08 Mayıs 2013, Çarşamba 08:56:52

ERCAN HAVALİMANI ORTALIĞI KARIŞTIRDI!

KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı'nın KKTC’ye uçuş yapan hava yolu firmalarının istediği indirimi, maliyetleri yükselten havaalanının yeni sahiplerine değil, 12 bin kişinin hizmet aldığı Değirmenlik Belediyesi’ne yüklediği iddia edildi.
  • isteyerek yaparsınız şimdida sırada değirmenlik belediyesi var??? KTHY,LTB derkan sıra değirmenlik belediyesinde neden mi?Çünkü belediye ercanın özelliştirilmesine karşıydı bu yüzden siz böyle yaptınız..
  • Adı sanı duyulmamış bir şirkete ihale verirseniz sonucu bu olacaktır. Bir düşünsenize neden bu ihaleye Türkiyeden aklı başında bir firma katılmadı ? İşletme tecrübesi sıfır olan şirket ne yazık ki KKTC turiziminin de sonu olacaktır.

KKTC'de yayımlanan Havadis Gazetesi'nin haberine göre; Ercan'daki fiyat artışları ihaleyi kazanan T&T'ye  değil Değirmenlik Belediyesi'ne fatura edildi. Gazete, konuyla ilgili sert bir haber yayınladı.

İşte konuya ilişkin o haber:

Ercan Devlet Havaalanı’nın yap- işlet- devret modeli ile 25 yıllığına sözleşme imzaladığı T&T Şirketi’nin izlediği yeni fiyat politikası sonrası bulunan formül, 12 bin kişiye hizmet veren Değirmenlik Belediyesi’nde ciddi mağduriyet yarattı


SADECE BİR KALEMDE 22.5 MİLYON EURO…

2012 yılında toplam 1 milyon 394 bin yolcu Ercan Devlet Havaalanı’ndan çıkış yaparken, bu rakam 2013 yılında yüzde 15 artışla 1 milyon 600 bin olarak öngörülüyor.  Çıkış yapan her yolcudan ise, yeni düzenleme ile 15 Euro yanında 5.25 TL vergi alınacak.

T&T, sadece yolcu çıkış harçlarıyla 2013 öngörülerine göre 22.5 milyon Euro gelirin sahibi olacak

HAVA YOLU ŞİRKETLERİ DE İSYANDA…

Yeni uygulamayla, alanda kontuar hizmeti alan her yolcudan 0.25 Euro hizmet bedeli alınıyor. Alana inen her uçaktan 25 Euro yaklaşma, her yakıt ikmalinde ise ton başı 4 Euro yeni bir harç türetildi. Hava yolu şirketleri de yeni harçlar nedeni ile huzursuz

SADECE BELEDİYE…

Her alanda yeni vergi türeten ya da var olan hizmetlere yüksek oranda zam alan T&T isimli şirketin yarattığı huzursuzluk, 12 bin kişiye hizmet veren Değirmenlik Belediyesi’nin gelirlerinin alınmasına zemin hazırladı. Bakan Saner ise, “Halkın değil, iş adamının hakkını korumakla” suçlanıyor

KKTC'deki Ercan Havalimanı'nın  yap-işlet-devret modeli ile 25 yıllığına sözleşme imzaladığı T&T Şirketi’nin izlediği yeni fiyat politikası sonrası bulunan formül, 12 bin kişiye hizmet veren Değirmenlik Belediyesi’nde ciddi mağduriyet yarattı.

1990’lı yılların başından bugüne, çıkış yapan her yolcudan alınan ve yasa gereği olan “çıkış” ücreti, Belediyeler Değişiklik Yasa Tasarısı ile “özelleştirilen deniz ve hava limanlarında” kaldırılacak.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, bir süre önce, “aşırı artan harçlar nedeniyle KKTC’ye uçuşu 21 Mayıs itibarı ile askıya alan” hava yolu şirketleri ile bir araya gelerek, alan harçlarında indirime gidileceği sözünü vermişti.
Saner’in bulduğu formül ise, KKTC’de ciddi bir tartışma yarattı. 1 Ocak 2013 tarşhi itibarı ile Ercan’ın işletmesini devralan yüzde 70 payla Taş Yapı Şirketi, yüzde 20 payla Terminal Yapı ve yüzde 10 payla yerli ortak Kaner Şirketler Grubu’nun oluşturduğu T&T şirketi, kısa sürede izlediği fiyat politikası ile tartışmanın hedefi haline geldi.

Şirket, sadece yolcu çıkış ücretleri ve apron hizmet harçlarına yaptığı zamlarla, yılda ortalama 25 milyon Euro ciroya ulaşabilecek. Alanda verilen diğer hizmetler ve kiralarla birlikte, şirketin 4 yılda tamamlamayı taahhüt ettiği yeni terminal binasının maliyetinin yine Ercan Devlet Havaalanı’ndan çıkarılabileceği konuşuluyor.

Şirket, 100 milyon Euro ön ödeme ile Ercan Devlet Havaalanı’nı devralmıştı. 1 Ocak’tan günümüze, havaalanındaki tüm harçları yeniden düzenleyen şirket, tartışmaların da hedefi haline getirildi.

Bir kalemde, T&T’ye 22.5 milyon Euro

2012 yılında toplam 1 milyon 394 bin yolcu Ercan Devlet Havaalanı’ndan çıkış yaparken, bu rakam 2013 yılında yüzde 15 artışla 1 milyon 600 bin olarak öngörülüyor.

Çıkış yapan her yolcudan ise, yeni düzenleme ile 15 Euro yanında 5.25 TL vergi alınacak. Alınan verginin tamamı ise T&T isimli şirketin gelir hanesine yazılacak.

T&T, sadece yolcu çıkış harçlarının kendilerine devredilmesi ile birlikte, 2013 öngörülerine göre 22.5 milyon Euro gelirin sahibi olacak.

4 yıllık yatırım döneminde ise, 100 milyon Euro’nun üzerinde bir rakamın kazanılabileceği görülüyor. Bu rakam, T&T’nin devlete ödediği ön izin harcının kısa sürede geri alınması anlamına da geliyor.

Devletin 2012 yılında yolcu çıkış harçlarından elde ettiği gelir ise 21 milyon Euro civarındaydı. Bu rakam içerisinden KKTC Turizm Tanıtma Fonu, askeri sistem ve Değirmenlik Belediyesi’ne pay ayrılmaktaydı.

Yeni dönemde, bu harçların da kamunun başka kalemlerinden karşılanması öngörülürken, sadece Değirmenlik Belediyesi’ne ait gelir, ortadan kaldırılıyor.

Formül sadece belediye

KKTC’ye uçuş yapan Pegasus, Atlas Jet ve Onur Air, kısa süre önce, T&T isimli ortaklığın uyguladığı harç politikasını protesto ederek, 21 Mayıs sonrasına KKTC’ye bilet satışlarını durdurmuştu.

Yaşanan krizi çözmek üzere işadamları işle bir araya gelen Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, sorunu “yasal değişiklikle” çözerken, şimdi de, ağır bir suçlama ile yüz yüze.

Saner, “12 bin kişilik Değirmenlik Belediyesi’nin değil, havaalanını 25 yıllığına devrettiği T&T isimli şirketin çıkarlarını korumakla” suçlanıyor.

Zamlar durmadı

Fiyat düzenlemesi adı altında atılan yeni adımlar, 2012 sonuna kadar devletin verdiği ve ücret almadığı alanlara da yansıdı.

Örneğin alanda ikmal yapan uçaklar, sadece ikmal ücretini öderken, bundan böyle T& T isimli şirkete, her ton başına 4 Euro ödeme yapacak. 2013 yılında 32 bin ton akaryakıt ikmali öngörülürken, uçak sahibi şirketler bu ikmaller nedeni ile T&T’ye ekstra 128 bin Euro ödeme yapacak.

CAS ve İstanbul Handling isimli şirketler T&T Şirketi’nin zamlarından nasibini aldı. Her iki şirketin de verdiği hizmetlerin karşılığı da, yine zam olarak yolculara yansıyacak. Uçak başı uçuş operasyonu 2.50 dolarken, 3.5 Euro oldu. 25 dolar olan uçak başına trafik hizmeti, 37 Euro’ya çıkarıldı. Apronda verilen uçak başı hizmet 60 dolar iken, 90 Euro’ya çıkarıldı.

2012’de 10 bin 903 uçak Ercan’a konarken, 2013’ün ilk üç ayına yüzde 15 oranında yansıyan artış, bu yıl içerisinde en az 12 bin 500 uçağın Ercan’a konacağını gösteriyor. Her konan uçağa göre düzenlenen vergiler, T&T isimli şirkete yıllık ciddi girdiler sağlayacak.

1 milyon 600 bin yolcu…

KKTC'nin Kontuar geliri yıllık 140 bin Euro iken, “yolcu başı” ücret düzenlemesi ile bu alandaki gelir kalemi de yaklaşık 400 bin Euro’ya çıkarıldı. Bir başka deyişle, bavulunu vermek için işlem yaptıran her yolcudan T&T isimli şirkete 0.25 Euro vergi alınacak.

2012’de çıkan yolcu 1 milyon 394 bin 553 olarak kayda geçerken, 2013 yolundaki yüzde 15 artış beklentisi, sadece kontuar hizmetlerinden T&T isimli şirkete 400 bin Euro gelir olarak gidecek.

Bu arada, alanda yer hizmeti vermek isteyen İstanbul Handling ve CAS, yıllık izin için şirkete T&T isimli şirkete 84 bin Euro ödemek zorunda. Devlet her iki şirketten de yılda 8 bin 900 dolar ücret alıyordu.

2012- 2013 karşılaştırmalı gelirler

2012’de devlet ne aldı          2013’de öngörülen
Yolcu Çıkış Harcı:  21 milyon Euro      22.5 milyon Euro
Konma Ücreti:   1milyon 870 bin Euro. 3 milyom 750 bin Euro
Konaklama Harcı:  95 bİn Euro            140 bin Euro
Aydınlatma:   Yoktu                              110 bin euro
Kontuar Hizmeti: 140 bin Euro             400 bin Euro
Akaryakıt Harcı :  yoktu.                       128 bin Euro
Yaklaşma:   devlet alacak
Kargo:     Yoktu                                    14 bin Euro
Uçak hat bakım:  100 bin Euro             225 bin Euro

NOT: Rakamlar 2013 öngörülerine göre hesaplanmıştır

- İlk üç ayda, 2012’ye göre yüzde 15 yolcu ve sefer artışı gözlemlendi
- 2012’de 1 milyon 394 bin yolcu çıkış yaptı, 2013 öngörüsü 1 milyon 600 bin kişi
- 2012’de 10 bin 903 uçak Ercan’a iniş yaptı, 2013 öngörüsü 12 bin 500 iniş
- 2012’de 28 bin ton akaryakıt ikmali yapıldı, 2013 öngörülen 32 bin ton

ERCAN HAVALİMANI ORTALIĞI KARIŞTIRDI!

Facebook Yorum

Yorumlar

Casper ~ 9 yıl önce
isteyerek yaparsınız şimdida sırada değirmenlik belediyesi var??? KTHY,LTB derkan sıra değirmenlik belediyesinde neden mi?Çünkü belediye ercanın özelliştirilmesine karşıydı bu yüzden siz böyle yaptınız..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Taşyapı ~ 9 yıl önce
Adı sanı duyulmamış bir şirkete ihale verirseniz sonucu bu olacaktır. Bir düşünsenize neden bu ihaleye Türkiyeden aklı başında bir firma katılmadı ? İşletme tecrübesi sıfır olan şirket ne yazık ki KKTC turiziminin de sonu olacaktır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000