02 Kasım 2017, Perşembe 09:05:10

Ordu-Giresun 2 milyona ulaştı

Türkiye ve Avrupa'nın deniz üzerine kurulan tek havalimanı olma özelliğini taşıyan Ordu-Giresun Havalimanı, açıldığı günden itibaren 2 milyon yolcuya hizmet verdi.
  • 1 Kasım'da yayınlanan OGU chartları bugün VOR ve rwy 10 için LOC chartları eklenerek tekrar yayınlandı. Düşündüğümüz gibi dağ fare doğurdu zira minimalarda hiç bir iyileştirme yapılmamış. Ülkeye, memlekete hayırlı olsun. Anlaşılan Siirt gibi tesviye olmadan bir iyileştirme olmayacak. Bir de Sayın DHMİ Genel Müdürü açıklama yapsa da birinci ağızdan neyin ne olduğunu anlasak!...
  • Sefer sayıları yeterli değildir, bu yüzden bilet fiyatlarının yüksekliği çevre alanlara göre tercih edilirliği engellemektedir. Anadolujet biran önce İzmir, Bursa ve Antalyaya başlamalı ayrıca Ankara artırılmalıdır. İsteyen istatistiklere baksın yolcu problemi yoktur. Biraz ilgi gerek.
  • ICAO Annex 14 Madde 5.3.12.2 özetle der ki; Kategori I seviyesindeki bir pisti yüksek hızlı uçaklar kullanıyorsa pist merkez hattı ışıklandırması sağlanmalıdır. Bu ışıklar Ordu-Giresun'da yoktur. Ordu-Giresun havalimanında bulunmayan bir diğer ışıklandırma da; konma bölgesi ışıklarıdır (TDZ). Gerçi bu ışıkların kategori I sınıfındaki havalimanında bulunması mecburi değildir ancak Ordu-Giresun gibi kategori I sınıfında olan Trabzon havalimanında bu ışıklar bulunmaktadır. Demek ki otorite isterse yapabiliyor. Milletvekilimiz bunlarla ilgilenip olumlu bir sonuç elde ederse çok başarılı bir iş yapmış olur. Bu ışıklandırmaların olmaması muhtemelen minimayı olumsuz etkileyen etkenler arasındadır.
  • Sayın milletvekili daha önce de DVOR faaliyete geçti minvalinde bir demeç vermişti. Önce DVOR faaliyete geçti diye kendisini yanıltanlardan bir hesap sorsun bakalım. Biz chartları yayınlansın da minimalar iyileştirilmiş mi diye beklerken dün DHMİ sitesinde OGU'nun yeni chartları yayınlandı. Heyecanla chartlara bakarken en önemlisi frekans değişikliği olan bir kaç ufak değişiklik yapıldığını, VOR chartı yayınlanmadığını, minima iyileştirmesi olmadığını gördük. Hala beklemedeyiz. Bakalım chartlar ne zaman yayınlanacak. DHMİ Hava Seyrüsefer Dairesi Başkanlığı web sitesine göre geçen yıl aralık ayında Erzurum, bu yıl eylül ayında Balıkesir ve dün Ordu-Giresun için chart yayınlamışlar. Gayet hızlılar yani!...
  • Samsun’daki tadilat sayesinde bu sayılara ulaştı. İnşallah seneyede artar.

Türkiye ve Avrupa'nın deniz üzerine kurulan tek havalimanı olma özelliğini taşıyan Ordu-Giresun Havalimanı, açıldığı günden itibaren 2 milyon yolcuya hizmet verdi.

Gülyalı ilçesinde temeli 2011'de atılan ve 22 Mayıs 2015'te  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla hizmete açılan Ordu-Giresun  Havalimanı, daha önce çevre illerdeki havalimanlarını kullanmak durumunda kalan  yöre halkına ulaşımda büyük kolaylık sağladı.

AK Parti Ordu Milletvekili Oktay Çanak, gazetecilere yaptığı  açıklamada, Ordu-Giresun Havalimanı'nı bu yıl 1 milyon yolcunun kullandığını  belirterek, toplamda da 2 milyon yolcuya ulaşıldığını söyledi.

Deniz üzerine inşa edilen havalimanına çok yoğun talep olduğunu  vurgulayan Çanak, Ordu-Giresun Havalimanı'ndan günlük ortalama 10 sefer  düzenlendiğini kaydetti.

Ordu-Giresun 2 milyona ulaştı

Yorumlar Tüm Yorumlar (13)

OGU CHART ~ 6 yıl önce
1 Kasım'da yayınlanan OGU chartları bugün VOR ve rwy 10 için LOC chartları eklenerek tekrar yayınlandı. Düşündüğümüz gibi dağ fare doğurdu zira minimalarda hiç bir iyileştirme yapılmamış. Ülkeye, memlekete hayırlı olsun. Anlaşılan Siirt gibi tesviye olmadan bir iyileştirme olmayacak. Bir de Sayın DHMİ Genel Müdürü açıklama yapsa da birinci ağızdan neyin ne olduğunu anlasak!...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Biraz ilgi ~ 6 yıl önce
Sefer sayıları yeterli değildir, bu yüzden bilet fiyatlarının yüksekliği çevre alanlara göre tercih edilirliği engellemektedir. Anadolujet biran önce İzmir, Bursa ve Antalyaya başlamalı ayrıca Ankara artırılmalıdır. İsteyen istatistiklere baksın yolcu problemi yoktur. Biraz ilgi gerek.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
PİST IŞIKLARI ~ 6 yıl önce
ICAO Annex 14 Madde 5.3.12.2 özetle der ki; Kategori I seviyesindeki bir pisti yüksek hızlı uçaklar kullanıyorsa pist merkez hattı ışıklandırması sağlanmalıdır. Bu ışıklar Ordu-Giresun'da yoktur. Ordu-Giresun havalimanında bulunmayan bir diğer ışıklandırma da; konma bölgesi ışıklarıdır (TDZ). Gerçi bu ışıkların kategori I sınıfındaki havalimanında bulunması mecburi değildir ancak Ordu-Giresun gibi kategori I sınıfında olan Trabzon havalimanında bu ışıklar bulunmaktadır. Demek ki otorite isterse yapabiliyor. Milletvekilimiz bunlarla ilgilenip olumlu bir sonuç elde ederse çok başarılı bir iş yapmış olur. Bu ışıklandırmaların olmaması muhtemelen minimayı olumsuz etkileyen etkenler arasındadır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Doğru Tespit ~ 6 yıl önce
Doğru tespit, merkez hattı ışıklarının olması kesinlikle gerekmektedir, başta yapılmamış olması çok büyük bir hata. Minimalarin düşmesine veya ILS CAT II'ye gecilmesi icin etkisi olacaktır. Maliyetten kısmak mı istediler ne yaptılar bilemiyorum ama gözden kaçtıysa vs daha büyük bir problem var demektir. Umarım bu problemin çözümü için çalışma yapılıyordur..
Ayıp ~ 6 yıl önce
Gözünüz doymadı. Hiç uğruna tüyü bitmemiş yetimlerin parasını yiyorsunuz. Artık iyice emin oldum. Tamamen kendi cebinizi doldurmak için böyle saçmalıkları gündeme getirip , hiç bir işe yaramayacak sistemleri satmaya / alınmasına çabalıyorsunuz. Madem eminsin pist ışıkları yapılınca minimaların düşeceğine, hatta CAT II olacağına çık adını soy adını yaz, minimalar düşmezse tüm o sistemlerin parasını cebinden ödeyeceğine dair noterden taahhütname çıkarttır. Ayıp günah sizin bu yaptığınız. İnsafsızlar!
OGU ~ 6 yıl önce
Sayın milletvekili daha önce de DVOR faaliyete geçti minvalinde bir demeç vermişti. Önce DVOR faaliyete geçti diye kendisini yanıltanlardan bir hesap sorsun bakalım. Biz chartları yayınlansın da minimalar iyileştirilmiş mi diye beklerken dün DHMİ sitesinde OGU'nun yeni chartları yayınlandı. Heyecanla chartlara bakarken en önemlisi frekans değişikliği olan bir kaç ufak değişiklik yapıldığını, VOR chartı yayınlanmadığını, minima iyileştirmesi olmadığını gördük. Hala beklemedeyiz. Bakalım chartlar ne zaman yayınlanacak. DHMİ Hava Seyrüsefer Dairesi Başkanlığı web sitesine göre geçen yıl aralık ayında Erzurum, bu yıl eylül ayında Balıkesir ve dün Ordu-Giresun için chart yayınlamışlar. Gayet hızlılar yani!...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
OGU ~ 6 yıl önce
Amendment'larda 9 kasım tarihinde yeni chart'lar yayınlanacak olarak gozukuyor, heyecanla bekliyoruz;)
OGU'DAN TŞK. ~ 6 yıl önce
Harika bir haber. Biraz daha geç bildirseydiniz keşke :)) Ayın 9'una kadar uyku da tutmaz şimdi :)) Şu DHMİ'den haber alma imkanı olan yok mu? Minimada ve RVR'de iyileşme var mı acaba?
Chart ~ 6 yıl önce
İşiniz gücünüz konuşmak. DVOR bu meydana en ufak bir katkı sağlamayacak. Sen Sayın Milletvekillerine söyle , minimaları düşürecek diye asparagas haber yaptırıp, DVOR’ı kurduran , devletin parasını çarçur ettirenleri tespit ettirip, hepsinden bu paraları tahsil ettirsin.
Samsunlu ~ 6 yıl önce
Samsun’daki tadilat sayesinde bu sayılara ulaştı. İnşallah seneyede artar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
OGU ~ 6 yıl önce
Samsun'daki tadilat nedeniyle ne THY ne de Anadolujet OGU'ya sefer artışı yapmadı. Pegasus 1 sefer ekledi yanılmıyorsam. Doluluk desen zaten bilet bedelinin yüksekliğinden de görüleceği gibi % 90 seviyelerinde idi. Dolayısıyla Samsun'un etkisi sizin vurgulamak istediğiniz kadar değil.
Doluluk ~ 6 yıl önce
Uçaklar manialardan dolayı taşıyabileceği faydalı yükün yarısını ancak alabiliyor. Senin hesaba göre %50’nin %90’ı yani %45 doluluk var
Doluluk'a ~ 6 yıl önce
Hadi ordan...

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000