17 Mart 2022, Perşembe 11:59:44

Pegasus kazasında çarpıcı detaylar ortaya çıktı

Sabiha Gökçen Havalimanı'nda 3 kişinin ölümüne 180 kişinin de yaralanmasına neden olan uçak kazasına ilişkin uçağın karakutusu çözümlendi.
  • Bakkaliye sektöründen havacılığa zıplarsan böyle olur işte
  • Surdaki en iyi yorum kesinlikle
  • Yapılan hataları yaymak, dikkati başka yerlere çekmek için hava trafik kontrolörlerinin hakkı yeniyor.daha önce sözde bilir kişi heyeti tarafından Asli kusurlu ilan edilip hedef gösterilen, isimleri servis edilen kontrolörlere iadei itibar bile yapılmadı. Yine Türkçe ifadelerden bahsedilmiş. öyle bir algı oluşturuyorlar ki sanki ingilizce konuşmak kuralken biz Türkçe konuşmuşuz...pilot kontrolör arasındaki iletişim ya ingilizce olur, ya da iki tarafın mutabık kaldığı yerel dilde. Biz yardımcı pilot kimdir, dili nedir bilemeyiz, o kaptan ile onun arasında olan bir şey. Hala uluslararası kuralların dışında bir şey yapılmış gibi bunların sebepler arasında gösterilmesi hayret ayrıca kule bize inmeyin demedi gibi bir ifade kullanan Koreli pilot, gözümde pilot bile değil. Lisansını manavdan almış olmalı.Kulenin pist ihlali vb sebepler dışında, rüzgar gibi nedenlerle pas geçiremeyeceğini, İnisiyatifin kaptan pilotta olduğunu bilmeyecek kadar havacılıktan bihaber. Hata herkes yapabilir insanız sonuçta,ama haksız yere linç edilmeyi kimse hak etmiyor.
  • SAÇMALIĞA BAK !!! YARDIMCI PİLOT TÜRKÇE BİLMİYORMUŞ, KAPTAN PİLOT TÜRK, O DA MI ANLAMADI... BİR RAPORU YAZAMADINIZ.. AYRICA YILDIRIM BİR ŞEY YAPMAZ TEYYAREYE PARATONER VAR.. PAMUK ŞEKER DEĞİL BU ALET.. İYİ CE ZIVANADAN ÇIKTI BU SEKTÖR... ILS ALSA YİNE KURTARIRDI, BİZİM ZAMANIMIZDA PEHHHH GÖRMEDEN PİST BAŞINA TEKER KOYARDIK, DOKUZLAR VE BEN..... KUYRUK RÜZGARINI CİDDİYE ALMAYAN PİLOT.. GEÇ FRENLEME.. PİST KISA..
  • O kadar kötü hava koşullarında kaptan neden motor frenini devre dışı bırakır anlamak cok güc.
  • İnmiş uçağı düşürebilen tek şirket Trabzon da indikten sonra uçağı uçurumdan düşürdüler, yorum yok. O zaman pegasus un yaptığı hataları şimdi sunexpress yapıyor, bakalım sunexpress kaç kaza ile akıllanacak.
  • Yüzlerce türk pilot işsiz iken yabancı ikinci pilot un ne işi vardı o kokpit de acaba ?
  • Böyle bir havada inmeden önce otomatik frenlemeyi devre dışı bırakan kaptanın uçurabileceği tek şey bundan sonra uçurtma olmalı.
  • Yabancı pilot alımına devaaaaaam...3 değil,503 kişi ölürse gelir akılları başlarına!!!
  • Theust Reverserların yakıt tasarrufu bahanesi ile inişlerde kullanılmaması yönünde pilotlara tavsiyede (!) bulunulduğu doğru bir söylenti midir? Autobrake kullanmanın pilotajı öldüreceği? En kusa zamanda pisti terk etmek yerine, park yerine yakın yerden çıkma? Kitabın veya genel kuralların yerine, “bana göre” kafasının kullanılması genel bir eğilim midir? Bu konular uçuş yöneticileri ve eğitmenlerine sorulmuş mudur? İnişte autobrake ve thrust reverserlar tam kullanılsaydı bu uçak durabilecekti. FO’nun kulenin Türkçe meteoroloji bilgisini Türkçe vermesini anlamaması çok tali bir neden. PF Kaptan, uçağın kaptanı Kaptan, CRM’i uygulayarak bilgilendirmeyi aktaracak Kaptan; anlamadığını soracak olan FO. FO Türk de olsa bu kaza kaçınılmazdı; hatalar zinciri çok. Yine de ucuz atlatıldı, tüm insanlar da kaybedilebilirdi. Gel de bunu sevdiklerini kaybedenlere anlat bakalım. Yabancı pilot alın bakalım, Avrupa şirketleri İngilizce Level4, kendi dillerinde Level6 istiyorlar; biz Türkçe sormuyoruz. Bu da bir gerçeklik.

Sabiha Gökçen Havalimanı'nda 3 kişinin ölümüne 180 kişinin de yaralanmasına neden olan uçak kazasına ilişkin uçağın karakutusu çözümlendi. Raporda hava trafik kontrolörünün iniş öncesi mevcut hava koşulları Türkçe bilgilendirdiği ortaya çıktı. Bu da yabancı uyruklu yardımcı pilotun Türkçe anonsları anlamamasıyla uçuş komutlarına müdahale edememesine yol açtığı belirlendi. Ayrıca inişe geçmeden 6 dakika önce uçağa bir yıldırım isabet ettiği öğrenildi.
İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı'nda meydana gelen uçak kazasına ilişkin Kaza kırım raporu tamamlandı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca, 5 Şubat 2020'de 177 yolcu ve 6 mürettebatın bulunduğu İzmir-İstanbul seferini yapan Pegasus Havayollarına ait yolcu uçağının pistten çıkması sonucu 3 kişinin hayatını kaybettiği kazaya ilişkin uçağın karakutusu çözümlendi. Kaza kırım raporuna TRT Haber ulaştı.

İNİŞTEN ÖNCE UÇAĞA YILDIRIM İSABET ETTİ

Rapora göre, inişe geçmeden 6 dakika önce uçağa bir yıldırım isabet etti. Bu da pilotlardaki stresi artırdı. Yardımcı pilot, Pegasus teknik birimi ile bir irtibat sağladı. Bunun da telaşını bir miktar daha artırdığı belirtildi.

Raporda ayrıca, hava Trafik kontrolörünün iniş öncesi mevcut hava koşulları ve pistin durumunu Türkçe bilgilendirdiği ortaya çıktı. Bu da yabancı uyruklu yardımcı pilotun Türkçe anonsları anlamamasıyla uçuş komutlarına müdahale edememesine yol açtı.

Heyet raporunda uçağın son iniş safhasında sürat ve pozisyonunun da inişe uygun olmadığı belirtildi. Taksi yolu civarında uçağın kuyruk hızının anormal artışa geçtiği yine raporda yer aldı.

İNİŞ ÖNCESİ FRENLEME SİSTEMİ DEVRE DIŞI BIRAKILDI

Kaptan pilot Mahmut Arslan'ın frenleme sistemini inişten önce devre dışı bıraktığı ve 6 saniye gecikmeli olarak manuel frenleme yaptığı, bu manuel frenlemenin de pistin sonuna gelinirken yavaşlamayı sağlamadığı belirtildi.

İzmir-İstanbul seferini yapan Pegasus Havayolları'na ait uçak, 5 Şubat 2020 tarihinde inişten sonra Sabiha Gökçen Havalimanında pistten çıkmış, üç parçaya ayrılmıştı.

3 kişinin hayatını kaybettiği, 180 kişinin yaralandığı kaza ile ilgili Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlatmıştı.

Pegasus kazasında çarpıcı detaylar ortaya çıktı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (21)

Şaşkın Bakkal ~ 5 ay önce
Bakkaliye sektöründen havacılığa zıplarsan böyle olur işte

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Betty ~ 5 ay önce
Surdaki en iyi yorum kesinlikle

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ATC ~ 5 ay önce
Yapılan hataları yaymak, dikkati başka yerlere çekmek için hava trafik kontrolörlerinin hakkı yeniyor.daha önce sözde bilir kişi heyeti tarafından Asli kusurlu ilan edilip hedef gösterilen, isimleri servis edilen kontrolörlere iadei itibar bile yapılmadı. Yine Türkçe ifadelerden bahsedilmiş. öyle bir algı oluşturuyorlar ki sanki ingilizce konuşmak kuralken biz Türkçe konuşmuşuz...pilot kontrolör arasındaki iletişim ya ingilizce olur, ya da iki tarafın mutabık kaldığı yerel dilde. Biz yardımcı pilot kimdir, dili nedir bilemeyiz, o kaptan ile onun arasında olan bir şey. Hala uluslararası kuralların dışında bir şey yapılmış gibi bunların sebepler arasında gösterilmesi hayret ayrıca kule bize inmeyin demedi gibi bir ifade kullanan Koreli pilot, gözümde pilot bile değil. Lisansını manavdan almış olmalı.Kulenin pist ihlali vb sebepler dışında, rüzgar gibi nedenlerle pas geçiremeyeceğini, İnisiyatifin kaptan pilotta olduğunu bilmeyecek kadar havacılıktan bihaber. Hata herkes yapabilir insanız sonuçta,ama haksız yere linç edilmeyi kimse hak etmiyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Atc ~ 5 ay önce
Çok doğru
ATC ye ~ 5 ay önce
Ozaman neymis;ekibin hangi dili konustugunu bilmiyorsan Ingilizce konus demekmis. Havacilik dili ingilizcedir. Bu,halen yillarca havayollarinda gorev almis ancak gunluk iletisimini bile Ingilizce olarak yapamayanlara. Bizde cocukken ogrenmedik ama gittik yurtdisina ogrendik.
BİLİR KİŞİ ~ 5 ay önce
SAÇMALIĞA BAK !!! YARDIMCI PİLOT TÜRKÇE BİLMİYORMUŞ, KAPTAN PİLOT TÜRK, O DA MI ANLAMADI... BİR RAPORU YAZAMADINIZ.. AYRICA YILDIRIM BİR ŞEY YAPMAZ TEYYAREYE PARATONER VAR.. PAMUK ŞEKER DEĞİL BU ALET.. İYİ CE ZIVANADAN ÇIKTI BU SEKTÖR... ILS ALSA YİNE KURTARIRDI, BİZİM ZAMANIMIZDA PEHHHH GÖRMEDEN PİST BAŞINA TEKER KOYARDIK, DOKUZLAR VE BEN..... KUYRUK RÜZGARINI CİDDİYE ALMAYAN PİLOT.. GEÇ FRENLEME.. PİST KISA..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TayyaREis ~ 5 ay önce
O kadar kötü hava koşullarında kaptan neden motor frenini devre dışı bırakır anlamak cok güc.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mucize, ~ 5 ay önce
İnmiş uçağı düşürebilen tek şirket Trabzon da indikten sonra uçağı uçurumdan düşürdüler, yorum yok. O zaman pegasus un yaptığı hataları şimdi sunexpress yapıyor, bakalım sunexpress kaç kaza ile akıllanacak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kpt ~ 5 ay önce
Yüzlerce türk pilot işsiz iken yabancı ikinci pilot un ne işi vardı o kokpit de acaba ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
FO ~ 5 ay önce
Böyle bir havada inmeden önce otomatik frenlemeyi devre dışı bırakan kaptanın uçurabileceği tek şey bundan sonra uçurtma olmalı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Plt ~ 5 ay önce
Yabancı pilot alımına devaaaaaam...3 değil,503 kişi ölürse gelir akılları başlarına!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kpt ~ 5 ay önce
Theust Reverserların yakıt tasarrufu bahanesi ile inişlerde kullanılmaması yönünde pilotlara tavsiyede (!) bulunulduğu doğru bir söylenti midir? Autobrake kullanmanın pilotajı öldüreceği? En kusa zamanda pisti terk etmek yerine, park yerine yakın yerden çıkma? Kitabın veya genel kuralların yerine, “bana göre” kafasının kullanılması genel bir eğilim midir? Bu konular uçuş yöneticileri ve eğitmenlerine sorulmuş mudur? İnişte autobrake ve thrust reverserlar tam kullanılsaydı bu uçak durabilecekti. FO’nun kulenin Türkçe meteoroloji bilgisini Türkçe vermesini anlamaması çok tali bir neden. PF Kaptan, uçağın kaptanı Kaptan, CRM’i uygulayarak bilgilendirmeyi aktaracak Kaptan; anlamadığını soracak olan FO. FO Türk de olsa bu kaza kaçınılmazdı; hatalar zinciri çok. Yine de ucuz atlatıldı, tüm insanlar da kaybedilebilirdi. Gel de bunu sevdiklerini kaybedenlere anlat bakalım. Yabancı pilot alın bakalım, Avrupa şirketleri İngilizce Level4, kendi dillerinde Level6 istiyorlar; biz Türkçe sormuyoruz. Bu da bir gerçeklik.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kpt ~ 5 ay önce
Ağzınıza sağlık!
Aynen ~ 5 ay önce
Ağzınıza sağlık

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000