08 Ocak 2015, Perşembe 08:02:15

O UÇAKLARDA BİYOKEROSİN KULLANACAK

Lufthansa Grubu bünyesindeki uçaklar Oslo kalkışlı seferlerinde yakıt olarak biyokerosin kullanacaklar
  • Boyu değil işlevi... Nufusu Istanbul dan az olan Norveç dünya havacılığına yakıt temin etme yolunda ilerliyor, tebrikler. Bizim rüzgar jeneratörlerimizin bazılarınıda onlar yapıyor.
  • Sadece Lufthansa değil. Etihat bilimsel çalışma yapmasa da, yakıt ekonomisi alanında yaptığı çalışma sonucu 777 uçuşlarını minimum düzeye indirdi. 777 hatları yavaş yavaş 787 ve A-330 uçaklarına veriliyor. Lufthansa nın bir diğer akılcı yaklaşımı ise seferin tespit edilen blok süresi ne ise uçuş ekibi o saat üzerinden ücret alıyor. Rotaların kısaltılması ücreti değiştirmediğinden yakıt tasarrufu teşvik ediliyor. Aslında ekip kendi maaşı kadar tasarruf yaparak şirketi kara geçiriyor. Yani adamlar mühendislik çalışmayı çok detaylı yapıyor.....
  • A380 e; Çünkü adamlar bilime önem veriyorlar. Damdan düşer gibi piyasaya girmiyorlar.
  • ister dünyanin en iyi hava yolu sirketi ol, ister dünyanin en cok yerine ucan, adamlar sürekli bi adim önde kardesim...

Lufthansa Şirketler Grubu bünyesindeki uçaklar önümüzdeki ilkbahar döneminden itibaren Oslo Havaalanı’ndaki tüm uçaklarında yakıt olarak biyokerosin karışımı kullanacaklar. Lufthansa Şirketler Grubu kısa süre önce dünyanın ilk havayolu şirketler grubu olarak Norveç petrol şirketi Statoil Aviation ile yeni yakıtın kullanımına ilişkin bir sözleşme imzaladı. Böylelikle Lufthansa alternatif yakıtların araştırılması, denenmesi ve kullanılmasına yönelik olarak dört yıldan uzun süredir yürütmekte olduğu süreci kararlı bir şekilde sürdürmüş olacak.

Statoil Şirketi  Mart 2015’den itibaren bir yıl süreyle sürdürülebilir koşullarda üretmiş olduğu ve buna uygun şekilde sertifikalandırmış olduğu 2.5 milyon varil  biyolojik temelli yakıtı Oslo Havaalanı’nın tanklarına yükleyecek. Bu dönem içinde Lufthansa Şirketler Grubu bünyesindeki havayolu şirketleri (Lufthansa, Swiss, Austrian Airlines, Germanwings, Brussels Airlines) tarafından düzenlenecek yaklaşık 5.000 uçuşta biyokerosin katkılı yakıt kullanılacak.

Oslo Havalimanı uzun zamandır  biyolojik temelli yakıt ikmali yapan ve uçaklara yer altı yakıt depolarından doğrudan biyokerosin yükleyen dünyanın ilk büyük havalimanı olma özelliğini taşıyor. Böylelikle Lufthansa Grubu’nun “burnFAIR”   projesi kapsamında başlatmış olduğu deneme uçuşları sonrasında tarifeli uçuşlarda alternatif yakıt kullanımına yönelik  yeni bir adım daha atılmış oldu.

Söz konusu proje çerçevesinde Lufthansa 2011 yılında dünyanın ilk havayolu şirketi olarak altı ay süreyle Frankfurt – Hamburg arasında sefer yapan Airbus A321 uçağında biyokerosin karışımı kullandı. Uzun süreli deneme sürecinde ayrıntılı emisyon ölçümlerinin yanısıra üretim yöntemlerine ve biyokütle teminine ilişkin araştırmalar yapıldı.

İklim dostu havayolu taşımacılığı Lufthansa Grubu’nun önemli hedeflerinden birini oluşturuyor. Lufthansa bu amaçla modern ve düşük yakıt tüketimli uçaklara yatırım yapmanın yanısıra uçaklarının yakıt verimliliğini düzeltme yönünde de sürekli yeni girişimlerde bulunuyor. Halen katkı maddesi olarak kullanılan biyolojik temelli yakıtların uzun vadede tümüyle petrolden elde edilen kerosinin yerini alacak olması hava taşımacılığında oluşan karbondioksit bilançosunun düzenlenmesi açısından yeni perspektifler sunuyor.

O UÇAKLARDA BİYOKEROSİN KULLANACAK

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Boyu değil işlevi... Nufusu Istanbul dan az olan Norveç dünya havacılığına yakıt temin etme yolunda ilerliyor, tebrikler. Bizim rüzgar jeneratörlerimizin bazılarınıda onlar yapıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yakıt tasarruf ~ 9 yıl önce
Sadece Lufthansa değil. Etihat bilimsel çalışma yapmasa da, yakıt ekonomisi alanında yaptığı çalışma sonucu 777 uçuşlarını minimum düzeye indirdi. 777 hatları yavaş yavaş 787 ve A-330 uçaklarına veriliyor. Lufthansa nın bir diğer akılcı yaklaşımı ise seferin tespit edilen blok süresi ne ise uçuş ekibi o saat üzerinden ücret alıyor. Rotaların kısaltılması ücreti değiştirmediğinden yakıt tasarrufu teşvik ediliyor. Aslında ekip kendi maaşı kadar tasarruf yaparak şirketi kara geçiriyor. Yani adamlar mühendislik çalışmayı çok detaylı yapıyor.....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
A380 e; Çünkü adamlar bilime önem veriyorlar. Damdan düşer gibi piyasaya girmiyorlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
a380 ~ 9 yıl önce
ister dünyanin en iyi hava yolu sirketi ol, ister dünyanin en cok yerine ucan, adamlar sürekli bi adim önde kardesim...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Lufthansa ~ 9 yıl önce
Aynen Kardeşm

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000