20 Şubat 2020, Perşembe 19:06:34

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'ndan Pegasus açıklaması

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, bazı basın kuruluşlarında İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'na inişi sırasında pistten çıkarak kaza yapan uçağın kara kutularının yurt dışında incelendiği ve kaza raporunun yayınladığı ile ilgili haberlerin gerçeği yansıtmadığını açıkladı.
  • Tgs ye alımlar baslamis. Saldirin bayanlar baylar. Sartlar ilkokul mezunu veya sözleşmeye parmak basmasini bilse yeterli diyorlar. Bu kriterler ağır ama hadi hayirlisi diyelim
  • Neden uygun ölçüde stopway yok, kot farkı o kadar fazla iken neden aşma sahasında EMAS yok? Bunları da açıklasa ya bir yetkili. Unutmayalım ki bunlar olsaydı excursion durumunda bile kimsenin burnu kanamazdı
  • Çok ahımızı aldınız
  • Pegasus'u bitirmek için elinizden geleni yapıyorsunuz Sabancıyı bitirip thy isle tekelleşme derdindesiniz. Suç pgs nin değil kaptanın değil 10 senedir yenilenmeyen pisttin, hala yapamadığınız 2ci pistin. 2 senede dünyanın en büyük havalimanını yaptıranlar 10 yıldır 1 pist yaptıramadı. Sabancı sizin gibi 10 hükümet değiştirdi o hala Sabancı ama siz gelip geçicisiniz.
  • Bugün Kara kutu inceleme raporu açıklandı diye haberler vardı. Millet yaygara kopardı ancak maddeleri okuyan itfaiye bile havacılıkla alakası olmayan şeyler yazıldığını anlardı.
  • Kabahat pisti insaa eden muhendisde,Turk pilotlarinin landing distance hesabini iyi yapamanis.
  • Peki bu durumda olaydan birkaç gün sonra kameraların karşısında pişkin pişkin "PİLOTAJ HATASI" diyen "SÜTÇÜ RIZA" mıydı diye sorarlar değil mi? Suçlu pist koşulları çıkarsa mevcut bakana savcılık görevini kötüye kullanmak sonucunda adam öldürmekten dava açacak mı?
  • DFDR okunmadan pilota aciz diyen, asıp sonra yargılarız diyen bu zihniyet; elinde tüm kayıtlar olduğu halde, haberin doğru ve az bile yazıldığını bildiği halde, pilotun asli kusuru olmadığını çok iyi bildiği halde, şimdi raporu bekleyelim kamuoyunu yanıltmayın diyor. işin garibi raporu da kendileri yazacak! Sektörüne sahip çıkacağına, dik duracağına hala taraf gibi davranıyor. Bu iş ellerine yüzlerine bulaşır, ayaklarına dolanır; elin otoritesi, sigortacısı yemez bunları
  • Madem incelemeler sürüyor Bakan Bey neden çıkıpta “pilot insiyatif alamamıştır” diye açıklama yapıyor? Şimdi başka bir kaynaktan (ki bu daha sağlıklı bir kaynak) bilgi gelince ‘açıklama yapmak için erken’ diye toparlanmaya çalışılıyor??
  • Kaptanlığa terfi en az 4500 saatte başlamalı!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Bazı basın kuruluşlarında 5 Şubat 2020 tarihinde İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan kalkan ve Sabiha Gökçen Havalimanı’na inişi sırasında pistten çıkarak kazaya uğrayan Pegasus Havayolları’na ait uçağın kara kutularının yurt dışında incelendiği ve kaza raporunun yayınlandığı ile ilgili gerçeği yansıtmayan haberlerin yer alması üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür. Adli yargı kararları ve kaza araştırma ve inceleme raporları ortaya çıkmadan doğru olmayan bilgilerle kamuoyunu yanıltmak, hem kazanın sebeplerine sağlıklı bir şekilde ulaşılmasına engel teşkil eder hem de kazada taraf olan kurum, kuruluş ve şirketlere, yaralanan veya hayatını kaybeden insanların yakınlarına haksızlık yapılmış olur" ifadelerine yer verildi.

Kazanın yaşandığı ilk andan itibaren Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan başta olmak üzere ilgili tüm birimler tarafından titizlikle takip edildiği ve gerekli açıklamaların yapıldığı belirtilen açıklamada, kaza ile ilgili ön rapor ve daha sonra nihai rapor ortaya çıktığında da bakanlık tarafından kamuoyunun bilgilendirilmeye devam edileceği kaydedildi. Kazanın yaşandığı andan itibaren yapılan çalışmalara ilişkin ise şu bilgilere yer verildi:

"Söz konusu kaza sonrasında kurtarma faaliyetlerini müteakiben öncelikle enkaz yerinde gerekli ön incelemeler yapılmış ve uçağa ait kara kutuların temini sağlanmıştır. 12 Şubat 2020 tarihinde NTSB, FAA ve Boeing uzmanlarından oluşan bir heyet ile beş personelimiz kara kutuları incelemek üzere Almanya Kaza İnceleme Ünitesine intikal etmiş ve sadece kara kutularla ilgili incelemeler 15 Şubat 2020 tarihinde sonuçlanmıştır. Gerek CVR, gerekse FDR çözümleri sorunsuz şekilde tamamlanmıştır. Bu kapsamda elde edilen analiz ve değerlendirme çalışmaları halen devam etmektedir."

Hazırlanacak olan kaza inceleme raporunda değerlendirilmek üzere ise kaza ile ilgili olarak pilotlar ve diğer ilgili personelin ifadesinin alınmasına ve yorumlanmasına yönelik çalışmaların devam ettiği, Meteoroloji Genel Müdürlüğünden uçuş ve iniş esnasındaki yağmur, yıldırım ve rüzgar dahil tüm detaylı hava şartlarına ilişkin bilgilerin toplandığı, havaalanının fiziki durumu ile ilgili pistin fiziki şartları ve bakım onarımı ile ilgili belgelerin toplanmakta ve değerlendirilmekte olduğu, hava trafik kontrolörlerinin uçak ile yaptığı görüşmelerin dökümünün temin edilerek incelenip, değerlendirmesine başlandığı, hava aracı tasarımcı ve imalatçı devleti sıfatıyla Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Ulaşım Emniyet Kurulu (NTSB) tarafından akredite temsilci atamasının yapıldığı ve kurulan Kaza Araştırma İnceleme Grubu ile birlikte çalışmaya başlandığı, gerek imalat, gerekse bakım açısından uçağa ait teknik özelliklerin temini ve değerlendirilme çalışmalarının yürütüldüğü bildirildi. Açıklamada, oluşturulan söz konusu grubun benzer kazaların önlenmesine yönelik tavsiyelerin de yer alacağı kaza inceleme raporuna yönelik çalışmalarına devam ettiği, ön raporu bir ay içinde hazırlayacağı ve sonrasında nihai raporu tamamlayacağı aktarıldı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'ndan Pegasus açıklaması

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (19)

Tgs alımları ~ 1 yıl önce
Tgs ye alımlar baslamis. Saldirin bayanlar baylar. Sartlar ilkokul mezunu veya sözleşmeye parmak basmasini bilse yeterli diyorlar. Bu kriterler ağır ama hadi hayirlisi diyelim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
O pistin sonunda ~ 1 yıl önce
Neden uygun ölçüde stopway yok, kot farkı o kadar fazla iken neden aşma sahasında EMAS yok? Bunları da açıklasa ya bir yetkili. Unutmayalım ki bunlar olsaydı excursion durumunda bile kimsenin burnu kanamazdı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Eski Pegasuslu ~ 1 yıl önce
Çok ahımızı aldınız

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Komik ~ 1 yıl önce
Pegasus'u bitirmek için elinizden geleni yapıyorsunuz Sabancıyı bitirip thy isle tekelleşme derdindesiniz. Suç pgs nin değil kaptanın değil 10 senedir yenilenmeyen pisttin, hala yapamadığınız 2ci pistin. 2 senede dünyanın en büyük havalimanını yaptıranlar 10 yıldır 1 pist yaptıramadı. Sabancı sizin gibi 10 hükümet değiştirdi o hala Sabancı ama siz gelip geçicisiniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Technic ~ 1 yıl önce
Bugün Kara kutu inceleme raporu açıklandı diye haberler vardı. Millet yaygara kopardı ancak maddeleri okuyan itfaiye bile havacılıkla alakası olmayan şeyler yazıldığını anlardı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Haranli ~ 1 yıl önce
Kabahat pisti insaa eden muhendisde,Turk pilotlarinin landing distance hesabini iyi yapamanis.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yabancı ~ 1 yıl önce
İyi de uçağı indiren f/o yabancı.
!!!! ~ 1 yıl önce
Peki bu durumda olaydan birkaç gün sonra kameraların karşısında pişkin pişkin "PİLOTAJ HATASI" diyen "SÜTÇÜ RIZA" mıydı diye sorarlar değil mi? Suçlu pist koşulları çıkarsa mevcut bakana savcılık görevini kötüye kullanmak sonucunda adam öldürmekten dava açacak mı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tek neden ~ 1 yıl önce
Kazaların tek nedeni genellikle olmaz
acziyet ~ 1 yıl önce
DFDR okunmadan pilota aciz diyen, asıp sonra yargılarız diyen bu zihniyet; elinde tüm kayıtlar olduğu halde, haberin doğru ve az bile yazıldığını bildiği halde, pilotun asli kusuru olmadığını çok iyi bildiği halde, şimdi raporu bekleyelim kamuoyunu yanıltmayın diyor. işin garibi raporu da kendileri yazacak! Sektörüne sahip çıkacağına, dik duracağına hala taraf gibi davranıyor. Bu iş ellerine yüzlerine bulaşır, ayaklarına dolanır; elin otoritesi, sigortacısı yemez bunları

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Neden? ~ 1 yıl önce
Madem incelemeler sürüyor Bakan Bey neden çıkıpta “pilot insiyatif alamamıştır” diye açıklama yapıyor? Şimdi başka bir kaynaktan (ki bu daha sağlıklı bir kaynak) bilgi gelince ‘açıklama yapmak için erken’ diye toparlanmaya çalışılıyor??

Yanıtla

Kalan karakter 1000
SHGM bu işi çöz ~ 1 yıl önce
Kaptanlığa terfi en az 4500 saatte başlamalı!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Captain ~ 1 yıl önce
Ben 3000 de oldum xd

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000