30 Aralık 2019, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Biz bunu yaptık yerine, bırakın medya yaptığınız fabrikaları göstersin. reklam reklam reklam. Kendilerinin de söylediği gibi bunlar hiçbirşey yapmadı. Yap işlet devret. Yapanlar yaptı, işletenler işletti, yeni nesillerre devredilecek olan milyonlarca dolarlık borç. Allah ödeme kolaylığı versin.
  • bir kere de eleştiriye açık olun. Bırakın insanlar eleştirsin dinleyin belki haklı oldukları noktalar vardır. hep sizin haklı olmadığınızı tarih defalarca gösterdi. Mühendislik de kendini geliştirmek için en büyük kaynaklardan biridir geri bildirimler. 10 tane 1000 kişilik fabrika hesabını nasıl yaptığını cidden merak ediyoruz.
  • Bana kalırsa havacılığın bu kadar sığ işlediği bir ortamda ucak filan yapmak lüzumsuz fantezi. Gerek yok. Airbus boeing devam işte. Toplasan kaç ucak ihtiyacı var ülkede. Diş dünya zaten guvenmediginiz alıp uçurmaz. bizde çünkü havacılık altyapsii araba gibi değil yeterince yok yani. Ammmaaaaa askeri havacılık acısından MMU kesinlikle yapılmalı. 5.nesil ucak cağındayız herkes MMU yapıyor bu trene binmeliyiz. Sivil havacilik icin fantaziye luzum yok. Insanlar yılların tecrübesi boeingin MAX ina bile binmekte çekiniyor.
  • Uçak zor ama araba yapılır.
  • Memleket havacılığı için Devletten hiçbir destek almadan uçak üretimi yaptınız da bizim mi haberimiz yok? Bahsedilen ceplerin doldurulması değil üretimin hayata geçirilmesidir. Üretim yapın görelim,kıymetinizide biliriz,alkışlarızda..
  • Bir kere de yapılanı gönülden tebrik edin yaa! Asıl egoyu alt Edip takdir etmek zordur. İnsan yapısı itibariyle muhalefete ve eleştirmeye meyillidir. Takdir insan doğasında aslında yoktur. Ama ben bu platformda çakma onay laflarından başka bir şey göremiyorum. Eleştiri de cogu zaman haksız, onay da hep yalaka misali çakma! Bu ülkede bizim aklımıza gelemeyecek işler yapıldı. Bunu kabul edebilecek kadar egonuza laf geçirebilir misiniz? Yarini söyleyeyim size: 10 yıl sonra gece gündüz eleştirdiğiniz İstanbul havalimanını, kanalı, ihalatı, tihalari, denizaltıları, atakları, somlari-atmacalari, gokbeyleri, hurkuslari en çok savunan siz olacaksınız. Bundan emin olun. Bu saydıklarımın maketini dahi yapmak burda konuşanların vizyonunda var mı ya da olabilir mi? Cevap net imkansız!!! Sanayi devrimi 1748de olmuş. O gün baslayan meşhur söylem: fabrika yapalım. Kafalar hala aynı. Dün biri çıkmış diyor ki: kanal İstanbul yerine fabrika açalım. Adam daha 2019 a uyum sağlayamamış ki!!! Bilmiyor ki aslında böyle bir proje 10 tane 1000 kişilik fabrika zaten. Bugünün fabrikası bu zaten. Artık bugüne gelin yaaa lutfn!
  • Bu ülkede üretim kelimesini bir daha kullanmasak!
  • Yerli uçağın göklerde olduğuna halkı inandırmak, bizim ülkede uçurmaktan çok daha kolay e onu da başarıyla yaptılar zaten.
  • 2015 yilinda TV kanallarindak haberi hatirliyorum. 2019 yili sonuna kadar yerli yolcu ucagimiz yolcu tasimaya baslayacakti ??
  • follow flight plan route

Yerli uçak nerede?

Yerli otomobil görkemli bir şov ile kamuoyuna tanıtılınca bundan 10 yıl öncesine gittim.

Benzer heyecanı yaşadığımız Ekim 2009’a…

Ulaştırma Bakanlığı tarafından, “Hedef 2023” sloganı ile düzenlenen Ulaştırma Şura’sında hepimizi heyecanlandıran bir dizi karar alınmıştı. Onların içerisinde en önemlisi de kuşkusuz yerli uçak üretme kararı idi.

Tabi kararlar arasında sadece yerli uçak konusu yoktu…

İstanbul'da 60 milyon yolcu kapasiteli bir havaalanı ile Türkiye'de 30 milyon kapasiteli 2, 15 milyon kapasiteli 3 havaalanı yapılması da vardı.

O gün İstanbul’a üçüncü havalimanı yapılması fikri vardı ancak Atatürk Havalimanı’nın kapatılması fikri yoktu. Benzer ölçekte üçüncü bir havalimanı yapılması tasarlanmıştı. Ancak biz en büyüğünü yaparak Atatürk Havalimanı’nı da kapatmayı tercih edince şurada alınan belki de ayağı yere basan tek karar da, çöpe gitmiş oldu.

Alınan diğer kararları hatırlayalım…

“Uçak-dolmuş-taksi işletmelerinin kurulması ve yaygınlaştırılması”

Bu da havada kalan bir proje… Şura’nın yapıldığı tarihte bir bölgesel havayolu şirketimiz vardı (Borajet) ancak bırakın yenisini kurmayı, onu bile yaşatamadık. Battı gitti…

Bir başka karar…

“Deniz, göl gibi yerlere yakın olan turizm yerleşim merkezlerine hitap edecek deniz hava araçlarının kullanılarak, bu alanda gelişimin sağlanması”

Beceremediğimiz bir başka konu da bu oldu.  Şuradan bir yıl kadar sonra  denizden denize taşımacılık yapmak için Sea Bird Airlines diye bir şirket kuruldu ancak bırakın bu alanda gelişimin sağlanmasını, kurulan ilk havayolu, doğru düzgün operasyon yapamadan, yok oldu gitti. Güya; denizleri deniz uçaklarıyla aşacak, yaylaları turbo prop (pervaneli) uçaklarla dolaşacaktık, ama hepsi havada kaldı.

Ve o Şura’da alınan en önemli karar…

“Yerli imalat olarak en az 2 tip uluslararası bilinirliği olan tek-çift motor pervaneli ve çift motorlu hafif jet uçağı üretiminin gerçekleştirmesi.”

Ne arge ne de sertifikasyona ilişkin somut hiçbir adım atılmadı. Şura sırasında kürsüye çıkarak, “ Sertifikasyon bizim işimiz, hallederiz” diye nutuk atanlar bugün hala havacılık sektöründe önemli pozisyondalar ancak maalesef ki kalibrelerinin bu işler için yeterli olmadığını gördük, görüyoruz.

Bu süreçte belki yerli uçak üretimine ilişkin tek bir somut adım atılmadı diyoruz ama, bir sürü hayali adımlar kamuoyuna yansıdı. Yerli uçak üretme projesi, el  birliğiyle sulandırıldı.

Ciddi bir hazırlık ve alt yapı olmadan, çok sayıda ülke ve model ile ortak yerli uçak üretim için kolları sıvadığımız, yazıldı, çizildi.

Brezilya’da Embraer, Ukrayna’da Antonov, Almanya’da Dornier, İsveç’te Saab… Hepsi üstünkörü, plansız, programsız, uçak üretim projeleri olarak kamuoyuna malzeme edildi ama hiçbirinde elle tutulur, ciddi diyebileceğimiz aşamaya geçilemedi.

Bugün geldiğimiz noktada, yerli uçak üretimine dair somut ne bir arge çalışması, ne bir sertifikasyon yetkinliği ne de bu işe ciddiyetle eğilen birileri var. Maalesef, 10 yıl boyunca, böylesine ciddi bir projeyi sulandırmaktan ve havanda su dövmekten öteye geçemedik, bu gidişle de galiba geçemeyeceğiz…

Yerli uçak nerede?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (25)

Türk Pilotu ~ 10 ay önce
Biz bunu yaptık yerine, bırakın medya yaptığınız fabrikaları göstersin. reklam reklam reklam. Kendilerinin de söylediği gibi bunlar hiçbirşey yapmadı. Yap işlet devret. Yapanlar yaptı, işletenler işletti, yeni nesillerre devredilecek olan milyonlarca dolarlık borç. Allah ödeme kolaylığı versin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
line ~ 10 ay önce
bir kere de eleştiriye açık olun. Bırakın insanlar eleştirsin dinleyin belki haklı oldukları noktalar vardır. hep sizin haklı olmadığınızı tarih defalarca gösterdi. Mühendislik de kendini geliştirmek için en büyük kaynaklardan biridir geri bildirimler. 10 tane 1000 kişilik fabrika hesabını nasıl yaptığını cidden merak ediyoruz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Lüzumu yok ucak uretiminin ~ 10 ay önce
Bana kalırsa havacılığın bu kadar sığ işlediği bir ortamda ucak filan yapmak lüzumsuz fantezi. Gerek yok. Airbus boeing devam işte. Toplasan kaç ucak ihtiyacı var ülkede. Diş dünya zaten guvenmediginiz alıp uçurmaz. bizde çünkü havacılık altyapsii araba gibi değil yeterince yok yani. Ammmaaaaa askeri havacılık acısından MMU kesinlikle yapılmalı. 5.nesil ucak cağındayız herkes MMU yapıyor bu trene binmeliyiz. Sivil havacilik icin fantaziye luzum yok. Insanlar yılların tecrübesi boeingin MAX ina bile binmekte çekiniyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ali ~ 10 ay önce
Uçak zor ama araba yapılır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kenan ~ 10 ay önce
E niye duyuruyolar yerli ucak yapiyoruz diye zorsa
Devlet desteği ~ 10 ay önce
Memleket havacılığı için Devletten hiçbir destek almadan uçak üretimi yaptınız da bizim mi haberimiz yok? Bahsedilen ceplerin doldurulması değil üretimin hayata geçirilmesidir. Üretim yapın görelim,kıymetinizide biliriz,alkışlarızda..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Havaci ~ 10 ay önce
Bir kere de yapılanı gönülden tebrik edin yaa! Asıl egoyu alt Edip takdir etmek zordur. İnsan yapısı itibariyle muhalefete ve eleştirmeye meyillidir. Takdir insan doğasında aslında yoktur. Ama ben bu platformda çakma onay laflarından başka bir şey göremiyorum. Eleştiri de cogu zaman haksız, onay da hep yalaka misali çakma! Bu ülkede bizim aklımıza gelemeyecek işler yapıldı. Bunu kabul edebilecek kadar egonuza laf geçirebilir misiniz? Yarini söyleyeyim size: 10 yıl sonra gece gündüz eleştirdiğiniz İstanbul havalimanını, kanalı, ihalatı, tihalari, denizaltıları, atakları, somlari-atmacalari, gokbeyleri, hurkuslari en çok savunan siz olacaksınız. Bundan emin olun. Bu saydıklarımın maketini dahi yapmak burda konuşanların vizyonunda var mı ya da olabilir mi? Cevap net imkansız!!! Sanayi devrimi 1748de olmuş. O gün baslayan meşhur söylem: fabrika yapalım. Kafalar hala aynı. Dün biri çıkmış diyor ki: kanal İstanbul yerine fabrika açalım. Adam daha 2019 a uyum sağlayamamış ki!!! Bilmiyor ki aslında böyle bir proje 10 tane 1000 kişilik fabrika zaten. Bugünün fabrikası bu zaten. Artık bugüne gelin yaaa lutfn!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bravoo ~ 10 ay önce
En azından düşünebiliyorsun. Sizin tayfa genelde papağan gibi öğretilenleri tekrarlar. Şimdi bu eleştiriyor dediğin kesim var ya hah işte o odtü, itü, boğaziçi mezunları yapıyor, atakları, ankaları. Bunlar sizin sözlükte terörist. Öte yandan muhalefet, eleştirmek, bunlar modern toplumların vazgeçilmezi, sizin güruhun ise en büyük eksiği, asla belli şeyleri eleştiremezsiniz. Zaten eleştirmeyi falan öğrenince evriminizi tamamlayacaksınız. O yüzden sen sanayi devrimini falan geç,önce evrim işini hallet.
Tüketim ~ 10 ay önce
Bu ülkede üretim kelimesini bir daha kullanmasak!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mesele üretmek değil ~ 10 ay önce
Yerli uçağın göklerde olduğuna halkı inandırmak, bizim ülkede uçurmaktan çok daha kolay e onu da başarıyla yaptılar zaten.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
XGms ~ 10 ay önce
2015 yilinda TV kanallarindak haberi hatirliyorum. 2019 yili sonuna kadar yerli yolcu ucagimiz yolcu tasimaya baslayacakti ??

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Saçmalama ~ 10 ay önce
Bende hatırlıyorum 2027 idi hedef ama engelleri aşmak zor. Amerikalı türk snc’yi tehdit ettiler vazgeçti. Adam amerilada hergün ihale kazanıyor artık. Takip edin.
atc ~ 10 ay önce
follow flight plan route

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000