11 Mart 2009, Çarşamba 14:13:39

Kriz, Havayolu şirketlerini nasıl etkiledi?

Küresel ekonomik kriz havayolu seyahatlerinde talebi düşürdüğü için geçen yıl bazı küresel havayolu şirketleri zarar etti ya da karlarında büyük düşüşler meydana geldi.
  • doların böylesıne ınıp cıktıgı bır krız ortamında havayollarının etkılenmemesı kacınılmaz olurdu zaten
  • HABERDEKİLER BÜYÜK ŞİRKETLER YA BİZİM ÜLKEMİZDEKİ KÜÇÜK ŞİRKETLER NE YAPACAK UMARIM DAHA FAZLA ZARAR GÖRMEDEN ŞİRKETLERİMİZ KRİZİ ATLATIR.

Hong Kong havayolları Cathay Pacific, küresel ekonomik kriz yüzünden talebin gerilemesi ve yüksek petrol fiyatları nedeniyle 2008 yılında 1,1 milyar dolar zarar ettiğini açıkladı.

Asya'nın üçüncü büyük havayolu şirketi Cathay Pacific'in Başkanı Christopher Pratt yaptığı açıklamada, ''kendini yüksek akaryakıt fiyatlarına zor ayarlayan havacılık sektörü şimdi de ciddi ekonomik gerilemeye uyum sağlamalı. Cathay Pacific 2009'un zorlu bir yıl olmasını bekliyor'' dedi.

Önceki yıl 900 milyon dolar kar eden Cathay Pacific, geçen yıl 1998 yılındaki Asya finans krizinden bu yana ilk kez zarar yazdı.

Bu arada Almanya'nın en büyük havayolları şirketi Lufthansa, geçen yıl karının yüzde 65 düşerek 755 milyon dolar olduğunu açıkladı. Şirket, 2007 yılında 2,16 milyar dolar kar etmişti.

Şirket, ''rekor seviyelerdeki akaryakıt fiyatları, grevin yarattığı kayıplar ve geçen yılın ikinci yarısında küresel krizin talebi düşürmesinin şirketin karlılığını olumsuz etkileyen unsurlar olduğunu'' bildirdi.

İrlandalı havayolu şirketi Aer Lingus da önceki yıl 133 milyon dolar kar etmesine rağmen, geçen yıl 136 milyon dolar zarar etti.

Kriz, Havayolu şirketlerini nasıl etkiledi?

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 13 yıl önce
doların böylesıne ınıp cıktıgı bır krız ortamında havayollarının etkılenmemesı kacınılmaz olurdu zaten

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
HABERDEKİLER BÜYÜK ŞİRKETLER YA BİZİM ÜLKEMİZDEKİ KÜÇÜK ŞİRKETLER NE YAPACAK UMARIM DAHA FAZLA ZARAR GÖRMEDEN ŞİRKETLERİMİZ KRİZİ ATLATIR.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000