21 Mayıs 2015, Perşembe 16:12:38

Ordu-Giresun'da tarihi heyecan...

Ordu-Giresun Havalimanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından 22 Mayıs 2015 Cuma günü hizmete açılıyor.
  • Alpartiliyim diyene havaalanı yapıyormuş akp. Vergiler %139 arttı ordan toparlıyor nasıl olsa. Ha halk 14 yılda ne kadar fakirlerşti ondan bahsetmeyrlim tabi o uçağa 60 tl bilet fiyatını bile öderken 10 sefa düşünür oldu insanlar.
  • Onlar konuşur Ak parti yapar.Adamların sloganı bile ne kadar gerçekçi.Ben CHP'liyim ama adamlar yapıyor kardeşim.Bundan öncekiler anca palavra atardı.Millet gerçeklere oy veriyor işte haksız değil.
  • Ya vergide vermeyin yeterki susun. Hiç tadını bırakmadınız
  • onlar konuşur akp -a-ar.
  • Verilen 5 milyar dolar in yanın da hiç kalır .. Sanki cep lerin DEN verdikleri paralar ile yapıldı .. Hepimizin parasını verdiler yapıldı ..17 milyon yoksulu olan ülke nin son 12 YIL da dolar milyarderi sayısı 11 kat artmiş , halk in cogunlugu ise eğer ısı varsa ay da 950 tl ye talim ediyor ..bunları da bilin ..
  • herseyden once detayli haber icin Airporthabere tesekkur. yukaridaki kronolojinin sanirim bu ulkede binlerce misali var. Ordu-Giresun Havalimani sozu bunlardan sadece bir tanesi. AK Parti soz verip yapiyor bir dahaki secimde eli bos gelmiyor. "sorun bakalim niye yapmadim" da demiyor, secimden once bitirip tekmil veriyor. Tum partilerimiz insallah en azindan kazandiklari belediyelerde bu sekilde cikarlar secmenin karsisina. ideolojilerin degil projelerin carpistigi ve yaristigini gormek bu Milletin de hakki.
  • Biraz arastirarak okuyarak yorum yazsak daha mantikli olur...Yarin 8 yolcu ucagi ve 2 protokol ucagi inecek...emegi gecen herkesten Allah razi olsun...
  • Soz verdi ve yapti.Gerisi boş laf.Helal olsun
  • umarim TC-JSG'yi gönderirler - güzel bir jest olur...
  • Ak parti karşitli insanlara sesleniyorum : hadi ak parti hükümeti söyledigini tutmuyor diyinde görelim -gerci siz gene pislik atacak bir bahane gene bulursunuz . . .

Ordu ile Giresun illerinin ortak kullanımı için 24 Temmuz 2011 tarihinde temeli atılan ve bugüne kadar 36 milyon ton taş dökülerek deniz ortasında 7 kilometrelik dolgu tahkimatı yapılan 3 kilometrelik piste sahip Ordu-Giresun Havalimanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından 22 Mayıs 2015 Cuma günü hizmete açılıyor.

Türkiye’nin prestij projelerinden biri olan ve 3.5 yıldır denizin taban zemininden üst yapısına kadar büyük bir mühendislik çalışması sergilenen Ordu-Giresun Havaalimanı'nda tüm çalışmalar tamamlandı. Havalimanının açılışına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Bakanlar, Ordu ve Giresun’dan on binlerce kişinin katılması bekleniyor.

50 YILLIK BEKLEYİŞ

İlk olarak 1964 yılında gündeme gelen havaalanı, bu dönemde Bayındırlık Bakanlığı yapan ve Ordulu olan Arif Hikmet Onat, 10 Mart 1964 tarihli yerel Zaman gazetesine, "Ordu'da havaalanı yapımına çok yakında başlanacaktır" açıklamasını yaptı. Gazete bu haberi kamuoyuna, "Ordu'muz havaalanına kavuşuyor" manşetiyle duyurdu. Ancak bu haber gazete manşeti olmasıyla kaldı ve yıllarca bir daha gündeme gelmedi.

20 Eylül 1970 tarihli gazetelerde ise zamanın Başbakanı Süleyman Demirel'in açıklaması yer aldı. Ordu'yu ziyaret eden ve belediye binasının balkonundan vatandaşlara hitap eden Demirel, "Ordu'ya havaalanı ve rafineri yapacağız" sözünü verdi ancak bu söz unutuldu.

Tarihler 14 Ağustos 1975'i gösterirken Ordu'ya gelen zamanın Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'e şehir protokolü 'havaalanı raporu' sundu. Korutürk'ün raporu değerlendirip değerlendirmediği ise belirlenemedi.

12 Şubat 1978 tarihli yerel gazetelerdeki habere göre, Ordu Havaalanı'nın yapımına kaynak yetersizliği sebebiyle en erken 1982 yılında başlanabileceği açıklandı.

1990 yılı Mart ayında çıkan gazetelerde zamanın ANAP milletvekili merhum Nabi Poyraz'ın açıklaması yer aldı: "Havaalanı için yer arayışındayız."

1992 yılı Mart ayında Ordu'yu ziyaret eden zamanın Ulaştırma Bakanı Yaşar Topçu, Ordu'nun havaalanı için uygun olmadığını, Fatsa-Ünye arasında yer aradıklarını dile getirdi.

1993 yılı Mart ayında yayınlanan gazetelerde Ordu'ya havaalanı yapılmayacağının kesinlik kazandığı, onun yerine Samsun-Çarşamba'ya havaalanı yapılacağının açıklandığı vurgulandı.

1997 yılı Aralık ayında zamanın Ulaştırma Bakanı Necdet Menzir, Ordululara müjde verdi: "Havaalanı için dış kredi bulundu."
Yine bu dönemde dönemin Ordu Valisi Mustafa Malay, havaalanı yapımı için Ordu ve Giresun illerinde bir kampanya başlattı. Toplanan paralarla kurulan vakıf kanalıyla ihale yapılıp Gülyalı’da temeli atıldı. Ancak 200 metrelik mendirek inşaatının ardından para bitince konu bir daha gündeme gelmedi.

BAŞBAKANIN SÖZ VERMESİ YETTİ

2010 yılına kadar sessizliğin hakim olduğu sırada dönemin Enerji ve Tabii Kaynaklar Eski Bakanı M. Hilmi Güler, 1 Eylül 2010 tarihinde Ordu Gazeteciler Derneği'nde düzenlediği basın toplantısında havaalanı projesini kamuoyuna tanıttı ve yapılacağını açıklayarak Ordu ve Giresunluların yüreğine su serpti. Ardından 22 Ağustos 2010 tarihinde Ordu'da bir iftar programına katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ordululara 2011 yılı için havaalanı sözünü 'samimiyetle' verdi. 2011 yılı Ocak ayında havaalanının yatırım programına alındığı ve İhale aşamasında kullanılmak üzere 21 milyon lira ödenek ayrıldığı açıklandı.

Başbakan Erdoğan, 13 Şubat 2011'de katıldığı Ordulular Sevgi Şöleni'nde yaptığı konuşmasında bunu teyit ederek, "Kim ne derse desin, kim hangi dedikoduyu üretirse üretsin. Ordu-Giresun Havalimanı'nı en kısa zamanda Ordu ve Giresun'a kazandıracağız. Bu ülke yalan ve iftira siyasetinden çok çekti. Bizim siyasetimiz hizmet siyasetidir. Biz efendi olmaya değil, hizmetkar olmaya geldik. Bizim ağzımızdan söz bir kere çıkar" açıklamasını yaptı.

50 YILLIK HAYALDİ, GERÇEK OLDU

Aynı yılın 22 Temmuz 2011 tarihinde Ordu-Giresun Havaalanı'nın temeli atıldı. Ordu ve Giresunlular, adeta 3.5 yıldır havaalanı ile yatıp kalkıyor. Söz verildiği 1964 yılından bugüne kadar aradan geçen 50 yılda 8 Cumhurbaşkanı, 25 Başbakan, 41 Ulaştırma, 34 Bayındırlık Bakanı eskiten Ordu-Giresun Havalimanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararlı duruşu sayesinde hizmete giriyor.

Ordu-Giresun'da tarihi heyecan...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (46)

iPhone Uygulaması ~ 6 yıl önce
Alpartiliyim diyene havaalanı yapıyormuş akp. Vergiler %139 arttı ordan toparlıyor nasıl olsa. Ha halk 14 yılda ne kadar fakirlerşti ondan bahsetmeyrlim tabi o uçağa 60 tl bilet fiyatını bile öderken 10 sefa düşünür oldu insanlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
55 ~ 6 yıl önce
Onlar konuşur Ak parti yapar.Adamların sloganı bile ne kadar gerçekçi.Ben CHP'liyim ama adamlar yapıyor kardeşim.Bundan öncekiler anca palavra atardı.Millet gerçeklere oy veriyor işte haksız değil.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hayırdır ? ~ 6 yıl önce
Artık herkes kime oy vereceğini de yazsın buraya bari. Ne oluyoruz arkadaşlar burada konuya hakim olanlar ve sevenler olarak bulunuyor ve zaman zaman haddimizi aşsa da bazı yorumlar yapıyoruz amma siyaseti buraya sokmak hiç etik değil. Site yönetiicileri biraz daha dikkatli olsa daha iyi olmaz mı ( bazı yorumlar da eleştiri sınırını aştı falan yazılıyor site tarafından siyasi haberlere de aynı şekilde uygulama yanlış mı olur acaba ? )
Kemal ~ 6 yıl önce
Hiç olmazsa ben CHP'liyim deme, yorumun ile çok tezat düşüyor. Milleti aptal yerine koymayı bırakın, hizmetlerinizi anlatın, veren verir.CHP'liymiş, alemin en akıllısı sendin. Utanmasan partini açık açık yazardın.
iPhone Uygulaması ~ 6 yıl önce
Ya vergide vermeyin yeterki susun. Hiç tadını bırakmadınız

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 6 yıl önce
onlar konuşur akp -a-ar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Suriye lilere ~ 6 yıl önce
Verilen 5 milyar dolar in yanın da hiç kalır .. Sanki cep lerin DEN verdikleri paralar ile yapıldı .. Hepimizin parasını verdiler yapıldı ..17 milyon yoksulu olan ülke nin son 12 YIL da dolar milyarderi sayısı 11 kat artmiş , halk in cogunlugu ise eğer ısı varsa ay da 950 tl ye talim ediyor ..bunları da bilin ..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Projeler ~ 6 yıl önce
herseyden once detayli haber icin Airporthabere tesekkur. yukaridaki kronolojinin sanirim bu ulkede binlerce misali var. Ordu-Giresun Havalimani sozu bunlardan sadece bir tanesi. AK Parti soz verip yapiyor bir dahaki secimde eli bos gelmiyor. "sorun bakalim niye yapmadim" da demiyor, secimden once bitirip tekmil veriyor. Tum partilerimiz insallah en azindan kazandiklari belediyelerde bu sekilde cikarlar secmenin karsisina. ideolojilerin degil projelerin carpistigi ve yaristigini gormek bu Milletin de hakki.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 6 yıl önce
Biraz arastirarak okuyarak yorum yazsak daha mantikli olur...Yarin 8 yolcu ucagi ve 2 protokol ucagi inecek...emegi gecen herkesten Allah razi olsun...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 6 yıl önce
Soz verdi ve yapti.Gerisi boş laf.Helal olsun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 6 yıl önce
umarim TC-JSG'yi gönderirler - güzel bir jest olur...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 6 yıl önce
Ak parti karşitli insanlara sesleniyorum : hadi ak parti hükümeti söyledigini tutmuyor diyinde görelim -gerci siz gene pislik atacak bir bahane gene bulursunuz . . .

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000