02 Mart 2020, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Parayı verip lisans alan herkes kendini pilot zannediyor! Pilotluk ayağa düştü! Lufthansa da pilot eğitimin tamamlayan lisans alan pilotlar a gidin kendi ülkenizde 1500 saat uçun sonra bize gelin diyorlar!,,,bakkaldan lisans almayla bu iş olmuyor!
  • Biri gider biri gelir. Kulun adaletinin bir sonu vardır. Gerçek adaletin tecellisine nasip olan beklenecek ve işler düzelecek.
  • easa lisansları çevirmek gerekeceğinin söylentisi bile yetti,anında zammı geçirmiş türk okulları,şimdi anladınız mı derdin ne olduğunu? Taslak onaylansın kalanını da geçirirler rahat olun :)
  • Ne TR den ne yurtdışından cpl alan iş bulamaz. Kimse hayal kurmasın
  • Airline a baslayana kadar egitime yaklasik 100000€ birde o donemki calismamaktan kaynakli yasam masraflarini eklerseniz turkiye de egitim sektorunun tek amaci para olmus , is garantili olmayan 35000€ yu calismayan adamin odemesini bekledikleri gibi uzerine zaten ATPL lisansi icin cektigi banka kredisi ve onu odeme derdi.. anlayacaginiz bu meslegi yapabilmek icin dogru yetenek bilgi egitimlerden daha cok para konusuyor.. kimisinin kendini kanitlamasina bile izin verilmezken kimisinin kanitlamasina bile gereksinim duymayanlar bir gun yaptiklarinin bedelini cok agir odeyecek..
  • haklı olabilirsin ama reklam koktuğu için bayağı "X" almışsınız kaptanım:) Mevzu Vizyon, Ayjet değil.
  • "bu ülkenin yüzbinlerce dolarını cebe indirirken" derken?? Bu ülkenin özgür insanlarının parasındanmı bahsediyorsunuz. Bin bir güçlükle kazandıkları paradan.
  • Reklam olmaması için isin vermiyorum; Tököl'deki bir okulla anlaşması var SXS'in.
  • Tr deki okullara bakarsanız sıfır İngilizcesi olanları bile hiç bir şey sormadan alanları görmeniz zor olmayacaktır. Kısacası amaç sırf para kazanayım diye yurtdışı okulları kötüleyip, fiyatları fahiş oranlara çekip, sadece baba parasıyla pilot olayım diyen yetersiz kişileri de alıp düşe kalka okul bitirtip meslek sahibi yapmak da olabilir. Örnek olarak benim ielts notum, icao notum, Thy akademide Dlr ve crm sınavlarını geçip kuruldan elenmişliğim var. Tek imkanım maddi imkanlarımı zorlayıp yurtdışı okullarda lisans almak ki ppl’i Macaristan’da aldım ve gittiğim okul gayet de disiplin içinde çalışıyordu. Şimdi 3-5 kişinin karnı doyacak diye ve bu yolda hiçbir emeği ve yeterliği olmayan sadece parası var diye bu mesleğe adım atan kişiler mi sağ koltuğa oturacak? Saygılar
  • EASA Lisansı dünya üzerinde en geçerli Lisans iken SGHM yok efenim olmaz diyor. İlginç.. Tabiki bende Türkiye'den lisans almayı isterdim. Ancak gerek kişisel egolar, hantallılar ve astronomik paralardan dolayı Yurt dışı tabiki. Birde şu var Pilotaj eğitimi "Türkçe olmamalı" son Pegasus kazasında yaşandı kule Türkçe ikaz ediyor ancak F/O yabancı. ICAO dili İngilizcedir. Sormak istediğim Türkiye'de hangi okul İngilizce eğitim veriyor yada verebilir. Avrupa'daki eğitimler hızlı daha uygun ve amaca hizmet ediyor. Beğensenizde beğenmesenizde bu durum değişmez.

Yurtdışında pilotaj eğitimi alma dönemi bitti mi?

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün, yurtdışından alınan pilot lisanslarının çevrilmesine ilişkin son taslak çalışması, sektördeki dengeleri değiştirecek gibi görünüyor.

Henüz talimat haline dönüşmeyen ve sektörün görüşüne sunulan taslağın ilk bakışta, Türkiye’deki yerleşik uçuş okullarının lehine, yurtdışındaki pilot okullarının aleyhine bir çalışma olduğunu söylemek mümkün…

Hem PPL ve ATPL gibi lisansları hem de tip eğitimlerini yurtdışından alan adayların teori derslerini ve sınavlarını geçersiz sayan taslağın, özellikle PPL (Hususi pilot lisansı), BPL (Balon pilot lisansı) ve SPL (öğrenci pilot lisansı) lisanslarını yurtdışından alan pilot adaylarının lisans çevirme koşullarını oldukça ağırlaştırdığını görüyoruz. Şöyle ki, 45 saatlik uçuş ile alınan (bunun 10 saati solo) hususi pilot lisansının Türk sivil havacılığının talimatlarına göre çevrilmesi için 100 saatlik uçuş koşulunu yerine getirmesine ek olarak iki dersten de tekrar sınavda başarılı olması isteniyor. Bunun tek bir anlamı var, o da tabiri caizse, eşeği yokuşa sürmek…

Açıkça olmasa da, kriterlerin ağırlaştırılması ile yurtdışından lisans almanın önü kesilmek isteniyor gibi bir hava söz konusu…

Yasaklamıyor ama zorlaştırıyor. Bunu, yurtdışından getirtilen cep telefonlarının kayıt işlemlerine, bir yıl içinde üç kat zam yapılmasına benzetiyorum. Yurtdışından telefon almayın denilemediği için, caydırıcı yöntemlere başvuruyorlar. Burada da benzer bir durum sözkonusu…

Taslağın içeriğinden, SHGM’nin ilk bakışta EASA’ya mütekabiliyet esasını uygulamaya çalıştığını anlayabiliyoruz ama, bugüne kadar gereksiz görüldüğü için uygulanmayan karşılıklılık esasının bugün gündeme getirilmesinin altında neler yatıyor, buna bir bakmak lazım. Avrupa’da eğitim alan yüzlerce pilot, bugün Türkiye’de farklı havayollarında SHGM’nin kendi talimatına uygun olara çevirdiği lisansla uçuyorken, tam tersi bir durumda Türkiye’den lisans alan kaç pilot Avrupa’da uçuyor ya da uçabiliyor?

SHGM eğer çevirme taslağını hazırlarken bu düşünceden yola çıkmışsa, bu çok mantıklı bir karşılık olarak görünmüyor.

Sektör içerisinde konuşulan genel kanı, taslağın Türkiye’deki uçuş organizasyonlarının baskısıyla hazırlandığı yönünde… Özellikle son birkaç yıldır, yurtdışındaki uçuş okullarına çok ciddi bir kayma sözkonusu idi. Birçoğunun eğitim kaliteleri tartışılır ama, hem daha hızlı hem de daha ucuza mal etme avantajı sunduğu için özellikle doğu Avrupa ülkelerinde lisans alan yüzlerce pilot bugün Türkiye’deki havayollarında görev yapıyor. Esasında, pilot adaylarının yurtdışına gitmesinin önünü bu şekilde kapatmaya çalışmak yerine, Türkiye’deki okullarının maliyetlerini düşürerek yurtdışı seçeneğini devre dışı bırakmak en doğru yöntem olabilirdi. Ama uygulamada, bırakın maliyetleri düşürmeyi, daha birkaç ay önce, pilot eğitim sürecindeki tepeden tırnağa her kaleme, astronomik zamlar yapıldı. 

Pilot adaylarını içerde tutmak bir amaç ise, önce SHGM ve DHMİ'nin astronomik tarifelerinden işe başlamak gerektiğini düşünüyorum. Böylece, talimat geçerse, Türkiye' deki pilot eğitim kurumlarının ücretlere zam yapacağı beklentisi de boş çıkar, hatta ücretler aşağı bile düşer

Yukarıda da söylediğim gibi, taslağın talimata dönüşmesi halinde buna en çok sevinecek olan ATO’lar yani uçuş eğitim organizasyonları olacak. Ama bir gerçeği de göz ardı etmeyelim. Bu talimatın en büyük etkilenenlerinden biri de, SHGM üzerinde ciddi siyasi etkisi olan  THY gibi bir dev... Biliyoruz ki, başta THY olmak üzere Pegasus ve Sunexpress gibi havayollarımız, filolarında görev alacak pilotların bir kısmını yurtdışındaki eğitim kurumlarından tedarik ediyor. Yani farklı ülkelere yetiştirmek üzere pilot yolluyor veya yollama projeleri var. Sadece sıfırdan yurtdışında pilot yetiştirme de değil, tip eğitimleri için THY’nin Avrupa’da birçok ülkeye pilot gönderdiğini de biliyoruz. Taslağın talimata dönüşmesi ile birlikte bu seçenek de devre dışı kalacak. Dolayısıyla bu işin en büyük etkileneni Türk havayolu sektörü olacak. Sadece bu nedenle, THY’nin böyle bir taslağa karşı çıkacağını ve yurtdışı seçeneğini elinde tutmak isteyeceğini tahmin etmek zor değil.
Eğer bu taslak talimata dönüştürülmez ve rafa kaldırılırsa, altından havayolu lobisi çıkar.

Bir de şuna değinmek gerekir. Yıllardır Türkiye’den sayısız pilot adayını yurtdışına götüren aracı simsarlar, bu ülkenin yüzbinlerce dolarını cebe indirirken ne vergi ödediler, ne mağduriyetlerde hesap verdiler. Tekne ile yurtdışına göçmen taşıyanlar gibi, korsan işe soyunan bu tiplerin de, şu süreçte ayrıca değerlendirilmesi gerekir. Taslak, geçer ya da geçmez bilmiyorum ama hazır yeri gelmişken, hesabı sorulmadan cebe indirilen yüzbinlerce doların ve ortaya çıkan mağduriyetlerin de hesabı ayrıca sorulmalıdır.

Yurtdışında pilotaj eğitimi alma dönemi bitti mi?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (72)

Oscar ~ 10 ay önce
Parayı verip lisans alan herkes kendini pilot zannediyor! Pilotluk ayağa düştü! Lufthansa da pilot eğitimin tamamlayan lisans alan pilotlar a gidin kendi ülkenizde 1500 saat uçun sonra bize gelin diyorlar!,,,bakkaldan lisans almayla bu iş olmuyor!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yurtdışı ~ 10 ay önce
Sen nereden aldın lisansı arkadaşım
Mehmet ~ 6 ay önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.
Pilot ~ 10 ay önce
Biri gider biri gelir. Kulun adaletinin bir sonu vardır. Gerçek adaletin tecellisine nasip olan beklenecek ve işler düzelecek.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Amac para ~ 10 ay önce
easa lisansları çevirmek gerekeceğinin söylentisi bile yetti,anında zammı geçirmiş türk okulları,şimdi anladınız mı derdin ne olduğunu? Taslak onaylansın kalanını da geçirirler rahat olun :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Önümüzdeki süreçte ~ 11 ay önce
Ne TR den ne yurtdışından cpl alan iş bulamaz. Kimse hayal kurmasın

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Dertler Para.. ~ 11 ay önce
Airline a baslayana kadar egitime yaklasik 100000€ birde o donemki calismamaktan kaynakli yasam masraflarini eklerseniz turkiye de egitim sektorunun tek amaci para olmus , is garantili olmayan 35000€ yu calismayan adamin odemesini bekledikleri gibi uzerine zaten ATPL lisansi icin cektigi banka kredisi ve onu odeme derdi.. anlayacaginiz bu meslegi yapabilmek icin dogru yetenek bilgi egitimlerden daha cok para konusuyor.. kimisinin kendini kanitlamasina bile izin verilmezken kimisinin kanitlamasina bile gereksinim duymayanlar bir gun yaptiklarinin bedelini cok agir odeyecek..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
mevzu başka ~ 11 ay önce
haklı olabilirsin ama reklam koktuğu için bayağı "X" almışsınız kaptanım:) Mevzu Vizyon, Ayjet değil.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mr.B ~ 11 ay önce
"bu ülkenin yüzbinlerce dolarını cebe indirirken" derken?? Bu ülkenin özgür insanlarının parasındanmı bahsediyorsunuz. Bin bir güçlükle kazandıkları paradan.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mayk Ermantoroglu ~ 11 ay önce
Reklam olmaması için isin vermiyorum; Tököl'deki bir okulla anlaşması var SXS'in.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kabul edilmemeli ~ 11 ay önce
Tr deki okullara bakarsanız sıfır İngilizcesi olanları bile hiç bir şey sormadan alanları görmeniz zor olmayacaktır. Kısacası amaç sırf para kazanayım diye yurtdışı okulları kötüleyip, fiyatları fahiş oranlara çekip, sadece baba parasıyla pilot olayım diyen yetersiz kişileri de alıp düşe kalka okul bitirtip meslek sahibi yapmak da olabilir. Örnek olarak benim ielts notum, icao notum, Thy akademide Dlr ve crm sınavlarını geçip kuruldan elenmişliğim var. Tek imkanım maddi imkanlarımı zorlayıp yurtdışı okullarda lisans almak ki ppl’i Macaristan’da aldım ve gittiğim okul gayet de disiplin içinde çalışıyordu. Şimdi 3-5 kişinin karnı doyacak diye ve bu yolda hiçbir emeği ve yeterliği olmayan sadece parası var diye bu mesleğe adım atan kişiler mi sağ koltuğa oturacak? Saygılar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Liverpool ~ 11 ay önce
yalniz degilsin arkadasim akademi icin Torpil arayan duran insanciklar mevcut kurum calisanlari olup selam sabahla senin benim onume gecenler kili kirk yararak daha bi cok arayacaklar Torpilinde Torpili yani isleri daha da zorlasti malum rekabet olcak artik :)
Turnikeci ~ 11 ay önce
Bilinen binayla bilinen tezgahla academy yolları açık
Bekeş ~ 11 ay önce
EASA Lisansı dünya üzerinde en geçerli Lisans iken SGHM yok efenim olmaz diyor. İlginç.. Tabiki bende Türkiye'den lisans almayı isterdim. Ancak gerek kişisel egolar, hantallılar ve astronomik paralardan dolayı Yurt dışı tabiki. Birde şu var Pilotaj eğitimi "Türkçe olmamalı" son Pegasus kazasında yaşandı kule Türkçe ikaz ediyor ancak F/O yabancı. ICAO dili İngilizcedir. Sormak istediğim Türkiye'de hangi okul İngilizce eğitim veriyor yada verebilir. Avrupa'daki eğitimler hızlı daha uygun ve amaca hizmet ediyor. Beğensenizde beğenmesenizde bu durum değişmez.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
... ~ 11 ay önce
EASA lisansı bi cacık değil Wright kardeşlerden beri Havacalık FAA dir bilmiyorsan öğren Sınavları bile Pilota son kullanıcıya yöneliktir kimse sana kaç mhz dalga boyunu naapcan diye sormaz bilmemek ayıp değilde eğitim şart elbette kendini geliştirmen umuduyla bir dost :)
Fo ~ 5 ay önce
Merhaba, Özyeğin mezunu biri olarak şunu çok rahat söyleyebilirim derslerimiz %100 ingilizceydi ve hiç bir okulda ingilizcenin bu kadar zorlandığını düşünmüyorum.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000