25 Kasım 2021, Perşembe 08:41:36

Yolcu uçağı pide salonu oluyor

Trabzon Havalimanı'nda 3 yıl önce iniş sırasında kontrolden çıkıp, denize 25 metre kala yamaca saplanan ve hurdaya ayrılan, Boeing 737-800 tipi yolcu uçağının, Yomra ilçesi sahilinde 'pide salonu'na dönüştürülmesine karar verildi.
  • Vizyon : Pideci Misyon : Karin doyurmak
  • Yıllar evvel uçak kazasını haber yaptığınız da bir pilot yorumunu yapmıştı artık bu uçak anca köfteci olur diye. Haklı çıktı resmen.
  • o kadar havacılık bölümü açıp, bu kadar değerli uçağın içinde pide yemek tam bize göre. kıymalı mı olsun, kuşbaşılı mı, olay bundan ibaret...
  • Çok yaratıcı ya. Allahım sen aklımıza mukayyet ol. Neler oluyor bu ülkede
  • Kafalar hamurdan başka bir şeye çalışmaz zaten. Normal.

Trabzon Havalimanı'nda 3 yıl önce iniş sırasında kontrolden çıkıp, denize 25 metre kala yamaca saplanan ve hurdaya ayrılan, Boeing 737-800 tipi yolcu uçağının, Yomra ilçesi sahilinde 'pide salonu'na dönüştürülmesine karar verildi. Dönüştürüleceği alana getirilen uçağın gövde ve kanat montajı tamamlandı. Çevresi havalimanı konseptinde düzenlenecek uçak, gelecek yıl hizmete alınacak.

Trabzon Havalimanı'nda 13 Ocak 2018'de yaşanan kazada, Ankara-Trabzon seferini yapan, Boeing 737-800 tipi yolcu uçağı iniş yaptığı sırada kontrolden çıkarak, denize 25 metre kala yamaca saplandı.

162 yolcu ve 6 kişilik mürettebatın ölümden döndüğü kazanın ardından uçağın yeniden uçamayacağına karar verildi. Yomra Belediyesi'ne tahsis edilen uçağın restoran ya da kafeye dönüştürülmesi planlandı.

Uçak, özel hazırlanan vinç ve TIR ile Yomra ilçesine götürülerek, pazar yerine konuldu ancak Boeing 737-800 tipi yolcu uçağı, aradan geçen zamanda kaderine terk edildi. 35 metre uzunluğunda, 18 ton ağırlığındaki uçak, pazar alanındaki hafriyat ve çöpler arasında çürümeye başladı.

'PİDE SALONU' OLUYOR
Trabzonlu 3 girişimci tarafından alınan uçak, şehir ile bütünleşmiş lezzetlerden olan yağlı pidenin satıldığı restorana dönüştürülmek üzere ilçe girişindeki çay bahçesi alanına özel ekiple taşındı.

Vinçle yüklendiği TIR’la Karadeniz Sahil Yolu'nun ters şeridinden kontrollü nakledilen uçağın, 'pide salonu' olarak dönüştürüleceği alanda gövde ve kanat montajı işlemleri tamamlandı.

35 metre uzunluğunda, 18 ton ağırlığında, boyama işlemi süren uçak dekorasyon ve çevre düzenlemesinin de tamamlanmasıyla gelecek yıl hizmete girecek. 

ÇEVRESİNE HAVALİMANI KONSEPTİ
Taşınma operasyonu sonrası 4 teknisyen ve 15 işçinin yoğun çalışmalarıyla parçaların birleştirilip, tekerlerinin monte edildiği uçağın çevresinde de havaalanı konsepti oluşturulması planlanıyor.

Beton kalıplardan oluşturulan platform üzerine yerleştirilen ve merdivenin yanı sıra engelli ve yaşlılar için de asansör sistemi dizayn edilecek uçak çevresine sembolik gözetleme kulesi de inşa edilecek.

Girişimci Abdulkadir Bektaş, sürecin çok meşakkatli ilerlediğini belirterek, “Temel Şükrü Yılmaz ve Zafer Celap arkadaşlarımla 3 girişimciyiz. Projeye başladığımızda uçak tamamen hurda haldeydi. Uçak gibi görünmüyordu bile. Biz uçağı atıl bir şekilde bırakılan alandan aldık buraya özel bir ekiple taşıdık. Çok meşakkatli bir süreç oldu. Şimdi idari binamızın da yerini açtık. Fırınlarımız ve yönetim ofisimiz uçak dışında olacak. Yolumuz uzun ve zor ama yaz aylarının ortalarına doğru Allah nasip ederse projeyi tamamlamayı planlıyoruz” dedi.

Ankara-Trabzon seferini yapan, Pegasus Havayolları'na ait, PC 8622 sefer sayılı, 'Zeynep' isimli Boeing 737-800 tipi yolcu uçağı, 13 Ocak 2018'de, Trabzon Havalimanı'na iniş yaparken, pistin kuzey yönünde deniz tarafına yöneldi. İniş takımları balçığa saplanan uçak, denize 25 metre kala durabildi. Uçaktaki 162 yolcu ve 6 kişilik mürettebat, ekiplerin müdahalesi ile tahliye edildi.

Uçuş trafiğine kapatılan Trabzon Havalimanı'nda uçak için kurtarma çalışması yapıldı. 500 ve 350 tonluk 2 vinçle 100 kişilik ekibin 20 saat süren çalışmasıyla bulunduğu yerden çıkarılan uçak, havalimanında güvenli bölgeye çekilerek, sigorta şirketi ile uzman ekipler tarafından teknik incelemeye alındı. Uçağın bir daha uçamayacağına karar verilmesi üzerine Yomra Belediyesi'ne tahsis edilen uçağın restoran ya da kafeye dönüştürülmesi planlandı. Uçak, yüklendiği TIR'la 29 Eylül 2018’de Yomra ilçesindeki pazar alanına götürülmüştü.

 

Yolcu uçağı pide salonu oluyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

Vizyon / Misyon ~ 6 ay önce
Vizyon : Pideci Misyon : Karin doyurmak

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yusuf ~ 6 ay önce
Köfteci acsalardı keske :)
Yorumcu ~ 6 ay önce
Yıllar evvel uçak kazasını haber yaptığınız da bir pilot yorumunu yapmıştı artık bu uçak anca köfteci olur diye. Haklı çıktı resmen.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hoca ~ 6 ay önce
o kadar havacılık bölümü açıp, bu kadar değerli uçağın içinde pide yemek tam bize göre. kıymalı mı olsun, kuşbaşılı mı, olay bundan ibaret...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Creative ~ 6 ay önce
Çok yaratıcı ya. Allahım sen aklımıza mukayyet ol. Neler oluyor bu ülkede

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tk ~ 6 ay önce
Kafalar hamurdan başka bir şeye çalışmaz zaten. Normal.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000