23 Mart 2009, Pazartesi
Korhan OYMAN
Korhan OYMAN koyman@fit.edu
  • Yorumunuz uygunsuz ve hakaret içeren unsurlara yer verdiğinden dolayı yayımlanmamaktadır.
  • Soruları ess geçip takıntı yaptığınız konuya odaklanma siz yada aynı paralelde yorum yazmış olanların huyunda var sanıyorum.. Polisin tekme atması ile pilotun hata yapması değil ki kıyaslanan!! Polis de hata yapar pilot da dedim.Birkaç kişinin hatası yüzünden bir meslek grubunu karalayamazsınız dedim. Eğer bu hataları insanlık dışı olarak nitelendirirseniz pilotların hatası yüzünden meydana gelmiş kazalarda ölenlerin durumu karşısında pilot hatalarını nasıl yorumlayacaksınız bunu vurguladım. Bazı meslekler kanunlar çerçevesinde görev yerlerinde otoriteyi temsil eder.Sizlerin uçakta sorumlu TEK otorite olmanız gibi polisinde alandaki sorumluluğu bellidir. ordan geçenleri kendi yorumuna göre müdahale hakkını kendinde görmesi yanlıştır
  • Siz işini yapana karışmak zannediyorsunuz söylediklerimi. Kimse orada polisin yaptığı kolluk kuvveti gücüne karışmamıştırEğer gerçekten polisin eziyet çektirdiği bir kişi ile karşılaşır ve geçer giderseniz doğru kişi mi olursunuz? Evet türk polisinin insanlık dışı davranıları vardır, yere düşen eylemcinin suratına tekme atmak gibi. Bir pilotun hatası yüzünden gerçekleşen kaza ile bir emniyet gücünün bir insanı tartaklamasının aynı hata kefesine konmasına inanmam mumkun değil.... Evet tepki gösterme olayına bu kadra takmış durumdayım çünkü sadece otobuslerde açık kalan telefonlara tepki gösterebiliyoruz dilediğimizce. Önyargı ile yaklaşıldığı için doğru noktayı yakalayamadığınız kanaatindeyim. saygılarla
  • Bahadır yerine bir doktor, bir mühendis bir öğretmen olsa ne değişirdi ??? diye sormuşsunuz..Hemen söyliyeyim.. Bahadır beyin yaptığını yapmaz , işini yapanın işine müdahale etmezdi.. Çünkü hastanede doktora bağırıp çağıran kendini yelere atan hasta yakınlarını haklı bulup doktorun işine de karışmak gerektiği ve buna sessiz kalınmasını kınamak ne derece doğru olursa Bahadır beyin yaptığı müdahaleyi de savunmak o derece doğru olur.. Doktor mühendis öğretmen kişiler akıllı kişilerdir eğitimli kişilerdir. Şahsi anlık duygularını davranışlarına yansıtmayan kişilerdir. Ancak görülen o ki pilotlar arasında bunu beceremeyenler var..Her fırsat da " Biz profosyoneliz.." diyen pilotlara yakışmıyor bence !!!!!! Dr..
  • Polisin içinde hata yapanlar herzaman olabilir ama tüm polisleri böyle bir suçlamaya konu edemezsiniz ..hele insanlık dışı kelimesi çok çirkin..pilotlarda hata yapmıyor mu kazaların %80 i pilot hatasından kaynakladığına göre ( uluslararası verilere göre ) ve kazalarda bir sürü MASUM insan hiç yere , pilotun işini düzgün yapamaması yüzünden öldüğüne göre plt rumuzun yazdığına göre pilotlar da şimdi insanlık dışı bir iş yapmış oluyor o zaman dimi??
  • Anlaşılan sen hep içhat uçmuşsun pilot kardeş!! Pek dünya şehirlerinden haberin yok.. Türk polisi Amerikan polisi ..yok efendim Avustralya polisi, Arjantin polisi..Irak polisi Arabistan polisi..!! Ne farkeder..Dünyanın heryerinde zaman zaman polislerden de yanlış davrananlar çıkabilir tıpkı pilotlarda da olduğu gibi..Pilotlarda bazen içkili uçuşa giden, sabah 4 e kadar barda disco da kabin ekibiyle eğlenen içkisini içen saat 5 te otele gelip 6 da pick up olan pilotlarda var değil mi sevgili Plt. ?? Yani şimdi burda "Türk pilotlar.." diye hedef gösterip bizimde mi saçmalamamız gerek !!Takmışsınız bir TEPKİ gösterme olayına..Tepkinin de bir ölçüsü yolu yordamı vardır..Ehh amcam bunu yapmamışsa işte böyle eleştirilere maruz kalır !!
  • Emniyet güçleri ile tartışmak neden bir pilot için üstüne vazife bir durum değildir? Veya bir polisin bir yabancıya yaptığı davranışın uygunsuz olduğunu farketmek ve tepki göstermek için belirli bir meslek grubu içinde olmamak mı gerekir? Bahadır Kaptan yerine bir doktor,bir mühendis veya bir öğretmen olsa idi ne değişirdi? Hiçbirşey. Tepki göstermemeye o kadar alışmışız ki... Olayın insanı yanı olduğunu görememeniz gerçekten acı. Uzun süre ABD'de yaşadığınız için belki Türk Polisi'nin zaman zaman yaptığı insanlık dışı davranışlarla karşılaşmamışsınızdır. Eğer böyle bir durumda gerçekten sizde sessiz kalacaksanız kendinizi bir kere daha sorgulamanızı rica ederim. Saygılarla
  • Kpt Müniroğlu.bir iki sorum olacak..1-Alandaki olayda bahadır yerine siz olsaydınız , olayın başlangıcını bilmeden , ne olduğunu tam olarak anlamamışken bağırıp çağıran ve Türkçe konuşmayan birini dediklerine tam vakıf olmadan , ve de üstelik orada görevli güvenlik güçleri müdahale ediyorken, mecazi tarifle vatan kurtaran şaban misali polislere müdahale edip ortalığı daha da gergin hale getirecek aynı davranışları sergilermiydiniz ?2- Bir kaptan olarak tam aksine güvenlik güçlerine yardımcı olmak gerekmez mi? Uçakta yolcu taşkınlık yaptığında polis çağırmıyormusunuz !! 3- Kaptan kolay olunmaz , o bir yöneticidir..Yöneticilerin sorumlulukları vardır.Mesleğine,taşıdığı elbiseye ve temsil ettiği şirkete. Bir kaptan öyle mi davranmalıydı ??
  • Sn Müniroğlu..Sn Korhan burda köşe yazarı olarak fikirlerini yazan havacılıkla öyle yada böyle ilgili üstelik bu konuda öğretim üyesi biridir.Yazdıklarını beğebir yada beğenmezsiniz ancak " Bu yazıyı yazmayı nasıl vazife ediniyorsunuz.." diye bir soru sorma cüretini de sizin göstermemeniz gerekir!! Kimse burda solcu yada sendikacı diye bahadırı suçlamıyor.Bahadır da bir internet sitesinde yazıyor onlarıda okuyoruz ama açıkçası THY nı kötüleme, laf arasında laf sokma , bengaldeşin sokaklarındaki sefiller, Ağrı ya Van a uçarkenki güzel manzaralar da bizlere bir şey vermiyor ! Burada ona sorulanlar sendikaya üye olması değil THY da yaptıklarını Pegasus da dile getirememesidir..Alanda yaptığı ise yakışıksızdır bir kaptana yakışmayan usluptu
  • Siz bu yazıyı yazmayı nasıl üstünüze vazife ediniyorsunuz? Belli ki size göre uygun olmayan bir durum var ve bunu ifade etmek istiyorsunuz. Ama neden benzer bir durum için bir başka kişinin hareket edebileceğini düşünmüyorsunuz? Bahadır Kpt sadece sizin için tehlikeli görünen "sendika" da veya havaalanındaki bu olayda gündeme gelmedi. Sivil Havacılığın temeli Uçuş güvenliği konusunda hep yoğun çaba içinde oldu. Böyle durumlar için daha sakin, önyargılardan arınmış bakışınız ve yazılarınız tercih edilir. İyi günler dileklerimle

Üstüne Vazife Olmayan İşleri Yapmayan Çağdaş Pilot

Bahadır Altan’ın Atatürk Hava Limanı’nda gözaltına alınması olayını okudukça ve polislerin kolunda tutuklanmış götürülürken resimlerini gördükçe “huylu huyundan vaz geçmez” sözünün ne kadar doğru olduğunu bir kere daha anladım.

Hem üzüldüm hem de sinirlendim. Üzüldüm çünkü bir zamanlar birlikte çalışmış, karşılıklı evlerde oturmuş ve yollarımızı ayırana kadar belli bir dostluğumuz olmuştu. Sinirlendim çünkü elin Arabının işine müdahale edip kendi polisi ile tartışmak bir Türk Kaptanınamı kaldı yani.

Ömrümün üçte birini Amerika’da ve diğer ülkelerde bir okadarınıda Türkiye’deki havacılık kurumlarında çalışarak geçirdim. Ve yaptığım işler dolayısıyla sürekli pilotlarla bir arada oldum. Tabi tüm gençliğimde pilotların arasında geçti. Diyarbakır Hava Hastanesinde dünyaya gözlerimi açıp, bir askeri lojmandan diğerine, ilkokulu şehir şehir gezerek tamamladıktan sonra yetişkinliğe geçişim pilotların muhabbet ettiği masalarda onların hikayelerini dinleyerek geçti.

Türk pilotlarının kabiliyetlerine ve de başarılarına güvenim tam olmakla birlikte bir konuda bir türlü kendilerini geliştiremediklerine yıllardır şahit oldum. Bizde pilot kendisinden sonraki kuşaklara anılarından başka bir şey bırakmaz genellikle. Çok çok işte Bahadır Kaptan gibi ideolojik motiflerle süslenmiş sendika gibi işlere zaman ayırır. Halbuki hem Silahlı Kuvvetlerde görev yapmış hemde bir yüksek öğretim kurumunda eğitmenlik yapmış bir pilotun arkadan gelen havacılık nesline kurumsal ve de bilimsel bir şeyler bırakması kadar güzel bir şey olabilirmi? Uçuş emniyetine ilişkin çalışmalar, şirketin operasyonuyla ilgili çalışmalar, Talpa adına düzenlenecek “safety management systems” çalışmaları, seminerleri. Yazılacak kitap, bilgi notu gibi yayınlar. Katılınacak uluslararasi sempozyum ve seminerlerde yapılacak sunumlar. Ülkedeki pilot kaynağını sürekli istim üstünde tutacak eğitim programları gibi gelecek kuşaklara ışık tutacak işler niye Bahadır Hoca’nın listesinde yer almaz hiç anlamam. Böyle aktif, heyecanlı insanların sadece ideolojik dogmalarla donanmış ve her türlü sermaye hareketini öcü gibi gören solun bir fırt daha soluna kaymış popülist eylemler içine girmesi çok üzüntü verici.

Bizim buradada sendikal olarak çok aktif pilotlar var ve bunlardan bir taneside benim doktora sınıfında öğrencim oldu. USAir A-330 kaptanı olan bu kişi sendikada önemli ve radikal adamlardan biri olmakla birlikte havacılık eğitimine, pilotların daha iyi yetişmesi için yaptığı girişim ve projelerle de ünlü biri. Geişmiş ülkelerde bir çok pilot master ve doktora programlarinda öğrencidir.

Bence pilotların Türkiye’de gerek muvazzaf gerekse emeklilik dönemlerinde cemiyette tavla oynamaktan, hava-iş sendikasının  peşinde koşmaktan çok daha önemli sorumlulukları olmalı bence. Sistemi eğitecek hatta SHGM, DHMİ, Ulaştırma Bakanlığı, THY, TÖSHİD, Türk Halkı, Türk Medyası gibi havacılık konusunda eğitecekleri, bilinçlendirecekleri, o kadar çok kesim varki. Birde bunlara pilotluk mesleğini icra edenlere veya bu meslege girmek isteyenlere yapabilecekleri katkılarıda düşünürseniz bence polisin kolunda adi suçlu gibi karakola götürülmek yapılacaklar listesinde hiç yer almamalı diye düşünüyorum.

Yani sadece TV’lere çıkıp pilotlar çok uçuruluyor, şirket pilotları sömürüyor, bize daha çok para verin demekle sisteme katkı sağlanmıyor. Eger bir pilot ayda 120-130 saat uçurulursa bunun uçuş emniyetine etkilerini bir bilimsel kurumla birlikte Talpa önderliğinde bir proje şeklinde çalışıp ardından tüm havacılık medyasının izleyeceği bir bilimsel şova dönüştürebilirseniz ve de bunu ülke gündemine halkı eğitecek bilinçlendirecek mesajlarla aktarabilirseniz meydan savasini kazanmış olursunuz. Niye Bahadır Hoca kendisininde çok yakından tanıdıgı Gökhan Kaptan maganda yolcusunda dayak yediğinde tüm Türkiye’yi ayağa kaldırıp kokpit ve kabine yapılan bu yanlış davranışları bir ulusal platformda tartışmaya açmadı? Niye ülke genelinde bir anket düzenleyip ardınada bir ulusal seminer ekleyip emniyet ve adalet teşkilatlarının bu konuda karakolda ifade almaktan öte bir yaptırım getirecek yeni bir uygulama yaratması için uğraşmadı?

Yaşadığımız yüzyıl bilgi çağıdır. Bilgiye ulaşan bilgiyi yücelten, ilaveler yapan ve de kontrol eden ülkeler egemenliklerini kazanabilir ve hak edebilirler. Artık salt mesleği icra etmek dönemi kapanmıştır arakadaşlar. Sürekli okuyan, sürekli araştıran, kendini yenilediği gibi bu gelişimi kendisinden sonra gelenlere aktaran pilot geleceğin Türk Pilotudur. Acaba merak ediyorum Bahadır Hoca son yıllarda flight manual dışında hangi yayınlanmış havacılık kitabını okumuştur? Acaba dünyada next generation systems olarak belirlenen ADSB, WAAS gibi avionik ve elektronik sistemlerin gelişimini ne kadar takip etmiştir? Buffalo’da buzlanmadan dolayı insan faktörü hatasından düşen uçağın ardından kurumunda buzlanma ve etkileri üzerine bir seminer başlatmışmıdır?

Ama huylu huyundan vazgeçmez. 15 yıl öncede bunları yapmazdı 15 yıl sonrada bunları yapacağına üstüne vazife olmayan işleri yapmaya devam ediyor. O nedenle artık genç kuşak kaptan ve FO’ların bu kısır döngüden çıkıp havacılığı ve pilotajı bilimselleştirmek, mesleği kamuya mal etmek ve uluslarası pilotluk sisteminin bir parçası yapmak gibi bir sorumlulukları olmalıdır. Talpa eliyle Ifalpa’ya üye olup international bir derneğiz söylemi yerine “işte buda Türk pilotlarının çalışması” dedirtecek uluslararası kalitede işlerede imza atmaları gerekmektedir. Yıllardır gelecek nesil pilotlara ve havacılara eğitim veriyorum ve Türkiye’deki pilotların bunu başarabileceğinden en ufak bir kuşkum yok. Yeterki popülist, ideolojik kişiler yerine kendini mesleğine ve mesleğin gelişmesine adamış bir kaç nefer bulunabilsin.

Dr. Korhan Oyman
College of Aeronautics
Florida Institute of Technology
koyman@fit.edu

NOT: gectigimiz haftalardaki yazimda “KLM’in almadigi ucaklari THY (biz aldik)aldi diye yazdigim satira bir okurumdan elestiri geldi. Ben o cumlede DC-10/10 ucaklarini kastetmistim yalnizca. Yani THY KLM’in almaktan vazgectigi ucaklarin aynisini aldi demek istemistim. Herhalde ifade edisim biraz yanlis oldu. Okurumdan ozur diliyor kendisine tesekkur ediyorum.

Üstüne Vazife Olmayan İşleri Yapmayan Çağdaş Pilot

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (37)

Misafir ~ 10 yıl önce
Yorumunuz uygunsuz ve hakaret içeren unsurlara yer verdiğinden dolayı yayımlanmamaktadır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 10 yıl önce
Soruları ess geçip takıntı yaptığınız konuya odaklanma siz yada aynı paralelde yorum yazmış olanların huyunda var sanıyorum.. Polisin tekme atması ile pilotun hata yapması değil ki kıyaslanan!! Polis de hata yapar pilot da dedim.Birkaç kişinin hatası yüzünden bir meslek grubunu karalayamazsınız dedim. Eğer bu hataları insanlık dışı olarak nitelendirirseniz pilotların hatası yüzünden meydana gelmiş kazalarda ölenlerin durumu karşısında pilot hatalarını nasıl yorumlayacaksınız bunu vurguladım. Bazı meslekler kanunlar çerçevesinde görev yerlerinde otoriteyi temsil eder.Sizlerin uçakta sorumlu TEK otorite olmanız gibi polisinde alandaki sorumluluğu bellidir. ordan geçenleri kendi yorumuna göre müdahale hakkını kendinde görmesi yanlıştır

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 10 yıl önce
Siz işini yapana karışmak zannediyorsunuz söylediklerimi. Kimse orada polisin yaptığı kolluk kuvveti gücüne karışmamıştırEğer gerçekten polisin eziyet çektirdiği bir kişi ile karşılaşır ve geçer giderseniz doğru kişi mi olursunuz? Evet türk polisinin insanlık dışı davranıları vardır, yere düşen eylemcinin suratına tekme atmak gibi. Bir pilotun hatası yüzünden gerçekleşen kaza ile bir emniyet gücünün bir insanı tartaklamasının aynı hata kefesine konmasına inanmam mumkun değil.... Evet tepki gösterme olayına bu kadra takmış durumdayım çünkü sadece otobuslerde açık kalan telefonlara tepki gösterebiliyoruz dilediğimizce. Önyargı ile yaklaşıldığı için doğru noktayı yakalayamadığınız kanaatindeyim. saygılarla

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 10 yıl önce
Bahadır yerine bir doktor, bir mühendis bir öğretmen olsa ne değişirdi ??? diye sormuşsunuz..Hemen söyliyeyim.. Bahadır beyin yaptığını yapmaz , işini yapanın işine müdahale etmezdi.. Çünkü hastanede doktora bağırıp çağıran kendini yelere atan hasta yakınlarını haklı bulup doktorun işine de karışmak gerektiği ve buna sessiz kalınmasını kınamak ne derece doğru olursa Bahadır beyin yaptığı müdahaleyi de savunmak o derece doğru olur.. Doktor mühendis öğretmen kişiler akıllı kişilerdir eğitimli kişilerdir. Şahsi anlık duygularını davranışlarına yansıtmayan kişilerdir. Ancak görülen o ki pilotlar arasında bunu beceremeyenler var..Her fırsat da " Biz profosyoneliz.." diyen pilotlara yakışmıyor bence !!!!!! Dr..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 10 yıl önce
Polisin içinde hata yapanlar herzaman olabilir ama tüm polisleri böyle bir suçlamaya konu edemezsiniz ..hele insanlık dışı kelimesi çok çirkin..pilotlarda hata yapmıyor mu kazaların %80 i pilot hatasından kaynakladığına göre ( uluslararası verilere göre ) ve kazalarda bir sürü MASUM insan hiç yere , pilotun işini düzgün yapamaması yüzünden öldüğüne göre plt rumuzun yazdığına göre pilotlar da şimdi insanlık dışı bir iş yapmış oluyor o zaman dimi??

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 10 yıl önce
Anlaşılan sen hep içhat uçmuşsun pilot kardeş!! Pek dünya şehirlerinden haberin yok.. Türk polisi Amerikan polisi ..yok efendim Avustralya polisi, Arjantin polisi..Irak polisi Arabistan polisi..!! Ne farkeder..Dünyanın heryerinde zaman zaman polislerden de yanlış davrananlar çıkabilir tıpkı pilotlarda da olduğu gibi..Pilotlarda bazen içkili uçuşa giden, sabah 4 e kadar barda disco da kabin ekibiyle eğlenen içkisini içen saat 5 te otele gelip 6 da pick up olan pilotlarda var değil mi sevgili Plt. ?? Yani şimdi burda "Türk pilotlar.." diye hedef gösterip bizimde mi saçmalamamız gerek !!Takmışsınız bir TEPKİ gösterme olayına..Tepkinin de bir ölçüsü yolu yordamı vardır..Ehh amcam bunu yapmamışsa işte böyle eleştirilere maruz kalır !!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 10 yıl önce
Emniyet güçleri ile tartışmak neden bir pilot için üstüne vazife bir durum değildir? Veya bir polisin bir yabancıya yaptığı davranışın uygunsuz olduğunu farketmek ve tepki göstermek için belirli bir meslek grubu içinde olmamak mı gerekir? Bahadır Kaptan yerine bir doktor,bir mühendis veya bir öğretmen olsa idi ne değişirdi? Hiçbirşey. Tepki göstermemeye o kadar alışmışız ki... Olayın insanı yanı olduğunu görememeniz gerçekten acı. Uzun süre ABD'de yaşadığınız için belki Türk Polisi'nin zaman zaman yaptığı insanlık dışı davranışlarla karşılaşmamışsınızdır. Eğer böyle bir durumda gerçekten sizde sessiz kalacaksanız kendinizi bir kere daha sorgulamanızı rica ederim. Saygılarla

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 10 yıl önce
Kpt Müniroğlu.bir iki sorum olacak..1-Alandaki olayda bahadır yerine siz olsaydınız , olayın başlangıcını bilmeden , ne olduğunu tam olarak anlamamışken bağırıp çağıran ve Türkçe konuşmayan birini dediklerine tam vakıf olmadan , ve de üstelik orada görevli güvenlik güçleri müdahale ediyorken, mecazi tarifle vatan kurtaran şaban misali polislere müdahale edip ortalığı daha da gergin hale getirecek aynı davranışları sergilermiydiniz ?2- Bir kaptan olarak tam aksine güvenlik güçlerine yardımcı olmak gerekmez mi? Uçakta yolcu taşkınlık yaptığında polis çağırmıyormusunuz !! 3- Kaptan kolay olunmaz , o bir yöneticidir..Yöneticilerin sorumlulukları vardır.Mesleğine,taşıdığı elbiseye ve temsil ettiği şirkete. Bir kaptan öyle mi davranmalıydı ??

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 10 yıl önce
Sn Müniroğlu..Sn Korhan burda köşe yazarı olarak fikirlerini yazan havacılıkla öyle yada böyle ilgili üstelik bu konuda öğretim üyesi biridir.Yazdıklarını beğebir yada beğenmezsiniz ancak " Bu yazıyı yazmayı nasıl vazife ediniyorsunuz.." diye bir soru sorma cüretini de sizin göstermemeniz gerekir!! Kimse burda solcu yada sendikacı diye bahadırı suçlamıyor.Bahadır da bir internet sitesinde yazıyor onlarıda okuyoruz ama açıkçası THY nı kötüleme, laf arasında laf sokma , bengaldeşin sokaklarındaki sefiller, Ağrı ya Van a uçarkenki güzel manzaralar da bizlere bir şey vermiyor ! Burada ona sorulanlar sendikaya üye olması değil THY da yaptıklarını Pegasus da dile getirememesidir..Alanda yaptığı ise yakışıksızdır bir kaptana yakışmayan usluptu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 10 yıl önce
Siz bu yazıyı yazmayı nasıl üstünüze vazife ediniyorsunuz? Belli ki size göre uygun olmayan bir durum var ve bunu ifade etmek istiyorsunuz. Ama neden benzer bir durum için bir başka kişinin hareket edebileceğini düşünmüyorsunuz? Bahadır Kpt sadece sizin için tehlikeli görünen "sendika" da veya havaalanındaki bu olayda gündeme gelmedi. Sivil Havacılığın temeli Uçuş güvenliği konusunda hep yoğun çaba içinde oldu. Böyle durumlar için daha sakin, önyargılardan arınmış bakışınız ve yazılarınız tercih edilir. İyi günler dileklerimle

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000