25 Mart 2019, Pazartesi 12:24:41

Pegasus artan maliyetlere çözümü buldu

OPEC'in üretim kısıntıları, İran ve Venezuela'nın petrol ihracatına yönelik yaptırımları etkisiyle petrol fiyatları yükselmeye devam ediyor.
  • Bir çok iş verenin maaş ödeyemediği şu günlerde kâr payı çok iyi geldi. Tüm yönetime teşekkürler.
  • Suriyelileri alin pilot yetistirin, tek pilot calistirin f.o. yok kabin ekibi yok. Kalkistan sonra bluetoothlu kulaklikla telsizi dinlesin hem de kabinde servise ciksin, arada lazim olursa kokpite gider gelir...
  • SAYIN MEHMET BEY MERHABALAR AKTAU'YA UÇUN.KAZAKİSTAN A. SABİHA DAN LAZIM HERZAMAN.İYİ MEYDAN POTANSİYELİ ÇOK İYİ.!
  • Olumsuzluklari asla sorgulamayan bu zihniyet bizleri nerelere getirdi gör artik. Ihanet nedir bilirmisin sen. Yoksa "Ne istediler de vermedik" "Dön gel artik bitsin bu hasret " Yoksa Oslo da ve Diyarbakirdaki pazarliklar ve megri megri mi? Yoksa ithal seker, et,ot ve kurufasülye yedirmek mi?
  • GM degisikligi sanirim 3-4 yil once gerceklesmesine karsin hala vizyonunu oturtamamis olmaktan dolayi tam olarak istedigi mesaji hem calisanlarina hem de sektor ve musterisine aktaramayan bir havayolu olarak devam ediyor. Bu sebepten her turlu aksiyonu bekleyebilecegimiz durumdalar :)
  • Pegasus un kiymetini ancak gelismis ulkelerin low cost ile ucunca anlarsiniz, gercekten cok iyiler
  • Kiloya göre fiyat ayarlaması yapın 80 kg üzerine +10 tl adınada ağırlık yakıt harcı deyin gitsin AYH :)
  • Pegasus un ISL dan Anadoluya uçuşlar olacakmı?
  • Zamanında bizi uçurduğun gibi pilotları kısmi sözleşmeli uçur bak çok iyi bir çözüm.. Ama sonra uçuracak pilotun kalır mi acaba marketçi nane!! Allah’ından bul emi!!
  • Acildigi halde faaliyete gecmeyen, 2 defa tasinmadan vazgecilen, altyapi eksikleri basta metro gibi temel ulasim sistemlerinin faaliyete gecmedigi ve ne zaman gececegi belli olmayan bir havaalanindan "ülkemizin milli gururu" seklinde övünen lowcoast (düşük maliyetli havayolu) modeliyle dünyada bu konuda çok ileride olduğunu iddia eden sayin müdürümü yakit tasarrufundan dolayi kutlariz.

OPEC'in üretim kısıntıları, İran ve Venezuela'nın petrol ihracatına yönelik yaptırımları etkisiyle petrol fiyatları yükselmeye devam ediyor.

OPEC'in üretim kısıntıları, İran ve Venezuela'nın petrol ihracatına yönelik yaptırımları etkisiyle petrol fiyatları yükselmeye devam ediyor. Ancak buna rağmen artan petrol fiyatlarının Pegasus'un yakıt maliyetlerini etkilemediğinin altını çizen Pegasus Hava Yolları Genel Müdürü Mehmet Nane, "Kullandığımız yakıtların belli bir oranını hedge ettiğimiz için çok az bir kısmı bizi etkiliyor" dedi.

Pegasus Hava Yolları Genel Müdürü Mehmet Nane, bu yıl 8'ncisi düzenlenen ve geçtiğimiz gün son bulan Türkiye'nin en önemli iş ve ekonomi buluşması Uludağ Ekonomi Zirvesi'nde 'Sosyal Yatırım: Sosyal Sorumluluk Liderleri' paneline konuşmacı olarak katıldı.

Mehmet Nane, artan petrol fiyatlarının yakıt maliyetlerine yansımasını, İstanbul Havalimanı'nın Pegasus'un operasyonlarını nasıl etkilediğini ve şirketin sosyal sorumluluk alanındaki projelerini anlattı.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) üretim kısıntıları, İran ve Venezuela'nın petrol ihracatına yönelik yaptırımları etkisiyle petrol fiyatları yükselmeye devam ediyor. Ancak buna rağmen artan petrol fiyatlarının Pegasus'un yakıt maliyetlerini etkilemediğinin altını çizen Nane, "Petrol fiyatlarının artması ya da inmesi maliyetlerimizi mümkün olduğu kadar az etkilesin, bütçe hedeflerimizin içinde kalsın diye 'hedge' yöntemini kullanıyoruz. O yüzden de kullandığımız yakıtların belli bir oranını hedge ettiğimiz için çok az bir kısmı bizi etkiliyor. Şu an için maliyetlerimize negatif bir etkisi yok. Hedge yöntemlerini kullanarak geleceğe yönelik kontratlar satın aldık. Örneğin şu an için 2019 yılında alacağımız yakıtların yüzde 50'sini bütçede ön gördüğümüz fiyatlar doğrultusunda daha önceden satın almış durumdayız. Zamanı geldikçe de bunu güncel olarak yeniliyoruz" diye açıklamada bulundu.

NEO UÇAKLAR İLE YÜZDE 17 YAKIT TASARRUFU

OPEC'in petrol kısıntının yıl boyunca devam edecek olmasına karşın aldıkları diğer önlemleri de bildiren Nane, "burada yapacağımız ana yöntemlerden bir tanesi yakıt azaltıcı konulara yönlenmek. Örneğin kullandığımız Neo uçakları diğer uçaklara nazaran yüzde 15 ila 17 arasında daha fazla yakıt tasarrufu sağlıyor. Uçağın yakıt tasarrufu yapacağı bir diğer konu da ağırlık konusu. Burada Pegasus olarak lowcoast (düşük maliyetli havayolu) modeliyle dünyada bu konuda çok ileride olduğumuzu düşünüyoruz. Diğer bir yöntem ise yakıtlarımızı finansal olarak hedge edecek yöntemleri kullanmak. Bunlar bize bütçede ön gördüğümüz seviyelerde yakıt aldığımızda maliyet yapımızda isteğimizin dışında bir uygulama bir oynama olmamış oluyor.

"İSTANBUL HAVALİMANI ÜLKEMİZİN MİLLİ GURURU"

İstanbul Havalimanı'nı için, "Ülkemizin milli gururu" diyen Nane şunları söyledi:

"Çünkü Türkiye'nin bulunduğu coğrafya itibariyle daha ileriye gidebilmesi, havacılıkta daha büyük bir oyuncu olması sadece yolcu değil kargo taşımacılığı için de böyle büyük bir havalimanına ihtiyaç vardı. Çünkü gerek Atatürk Havalimanı, gerekse Sabiha Gökçen Havalimanı, ki orada da ikinci pist yapılıyor, artık belli bir olgunluğa geldi. Yolcu ve kargo gelmek istese bile alacak kapasitemiz yoktu. O yüzden böyle yeni bir havalimanının yapılması çok çok olumludur. Kısa bir dönemde milyonların kullanmasıyla birlikte operasyonlar da oturacaktır. Bize getireceği büyüklük çok önemli."

"GÜNDEMİMİZDE BİRLEŞME YA DA SATIN ALMA YOK"

Uçak alımlarının büyümenin en büyük göstergelerinden biri olduğunu vurgulayan Nane, gündemlerinde birleşme ve satın alma gibi bir konunun olmadığını dile getirerek, "biz organik diye tabir ettiğimiz kendi bünyemizde büyümemizi devam ettiriyoruz" açıklamasında bulundu.

"BU TOPRAKTAN ALDIĞIMIZI BU TOPRAĞA VERİYORUZ"

Şirketin sosyal sorumluluk projelerine de değinen Pegasus Hava Yolları Genel Müdürü Mehmet Nane şöyle konuştu:

"Sosyal sorumluluk alanında çok önemli bir görevimiz var. Sosyal sorumluluk 'bu topraktan aldığını bu toprağa vermektir. Bizler de şirketler olarak yaptığımız işlerin yanı sıra topluma karşı görevlerimizi yerine getirmek zorundayız. Pegasus olarak gençlik ve kadın konusuna çok önem veriyoruz. Örneğin Birleşmiş Milletler'in (BM) kadının güçlendirilmesi programına imza atan dünyadaki ilk havayolu şirketi biziz. Bir diğeri profesyonel kadınların oluşturduğu bir ağ olan PWN'in geliştirdiği programa da imza atan şirketlerden de birisiyiz. Kadının iş dünyasında daha güçlü bir şekilde var olması için yapılan tüm çalışmalara dahil olmaya öncelik veriyoruz. Geçen yıl başlattığımız "Yarınlara Uçuyoruz" projesiyle gençlerimizi destekliyoruz. 18-29 yaş arasındaki gençlerimizin bir araya gelip oluşturduğu projelere fon sağlayarak topluma fayda sağlayacak hayallerini gerçekleştirmelerine olanak sağlıyoruz. Geleceğimizin teminatı olan gençlerimize güveniyor, inanıyoruz. Tüm çalışmalarımız ile bu topraktan aldığımızı bu toprağa veriyoruz." (Son dakika)

Pegasus artan maliyetlere çözümü buldu

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (33)

Kârcı ~ 8 ay önce
Bir çok iş verenin maaş ödeyemediği şu günlerde kâr payı çok iyi geldi. Tüm yönetime teşekkürler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kusbeyin ~ 8 ay önce
Suriyelileri alin pilot yetistirin, tek pilot calistirin f.o. yok kabin ekibi yok. Kalkistan sonra bluetoothlu kulaklikla telsizi dinlesin hem de kabinde servise ciksin, arada lazim olursa kokpite gider gelir...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
AKTAU ~ 8 ay önce
SAYIN MEHMET BEY MERHABALAR AKTAU'YA UÇUN.KAZAKİSTAN A. SABİHA DAN LAZIM HERZAMAN.İYİ MEYDAN POTANSİYELİ ÇOK İYİ.!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sen hakli degilsin ~ 8 ay önce
Olumsuzluklari asla sorgulamayan bu zihniyet bizleri nerelere getirdi gör artik. Ihanet nedir bilirmisin sen. Yoksa "Ne istediler de vermedik" "Dön gel artik bitsin bu hasret " Yoksa Oslo da ve Diyarbakirdaki pazarliklar ve megri megri mi? Yoksa ithal seker, et,ot ve kurufasülye yedirmek mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mbk ~ 6 ay önce
Pkk ile ittifak yapanlara söyleyecek tek sözün yok yani
Vizyon ~ 8 ay önce
GM degisikligi sanirim 3-4 yil once gerceklesmesine karsin hala vizyonunu oturtamamis olmaktan dolayi tam olarak istedigi mesaji hem calisanlarina hem de sektor ve musterisine aktaramayan bir havayolu olarak devam ediyor. Bu sebepten her turlu aksiyonu bekleyebilecegimiz durumdalar :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
MBA USA ~ 8 ay önce
Pegasus un kiymetini ancak gelismis ulkelerin low cost ile ucunca anlarsiniz, gercekten cok iyiler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Öneri ~ 8 ay önce
Kiloya göre fiyat ayarlaması yapın 80 kg üzerine +10 tl adınada ağırlık yakıt harcı deyin gitsin AYH :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Emektar ~ 8 ay önce
Pegasus un ISL dan Anadoluya uçuşlar olacakmı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çözüm basit ~ 8 ay önce
Zamanında bizi uçurduğun gibi pilotları kısmi sözleşmeli uçur bak çok iyi bir çözüm.. Ama sonra uçuracak pilotun kalır mi acaba marketçi nane!! Allah’ından bul emi!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yalakayim Ben ~ 8 ay önce
Acildigi halde faaliyete gecmeyen, 2 defa tasinmadan vazgecilen, altyapi eksikleri basta metro gibi temel ulasim sistemlerinin faaliyete gecmedigi ve ne zaman gececegi belli olmayan bir havaalanindan "ülkemizin milli gururu" seklinde övünen lowcoast (düşük maliyetli havayolu) modeliyle dünyada bu konuda çok ileride olduğunu iddia eden sayin müdürümü yakit tasarrufundan dolayi kutlariz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tebrikler ~ 8 ay önce
Ne kadar hakli olsanda bir cümlelik tepkiyi onlarca kelimeler le zenginleştirip insanların gözlerini gereksiz yere yorup zamanını çalman yalaka değil üst düzey bi sığır olduğunu gösterir
Tebrikler ~ 8 ay önce
Ne kadar hakli olsanda bir cümlelik tepkiyi onlarca kelimeler le zenginleştirip insanların gözlerini gereksiz yere yorup zamanını çalman yalaka değil üst düzey bi sığır olduğunu gösterir
Cpt mehmet ~ 8 ay önce
Lowcoast ne la! Low cost olmasın o
haklısın ~ 8 ay önce
haklısın çünkü olumsuzluklardan ancak hainler faydalanırlar.... kalpleri gibi dilleri de farklı çalışır....

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000