19 Mart 2014, Çarşamba 18:31:48

KAYIP MALEZYA UÇAĞININ ESRARI: 10 TEORİ

239 yolcusu ve mürettebatıyla birlikte 11 gündür kayıp olan Malezya Hava Yolları'nın Boeing 777 uçağını arama çalışmaları devam ederken uçağın kaderiyle ilgili çeşitli teoriler de sosyal medyada ve forumlarda tartışılmaya başlandı.
  • Ucak bir sekilde kacirilmis olsaydi korsanlar simdiye kadar ne istediklerini aciklamazlarmiydi ? Ucak dusmus olsaydi 25 ulke denizden havadan uzaydan calismalar surdurmelerine ragmen halen ortada bir kanit olmazmiydi ? SENE 2014 teknoloji almis basini gidiyor bir 777 kayip duny pesinde ama bir iz yok. BENIM ŞAHSİ FİKRİM ; TURKIYE DE OLMUS OLSAYDI BU KAZA VAY HALIMIZE....
  • Çin deki Uygur Müslümanları TÜRK tür .!!!
  • ABD kendisine gelecek bir tehditin ihbarını aldı. Güvenlik güçlerini harekete geçirmek için senaryoyu işleme koydu ; Aynı transponder bilgilerine sahip bir dron yerden havalandı . Ve belli bir noktada denize indirildi. Uçak kalkmadı. Yolcular da uçağa binmedi . Konuşmalar yerdeki bir istasyondan gerçekleştirildi. Yolcuların tamamı güvende.
  • Şu yorumları beğenmeyen arkadaşlara bayılıyorum yaa.adı üstünde komplo teorileri.hayal gücünün yettiğince yazıyor millet.SANANE !!!!.
  • evet arkadaşlar taze bilgi geldi uçağı habomlu arkadaşlar protesto amacıyla kaçırıp parçalatıp satmışlar rt edelim lütfen
  • Uçağın Kuzey Kore'de olabileceğini neden kimse düşünmüyor ?
  • flash tv de yalçın abinin programı var.bu konuyu oraya taşıyacağım.10 ülke bir uçağı bulamıyor bu ne ya
  • Yazilan. 10. Maddnin. Bir tanesine. Katilirim. Ucak. Ya. Yuksek daglar uzerinde Dustu. Bir zirve olurbir. Vadi olurcikan dumani bile goremesin. Veya. Ucak. Yan. Yani kanat. Stoluna. Ya burun. Uzeri. Yahutta. Kuyruk. Stoluna girip. Acik bir denize cakildi hic bir parca kopmadan. Direkt. Denizin dibine indi ben bu. itimalleri. Dusunuyorum. Yoksa 239 kisiyi kacirip nasil belersin Nerde sakliya bilirsin. Bu. olcak seymi. Kacirmis olsada. Mutlaka bir izine Rastlanir. Insallah. Hepsi sagdir. Fakat cok zor. Bir. De himalaya. Daglarin etrafini Arastirsinlar. Belki oralarda Karlar arsindadir. Saygilar sunuyorum. Ucak ve. NDT. Uzmani. Boston
  • Bu olay uçak üreticilerine bir ders olur da uçağın konumunu bildiren sistemi (transponder mıdır nedir ) işte onu, kesinlikle devredışı bırakılamayacak bir hale getirirler.yani bir uçak havada olduğu sürece konum,irtifa,hız gibi bilgileri asla tercihe bağlı olmaksızın her daim açık olsun.nasıl fikir?
  • Yahu zaten bizim Türk NTSC cilerimiz yorum yapmasalardı gece rahat nasıl uyurlardı, gerçekten herkes havacı!!!

1. Uçak Andaman Adaları'na indi
Uçağın, Endonezya ile Tayland ve Burma kıyıları arasında, Hindistan'a ait Andaman ve Nicobar Adaları'na inmiş olabileceği, bu bölgedeki askeri radarın çalışmama ihtimalinden dolayı bu inişi kaydetmiş olmayabileceği düşünülüyor.Fakat adada yayımlanan Andaman Chronicle gazetesinin editörü adada dört iniş pistinin olduğu ve inen uçakların görüleceği iddiasıyla bu teoriyi reddediyor. Fakat burası ıssız bir bölge; 570 adanın 36'sında ikamet ediliyor. Uzmanlar, uçağın kaçırılmış olması halinde saklanacağı en iyi yerin bu bölge olduğunu, kıyıya iniş yapmanın ise zor ama mümkün olduğunu belirtiyor. Fakat böylesi bir iniş güvenli bir şekilde yapılmış olsa bile iniş sırasında meydana gelecek hasardan dolayı uçağın bir daha kalkamayacağı ifade ediliyor.

2. Uçak Kazakistan'a uçtu
Bu Orta Asya ülkesi, uçak için arama yapılan bölgenin kuzeyinde yer alıyor. Bazı uzmanlar uçakların çöle iniş yapmalarının mümkün ve kıyıya inişten daha olası olduğunu söylüyor. Bugüne kadar uçak yolcu listesinin ve kargo muhtevasının yayınlanmamış olması, bazılarının uçakta bir milyonerin ya da değerli kargonun bulunduğu ve bu nedenle kaçırıldığı iddialarını gündeme getirmesine neden oluyor.Fakat uçağın Kazakistan'a varmak için Hindistan, Pakistan ve Afganistan gibi ülkelerin hava sahasından geçmiş ve bu ülkelerin radar sistemleri tarafından tespit edilmiş olması gerekirdi. Ancak bu aygıtların eski olması ve kuş sürüleri geçerken de sinyal veriyor olması nedeniyle her sinyalin ciddiye alınmış olmayabileceği ifade ediliyor.

3. Uçak güneye gitti
Uçağa ait son uydu sinyalleri Malezya radar sahasını geçtikten sonra en az beş-altı saat daha operasyonel olduğuna işaret ediyor. Bazı uzmanlar uçağın bugüne kadar radara yakalanmamış olması nedeniyle güney koridoruna uçmuş olmasının daha olası olduğu görüşünde. Bu koridor Hint Okyanusu açıklarını ve Avustralya'nın boş kuzey kesimlerini kapsıyor. Bazıları uçağın yakıtı bitinceye kadar uçmuş sonra da Avustralya'nın kuzeyinde denize çakılmış olabileceği tahmininde bulunuyor.

4. Uçak Çin'in Taklamakan Çölü'nde
Forumlarda uçağın Çin'deki Uygur Müslüman ayrılıkçıları tarafından kaçırılmış olabileceği fikirleri de ortaya atıldı. Uçaktaki 239 yolcunun 153'ü Çin vatandaşı. Bu teoriye göre uçak, Çin'deki Taklamakan Çölü'ne inmiş olabilir. Malezyalı yetkililer de MH370 uçuşunu yapan uçağın bulunması en muhtemel bölgenin Çin-Kırgız sınırı olduğunu ifade etmişti. Fakat uçağın yine birçok ülkenin radarına yakalanmadan bunu gerçekleştirmiş olması ihtimali düşük görülüyor.

5. Uçak, acil durum nedeniyle Langkawi'ye uçtu
Bazı uzmanlar uçağın iletişim sistemlerinin iflas etmesini yangına bağlıyor. Uçağın Pekin rotasından saparak sola dönmüş olması pilotun havada büyük bir sorunla karşılaşıp güvenli iniş yeri bulma çabasına bağlanıyor. Bu görüşe göre pilotun Kuala Lumpur Havaalanı'na dönmesi 3 bin metre yüksekliğindeki dağlık bölge nedeniyle mümkün değildi. Langwaki Adası'na ulaşmak daha kolay ve kısa olacağından o rotayı seçti, fakat adaya ulaşamadan denize çakıldı. Fakat bu görüşe karşı çıkanlar, acil durum nedeniyle uçağın rotasını değiştirmesi halinde bunun pilot kontrolü ile yapılmış olması gerektiğini, oysa uçağın sola dönüş manevrasını bilgisayara 7-8 vuruşluk bir talimat girilmesi yoluyla yaptığını, bunun ise uçağa kötü bir niyetle bu manevranın yaptırıldığı görüşünü güçlendirdiğini belirtiyor.

6. Uçak Pakistan'da
Bu fikri medya patronu Rupert Murdoch bir twitinde ifade etmiş, fakat Pakistan bunun mümkün olmadığını belirtmişti. Pakistanlı yetkililer radarlarında böyle bir uçağın tespit edilmediğini, dolayısıyla uçağın ülkelerinde saklanıyor olma ihtimalinin bulunmadığını söylüyor. Uzmanlar, Kazakistan senaryosu gibi bu iddianın da abartılı olduğunu, Pakistan-Hindistan hava koridorunun askeri radarlarla en yoğun gözlenen bölgelerden biri olduğunu, bölgenin uydu ve insansız hava araçlarıyla da gözlendiğini ifade ediyor.

7. Uçak başka bir uçağın gölgesinde gizlendi
Havacılık uzmanlarından biri de Malezya uçağının, aynı bölgede bulunan ve Singapur Hava Yollarına ait olan başka bir uçağın radar gölgesinde gizlendiğine inanıyor. Bu uçağın uçuş güzergahını inceleyen ve Malezya uçağının 15 dakika boyunca Singapur uçağını takip ettiğini belirleyen uzman, Hindistan ve Afganistan hava sahalarını da aynı yöntemle aşmış olabileceğine inanıyor. İspanya'ya gitmekte olan Singapur uçağının bu takipten haberdar olmayacağı ve Malezya uçağının Çin'in Şincan bölgesi, Kırgızistan ya da Türkmenistan'a gitmek üzere uygun bir bölgede yolunu ayırmış olabileceğine inanılıyor.

8. Uçakta mukavemet oldu
Bazı uzmanlar da uçağın önce 13.700 metre gibi yüksek bir irtifada, daha sonra da oldukça alçak bir irtifada uçmasını şüpheyle karşılıyor ve mukavemet ihtimalini gündeme getiriyor. 11 Eylül olaylarının ardından pilot kabini kapısı uçak kaçırma girişimlerine karşı takviye edilmiş olmasına rağmen içeri girme olasılığı hala mevcut. Bazı pilotlar bu girişimde bulunanların dengesini sarsmak için kasıtlı olarak uçağın irtifasıyla oynama yöntemini tercih edebilir.

9. Basıncı azaltma yoluyla yolcular kasıtlı öldürülmüş olabilir
Başka bir teori de yolcuların çabuk ölmesi için uçağın 13.700 metre irtifaya çıkarılmış olabileceği. Bunun nedeni cep telefonları ile irtibata geçmelerini engellemek. Uzmanlar kabindeki basıncı azaltmanın da mümkün olabileceğini, bu durumda otomatik olarak düşen oksijen maskelerinin 12-15 dakika boyunca oksijen vereceğini, ardından yolcuların karbon monoksit zehirlenmesi sonucu bilinçlerini yitirip öleceğini ifade ediyor. Fakat aynı durum, başka oksijen kaynakları söz konusu değilse eğer, uçağı kontrol eden kişiler açısından da geçerli olacaktır.

10. Uçak, terörist saldırı amacıyla tekrar kalkacak
En ilginç teorilerden biri de uçağın 11 Eylül tarzı bir terörist saldırı amacıyla kaçırılmış olması. Bu durumda uçağın güvenli bir alana indirilip kamufle edilmiş, yeni bir verici takılıp yeniden yakıt yükleyerek saldırıya hazır hale getirilmesi gerekiyor. Uzmanlar bunun çok zor olmakla beraber göz ardı edilemeyecek bir ihtimal olduğuna inanıyor. Bazıları ise bu şekilde indirilen bir uçağın yeniden kalkış yapacak durumda olamayacağına ya da yeni bir transponder yüklenemeyeceğine inanıyor.

Bazı uzmanlar, 11 Eylül olayı nedeniyle, uçağın kayıtlarda olmadığı halde kuzey koridorunda tespit edilmiş olması halinde kolaylıkla vurulup düşürülmüş olabileceğini, hiçbir ülkenin ise herkesin merakla beklediği bu uçağı düşürdüğüne dair bir açıklama yapmak istemeyeceği ve bunun yerine arama çalışmalarına devam edildiği izlenimi yaratmanın tercih ediliyor olabileceği inancında.

Malezya uçağının hava sahasından geçmiş olması ihtimali bulunan ülkeler ise şunlar: Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Pakistan, Hindistan, Bangladeş, Çin, Birmanya, Laos, Vietnam ve Tayland.

KAYIP MALEZYA UÇAĞININ ESRARI: 10 TEORİ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (24)

iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Ucak bir sekilde kacirilmis olsaydi korsanlar simdiye kadar ne istediklerini aciklamazlarmiydi ? Ucak dusmus olsaydi 25 ulke denizden havadan uzaydan calismalar surdurmelerine ragmen halen ortada bir kanit olmazmiydi ? SENE 2014 teknoloji almis basini gidiyor bir 777 kayip duny pesinde ama bir iz yok. BENIM ŞAHSİ FİKRİM ; TURKIYE DE OLMUS OLSAYDI BU KAZA VAY HALIMIZE....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Çin deki Uygur Müslümanları TÜRK tür .!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone uydurmasi ~ 9 yıl önce
Uygurlar Turkik bir millettir. Anlami bir tur Turkçe konusan millet. Uygur'larla Turkiye'de yasayan Turk'lerin arasindaki irk ve dil iliskisi Anadolu Ermenileri, Kurtleri ve Araplari ile olan iliskisinden daha zayiftir.
Dron ~ 9 yıl önce
ABD kendisine gelecek bir tehditin ihbarını aldı. Güvenlik güçlerini harekete geçirmek için senaryoyu işleme koydu ; Aynı transponder bilgilerine sahip bir dron yerden havalandı . Ve belli bir noktada denize indirildi. Uçak kalkmadı. Yolcular da uçağa binmedi . Konuşmalar yerdeki bir istasyondan gerçekleştirildi. Yolcuların tamamı güvende.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
? ~ 9 yıl önce
Şu yorumları beğenmeyen arkadaşlara bayılıyorum yaa.adı üstünde komplo teorileri.hayal gücünün yettiğince yazıyor millet.SANANE !!!!.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
habomlu zombiler ~ 9 yıl önce
evet arkadaşlar taze bilgi geldi uçağı habomlu arkadaşlar protesto amacıyla kaçırıp parçalatıp satmışlar rt edelim lütfen

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Uçağın Kuzey Kore'de olabileceğini neden kimse düşünmüyor ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
haKAN ~ 9 yıl önce
flash tv de yalçın abinin programı var.bu konuyu oraya taşıyacağım.10 ülke bir uçağı bulamıyor bu ne ya

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Yazilan. 10. Maddnin. Bir tanesine. Katilirim. Ucak. Ya. Yuksek daglar uzerinde Dustu. Bir zirve olurbir. Vadi olurcikan dumani bile goremesin. Veya. Ucak. Yan. Yani kanat. Stoluna. Ya burun. Uzeri. Yahutta. Kuyruk. Stoluna girip. Acik bir denize cakildi hic bir parca kopmadan. Direkt. Denizin dibine indi ben bu. itimalleri. Dusunuyorum. Yoksa 239 kisiyi kacirip nasil belersin Nerde sakliya bilirsin. Bu. olcak seymi. Kacirmis olsada. Mutlaka bir izine Rastlanir. Insallah. Hepsi sagdir. Fakat cok zor. Bir. De himalaya. Daglarin etrafini Arastirsinlar. Belki oralarda Karlar arsindadir. Saygilar sunuyorum. Ucak ve. NDT. Uzmani. Boston

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ders ~ 9 yıl önce
Bu olay uçak üreticilerine bir ders olur da uçağın konumunu bildiren sistemi (transponder mıdır nedir ) işte onu, kesinlikle devredışı bırakılamayacak bir hale getirirler.yani bir uçak havada olduğu sürece konum,irtifa,hız gibi bilgileri asla tercihe bağlı olmaksızın her daim açık olsun.nasıl fikir?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Derse ~ 9 yıl önce
Hacı sen harcanıyon yaaa
derse cvp yazana cvp ~ 9 yıl önce
farkındayım hacı.benim gibi bir değeri nasıl olurda değerlendirmiyor şu boying ve eyirbas hayret bişey yaa.çoktan telefon gelmeliydi.hala bekliyom ha.
Cadet ~ 9 yıl önce
Yahu zaten bizim Türk NTSC cilerimiz yorum yapmasalardı gece rahat nasıl uyurlardı, gerçekten herkes havacı!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000