04 Haziran 2018, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Murat bey halkçı yanınınız tutmuş yine,ezilenden yanaymış gibi görünmek duayen gazeteciliğinizi eminim bir adım daha ileriye taşıyor.Çerçeveletip odamıza asıcak derecede damar bir yazı olmuş yine
  • THY elden gidiyeah Pegasus onun yerine geliyeah
  • teknisyen maaşları ile ilgili ilker beyin yeni duyurusu var. neden haberini yapmıyorsunuz.
  • Kaptanlar pilotlar kendimizi ayaga dusurmeyelim. Yuzumuze soyleyemedigini burada konusmak isteyenlere kulak asmayin. Birakin ötsünler. Bizim yerimiz konumumuz belli. Derdimizi de ilgisiz kisilere anlatmanin bir anlami yok. Kaptan kaptandir agirligini korumali. Emniyetli ucuslar.
  • Sen ucan garsona 2-3 ay egitim ver 5000 tl ile baslat 2-3 sene sonra 7-8000 tl, amir olunca 11000 tl maas ver, akademi mezunu pilotuna 13 000 tl maas ver, sonra da vay efendim pilotlar kaciyor. Kalanin aklina sasmak lazim. Bu ucaklari lise mezunu hostesler degil muhendis pilotlar ucuruyor!
  • Ne yüzde 20 si oyuna gelmeyin.. uçuş tazminatına yüzde yirmi zam yaptılar toplam maaşa değil zaten tis e göre yüzde 4 yapsalardı asagı yukarı aynı zam değeri kazanılacaktı kimi kandırıyosunuz medyada yer bulsun vayy be thy pilotları zamla coşturdu denilsin ve zavallı gençler 160 bin Euro’ya köle sistemine dahil olsun diye yapıldı azıcık gözünüzü açın
  • Alman modeli DELİ test'i olmadan pilot olunmuyor diyenlere sorulur? Daha önceki pilotlar bu test yok ken pilot değilmiyd? ABD v.s diğer ülkelerde yok ken özentiler çok bilenler bunu icat etti.THY ,SUN Ekspres almancı kafa ile yaptılar .şimdi kıvırmak zorundalar.
  • Türkiye de yasayip 50bin tl maaşı begenmiyorsunuz. Millet oduna kömüre muhtaç. Aç aç. Haram olsun hakkım size
  • Bir Çindir gidiyor. Malesef Çin Türk almıyor. Her haber sonrası başvuru gönderen bir kaptan olarak Çin haberi yalan
  • begenmeyen emirates in istanbuldaki roadshow una 22 haziranda istanbulda ve 23 unde antalyay da katilabilir

Yüzde 20 zam THY kokpitindeki yangını söndürür mü?

Türk Hava Yolları eski Genel Müdürü Temel Kotil yıllar önce hep 2016 yılına dikkat çekiyordu. Kotil, 2012-2013 yıllarından itibaren, THY’nin sipariş teslimatlarını da hesap ederek 2016 yılında çok ciddi pilot ihtiyacı olacağını ısrarla dile getiriyordu.

Tabi bu öngörüsünü, kamuoyuna açık ortamlarda değil şirket içerisindeki toplantılarda dile getirdiği için kulis bilgisi olarak bize ulaşıyordu. Kameraların önünde bu endişe hiç dile getirilmedi.

O gün toplantılarda dile getirilen bu öngörü gecikmeli de olsa gerçekleşti. Belki, darbe girişimi, Rusya ile uçak krizi, havalimanı saldırısı ve terör olayları yaşanmamış olsaydı Kotil’in öngörüsü tam olarak 2016 yılında gerçekleşmiş olacaktı.

Ancak o günlerde krizin etkisiyle kapasite daraltılınca, pilot açığı hissedilmedi. THY o zaman yaşaması gereken pilot sıkıntısıyla, gecikmeli olarak yüzleşmek zorunda kaldı. Kriz sürecinde eldeki yabancı pilotları birer ikişer kaybeden THY, devamında ise dövizin yükselmesi ve körfezden gelen cazip teklifleri değerlendiren Türk pilotların da bir bölümünü elinden kaçırdı. Hem yerli hem yabancıları kaybeden THY’de bugün geldiğimiz noktada mızrak çuvala sığmamaya başladı.

THY birkaç yıl öncesine kadar burun kıvırdığı pilot adaylarına bugün, “ Gel ne olursan ol yine gel” derken geçmişteki hatalı eğitim politikalarının faturasını ödüyor aslında…

Almanya’dan ithal DLR ve eşe dosta para kazandırmak için uydurulan HTA ile belki yüzlerce gencin hayallerini hüsrana dönüştürenler belki bugün ortada yoklar ancak o günkü yönetim yanlışları şimdi büyük bir sorun yumağına dönüşmüş durumda.

Bir zamanlar gözünün üstünde kaşın var denilerek elenen adaylar, sistemin içine dahil edilmiş olsaydı,  belki de bugün pilot sıkıntısını konuşuyor olmayacaktık. O gün kimi DLR’dan elendi kimi HTA’dan, kimi dil bilgisinden, kimi eğitim kriterinden…

Şimdi gel ne olursan ol gel denilirken o gün almamak için direnen taraf THY idi.

Bugüne gelince...

O zamanlarda, sadece mühendislik mezunları arasından kabul yapan THY bugün lise mezununa kadar indi.
O zamanlar, TOEFL’den 80 puanın altında alanları kabul etmeyen THY bugün 60 puana kadar düşürdü.

Aynı şekilde IELTS puanı 7’den 6’ya çekildi.

Yaş kriteri 30’dan 35’e çıkarılırken boy kriteri 1.65’ten 1.57’ye kadar düşürüldü.

Şimdi hangisi doğru?

O günkü yüksek kriterler mi şimdi ki düşük profile hitap eden kriterler mi?

Mademki kriterler bu seviyelere çekilebiliyordu, neden o gün en üst kriterler baz alındı ve bugünün sorunlarına zemin hazırlandı?

THY yönetimi bir taraftan Körfez ülkelerinin pilotlarını transfer etme tehdidinin yanı sıra şimdi de, bugüne kadar Türk pilotlara kapıları kapatan Çin tehdidini bertaraf etmek zorunda. Peki pilotlara yüzde 20 zam ile sorun çözülür mü?

Hayır...

O yangın bu kovalarla söndürülmez...

Pilotlara yüzde 20, diğerlerine yüzde 10 zam vermek kokpitteki sorunu çözmez, ancak ve ancak çalışanları ayrıştırır, aidiyet duygusunu kaybettirir. Bana inanmıyorsanız gidin bir TGS çalışanına sorun, gidin bir bırakın ek zam almayı üç yıldır hakettikleri zammı alamayan Turkish Do&Co çalışanına sorun, gidin bir TCI, Teknik A.Ş, Turkish Opet çalışanına sorun. Sorun bakalım ne düşünüyorlar? Mutlular mı mutsuzlar mı?

Yüzde 20 zam THY kokpitindeki yangını söndürür mü?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (179)

Çoban Salata ~ 8 ay önce
Murat bey halkçı yanınınız tutmuş yine,ezilenden yanaymış gibi görünmek duayen gazeteciliğinizi eminim bir adım daha ileriye taşıyor.Çerçeveletip odamıza asıcak derecede damar bir yazı olmuş yine

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Thy ~ 8 ay önce
THY elden gidiyeah Pegasus onun yerine geliyeah

Yanıtla

Kalan karakter 1000
SON DAKİKA ~ 8 ay önce
teknisyen maaşları ile ilgili ilker beyin yeni duyurusu var. neden haberini yapmıyorsunuz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
37 kpt ~ 8 ay önce
Kaptanlar pilotlar kendimizi ayaga dusurmeyelim. Yuzumuze soyleyemedigini burada konusmak isteyenlere kulak asmayin. Birakin ötsünler. Bizim yerimiz konumumuz belli. Derdimizi de ilgisiz kisilere anlatmanin bir anlami yok. Kaptan kaptandir agirligini korumali. Emniyetli ucuslar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Olacak is degil ~ 8 ay önce
Sen ucan garsona 2-3 ay egitim ver 5000 tl ile baslat 2-3 sene sonra 7-8000 tl, amir olunca 11000 tl maas ver, akademi mezunu pilotuna 13 000 tl maas ver, sonra da vay efendim pilotlar kaciyor. Kalanin aklina sasmak lazim. Bu ucaklari lise mezunu hostesler degil muhendis pilotlar ucuruyor!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Derbeder 37ci ~ 8 ay önce
Ne yüzde 20 si oyuna gelmeyin.. uçuş tazminatına yüzde yirmi zam yaptılar toplam maaşa değil zaten tis e göre yüzde 4 yapsalardı asagı yukarı aynı zam değeri kazanılacaktı kimi kandırıyosunuz medyada yer bulsun vayy be thy pilotları zamla coşturdu denilsin ve zavallı gençler 160 bin Euro’ya köle sistemine dahil olsun diye yapıldı azıcık gözünüzü açın

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Oscar ~ 8 ay önce
Alman modeli DELİ test'i olmadan pilot olunmuyor diyenlere sorulur? Daha önceki pilotlar bu test yok ken pilot değilmiyd? ABD v.s diğer ülkelerde yok ken özentiler çok bilenler bunu icat etti.THY ,SUN Ekspres almancı kafa ile yaptılar .şimdi kıvırmak zorundalar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yazık cok yazik ~ 8 ay önce
Türkiye de yasayip 50bin tl maaşı begenmiyorsunuz. Millet oduna kömüre muhtaç. Aç aç. Haram olsun hakkım size

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yanlis ~ 8 ay önce
Maas 50 bin tl degil
sergio ~ 8 ay önce
arkadaşım benim kazandığım parada senin ne hakkın var da haram ediyorsun, bu edilgen kafayla daha çok haram edersin, devam et seni kurtaracak olan boş beleş bedduadır.
pilot ~ 8 ay önce
senin benim uzerimde ne hakkin var da haram ediyorsun?
Hoykuren iii...T ~ 8 ay önce
Benle ayni isi alan adam benim 2 katim alirken bana hoykurmen ne ayak, sen kimsin hangi hakki ban harqm ediyorsun, asil ben halen eksik aldigim 50% size haram ediyorum, ilk firsatta gidicem
Mağdur ~ 8 ay önce
Odun kömür bitti. Bir telefonla doğalgaz bağlıyorlar artık. Makarnadır o makarna.
Kim alıyor o parayı? ~ 8 ay önce
Ben o söylediğin rakamın yarısına çalışıyorum. Bu 1. İkincisi benim maaşım dünya piyasasının yüzde 30 u kadar. Adamlar bize THY’den 3 misli fazla maaş veriyor. Şimdi biz geleceğimizi kurtarmak İçin gidersek hakkını haram mı edeceksin. Tühh bee. Napıcaz şimdi. Bu bize hakkını haram etti. Cennete de gidemeyiz şimdi iyi mi? Yaw nolur helal et. Senin hakkın çok önemli. Yapma etme eyleme :))))))
Kaptan ~ 8 ay önce
Değerli kardeşim sen de hakkını alamadığın için senden çok maaş alanlara, maaşlarını beğenmedikleri için sitem etmen çözüm değil. Umarım senin yaptığın işi Avrupa’da ya da diğer gelişmiş ülkelerde yapanların ne kadar maaş aldığını ve hayat standartlarını öğrenebilecek durumdasındır. Bu bilgilere ulaştıktan sonra eminim ki bizlere değil hepimizi hakkımızdan daha aza çalıştıran gerçek sorumlulara sitem edeceksin.
Çin yolcusu ~ 9 ay önce
Bir Çindir gidiyor. Malesef Çin Türk almıyor. Her haber sonrası başvuru gönderen bir kaptan olarak Çin haberi yalan

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Alımlara başladı ~ 9 ay önce
Kaptan Çin Türk pilot alımına başladı. Şirketlerin en az yüzde 50 si alıyor artık. Bilgin olsun.
Atma necati ~ 8 ay önce
Mailini ver id kartımı yollarım sana china southern captain 777 28 k dolar aylık.
emirates ~ 9 ay önce
begenmeyen emirates in istanbuldaki roadshow una 22 haziranda istanbulda ve 23 unde antalyay da katilabilir

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000