10 Temmuz 2010, Cumartesi 12:49:21

İzair'den Konya atağı

Pegasus Hava Yolları, 6 Eylül'den itibaren Konya-İzmir karşılıklı seferlerini başlatacak.
  • Bölgenın tek yıldızı ve gelişmeye devam eden tek iliz....Havalanında ki 30 metre yapılan kule bunun başlangıcı..Diyarbakırı sollarız ve arakamızda bırakır bakarız..Artık bizler değil,d bakırlılar gelip mardinden uçağa biniyorlar..bu da saba kapak olsun..Doluluk %90-95 oranında..
  • O PARLAYAN YILDIZINIZ 1.5 SENE SONRA TARİHE KARIŞMIŞ SÖNMÜŞ BİR YILDIZ OLACAK...AZ
  • uyarı: Erzurum ve Diyarbakır uçuşları büyük kar getirmiştir, ancak şirketimizin temel amacı para kazanmak değildir. şirketimiz var olmayan hatları açarak halkımıza verilen hizmeti arttırmayı amaçlıyordur. bu doğrultuda yukarıda ki iki hatta yolcumuzun fazla olmasına rağmen bu hatta çok sayıda şirketin seferi olduğundan ve bizim filomuz her yere uçmayacağından uçaklarımızı bu hatlar yerine yeni hatlara yönlerdirdiğimizi açıklayarak yanlış anlaşılmaların önüne geçmek istedik. her ne kadar temel amacımız hizmet olsada biz özelbir şirketiz ve devemlılığımızı sağlayabilmek için finanse olmamızda gerekir. finanse olmak için ise radikal kararlar aldığımız zaten kamuoyunun bilgisi dahilindedir ve misafirlerimizin çoğu bu durumdan memnundur.........
  • şirketimizin tüm bunların yanında başka amaçlarıda vardır; airberlin`i bir Türk marka haline getirmiş ve ülkemize çok büyük miktarda para akışı sağlamıştır, Kırgızistan ve Küzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hava sahalarına ve Dünya üzerinde ki Türk hava sahasına büyük katkıda bulunarak yeni hedefler koymuştur, ülke içersinde içhatlara en çok önem veren ve hattı olan özel havayolu olan pegasus hem iç hatlarda, hem de dış hatlarda halkızıma lüks olmayan ama çok ekonomik olan uçuş imkanı sunmuştur ve büyük rağbet görmüştür, genç girişimcilere şirket ve Ali Sabancı olarak destek göstermektedir... bu özelliklerin devamı gelmektedir. Şimdi kimseyi zorla uçurayan ve güvenlikten taviz vermyen bu kuruluşan gelen ağır eleştirilerin sebebi nedir?
  • ayrıca şirketimiz kendi bünyesi dahilinde diğer bütün şirketlerden hızlı büyümektedir ve bu büyüme sermayenin gücünden değil, kısa sürede elde ettiği başarıdan kaynaklanmaktadır: bu durum misafirlerimizin en az yarısının bizden fazlası ile memnun kaldığını göstermektedir. buna rağmen Pegasus çalışanları ve onların çekirdek aileleri ile büyük bir aile olmasına rağmen düşük maliyetli ama güvenli uçuş politikası izlediğinden istemesede bazı kuruluşların ve şahısların işini bozmuştur, işi bozulanlar ise farklı ve ilregal yollara baş vurmuştur. birde yolcularımızdan bir bölümü sıkı kurallar ve ücret tarifesinden memnun değildir. ancak en ucuz bileti ve yanında ücretsiz otapark gibi hizmetleri vatandaşlkarımıza sunmaktayız...
  • bu yorumdanda anlaşılacağı gibi bazı şirketlerin ve onların çalışanlarının aksine bizim amacımız pegasus olarak ülkemizde mümkün olduğunca insanı uçakla tanıştırmak ve hava yolu ağını ülkenin yararı doğrultusunda büyütmektir. bazı yorumcuların yolculara kötü muamele gibi sözlerine cevaben pegasus ençok teşekkür ve şikayet alan şirkettir (büyüklüğüne oranla). en çok şikayet aln şirket olmasının sebebi ise gelen her türlü öneri, şikayet ve teşekkürün değerlendirilmesidir. insanlar kendileri ile muattap olmayan ve kendilerine değer vermyen bir şirketle iletişim kurmazlar. Pegasus`ta bunun tersi olduğu açıkça ortadadır. lakin dediğimiz gibi bazı Türk şirketleri ve çalışanları hükümet baskısı ve sanırım kıskançlıktan önümüze geçmeye çalışmıştır.
  • Güneydoğuda parlayan yıldız Mardin bu aralar...Diyarbakırı gecersek şaşırmasın bir kaç yıl sonra..Gelişmeye devam..
  • çünkü diyarbakırdaki gsa yolcu potansiyelini sun exprese kaptırdı.şirkette iptal etti beğenmeyince doluluk oranını...
  • Arkadaşlardan biri Diyarbakır seferlerinin neden sonlandırıldığını merak etmiş. Yolculara, sanki ezilmeleri gereken böceklermiş gibi bakan mürettebâta sorarsa, merak ettiği cevabı bulabilir heralde...
  • çünkü izairin 144 lük 319 ları sunexin 180 lik 737 leri ile başedemedi...

Pegasus Hava Yolları Pazarlama Müdürü Özlem Ersoylu Mutluer, yaptığı açıklamada, Konya-İzmir seferlerinin 6 Eylül'den itibaren haftada 3 gün, 1-30 Ekim tarihleri arasında da haftada 4 gün karşılıklı olarak gerçekleşeceğini belirtti.

Pegasus'un tarifeli uçuşlarına başladığı 2005'ten bu yana 5 yılda Türkiye'de havayolu pazarının yüzde 20, Pegasus'un ise yüzde 42 büyüdüğünü anlatan Mutluer, ''Pegasus Hava Yolları olarak biz sektörden 2.1 kat daha fazla büyüdük. Pegasus ve İzmir olarak 2009 yılını yurtiçi pazar payımız yüzde 16,7, yurtdışı pazar payımızı yüzde 5,4 olarak kapattık. Toplamda 5 milyon 859 bin 578 misafirimizi uçurduk. 2010 yılında da yurtiçi pazar payımız yüzde 18,8 yurtdışı pazar payımız ise yüzde 7,7. Hem yurtiçinde hem yurtdışında büyümeyi sürdürüyoruz'' dedi.

Konya ve İzmir'in ülkemizin önemli sanayi ve ticaret şehirlerinden olduğunu ifade eden Mutluer, ''Konya ve İzmir'de özellikle küçük ve orta ölçekte bir çok firma bulunmakta. Bu iki şehir arasında var olan ilişkilerin gelişmesine katkıda bulunacak olmak Pegasus ve İZair aileleri olarak bizleri çok mutlu ediyor'' diye konuştu.

Pegasus'un, 25 Ekim 2009 tarihinden bu yana İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı ve Konya arasında uçuşlarını gerçekleştirdiğini hatırlatan Mutluer, şunları kaydetti:

''Konya, gerek iş yaşantısı ve sanayinin gelişmişliği, gerekse Konya'da aileleri bulunan yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın yoğunluğu sebebiyle önemli bir şehir. Ancak, İzmir - Konya arasında yolculuk etmesi gereken misafirlerimiz aktarma yapmak zorundaydılar. Biz de bu misafirlerimizin ihtiyaçlarına cevap vermek amacıyla, İZair ile birlikte İzmir-Konya direkt uçuşlarımıza başlama kararı aldık.

Pegasus ve İZair işbirliğiyle Konya seferlerimiz 6 Eylül 2010 tarihi itibariyle Pazartesi, Salı ve Perşembe günleri karşılıklı olarak gerçekleştirilecek. Ayrıca 1-30 Ekim tarihleri arasında Cuma günleri de karşılıklı seferlerimiz olacak. İzmir'den kalkış saatlerimiz Pazartesi 18:25, Salı 09:45, Perşembe 09:45, Cuma 16:00, Konya'dan kalkış saatlerimiz ise Pazartesi 19:55, Salı 11:15, Perşembe 11:15, Cuma 17:30. Konya - İzmir uçuşlarımızda Salı günleri Basel ve Stuttgart bağlantılı uçuşu ve Cuma günleri Lefkoşa bağlantılı uçuşu da bulunmakta.''

UÇAK YOLCULUĞUNU LÜKS OLMAKTAN ÇIKARIP HERKES İÇİN ULAŞILABİLİR KILMAK

Pegasus'un uçuş noktalarını seçerken ve vereceği hizmetleri belirlerken yolcularının ihtiyaç ve taleplerini göz önünde tuttuklarını bildiren Mutluer, sözlerine şöyle devam etti:

''Uçuş noktalarımızı seçerken ve vereceği hizmetleri belirlerken misafirlerimizin ihtiyaç ve taleplerini göz önünde tutarız. Konya örneğinde de aynı şekilde farklı şehirler ve yurt dışı ile ticaret yapan Konyalılar ve Konya ile iş yapan diğer şehirlerde yaşayan misafirlerimizin taleplerini dinleyerek, İZair ile birlikte Konya - İzmir direkt uçuşlarını başlatma kararı aldık. Konya-İzmir uçuşlarımızda hedeflerimiz sadece iş adamları ile sınırlı değil. Genel hizmet anlayışımızda olduğu gibi tüm Konya halkı için de uçak yolculuğunu lüks olmaktan çıkarıp herkes için ulaşılabilir kılmak her zaman en büyük hedefimiz.''

UÇAK SEFERLERİ SANAYİCİMİZ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil ise, yaptığı açıklamada, Pegasus ve İZair Hava Yolları işbirliğiyle 6 Eylül'de karşılıklı Konya-İzmir seferlerinin başlayacak olmasını sevindirici bir gelişme olarak değerlendirdi.

Büyükhelvacıgil, sanayiciler için uçak seferlerinin çok önemli olduğunu ifade etti ve geçtiğimiz yıl İstanbul seferlerine başlayan, 6 Eylül'de ise İzmir seferlerine başlayacak olan Pegasus Hava Yolları yönetici ve çalışanlarına teşekkür etti.

(Zaman)
 
 

İzair'den Konya atağı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (13)

Misafir ~ 12 yıl önce
Bölgenın tek yıldızı ve gelişmeye devam eden tek iliz....Havalanında ki 30 metre yapılan kule bunun başlangıcı..Diyarbakırı sollarız ve arakamızda bırakır bakarız..Artık bizler değil,d bakırlılar gelip mardinden uçağa biniyorlar..bu da saba kapak olsun..Doluluk %90-95 oranında..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
O PARLAYAN YILDIZINIZ 1.5 SENE SONRA TARİHE KARIŞMIŞ SÖNMÜŞ BİR YILDIZ OLACAK...AZ

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
uyarı: Erzurum ve Diyarbakır uçuşları büyük kar getirmiştir, ancak şirketimizin temel amacı para kazanmak değildir. şirketimiz var olmayan hatları açarak halkımıza verilen hizmeti arttırmayı amaçlıyordur. bu doğrultuda yukarıda ki iki hatta yolcumuzun fazla olmasına rağmen bu hatta çok sayıda şirketin seferi olduğundan ve bizim filomuz her yere uçmayacağından uçaklarımızı bu hatlar yerine yeni hatlara yönlerdirdiğimizi açıklayarak yanlış anlaşılmaların önüne geçmek istedik. her ne kadar temel amacımız hizmet olsada biz özelbir şirketiz ve devemlılığımızı sağlayabilmek için finanse olmamızda gerekir. finanse olmak için ise radikal kararlar aldığımız zaten kamuoyunun bilgisi dahilindedir ve misafirlerimizin çoğu bu durumdan memnundur.........

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
şirketimizin tüm bunların yanında başka amaçlarıda vardır; airberlin`i bir Türk marka haline getirmiş ve ülkemize çok büyük miktarda para akışı sağlamıştır, Kırgızistan ve Küzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hava sahalarına ve Dünya üzerinde ki Türk hava sahasına büyük katkıda bulunarak yeni hedefler koymuştur, ülke içersinde içhatlara en çok önem veren ve hattı olan özel havayolu olan pegasus hem iç hatlarda, hem de dış hatlarda halkızıma lüks olmayan ama çok ekonomik olan uçuş imkanı sunmuştur ve büyük rağbet görmüştür, genç girişimcilere şirket ve Ali Sabancı olarak destek göstermektedir... bu özelliklerin devamı gelmektedir. Şimdi kimseyi zorla uçurayan ve güvenlikten taviz vermyen bu kuruluşan gelen ağır eleştirilerin sebebi nedir?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
ayrıca şirketimiz kendi bünyesi dahilinde diğer bütün şirketlerden hızlı büyümektedir ve bu büyüme sermayenin gücünden değil, kısa sürede elde ettiği başarıdan kaynaklanmaktadır: bu durum misafirlerimizin en az yarısının bizden fazlası ile memnun kaldığını göstermektedir. buna rağmen Pegasus çalışanları ve onların çekirdek aileleri ile büyük bir aile olmasına rağmen düşük maliyetli ama güvenli uçuş politikası izlediğinden istemesede bazı kuruluşların ve şahısların işini bozmuştur, işi bozulanlar ise farklı ve ilregal yollara baş vurmuştur. birde yolcularımızdan bir bölümü sıkı kurallar ve ücret tarifesinden memnun değildir. ancak en ucuz bileti ve yanında ücretsiz otapark gibi hizmetleri vatandaşlkarımıza sunmaktayız...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
bu yorumdanda anlaşılacağı gibi bazı şirketlerin ve onların çalışanlarının aksine bizim amacımız pegasus olarak ülkemizde mümkün olduğunca insanı uçakla tanıştırmak ve hava yolu ağını ülkenin yararı doğrultusunda büyütmektir. bazı yorumcuların yolculara kötü muamele gibi sözlerine cevaben pegasus ençok teşekkür ve şikayet alan şirkettir (büyüklüğüne oranla). en çok şikayet aln şirket olmasının sebebi ise gelen her türlü öneri, şikayet ve teşekkürün değerlendirilmesidir. insanlar kendileri ile muattap olmayan ve kendilerine değer vermyen bir şirketle iletişim kurmazlar. Pegasus`ta bunun tersi olduğu açıkça ortadadır. lakin dediğimiz gibi bazı Türk şirketleri ve çalışanları hükümet baskısı ve sanırım kıskançlıktan önümüze geçmeye çalışmıştır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Güneydoğuda parlayan yıldız Mardin bu aralar...Diyarbakırı gecersek şaşırmasın bir kaç yıl sonra..Gelişmeye devam..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
çünkü diyarbakırdaki gsa yolcu potansiyelini sun exprese kaptırdı.şirkette iptal etti beğenmeyince doluluk oranını...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Arkadaşlardan biri Diyarbakır seferlerinin neden sonlandırıldığını merak etmiş. Yolculara, sanki ezilmeleri gereken böceklermiş gibi bakan mürettebâta sorarsa, merak ettiği cevabı bulabilir heralde...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
çünkü izairin 144 lük 319 ları sunexin 180 lik 737 leri ile başedemedi...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000