10 Mayıs 2011, Salı 08:48:46

SABANCI YENİ HAVALİMANINA TALİP

'Kanal İstanbul' projesinden çıkacak hafriyatla Karadeniz'de oluşturulacak adada inşa edilmesi planlanan havalimanına Pegasus talip oldu.
  • SAW a TERMİNAL İHALESİNİ KAZANAMAYINCA ÇOK SEVİNMİŞTİM,ŞAYET KAZANSAYDI TERMİNAL HALA BİTMEMİŞ OLURDU VE ONU DA PEGASUS A BENZETİRDİ ,AMAN HA BU ADAMA SAKIN GÜVENMEYİN...BENDEN SÖYLEMESİ..
  • Arkadaşım evet pegasus SAW'ın gelişiminde çok önemli bir yere sahip ama tek taraflı düşünmeyelim bugün SAW olmasaydı Pegasus nasıl bu kadar büyüyecekti Atatürkte mi yer bulacaktı bu kadar uçağına ayrıca Atatürkte karşısında onur ve atlasjet varken asla bu kadar gelişemezdi, Saw bu kadar geliştikten sonra Pegasus gitse bile yerini birileri doldurur çünkü anadolu yakasında o pazar oluştu zaten
  • pegasus bugun saw i biraksa. saw yine çöplüğe döner. herkes bunu kabul etmeli. saw pegasus sayesinde adam oldu ve hala. saw dan ucanlar ne yaparlarsa yapsinlar pegasusun gucunu kiramamaktadirlar. anadolu jet daha ucuza ucsa da doluluk oranlari istanbul çıkışlı ucaklarda çok dusuktur. sunexpress mecburiyetten ucmaktadir, antalya dısına çıktıgına bin pişmandir.digerleirni saymaya bile gerek yok..
  • Evet Pegasus Sabiha Gökçen'e katkı sağladı.Ama Sabiha Gökçen'i devlet inşaa etti,özelleştirdi,diğer havayollarını İSG getirdi. Yani Pegasus kendisine bir terminal buldu ama bu terminali işletmedi. Herkes kendi işini yapmalı bence. Yine de bu düzeyde bir işadamının başbakana destek vermesi güzel bir gelişme. Çünkü bu işadamı en azından yatırım yaparak para kazanıyor.
  • evet kendileri frankfurt havaalanininda büyümelerinde pay sahibi. hatta 3. Terminal yapiliyor . Air berlini 'de iflasdan kurtardilar sagolsunlar
  • way be ne güzel para var.
  • sabiha'da koca terminalden çıkış tek kapıdan.....genişliği 140 cm... ilk önce bunu halledinde... :)
  • Sen önce ERZURUM uçuşlarını başlat sonra biryerlere talip olursun
  • Bence Corlu'yu pegasusa verseler daha iyi olur. Orasini saw gibi ihya eder.
  • Ali sabancıyı para konuşturuyor.

Üs seçtikleri Sabiha Gökçen Havalimanı'nın, kendileri sayesinde canlandığını öne süren Pegasus'un patronu Ali Sabancı, "İzin verirlerse Sabiha Gökçen'de yaptığımız gibi bu havalimanını da uçuşlarımızla ayağa kaldırırız. Bu havalimanı bölgeye canlılık getirir" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın çılgın projesi 'Kanal İstanbul', Pegasus Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı'yı heyecanlandırdı. Sabancı, projenin yapımında çıkacak hafriyatla inşa edilecek havalimanını, düzenleyecekleri uçuşlarla İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı gibi ayağa kaldırabileceklerini söyledi. Pegasus Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, Başbakan Erdoğan'ın 'Kanal İstanbul' projesinden şirketin yeni hedeflerine kadar birçok konuda Zaman'a çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Sabancı, 'Kanal İstanbul'un projesi yapımı sırasında çıkacak hafriyatla Karadeniz'de yapılacak adada inşa edilmesi planlanan yıllık 60 milyon kapasiteli havalimanının bölgeye büyük canlılık getireceğini anlattı. Sabancı, "İzin verirlerse Sabiha Gökçen Havalimanı'nda yaptığımız gibi bu havalimanını da uçuşlarımızla ayağa kaldırırız." dedi. Sabancı, ana üs seçtikleri Sabiha Gökçen Havalimanı'nın, Pegasus sayesinde canlandığını dile getirerek, 2005'te 'Uçmak Herkesin Hakkı' ilkesiyle yola çıkıp Türk insanını uçmanın yolu ile tanıştırdıklarını bildirdi. 6 yıl önce Sabiha Gökçen Havalimanı'nın tarifeli havayolları tarafından pek tercih edilmeyen, daha çok kargo ve sınırlı charter uçuşlarının gerçekleştiği bir meydan olduğuna işaret eden Sabancı, "Pegasus'un, Türk halkına uçma özgürlüğü kazandırmasıyla beraber, Sabiha Gökçen de gelişti. Havalimanı, aynı anda birçok havayoluna hizmet sunan, Anadolu yakası ile İzmit, Yalova ve Bursa gibi yakın illerde yaşayanların sıklıkla kullandığı bir meydana dönüştü. Otoyol bağlantılı kolay erişimi ve çevre noktalara servis hizmetiyle herkes tarafından tercih edilir bir nokta haline geldi." dedi. Sabancı'nın verdiği bilgiye göre, Pegasus, 2011'in ilk üç ayında Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan yapılan iç hat uçuşlarında yüzde 57,2 pazar payına ulaştı. Şirketin dış hatlardaki pazar payı da yüzde 63,6 seviyesine yükseldi. Pegasus'un yılın ilk 3 ayında iç hat pazar payı yüzde 23,6, dış hat pazar payı da 10,2 olarak gerçekleşti.

Ali Sabancı, halka arzı, petrol fiyatlarındaki artış sebebiyle ertelediklerini söyledi. Uçak yakıtındaki artışın havayollarının en önemli sorunu haline geldiğine dikkat çeken Sabancı, bu konuda kendilerinin ciddi tasarruf tedbirleri uyguladıklarını ve pozitif sonuç aldıklarını bildirdi. Sabancı, halka arzın ertelenmesiyle ilgili Sermaye Piyasası Kurulu'na gerekli başvuruyu yaptıklarını ifade etti.

Sabancı'nın verdiği bilgiye göre, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), Aralık 2010'da gerçekleştirdiği '2011 havacılık sektör hedeflerini' düşürerek revize etti. 2011'de sektör için 9,1 milyar dolarlık sektör büyüklüğü öngören kuruluş, artan petrol fiyatları ve belirsizlik nedeniyle bu rakamı 8,6 milyar dolara indirdi. İstatistikler, net kâr beklentilerinde yüzde 46'lık gerilemeye denk düşüyor. Buna rağmen özellikle Pegasus'un bulunduğu pazarda, yolcu taleplerinde artış yaşanıyor. Ali Sabancı, Pegasus'un da bağlı bulunduğu Esas Holding'in, Almanya'nın ikinci, Avrupa'nın beşinci büyük havayolu şirketi Airberlin'in yüzde 16,48 hissesini satın alarak en büyük hissedarı olduğunu hatırlattı. Flypgs.com ve airberlin.com web sitelerinin birbirine bağlanarak, her iki havayolunun da uçuşlarının birbirinde görüntülendiğini anlatan Sabancı, böylece Pegasus misafirlerinin uçuş ağının Meksika'dan Uzakdoğu'ya, Küba'dan Amerika'ya kadar dünyanın dört bir yanına yayıldığını söyledi. Sabancı, Pegasus ve Airberlin Codeshare (ortak uçuş) Entegrasyon Projesi'nin, 2011'in ikinci çeyreğinin sonunda devreye gireceğini dile getirerek, ortak uçuşların ilk aşamada Almanya-Türkiye arasında geçerli olacağına dikkat çekti.

Kanal İstanbul, beni heyecanlandırıyor

Başbakan Erdoğan'ın 27 Nisan'da açıkladığı 'Kanal İstanbul'u, 'cesur bir proje' olarak değerlendiren Ali Sabancı, bu gibi projelerin ilk açıklandığında tepki aldığını ancak daha sonra gerçekleşme aşamasında projeye desteğin artış gösterdiğini bildirdi. Kanal İstanbul'un, parti projesi olarak algılanmaması gerektiğine dikkat çeken Sabancı, "Bu, bir Türkiye Projesi. Açıkçası beni heyecanlandırdı." dedi.

Sabiha Gökçen'de neler yapılmalı?

Sabiha Gökçen'in kısa sürede rüşdünü ispat ettiğini belirten Ali Sabancı, daha ileriye gitmek için yapılması gerekenleri şöyle sıraladı: "Toplu taşımanın geliştirilmesi, Kurtköy otoyol gişelerinin kaldırılması, Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı 'Yaklaşma Kontrolü'nün birbirinden ayrılması, Low Visibility Prosedür'ün hazırlanarak AIP'de yayınlanması, mevcut pistin geliştirilerek Kategori III'e çıkarılması, paralel pist yapılması, park pozisyonlarının artırılması, transit kolaylıkları sağlanması ve misafir servis hizmetleri ücret tarifesinin indirilmesi."

Bilal Ekşi'ye adil rekabet mesajı

Pegasus Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ne genel müdür olarak atanan Bilal Ekşi'nin havacılık sektörünün deneyimli isimlerinden, kendini ispatlamış, başarılı, ilkeli ve disiplinli bir yönetici olduğunu anlattı. Kendisinin sektörün tüm oyuncularına eşit mesafede olacağına ve SHGM'nin tüketici menfaatlerini önde tutarak sektördeki rekabetin gelişmesi için çalışacağına inandıklarını söyledi. (Zaman)

SABANCI YENİ HAVALİMANINA TALİP

Yorumlar Tüm Yorumlar (11)

Misafir ~ 13 yıl önce
SAW a TERMİNAL İHALESİNİ KAZANAMAYINCA ÇOK SEVİNMİŞTİM,ŞAYET KAZANSAYDI TERMİNAL HALA BİTMEMİŞ OLURDU VE ONU DA PEGASUS A BENZETİRDİ ,AMAN HA BU ADAMA SAKIN GÜVENMEYİN...BENDEN SÖYLEMESİ..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Arkadaşım evet pegasus SAW'ın gelişiminde çok önemli bir yere sahip ama tek taraflı düşünmeyelim bugün SAW olmasaydı Pegasus nasıl bu kadar büyüyecekti Atatürkte mi yer bulacaktı bu kadar uçağına ayrıca Atatürkte karşısında onur ve atlasjet varken asla bu kadar gelişemezdi, Saw bu kadar geliştikten sonra Pegasus gitse bile yerini birileri doldurur çünkü anadolu yakasında o pazar oluştu zaten

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
pegasus bugun saw i biraksa. saw yine çöplüğe döner. herkes bunu kabul etmeli. saw pegasus sayesinde adam oldu ve hala. saw dan ucanlar ne yaparlarsa yapsinlar pegasusun gucunu kiramamaktadirlar. anadolu jet daha ucuza ucsa da doluluk oranlari istanbul çıkışlı ucaklarda çok dusuktur. sunexpress mecburiyetten ucmaktadir, antalya dısına çıktıgına bin pişmandir.digerleirni saymaya bile gerek yok..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Evet Pegasus Sabiha Gökçen'e katkı sağladı.Ama Sabiha Gökçen'i devlet inşaa etti,özelleştirdi,diğer havayollarını İSG getirdi. Yani Pegasus kendisine bir terminal buldu ama bu terminali işletmedi. Herkes kendi işini yapmalı bence. Yine de bu düzeyde bir işadamının başbakana destek vermesi güzel bir gelişme. Çünkü bu işadamı en azından yatırım yaparak para kazanıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
evet kendileri frankfurt havaalanininda büyümelerinde pay sahibi. hatta 3. Terminal yapiliyor . Air berlini 'de iflasdan kurtardilar sagolsunlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
way be ne güzel para var.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
sabiha'da koca terminalden çıkış tek kapıdan.....genişliği 140 cm... ilk önce bunu halledinde... :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Sen önce ERZURUM uçuşlarını başlat sonra biryerlere talip olursun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Bence Corlu'yu pegasusa verseler daha iyi olur. Orasini saw gibi ihya eder.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Ali sabancıyı para konuşturuyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000