22 Ekim 2015, Perşembe 09:30:16

İran'dan 'Onur Air bizim' davası

İran Petrol Bakanlığı, ‘Onur Air’in tamamının İran’da idam cezasıyla yargılanan işadamı Babek Zencani’nin yediemini Mehdi Şems’e dolayısıyla İran devletine ait olduğu iddiasıyla ilk kez Türkiye’de özel bir şirkete karşı dava açtı.
  • Bence bu şirket gelecek vadediyor ve birileri öküz altında buzağı aramakta bana göre şirketin ayakta kalması önemli İranlılar sahibi o zaman neredeler kimse işin yürümesi için parada koymadığına göre Cankut bey zorunlu olarak işin başına geri dönmüş ve direksiyonu ele almış ve aklı başında sağlam birilerine de devretme uğraşı vermekte bu çabaların hakkını vermeli böyle bir şirketin yok olması da ayrıca kimseye fayda sağlamaz zira 2000 ' e yakın insan ekmek yiyor.
  • bu vesileyle şu 85 lilerden kurtuluruz belki. adamlar çiflik yaptılar şirketi.
  • koca sirkete yazik edecekler it dalasi yaparken
  • Nerde abuk sabuk adam eski içkici serkeş hepsi orda be birader bir yığın alt yönetici şimdide thy eski yöneticileri oralarda gerek deve kesen gerek fetoşçu akrabası olan kimleri yemedilerki kaç kişiyi ekmeğinden ettile.Bak burdan yazıyorum kuyruk acınmı var deme hele md kaptanları vardıki sorma gitsin her türlü şey beklenir ground handling çalışanları küçücük çocuklardı kaç kere şikayet ettiler yok yere ne kadar küfür ettiler bir bilseniz şaşarsınız.Yok efendim özel şirket şöyle yok böyle derler çalışanların çoğu thyden gitme ulan orda ne yaptınızda özelde ne yapacaksınız öylede olmuş hantal bir düzen kurulmuş iç hat dış hattan doğru dürüst yolcu gelmeyince ver elini cidde tabi işi bağlayan günümüz iktidarı yani akp düzenine onur havayollarıda girmiş.Airbusun eski uçakları yıllarca hizmet verdi leş gibi uçaklar tuvalet bowlları pastan görünmüyor uçaklar kakalak şimdi iran öyle yapmış böyle yapmış ne önemi var sen adam olmadınki ismi onur olan havayolu dejenere havayolları şimdi irana giderse hiç üzülmem.İçini bildiğim için bunları yazıyorum 100yaşına gelmiş henüz hakkın rahmetine kavuşmamış kaç kişi çalışıyor tonla adam thy yi eleştirecek birşey yok onur dururken.Kokuşmuşlar inşallah satılırda bu kepazelik biter rezil adamlar.
  • Hisselerin deviri noterde hele ki irandaki noterde yapılması bunun geçerli olduğu anlamına gelmez. SHGM nin izni olmaksizin kimse hisse devremez ve bunu tescil ettiremez. Ayrıca ticaret odasındaki tescilde (ki SHGM onayı olmadan bu yapılamaz) sn.Bagana'nın adı yazmaktadır. Tescilin ne zaman yapıldığı ve bahsedilen yönetim kurulu kararının ne zaman alındığı sır değil. Kişiler, otoritenin kurallarına uygun yapmadıkları işlemlerden dolayı sorumlukları kendi adınadır. Sonuç şu ki Onurair'in ayakta kalmasına fena bozulanlar olmuş..
  • Onur air iranın asla olamaz ONUR AİR AKLIN HAVA YOLU
  • Iranlilar gelsin yonetime !!.turkler turklere 400 euro veriyor maaş.
  • sattıysan paranıda aldıysan adamların uçaklarını vereceksin başka yolu yok yedirmezler hele iran hiç yedirmez
  • Onur air Nevsehir - Trabzon Hat acsa super olur!
  • İrana sattıkları uçakların parasıdır.7 uçak satmış.Ama şimdi eldeki bulgurdanda olacak.Adama yedirmezler o parayı.Ayrıca yeni müşteridende 40 milyon avans almış.Onuda geri versin.

İran Petrol Bakanlığı, ‘Onur Air’in tamamının İran’da idam cezasıyla yargılanan işadamı Babek Zencani’nin yediemini Mehdi Şems’e dolayısıyla İran devletine ait olduğu iddiasıyla ilk kez Türkiye’de özel bir şirkete karşı dava açtı. Zencani, İran devletine olan borçlarının bir bölümüne karşı Onur Air’deki hisselerini bakanlığa devretmişti.

Reza Zarrab’ın (Rıza Sarraf) ortağı olarak bilinen ve İran devletini 2.8 milyar dolar dolandırmak suçlamasıyla idam cezasıyla yargılanan İranlı işadamı Babek Zencani’nin yurtdışındaki malvarlığına el koyan İran, 2013’de 250 milyon dolara Onur Air’i alan İranlı Mehdi Şems ile Türk vatandaşı Kudret Tuncel’in aslında Babek Zencani’nin yedieminleri olduğunu savunarak, havayolu şirketinin tamamının Şems’e dolayısıyla devlete ait olduğu iddiasiyla Türkiye’de bir dizi dava açtı.

Mahkeme, dava sonuçlanana kadar Onur Air’in hisse devri için Kudret Tuncel dışında diğer ortağın izninin gerekli olduğu yönünde tedbir koydu. Böylelikle hisse satışı Şems´in iznine bağlandı. İran devleti de tarihinde ilk kez Türkiye’de özel bir şirkete karşı dava açmış oldu. Dava dilekçesinde, 9 Ocak 2015 tarihinde imzalanan bir sözleşmeyle Kudret Tuncel’in, kağıt üzerinde kendisine, ancak gerçekte Babek Zencani’ye ait olan on milyonlarca dolar bedelindeki hisselerin tamamını bedelsiz olarak şu andaki sahibi Cankut Bagana’ya devrettiği de iddia ediliyor.

2013’TE BAGANA SATMIŞTI

Onur Air’in 2013 yılı Mayıs ayında o dönemde sahibi olan Cankut Bagana tarafından 250 milyon dolara Türk asıllı Kudret Tuncel ile Dubai’de yaşayan İran asıllı İngiliz iş adamı Mehdi Şems’e satıldığı açıklanmıştı. O dönemde, İranlı işadamı Babek Zencani’ye ait Qeshm Airlines’ın gerçek alıcı olduğu iddia edilmiş ancak bu iddia her iki taraftan da yalanlanmıştı. Ancak İran Petrol Bakanlığı yaklaşık iki buçuk ay önce İstanbul’da açtığı davalarda, Türk Ticaret Kanunu gereği hisse çoğunluğunun bir Türk vatandaşında bulunması gerektiği için Mehdi Şems ile Kudret Tuncel arasında 29 Haziran 2012’de bir yedieminlik sözleşmesi imzalandığı, imzalanan bu sözleşmeyle Tuncel’in Şems’in yediemini olduğu iddia edildi.

BİRBİRLERİNİN YEDİEMİNLERİ

Dava dilekçesinde 2013’te Onur Air’in yüzde 92.8 hissesine sahip olan Ten Tour’un yüzde 49’unun Babek Zencani’nin yediemini olan Mehdi Şems’e, yüzde 51’inin de Mehdi Şemsi’in yediemini olan Kudret Tuncel’e satıldığı belirtiliyor. İddiaya göre Mehdi Şems, imzalanan yedieminlik sözleşmesi ile Onur Air hisselerinden Ten Tour’a ait yüzde 92.8 hisse dışında kalan yüzde 7.2 hisseyi de satın alacağını bildirdi. Yani Mehdi Şems o dönemde hem Onur Air’in, hem de Onur Air’in yüzde 92.8 hissesini elinde bulunduran Ten Tour’un yüzde 100 hisselerini aldı ve yeni Türk Ticaret Kanunu doğrultusunda Ten Tour’un yüzde 51’ini, Onur Air’in de yüzde 3.67’sini yediemini olan Kudret Tuncel’e devretti. Mehdi Şems ve Kudret Tuncel, 23 Şubat 2014’te İran Petrol Bakanlığı’nın gözetiminde, Tahran 518. Noteri huzurunda imzaladıkları bir vekaletnameyle Onur Air ve Ten Tour’a ait şirket hisselerinin yüzde 100’ünü ve tüm yasal haklarını bedelsiz olarak cezaevindeki Babek Zencani’ye devrettiler. Babek Zencani ise İran devletine olan borçlarının bir bölümüne karşılık Onur Air’deki hissedarlığından gelen tüm haklarını İran Petrol Bakanlığı’na devretti. Onur Air’in satın alınmasında İran devletinin parasından harcandığını düşünen Petrol Bakanlığı, havayolu şirketinin tamamının İran devletine ait olduğu iddiasıyla iki buçuk ay önce Türkiye’de bir dizi dava açtı.

Bagana hisseleri bedelsiz aldı

İran Petrol Bakanlığı tarafından İstanbul’da açılan davalardan birinde, 9 Ocak 2015 tarihinde imzalanan bir sözleşmeyle Kudret Tuncel’in, kağıt üzerinde kendisine, ancak gerçekte Babek Zencani’ye ait olan on milyonlarca dolar bedelindeki hisselerin tamamını bedelsiz olarak Cankut Bagana’ya devrettiği öne sürüldü. Yasal olarak bu hisse devrini yapabilmesi için Mehdi Şems’ten izin alması gerektiğine dikkat çekilen dava dilekçesinde, Cankut Bagana’nın, şirketten alacağı olduğunu öne sürerek Kudret Tuncel’in hisselerini “Bila Bedel” (Bedelsiz) olarak satın aldığı iddia ediliyor. Dava dilekçesinde, Kudret Tuncel’in bu satış işlemini diğer ortak Mehdi Şems’in izni olmadan yaptığı belirtilerek, “Bu nedenle taraflar arasında imzalanmış sözleşmeler hükümsüzdür” denildi.

Onur’un hisse satışına tedbir

Dava dilekçesinde, Onur Air’in 24 Nisan 2015 tarihli genel kurul toplantısında, şirket sözleşmesinin 6. maddesinde yer alan “hissedarlardan hiçbiri yönetim kurulunun ve diğer ortakların iznini almadan, hissesini hissedarların dışında kimseye satamaz” ifadesinin yönetim kurulu başkanı Hamit Cankut Bagana tarafından Mehdi Şems’in yokluğunda değiştirdiğini belirtilerek, “Onur Air’in diğer hissedarı olan Hamit Cankut Bagana, Mehdi Şems’den izin almaksızın hem Onur Air’deki hem de Onur Air’in hissedarı olan Ten Tour’daki bütün hisselerini satmayı planlamaktadır” denildi. İstanbul’da görülen davanın Eylül ayında görülen duruşmasında, mahkeme, Onur Air’in 24 Nisan 2015 tarihli genel kurulunda, şirket sözleşmesinin 6. maddesinde değişiklik yapılması yönünde alınan kararların yürütülmesinin durdurulmasına yönelik tedbir kararı aldı. Bu da Onur Air’in, Mehdi Şems’in rızası olmadan hisse devri ya da satışı yapamayacağı anlamına geliyor.

Onur Air’in cevabı

İddialarla ilgili olarak görüşünü almak üzere aradığımız Onur Air yetkilileri şu yanıtı verdi: “Onur Air olarak; dava aşamasında bulunan bir konu ile ilgili tek yanlı anlatımların kamuoyunu yanıltacağını, soru-cevap ortamı yaratılmasının uygun olmayacağını düşünüyoruz.”

İran’da Şems de yargılanıyor

İran devletini 2 milyar 800 milyon dolar dolandırmak suçlamasıyla Tahran’daki Devrim Mahkemesi’nde yargılanan İranlı işadamı Babek Zencani’nin yargılandığı davanın Ekim ayının başındaki ilk duruşmasında, savcı, Zencani’nin “İran dışındaki ülkelerdeki tüm mallarına, hatta Zencani’nin sahte bir şekilde başka kişilere devredilen mallarına bile İran İslam Cumhuriyeti’nin çıkarları doğrultusunda el konulmasını talep ediyorum” demişti. Duruşmada Zencani ve beraberinde yargılanan iki eski ortağı H.F.H. ve M.SH hakkındaki iddianameyi okuyan Savcı vekili, aynı zamanda İngiliz vatandaşlığı olan İranlı işadamı M.SH’nin Türkiye’de Onur Air Havayolu şirketinin hisselerini satın almak için İran’ın petrol parasından 235 milyon dolar harcadığını söylemişti. İddianamede isminin baş harfleri M.SH olarak geçen kişinin Mehdi Şems (Shams) olduğu belirtiliyor. (Hürriyet)

İran'dan 'Onur Air bizim' davası

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (21)

Vatansever biri ~ 5 yıl önce
Bence bu şirket gelecek vadediyor ve birileri öküz altında buzağı aramakta bana göre şirketin ayakta kalması önemli İranlılar sahibi o zaman neredeler kimse işin yürümesi için parada koymadığına göre Cankut bey zorunlu olarak işin başına geri dönmüş ve direksiyonu ele almış ve aklı başında sağlam birilerine de devretme uğraşı vermekte bu çabaların hakkını vermeli böyle bir şirketin yok olması da ayrıca kimseye fayda sağlamaz zira 2000 ' e yakın insan ekmek yiyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
uçak ~ 5 yıl önce
bu vesileyle şu 85 lilerden kurtuluruz belki. adamlar çiflik yaptılar şirketi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
birisi ~ 5 yıl önce
koca sirkete yazik edecekler it dalasi yaparken

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çok üzüldüm ~ 5 yıl önce
Nerde abuk sabuk adam eski içkici serkeş hepsi orda be birader bir yığın alt yönetici şimdide thy eski yöneticileri oralarda gerek deve kesen gerek fetoşçu akrabası olan kimleri yemedilerki kaç kişiyi ekmeğinden ettile.Bak burdan yazıyorum kuyruk acınmı var deme hele md kaptanları vardıki sorma gitsin her türlü şey beklenir ground handling çalışanları küçücük çocuklardı kaç kere şikayet ettiler yok yere ne kadar küfür ettiler bir bilseniz şaşarsınız.Yok efendim özel şirket şöyle yok böyle derler çalışanların çoğu thyden gitme ulan orda ne yaptınızda özelde ne yapacaksınız öylede olmuş hantal bir düzen kurulmuş iç hat dış hattan doğru dürüst yolcu gelmeyince ver elini cidde tabi işi bağlayan günümüz iktidarı yani akp düzenine onur havayollarıda girmiş.Airbusun eski uçakları yıllarca hizmet verdi leş gibi uçaklar tuvalet bowlları pastan görünmüyor uçaklar kakalak şimdi iran öyle yapmış böyle yapmış ne önemi var sen adam olmadınki ismi onur olan havayolu dejenere havayolları şimdi irana giderse hiç üzülmem.İçini bildiğim için bunları yazıyorum 100yaşına gelmiş henüz hakkın rahmetine kavuşmamış kaç kişi çalışıyor tonla adam thy yi eleştirecek birşey yok onur dururken.Kokuşmuşlar inşallah satılırda bu kepazelik biter rezil adamlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Onur bizim ~ 5 yıl önce
Senin gayet net görünüyor ki bir kuyruk acın var. Yok yöneticiler böyle uçaklar böyle... Kanuna yürütmeliklere aykırı bir durum mu var ? Biliyor da söyleyemiyor musun ? Ya da sadece kendi kuyruk acını mı tatmin ediyorsun ? Senin dilemen ile bu şirkete bişey olmaz malum kemik yağma meselesi...
Sende yalan de madem öyle ~ 5 yıl önce
Yalan yanlış yazmadım valla adamın biri yönetici düzenini kurmuş rahatı yerinde sac ayağıda üç kişiden oluşuyor her biri başka daldan anlıyor ama birleştirsen bir adam zor eder.Diyelimki orda çalışmaya başladın kaç senede yönetici olursun ölmesini beklemen lazım.Şefin adamı var yemeklerini yapıyor telsizdende bildiriyor hazır gel ,diğer adamı seferden gelen uçaklardan kalanları topluyor şefin tuttuğu takım şefin şefin orda çalışıyorsan bu kriterlere uyacaksın arkadaş ben çalıştım iğrendim yalansa yalan de.Md kaptanlarıda yalan değil yaşadık uçakla oyun oynayan bile vardı personelin bulunduğu yer pistin yanında tr kolunu çekip motor gaz yediğinde hızla geçip frenlere asıl sonuna kadar isminimi yazayım ha.Neresinden tutarsan pislik kokar onur geceleri uydu yayınından porno yalanmı.Kaç kişi var yalandan orda çalışan 100yaşına gelmiş sülalesini işe aldırmış doymayan para hastası kaç kişi var.Utanmadan cidde görevi ordada mısırlı hosteslerle para karşılığı birlikte olmalar daha yazayımmı.Sonra farklı ücret skalası işe yeni başlayanlara açlık sınırı kendilerine aslan payı oturup personel yemek bile yiyemez çocuklar beş parasız çünkü tatmin oldunmu şimdi.Onur irana geçerrse fil keserim fil.
Gerçekler ~ 5 yıl önce
Hisselerin deviri noterde hele ki irandaki noterde yapılması bunun geçerli olduğu anlamına gelmez. SHGM nin izni olmaksizin kimse hisse devremez ve bunu tescil ettiremez. Ayrıca ticaret odasındaki tescilde (ki SHGM onayı olmadan bu yapılamaz) sn.Bagana'nın adı yazmaktadır. Tescilin ne zaman yapıldığı ve bahsedilen yönetim kurulu kararının ne zaman alındığı sır değil. Kişiler, otoritenin kurallarına uygun yapmadıkları işlemlerden dolayı sorumlukları kendi adınadır. Sonuç şu ki Onurair'in ayakta kalmasına fena bozulanlar olmuş..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Baha ~ 5 yıl önce
Onur air iranın asla olamaz ONUR AİR AKLIN HAVA YOLU

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hakkişinas ~ 5 yıl önce
Iranlilar gelsin yonetime !!.turkler turklere 400 euro veriyor maaş.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hobi ~ 5 yıl önce
sattıysan paranıda aldıysan adamların uçaklarını vereceksin başka yolu yok yedirmezler hele iran hiç yedirmez

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sülün bagana ~ 5 yıl önce
Sülün Osman kasaba zenginine köprüleri kulelerin satardi.Bu akillinin malini diger akilliya satiyorda kimse farkinda degil.Oscarlik sülunmüs.
Nevsehir ~ 5 yıl önce
Onur air Nevsehir - Trabzon Hat acsa super olur!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
773 ~ 5 yıl önce
Yeni Hat isteyenleri bir doyuramadi bu yetkililer. Her basligin altina bi hat yaziyorsunuz. Bikmadiniz
Güldürdün ~ 5 yıl önce
Önce diğer uçuşlarına yetişsin
Qeshm air ~ 5 yıl önce
İrana sattıkları uçakların parasıdır.7 uçak satmış.Ama şimdi eldeki bulgurdanda olacak.Adama yedirmezler o parayı.Ayrıca yeni müşteridende 40 milyon avans almış.Onuda geri versin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000