11 Temmuz 2013, Perşembe 08:13:42

ORDU-GİRESUN HAVALİMANI'NDA KRİTİK GÜN

Türkiye'nin deniz üzerine kurulan ilk havalimanı olan Ordu-Giresun Havalimanı'nın üst yapı çalışmaları için açılan ihalede teklif verme süresi bugün dolacak.
  • zaten ne çekiyorsak sizlerin bu boş inançlarından çekiyoruz. umarım ığdır yada zafer gibi olmaz sonu.
  • Ordu-Giresin çok doğru Avrupa'da :)
  • Bölgenin potansiyeline inanıyorum, biraz geç kalınmış olsa da heyecanla bekliyoruz ; özellikle ben :))

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Alt Yapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından çalışmaları yürütülen Türkiye'nin ilk denize dolgu yapılarak inşa edilen havalimanı olma özelliği taşıyan Ordu-Giresun Havalimanı'nda çalışmalar 2011 yılında başladı. Toplam proje tutarı 230 milyon 508 bin lira olan projenin alt yapı işlerinin maliyeti 162 milyon 778 bin, üst yapı işleri ise 67 milyon 730 bin lira. Geçen yıl alt yapı çalışmalarına başlanan havalimanı için 35 milyon 665 bin lira harcandı. Bu yıl ise 120 milyon 689 bin lira harcanması planlanan havalimanının alt yapı çalışmalarının yıl sonunda bitirilmesi amaçlanıyor.

Üst yapı çalışmaları için açılan ihalede bugün (11 Temmuz 2013) saat 10.00'a kadar teklif verilebilecek. Belli istekliler usulüyle yapılacak ihalede, teklifler 11 Temmuz 2013 saat 10.00'da açılacak ve ön yeterlilik değerlendirmesi tamamlanacak. Daha sonra belirlenecek tarihte yapılacak ihaleyi kazanacak firma ile sözleşme imzalanacak. Ordu-Giresun Havalimanı'nın üst yapısı için bu yıl 46 milyon 351 bin lira harcama yapılması planlanıyor.

Avrupa'nın tek, dünyanın dördüncü deniz üzerine yapılacak olan Ordu-Giresun Havalimanı, Trabzon ve Samsun havalimanlarının tam ortasında yer alıyor ve iki havaalanına uzaklığı 170 kilometre olacak. Havalimanında, toplam 31 bin metrekare kapalı alan (terminal binası, giriş kontrol binası, teknik blok, kule, güç-ısı merkezi, emniyet-itfaiye binası, iş makinaları ve oto garajı, katlı otopark, regülatör binası, arıtma tesisi) bulunuyor.

22 Temmuz 2011 tarihinde temeli atılan ve 2014 yılında tamamlanması planlanan havalimanı inşaatını koruyucu mendireklerin koruduğu alanda pist, taksirut, apron yapılacak. Toplam uzunluğu 3 kilometre olan piste yerleştirilecek dolgu, taş ocağından çıkartıldıktan sonra eleme işlemine tabi tutularak ağırlıkları 1-250 kilogram aralığındaki taşlarla yapılıyor. Pist dolgu çalışmaları, özel donanımlı bir gemi tarafından yapılan dip tarama faaliyetiyle birlikte yürütülüyor. Toplam uzunluğu 4 bin 550 metre olan dış koruyucu mendireğin ise 2 bin 650 metrelik, 2 bin 700 metreli iç koruyucu mendireğin 950 metrelik bölümü tamamlandı. Ordu-Giresun Havalimanı hizmete açıldığında yıllık 2 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak.

ORDU-GİRESUN HAVALİMANI'NDA KRİTİK GÜN

Facebook Yorum

Yorumlar

tyler ~ 9 yıl önce
zaten ne çekiyorsak sizlerin bu boş inançlarından çekiyoruz. umarım ığdır yada zafer gibi olmaz sonu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Boschadam ~ 9 yıl önce
Ordu-Giresin çok doğru Avrupa'da :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tebati ~ 9 yıl önce
Bölgenin potansiyeline inanıyorum, biraz geç kalınmış olsa da heyecanla bekliyoruz ; özellikle ben :))

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000