile evindeki notebook arasında nasıl bir bağlantı kurucak ? tek çözüm uydu olur.. xD

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Tamami ile sacma bir haber. Bana stab trimmer i nasil bilgisayardan acicagini soylesin (:

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
UAV ve Askeri bazı uçaklar dışında bu imkansız. kaldı ki her sistemin bir backup'ı vardır. Hiç bir UAV tek bir sistemden kontrol edilmez. bütün sistemleri de aynı anda hacklemek çok kısa bir sürede mümkün değil. Saçmalıktan başka bir şey değil.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
UAV gibi yerden kumanda verilen uçaklarda bu tehlike şu ana kadar gerçekleşmedi ancak gerçekleşmeyeceği anlamına gelmez.Taliban UAV hacklemek için çeşitli programları Afganistan'a sokup kullanmaya çalıştığı biliniyor.Şu an sivil hava taşımacılığında böyle bir tehlike yoktur ancak işi ne kadar pilotsuz yolcu uçağı yapacağım ve pilotajı öldüren yüksek elektronik seviyeye çekeceğiz diye adımlar atılmaya devam edilirse tehlike de o oran da artabilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
abartı olurda bu kadar olmaz flight simulator de bir uçak mı uçuruluyor yoksa mekanik aksamda bir alet mi :)) mekanik aksamdaki bir aleti nasıl kontrolünü bir hacker ele geçirebilir o mantıkla o zaman tüm trafik kazalarını hackerlara bağlayabilir miyiz :))fazla bilim kurgu filmleri izlemeyin :))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
siz burada böyle yayın yaparsanız hackerler iyisi kötüsü işi bileni bilmeyeni oturur neler yapabileceğini öğrenmeye çalışır belkide kimbilir:)

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000