17 Eylül 2018, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Evveliyati silmeye çalışan Atatürkçü zihniyet, şimdi de Atatürk'ü silmeye çalışıyorlar diye kuduruyorlar.. Merak etmeyin kimse Atatürk'ü silmeye çalışmıyor ki her yerde ismi ve heykelleri var silmekle bitmez .. Şanli ecdadımız Atatürkten ibaret değil. Havaalanına karşı gelenlerin şimdi de isim koyma çabasını anlamaya bile tenezzül etmiyorum.. Adının Abdülhamid Han olması Davamiza güç katacaktır..
  • Yav siz neyin peşindesiniz allah aşkına... Ne yaparsanız Yapın ismini n koyarsanız koyun ATATÜRK'Ü silemezsizniz kurduğunuz cümleler bile buram buram ATAM kokuyor... Varın siz Osmanlı sülalesinden bi isim koyun. Ben ve 8 yaşındaki oğlum gene GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK diyeceğiz... En azından TÜRK diyeceğiz...
  • Kademeli taşınmak gerekiyor test edile edile sıkıntıları ölçe ölçe Hadi hayırlısı
  • Ha ha haa. Yapılmasın diye yeri göğü yıktılar şimdi de adını koyacaz diye tepiniyorlar. Dünyada bu faydadan başka bir ülkede yoktur herhalde. Efendiler ! Buna şapka derler :) )
  • Calmadik sey birakmadiniz
  • Atatürk isminden rahatsız olan malum kitle. FSM bi devrin açarı olmuş tamam ama bu nesil Atatürkün nesli. ve onun gibisi bir daha gelmez. Atatürkü yo etmeye çalışıyorlar. Ataturk ise bir sembol bir dusuncedir. Ve siz dusunceleri yok edemezsiniz.
  • THY gibi büyük bir Sirketin bir gecede Tasinmasi tabiki zor dur. Ama eger THY iki Havalimanindan ucus yapacaksa binlerce Yolcu magdur olacak cünki onlar hangi havalimanindan kalacagini kesinlikle karistiracaktir.
  • Zaten LTBA da Atatürk havalimanı isminden geliyor. Koordinatlar ve konum gereği bu kod zaten en başından biliniyordu
  • Atamiz dedemiz FATIHin ismini tasiyan limana hergun kosarak giderim ucmaya...kimin kim oldugunu cok iyi biliyoruz.siz kendinizi, aslinda kim oldugunu bilmediginiz birilerinin torunlari olarak gormeye devam edin zaten Fatihin torunu olmak herkese nasip olmaz.NOKTA
  • Uzun süredir herkes adını konuşuyor, bu kadar süredir ertelenmesini, yine açılamayacak olmasını, nesen başarılı olamadıklarını acaba arkasında liyakat ve doldurboşalt yapılması ile emekçinin kul hakkı yenmesi mi var? Ya da yolcu garantisi veriemeye ne zaman referans gösterilerek başlanacak, döviz üzerinden mi olacak, hala 20 eur Yolcu vergisimi olacak, gecikmenin müteahitlere cezası olacakmı, madem bu kadar başarısız olacak taşınma yapılamayacak neden orat var, olmasa da farkı olurmuydu? Hala siz algı üzerinden adını konuşmaya devam edin arkadaşlar...

Zaman Bilal Ekşi’yi haklı çıkardı - Yeni havalimanının adı ICAO sitesinde

Türk Hava Yolları’nın yeni havalimanına taşınma planındaki son dakika değişikliğini, geçen hafta Airporthaber’den okudunuz. Güvenilir kaynaklardan edindiğimiz bilgilere göre, THY ilk etapta bağlantısız uçuşları ve filodan 20 ila 30 uçağı yeni havalimanında konuşlandıracak. Alt yapı ve koordinasyon eksiklikleri tamamlandığında ise (Aralık ayı) taşınma işlemi sona erecek ve bu tarihten sonra THY yüzde 100 kapasite ile yeni havalimanından hizmet vermeye devam edecek.

Dünyada bu denli büyük ölçekli bir havalimanı taşınmasına tanık olunmadığı için Türk sivil havacılığının tüm unsurları, bu süreçte kendi taşınma hikayesini kendisi yazacak ve bir nevi kendi göbeğini kendisi kesecek. Belki de çok başarılı bir taşınma sürecinden sonra dünya üzerinde tamamlanmamış büyük ölçekli havalimanlarının taşınma planlarına da referans teşkil edecek.

Tabi ki bu süreç oldukça zor ve sancılı. Sadece havacılık işletmeleri değil, havayolunu kullanan yolcuların da, oluşabilecek aksaklıklara karşı sabır ve anlayış göstermesi gerekecek.  Belki uçaklar ilk başta olağandışı rötarlar yaşayacak, belki bagaj kayıpları ortalamanın üzerinde olacak, belki iptaller, uçuş sistemlerinde aksaklıklar olacak. Kusursuz bir başlangıç olmasını havalimanı işletmecileri dahil kimsenin beklediğini sanmamakla birlikte bu sıkıntılı sürecin sorunsuz atlatılması için azami gayret gösterildiğine de tanık oluyoruz.
Tabi açılışa doğru geri sayım devam ederken hem yüklenici firmalarda hem de havacılık işletmelerinde haklı bir panik ve ne yapacağını bilememe havası estiğini söylemek zorundayım. Sanıyorum ki Türk sivil havacılığında böylesine bir taşınma hadisesini birebir deneyimleyen bir yönetici yok. Ellerinde sadece, geçmişte yaşanan taşınma örnekleri var ve oralarda uygulanan yöntemleri yeni havalimanı için uyarlamaktan başka çareleri de yok. Ancak bu ölçekte bir havalimanı taşınma projesinin daha önce hiç olmaması ve bugüne kadar kademeli geçiş yerine tek seferde topyekün taşınma üzerinde  konuşulması, bu sürecin en ciddi handikapıydı.

Hatırlarsanız geçtiğimiz yıl Aralık ayında THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, son derece makul ve mantıklı bir taleple DHMİ’nin kapısını çalarak, “Kademeli geçiş olsun, önce diğer havayolları taşınsın sonra biz taşınalım” önerisini sunduğunda hedef tahtasının tam ortasına konulmuştu. Onun bu talebinin basına yansımasından sonra hem THY’den hem de bakanlık tarafından,  “ THY tek seferde taşınacak” açıklamaları peş peşe gelmiş, Ekşi belki de sadece ama sadece şirket menfaatlerini düşündüğü ve böyle bir öneri sunduğu için bin pişman olmuştu! O kadar üzerine gelindi ve üstü kapalı saldırılarına maruz kaldı ki, önerinin sahibi Bilal Ekşi ‘kademeli’ sözünü o günden sonra ağzına dahi almadı.

2006 yılında Bangkok’ta Thai Airways’in, 2014 yılında Katar’da Qatar Airways’in yeni havalimanlarına taşınma sürecini tek seferde değil kademeli olarak yapmaları örneği bile en başta siyasi otoriteyi ikna etmemiş olacak ki, o günden sonra ‘kademeli’ sözünü telaffuz eden bir bürokrata da rastlamadım.

Peki bugün ne oldu? THY kademeli geçiş önerisini ilgili kişi ve kurumlara kabul ettirdi. 9 ay gecikse de Bilal Ekşi’nin makul önerisi, gerekli yerler tarafından kabul gördü.

Doğrusu da o idi. Çünkü filo ve uçuş ağı açısından bir devi, bir gecede bir noktadan bir başka noktaya taşımaktansa yumuşak geçiş ile taşınma sürecini daha sorunsuz atlatmak, aklın yolu birdir deyimindeki aklın yolu olan seçenekti.  Sadece bu açıdan bakarak, popülizmden uzak ve iş odaklı yönetici olarak bildiğimiz, tanıdığımız Bilal Ekşi’nin önerisinin gecikmeli de olsa kabul görmesi, taşınma süreci hikayesinin bir köşesine dipnot olarak düşülmelidir.

ADI FATİH SULTAN MEHMET Mİ OLACAK?

Yeni havalimanını işler hale getirmeden ve hatta temelini bile atmadan başladık isim konusunu tartışmaya… Zaten birçok noktada kutuplaşan bir toplumu isim tartışması üzerinden bir kez daha kutuplara ayırmak isteyenler için önemli bir fırsattı yeni havalimanı… Bir kesim, yeni havalimanının ismi Abdulhamithan olsun derken Atatürk Havalimanı olarak devam etmesi gerektiğini söyleyenler de oldukça fazlaydı.

İsim tartışmaları devam ededursun Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü ICAO’nun internet sitesinde yeni havalimanının adının 11 Eylül tarihi itibariyle Fatih Sultan Mehmet olarak güncellendiğini gördüm. Zaten dörtlü kodu LTFM olan yeni havalimanının adının F ve M kodlarının Fatih ve Mehmet olarak düşünülerek belirlendiğini ve adının da Fatih Sultan Mehmet olacağını varsayabiliriz.

ICAO’nun internet sitesi ne kadar referans olur bilmiyorum o yüzden isim konusunun hala sürprizlere açık olduğunu  belirtmeliyim.

Zaman Bilal Ekşi’yi haklı çıkardı - Yeni havalimanının adı ICAO sitesinde

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (57)

Emrah ~ 5 ay önce
Evveliyati silmeye çalışan Atatürkçü zihniyet, şimdi de Atatürk'ü silmeye çalışıyorlar diye kuduruyorlar.. Merak etmeyin kimse Atatürk'ü silmeye çalışmıyor ki her yerde ismi ve heykelleri var silmekle bitmez .. Şanli ecdadımız Atatürkten ibaret değil. Havaalanına karşı gelenlerin şimdi de isim koyma çabasını anlamaya bile tenezzül etmiyorum.. Adının Abdülhamid Han olması Davamiza güç katacaktır..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Rahat olun relax relax ~ 5 ay önce
Yav siz neyin peşindesiniz allah aşkına... Ne yaparsanız Yapın ismini n koyarsanız koyun ATATÜRK'Ü silemezsizniz kurduğunuz cümleler bile buram buram ATAM kokuyor... Varın siz Osmanlı sülalesinden bi isim koyun. Ben ve 8 yaşındaki oğlum gene GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK diyeceğiz... En azından TÜRK diyeceğiz...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Fatih ~ 5 ay önce
Kardesim birak kuru sikmayi sablon düsünmeleri, atatürk asagi atatürk yukari, bu karin arisi niyeki fatih sultan mehmet ten veya osmanli düsmanliginiz yiyeki?? Sizin türk ve müslümanliginizdan süphe duyarim!
Bjv eln ~ 5 ay önce
Kademeli taşınmak gerekiyor test edile edile sıkıntıları ölçe ölçe Hadi hayırlısı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hasan ~ 5 ay önce
Ha ha haa. Yapılmasın diye yeri göğü yıktılar şimdi de adını koyacaz diye tepiniyorlar. Dünyada bu faydadan başka bir ülkede yoktur herhalde. Efendiler ! Buna şapka derler :) )

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Atatürk Olmasın da ~ 5 ay önce
Mazallah Atatürk adını 3. Havalimanına vererek kirletmesinler adını. İnşaatında binlerce işçinin kanına girilmiş, yandaşlara para hortumlamak için rant adına yapılan, sonucu da büyük ihtimal fiyasko ile bitecek bu yatırıma Türk'ü her zaman hor görmüş ecnebi Osmanlı sultanlarından birinin adı verilebilir. Abdülmecit olabilir mesela. Ana tarafından 29 baba tarafından 28 göbek ötesinden Türk'tür kendisi. Trump bile daha bir Türk çıkar büyük ihtimal.
Siyasal islamcilar ~ 5 ay önce
Calmadik sey birakmadiniz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çamur at ~ 5 ay önce
Izi kalsin.
Emrah ~ 5 ay önce
Çalarak yapılıyor zaten bunlar
İza ~ 5 ay önce
Biz çalarak yapıyoruz. Siz ne yapıyorsunuz. Dur söyleyeyim siz bu vatana ihanet etmekten başka ne yaptınız.
NecmiKa ~ 5 ay önce
Atatürk isminden rahatsız olan malum kitle. FSM bi devrin açarı olmuş tamam ama bu nesil Atatürkün nesli. ve onun gibisi bir daha gelmez. Atatürkü yo etmeye çalışıyorlar. Ataturk ise bir sembol bir dusuncedir. Ve siz dusunceleri yok edemezsiniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hepinizi ~ 5 ay önce
Sizde taptıklarınız gibi toprak olacaksınız bir gün. O gün alırsınız karşılığını.
Nasıl yani ? ~ 5 ay önce
Biz şimdi Osmanlıya mı tapıyoruz ?
Atatürk'ün nesli mi? ~ 5 ay önce
Sanirim sokağa hiç cikmiyorsunuz. Atatürk bu nesli görse utanırdı. Kurduğu parti bile iziinden gitmiyor. Atatürk'ün adını yasatmaktan önce Atatürk'ü anlamayı deneseniz o zaman Atatürk'ün nesli olurdunuz. Altı okun içini boşaltıp burda Atatürkçülük naraları atmayın efendiler. Begenmediginiz son 16 yıldaki milli yatırımları yapanlar daha Atatürkçü.
Burhan ~ 5 ay önce
THY gibi büyük bir Sirketin bir gecede Tasinmasi tabiki zor dur. Ama eger THY iki Havalimanindan ucus yapacaksa binlerce Yolcu magdur olacak cünki onlar hangi havalimanindan kalacagini kesinlikle karistiracaktir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Niye ~ 5 ay önce
Karistirsin. Okuma yazmasi olan herkes guzelce gider gelir.
Aviationlover ~ 5 ay önce
Zaten LTBA da Atatürk havalimanı isminden geliyor. Koordinatlar ve konum gereği bu kod zaten en başından biliniyordu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Fatih torunu ~ 5 ay önce
Atamiz dedemiz FATIHin ismini tasiyan limana hergun kosarak giderim ucmaya...kimin kim oldugunu cok iyi biliyoruz.siz kendinizi, aslinda kim oldugunu bilmediginiz birilerinin torunlari olarak gormeye devam edin zaten Fatihin torunu olmak herkese nasip olmaz.NOKTA

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TarihDersi ~ 5 ay önce
Fatihin soyu diyorsun ama cariyelerinin yarısından fazlasının slav oldugunu bilmiyorsun :) simdi kimin torunuymuşsun anladın mı? :) helen alexies anna hatunlar vardır ayıktın mı mevzuyu ahaber sever :D
TarihDersi’ne ~ 5 ay önce
Fatih’in cariyelerinden hicbir cocugu olmadi, ucan garson. Once tarihi oku. Cariye adi ustunde cariye.
Osmanlı vs Türk ~ 5 ay önce
Osmanlı'yı Türk zanneden zihniyetten de bu beklenir. Ertuğrul ve Osman Bey sonrası tüm padişahların anaları Slav, Ermeni, Rum, Bulgar, Venedik, Rus, Hıristiyan veya Yahudi'dir. Trump bile son Osmanlı padişahlarından daha bir Türk'tür büyük ihtimal. Fatih'in anası örneğin Sırp Maria Despina. Fatih torunu olan bu arkadaşın ismi de büyük ihtimalle Dragan ya da Marko'dur.
:) ~ 5 ay önce
Reelkarnasyon bence uydurma arkadaş :))) Herkes daha önceki yaşamında Sezar oluyor, Napolyon oluyor, Fatihin torunu oluyor. Hiç normal meemur, işçi, temizlikçi olanı görmedim
Hirbo ~ 5 ay önce
Yok o turkmus yok bu degilmis birakin su kafatasciligi kardesim. Osmanlidaki huzurun yarisi var mi cumhuriyet kuruldugundan beri oldu mu. Bana rahat huzurlu yasam hakki sagladiktan sonra isterse gelsin arap yonetsin
Osmanlı torunu ~ 5 ay önce
Bravo
Algı budur ~ 5 ay önce
Uzun süredir herkes adını konuşuyor, bu kadar süredir ertelenmesini, yine açılamayacak olmasını, nesen başarılı olamadıklarını acaba arkasında liyakat ve doldurboşalt yapılması ile emekçinin kul hakkı yenmesi mi var? Ya da yolcu garantisi veriemeye ne zaman referans gösterilerek başlanacak, döviz üzerinden mi olacak, hala 20 eur Yolcu vergisimi olacak, gecikmenin müteahitlere cezası olacakmı, madem bu kadar başarısız olacak taşınma yapılamayacak neden orat var, olmasa da farkı olurmuydu? Hala siz algı üzerinden adını konuşmaya devam edin arkadaşlar...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
fatih ~ 5 ay önce
3. havalimanı ne zaman ertelendi de bu kadar ertelenmesi diyorsunuz anlamadım planlanan tarihten önce açılmaya çalışılıyor siz gecikme diyorsunuz. bence bu kadar bile ecele etmemeleri gerekiyor. açılsın da 2 ay 3 ay kimseyi mahvetmez.
Miski ~ 5 ay önce
Biz yahudi değiliz ki soyumuz ana tarafından yürüsün çok şükür müslümanız bizde soy baba tarafından sürer gider

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000