07 Şubat 2013, Perşembe 08:21:23

KABİNDE ARINDIRILMIŞ BÖLGE!

Asyalı havayolu şirketleri, çocuk gürültüsünden rahatsız olan yolculara, ek ücret karşılığında 'çocuktan arındırılmış bölgede' seyahat etme imkanı sunuyor. Çocuklu aileler zorunlu olarak arka koltuklara yerleştiriliyor...
  • Oooooo şahane hizmet.. yeminle ne business class'a gerek var ne de başka bir ayrıcalığa... Childless Section!.... Perfect !
  • Bence Türkiye'de ki havayolları da bu uygulamaya geçmeli çünkü çocuk sesinden dolayı kaliteli uçak yolculuğu yapamıyoruz.Bazen o çocuklu ailelerle kavga etmemek için zor sabrediyorum..
  • umarım thy ve lufthansada kıtalarararası destinasyonlarda aynısını uygular.çok önemli bir uygulama
  • Hava basıncının da etkisiyle uçak içerisinde gürültü zaten katlanarak geliyor insanın kulağına. Bu bağlamda isabet olmuş :) Haa diyceksiniz ki "çocuğun yok, anlamazsın". Ama siz de çocuksuzları anlayın o zaman ;)
  • çocuksuz bölge değil çocuksuz uçuş olmalı başına gelmiş olanlar ne demek istediğimi iyi anlar

Asyalı havayolu şirketleri arasında giderek yaygınlaşan uygulamaya göre, belirli bir ücret karşılığında ön koltuklar, sadece çocuksuz yolculara ayırılıyor. 12 yaşın altındaki çocuklarıyla birlikte yolculuk yapan aileler ise arka bölümlere oturtuluyor. Havayolu şirketleri, böylece müşterilerine daha huzurlu bir uçuş ortamı sağlamayı hedefliyor. "Çocuksuz bölge" uygulamasınınn öncülerinden Malaysia Airlines, 2011 yılından bu yana birinci sınıf bölümlere çocuklu yolcu kabul etmiyor. Geçen yıl da dev Airbus A 380 tipi uçaklarda üst kat tamamen çocuklara kapandı. Artan eleştiriler üzerine açıklama yapmak zorunda kalan Malaysia Airlines, uçağın alttaki ana bölümünde daha fazla tuvalet olduğunu, ayrıca ailelerin ve çocukların alt kattan daha hızlı uçağa binip yerleşebilecekleri gibi gerekçeler öne sürdü. Artık Avrupa'ya uçuşları bulunmayan Malezyalı Air Asia X firması da ekonomi sınıfında ilk yedi sıranın 12 yaş altında çocukları kabul etmeyeceğini bildirdi.

Air Asia X, birkaç euro fazla ödemeyi kabul eden müşterilere ön koltukları tahsis edip çocuklu aileleri arkaya gönderiyor. Benzer uygulamalar diğer Asyalı şirketlerde de görülmeye başlandı. Eleştiren de var destekleyen de İnternet forumlarında söz konusu uygulamaya pek çok kişi tepki gösterirken, "çocuksuz bölge" fikrini destekleyenlerin saysı da giderek artıyor. Uygulamayı yerinde bulanlar, bazı ailelerin, çocuklarını zaptetmekten aciz olduğunu, bu nedenle özellikle uzun süreli yolculukların kimi zaman kabusa dönüşebildiğini belirtiyor. Hamburglu hava ulaşımı uzmanı Cord Schellenberg ise Asyalı havayolu şirketlerinin uygulamalarını küresel bir trend olarak görmüyor. Avrupa ve Kuzey Amerika firmalarının ayrımcılık konusunda çok hassas olduklarını kaydeden Schellenberg, dolayısıyla havayolu firmalarının, çocuklu yolculara olumsuz bir tavır sergilemelerinin söz konusu olamayacağını vurguluyor. Schellenberg, "Yolcuların büyük bir kısmı bunu hiç de iyi niyetli olarak görmeyecek ve zamanla bir daha böyle bir havayoluyla uçmak istemeyecektir" diyor. Nitekim Alman havayolu firmaları da uçaklarda 'çocuktan arındırılmış bölge' oluşturulmasının gündemde olmadığını bildirdi. (Deutsche Welle)

KABİNDE ARINDIRILMIŞ BÖLGE!

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

Süpir ! ~ 11 yıl önce
Oooooo şahane hizmet.. yeminle ne business class'a gerek var ne de başka bir ayrıcalığa... Childless Section!.... Perfect !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çok isabetli ~ 11 yıl önce
Bence Türkiye'de ki havayolları da bu uygulamaya geçmeli çünkü çocuk sesinden dolayı kaliteli uçak yolculuğu yapamıyoruz.Bazen o çocuklu ailelerle kavga etmemek için zor sabrediyorum..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hamburg/tolga ~ 11 yıl önce
umarım thy ve lufthansada kıtalarararası destinasyonlarda aynısını uygular.çok önemli bir uygulama

Yanıtla

Kalan karakter 1000
isabet olmuş ~ 11 yıl önce
Hava basıncının da etkisiyle uçak içerisinde gürültü zaten katlanarak geliyor insanın kulağına. Bu bağlamda isabet olmuş :) Haa diyceksiniz ki "çocuğun yok, anlamazsın". Ama siz de çocuksuzları anlayın o zaman ;)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
xxx ~ 11 yıl önce
çocuksuz bölge değil çocuksuz uçuş olmalı başına gelmiş olanlar ne demek istediğimi iyi anlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
:) ~ 11 yıl önce
O dediğiniz gazoz ağacı, burada yetişmiyor..

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000