02 Temmuz 2013, Salı 14:41:34

ORDU-GİRESUN İÇİN 11 TEMMUZ'A KADAR TEKLİF VERİLEBİLECEK

Türkiye'nin deniz üzerine kurulan ilk havalimanı olan Ordu-Giresun Havalimanı'nın üst yapı çalışmaları için açılan ihalede 11 Temmuz'a kadar teklif verilebilecek...
  • HAVAALANININ TERMİNALİ KÖRÜKLÜ OLMALI .böyle bir projeyede bu yaraşır.
  • Olabilirdi .. Fakat, Atatürk'te apronlarda artık yetersiz .. Pistlerde .. Standlarda... Sehirede kirlilik gürültü veriyor... Gene en mantiklisi sehir dışında bu sehire yakışır bir gigant havaalanı yapmak !!!
  • Bu kadar insan ekmek yiyecek. O nasıl söz?
  • Atatürk havaalanıda az bir istimlak ile denize doğru doldurularak genişletilemezmiydi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Alt Yapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından çalışmaları yürütülen Türkiye'nin ilk denize dolgu yapılarak inşa edilen havalimanı olma özelliği taşıyan Ordu-Giresun Havalimanı'nda çalışmalar 2011 yılında başladı.

Toplam proje tutarı 230 milyon 508 bin lira olan projenin alt yapı işlerinin maliyeti 162 milyon 778 bin, üst yapı işleri ise 67 milyon 730 bin lira. Geçen yıl alt yapı çalışmalarına başlanan havalimanı için 35 milyon 665 bin lira harcandı. Bu yıl ise 120 milyon 689 bin lira harcanması planlanan havalimanının alt yapı çalışmalarının yıl sonunda bitirilmesi amaçlanıyor.

Üst yapı çalışmaları için açılan ihalede 11 Temmuz'a kadar teklif verilebilecek. Belli istekliler usulüyle yapılacak ihalede, teklifler 11 Temmuz'da açılacak. Daha sonra belirlenecek tarihte yapılacak ihalede, aşırı düşük teklif sınırına göre en düşük teklifi veren firma ile sözleşme imzalanacak.

Ordu-Giresun Havalimanın üst yapısı için bu yıl 46 milyon 351 bin lira harcanacak.

Avrupa'nın tek, dünyanın dördüncü deniz üzerine yapılacak olan Ordu-Giresun Havalimanı, Trabzon ve Samsun havalimanlarının tam ortasında yer alıyor. İki havalimanına da yaklaşık 170 kilometre mesafede yapılıyor.

Havalimanında, toplam 31 bin metrekare kapalı alan (terminal binası, giriş kontrol binası, teknik blok, kule, güç-ısı merkezi, emniyet-itfaiye binası, iş makinaları ve oto garajı, katlı otopark, regülatör binası, arıtma tesisi) bulunuyor.

22 Temmuz 2011 yılında temeli atılan ve 2014 yılında tamamlanması planlanan havalimanı inşaatını koruyucu mendireklerin koruduğu alanda pist, taksirut, apron yapılacak.

Toplam uzunluğu 3 kilometre olan piste yerleştirilecek dolgu, taş ocağından çıkartıldıktan sonra eleme işlemine tabi tutularak ağırlıkları 1-250 kilogram aralığındaki taşlarla yapılıyor.

Pist dolgu çalışmaları, özel donanımlı bir gemi tarafından yapılan dip tarama faaliyetiyle birlikte yürütülüyor. Toplam uzunluğu 4 bin 550 metre olan dış koruyucu mendireğin ise 2 bin 650 metrelik, 2 bin 700 metreli iç koruyucu mendireğin 950 metrelik bölümü tamamlandı.

Ordu-Giresun Havalimanı hizmete açıldığında yıllık 2 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak.

ORDU-GİRESUN İÇİN 11 TEMMUZ'A KADAR TEKLİF VERİLEBİLECEK

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

KÖRÜK ~ 9 yıl önce
HAVAALANININ TERMİNALİ KÖRÜKLÜ OLMALI .böyle bir projeyede bu yaraşır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hakan ~ 9 yıl önce
Olabilirdi .. Fakat, Atatürk'te apronlarda artık yetersiz .. Pistlerde .. Standlarda... Sehirede kirlilik gürültü veriyor... Gene en mantiklisi sehir dışında bu sehire yakışır bir gigant havaalanı yapmak !!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Olur mu hiç? ~ 9 yıl önce
Bu kadar insan ekmek yiyecek. O nasıl söz?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone ile gönderildi ~ 9 yıl önce
Atatürk havaalanıda az bir istimlak ile denize doğru doldurularak genişletilemezmiydi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
cevap ~ 9 yıl önce
pardon ama atatürk havalimanı kenarında mı???? koskoca yeşilköyle florya var

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000