21 Mart 2011, Pazartesi 11:13:42

İLK UÇUŞU GERÇEKLEŞTİRDİ (VİDEO HABER)

Boeing'in yeni modeli 747-8 Intercontinental ilk uçuşunu başarıyla yaptı.
  • Bence THY bu uçaklardan birkaç tane almalı. A380 ile kıyaslandığında B747-8 doldurmak daha kolay. Atlantik ötesi uçuşlarda rahatlıkla kullanılır.
  • Bence güzel bir uçak. Umarım TK da böyle bir uçağa sahip olur....Zaten 747lerle ilgilendiğini duymuştuk...
  • niye tutunamasinki 250 knot az bir suratmi helede 19 bin feet icin ..?? o ucagin kanat yuzeyi bu teyyareyi daha dusuk hizlarda bile tutabilir... havacida yorum yapio civacida :))
  • Test uçuşlarında iniş takımlarını neden kaldırmıyorlar. 787 nin ilk uçuşunda a dikkatimi çekmişti...bilen birileri anlatırsa çok memnun olurum
  • 02.19 da durdurup izleyince sanki duman öndikmeden geliyor gibi
  • demek 19.000 feet te 250 knot ile tutunabiliyor. (5791 metre, 463 km) Koca uçak için çok iyi bir değer. Acaba max. ağırlığın yüzde kaçı ağırlığındaydı, bu süratte o irtifada tutunmak için ?
  • dikkatli izledim öyle bişey göremedim. pist kenarından motorun etkisiyle toz kalkıyor olsa gerek.
  • Rotasyonda pilot ön dikme hafif kesilmişken tekrar yere düşürdü, lastik yaktı dikkatli izlerseniz.
  • 00:44 İLE 00:48 arası, BOEING yazısının üzerinden bir nur geçti, sanırım melekti o.Bu da demek oluyorki, Tanrı bu uçağı kutsadı.Artık bu uçak düşmez.Böylece bu uçağın bakımada ihtiyacı yok, yani uçuş işletme maliyetleride çok az olucak.Sadece bulunan bölgeye göre papaz yada imam masrafı var okuyup üflemek adına(aslında tek imam da yeter ancak C CHECK Okumalarında birden fazla imama gerek olabilir.).Boeingi tebrik ediyorum.THY ye de buradan çağrı, lütfen hac ve umre operasyonları için bu uçaklardan satın alın.Kutsal topraklara kutsal uçakla gidelim.Airporthabere de ayrıca teşekkür ederim , subanallah ibretlik bir paylaşım için. CCC_747_CCC
  • Arkada görülen aletin uçağın aerodinamik ölçümünü yaptığına inanıyorum.Sonuçta test uçuşu.
Kaptan pilotlar Mark Feuerstein ve Paul Stemer yönetiminde Everett Washington'dan havalanan 747-8 Intercontinental, 4 saat 25 dakikalık bir uçuşun ardından Seattle'a indi.

Boeing'in yeni modeli 747-8 Intercontinental ilk uçuşunu başarıyla yaptı. Kaptan pilotlar Mark Feuerstein ve Paul Stemer yönetiminde Everett Washington'dan havalanan 747-8 Intercontinental, 4 saat 25 dakikalık bir uçuşun ardından Seattle'a indi. 

Yeni uçağın 5.791 metre irtifada, saatte 463 kilometre sürate ulaştığı belirlendi.

Boeing ile uçmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Pilot Mark Feuerstein, "Böylesine harika bir uçağın ilk uçuşunda görev almak büyük bir ayrıcalıktır. Bu uçağı tasarlayanlarla bu günü paylaşmak da büyük bir onur." ifadelerini kullandı.

Boeing Ticari Uçaklar 747 Programı Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Elizabeth Lund da "Böyle güzel bir uçağın uçtuğunu görmek gurur veriyor. Uçağımızın tasarımında ve üretiminde katkısı olan mühendislerimize, üretim hattında görev alan elemanlarımıza, ortaklarımıza ve tedarikçilerimize gayretlerinden ötürü teşekkür ediyorum." dedi.

Lufthansa ile birlikte aralarında Kore Havayolları'nın da bulunduğu 8 havayolu firması bugüne kadar toplam 33 Boeing 747-8 Intercontinental sipariş etti. Önceki günlerde Çin'in ulusal havayolu Air China da iktidarın onayının ardından 5 uçak sipariş edeceğini açıkladı. İlk uçağın 2011'in dördüncü çeyreğinde teslim edilmesi öngörülüyor.

Boeing 747-8 Intercontinental, önceki versiyonu 747-400 modeline oranla yüzde 12 daha düşük bir değerle geniş yolcu uçakları arasında en düşük koltuk/mil maliyetini sunacak. Yeni uçak, 747-400'e göre, yolcu başına yüzde 16 daha az yakıt tüketip, yüzde 16 daha düşük karbon salınımına sebep olurken, yüzde 30 daha sessiz uçacak. 747-8 Intercontinental, tıpkı 787 Dreamliner'da olduğu gibi, yolcuların daha ferah ve konforlu bir yolculuğa imkan tanıma iddiasında.

Uçak, gün doğumunu simgeleyen kırmızı-turuncu renkli bir tasarımla boyandı. Sadece ilk 747-8 Intercontinental'de uygulanan bu tasarım, Boeing'in standart mavi tasarımından belirgin bir şekilde ayrılıyor. Bu yeni renkler, muhtelif kültürlerde bolluk ve talih gibi kavramlarla anıldığından Boeing'in, pek çok önemli müşterisine saygısının da bir ifadesi olarak değerlendiriliyor. 


İLK UÇUŞU GERÇEKLEŞTİRDİ (VİDEO HABER)

Yorumlar Tüm Yorumlar (17)

Misafir ~ 13 yıl önce
Bence THY bu uçaklardan birkaç tane almalı. A380 ile kıyaslandığında B747-8 doldurmak daha kolay. Atlantik ötesi uçuşlarda rahatlıkla kullanılır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Bence güzel bir uçak. Umarım TK da böyle bir uçağa sahip olur....Zaten 747lerle ilgilendiğini duymuştuk...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
niye tutunamasinki 250 knot az bir suratmi helede 19 bin feet icin ..?? o ucagin kanat yuzeyi bu teyyareyi daha dusuk hizlarda bile tutabilir... havacida yorum yapio civacida :))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Test uçuşlarında iniş takımlarını neden kaldırmıyorlar. 787 nin ilk uçuşunda a dikkatimi çekmişti...bilen birileri anlatırsa çok memnun olurum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
02.19 da durdurup izleyince sanki duman öndikmeden geliyor gibi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
demek 19.000 feet te 250 knot ile tutunabiliyor. (5791 metre, 463 km) Koca uçak için çok iyi bir değer. Acaba max. ağırlığın yüzde kaçı ağırlığındaydı, bu süratte o irtifada tutunmak için ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
dikkatli izledim öyle bişey göremedim. pist kenarından motorun etkisiyle toz kalkıyor olsa gerek.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Rotasyonda pilot ön dikme hafif kesilmişken tekrar yere düşürdü, lastik yaktı dikkatli izlerseniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
00:44 İLE 00:48 arası, BOEING yazısının üzerinden bir nur geçti, sanırım melekti o.Bu da demek oluyorki, Tanrı bu uçağı kutsadı.Artık bu uçak düşmez.Böylece bu uçağın bakımada ihtiyacı yok, yani uçuş işletme maliyetleride çok az olucak.Sadece bulunan bölgeye göre papaz yada imam masrafı var okuyup üflemek adına(aslında tek imam da yeter ancak C CHECK Okumalarında birden fazla imama gerek olabilir.).Boeingi tebrik ediyorum.THY ye de buradan çağrı, lütfen hac ve umre operasyonları için bu uçaklardan satın alın.Kutsal topraklara kutsal uçakla gidelim.Airporthabere de ayrıca teşekkür ederim , subanallah ibretlik bir paylaşım için. CCC_747_CCC

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Arkada görülen aletin uçağın aerodinamik ölçümünü yaptığına inanıyorum.Sonuçta test uçuşu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000