25 Temmuz 2017, Salı
Ulukan ABACI
Ulukan ABACI ulukanabaci@gmail.com
  • THK egitmen denilen kisilerin cocuklarini pilot yetistirdigi bir arpaliktir.. Kurum falanda degildir bildigimiz bir dernek. Burada Cok yetenekli amatorler egitmenler tarafindan harcanmistir. Emekli Albaylarin bile torpille T2 lisansi aldigi bir illet dernektir..Burayi bilen iyi bilir....
  • 2 yildir personeline duzenli maas odeyemiyor kurban bayramini parasiz gecirtti okullar acilacak personelin cebinde para yok bir aciklama yapin bari bu kadar da mi vicdansizsiniz
  • 1980 li yılların başında ücretsiz THK havacılık kurslarıyla tanıştım.THK başkanlarının isimlerinin fetö ile anılması haberleri çıktıktan sonra,üye aidatlarını ve kurban derilerimi verdiğim THK ya artık vermemeye başladım. Ne kadar üzücü bir durum,beni amatörce yetiştiren bir kuruma böyle davranmak,eminim benim gibi bir çok insan da böyle yapmıştır,belki çok fazla bir meblağ değildi ama damlaya damlaya göl meselesi gibi düşünürsek oldukça etkilenmiştir.Güzelim kurumu ne hale getirdiler. Layıkıyla THK da görev yapmış TSK personeline hizmetlerinden dolayı teşekkür ederiz ama artık THK yı bıraksınlar,burda da esas duruşta selam bekliyorlar. Gençler,amatör ve profesyonel havacılar,Havacılığa gönül vermiş arkadaşlar, THK sivil bir kurum,asker(emekli)ler zaten TSK da görevlerini iyi veya kötü bir şekilde ifa etmişler,hiç olmazsa burda genç,dinamik,icraat yapmak isteyen sivillere bir şans tanısınlar. TSK nın işine yarasaydınız TSK sizi emekli etmezdi. THK yı ellerinden alın, orası bizim yuvamız. Ayrıca,yuvamıza kötü niyetli, menfaat,çıkar ve koltuk sevdası olan insanları sokmayın. Son olarak; Eskiden olduğu gibi, ücretsiz bir şekilde gençlerin sivil havacı olarak yetiştirildiği,rekorların kırıldığı,dünya şampiyonlarının çıkarıldığı bir THK hayalim var. Saygılarımla.
  • THK mevcut yapısı ile gerçekten çağın gerisinde kalmış, köhne ve bitik bir durumdadır. Kurum sözde kalmıştır, SHGM neden görevini yapmamıştır, SHGM nin kurumun bu durumuna seyirci kalması acaba bu hale gelmesindeki katkısından mıdır?
  • Ulukan üniversite de kafan karışıktı, hâlâ da karışık kardeşim. Yine de emeğine sağlık.
  • Thk kanserlesmis bir organ gibi vücudu zehirleyen Türk sivil havacılık sektöründe burnunu soktuğu her işi yozlaştırıp tahrip ettikten sonra kendisine güvenenleri yüzüstü bırakan yöneticilerinin iş bilmezliği ve sahtekarlığı dünya çapında tescillenmiş milletin bağışlarının ve yılların birikimi maddi kaynakların ipten kazıktan kurtulmuş zavallılar tarafından çarçur edildiği bir yerdir . Derhal kayyum atanmalı ve ne kadar parazit kene varsa temizlenmeli , Ulu önderin emaneti bu çakal sürüsünün elinden kurtarılmalıdır Bu milli bir vazifedir.Saygılarımla.
  • Bütün Dünya'da olduğu gibi kural koyucu otorite devletin HAVA SPORLARI FEDERASYONU olmalı ve THK'da federasyona bağlı ve tescil edilmiş dernek statüsünde olmalıdır. Başka bir saçma sapan model olabilir mi hiç ? THK azgınlığını, her haltı çok iyi bildiği psikolojisini artık bir kenara bırakmalı, 1997 THK askeri darbesine kadar omzunda asil şekilde taşıdığı ve 1997 askeri darbesine kadar hakkını fazlası ile ödediği "Federasyon Modeli" görevini teslim etmelidir. 1997 THK askeri darbesinden sonra kendisine ARPALIK muamelesi yapan asker zümresinden bir an önce kurtulmalı ve ESAS GÖREVİ OLAN " Ücretsiz şekilde, havacılığı Türk Gençliğine sevdirmek ve yaymak" asli görevine geri dönmelidir. Azgın ve tamahkar, işin %1'ini bile bilmeyen asker tayfası da artık THK ya sadece bir çay içmeye uğramalıdır.
  • Bütün Dünya'da olduğu gibi kural koyucu otorite devletin HAVA SPORLARI FEDERASYONU olmalı ve THK'da federasyona bağlı ve tescil edilmiş dernek statüsünde olmalıdır. Başka bir saçma sapan model olabilir mi hiç ? THK azgınlığını, her haltı çok iyi bildiği psikolojisini artık bir kenara bırakmalı, 1997 THK askeri darbesine kadar omzunda asil şekilde taşıdığı ve 1997 askeri darbesine kadar hakkını fazlası ile ödediği "Federasyon Modeli" görevini teslim etmelidir. 1997 THK askeri darbesinden sonra kendisine ARPALIK muamelesi yapan asker zümresinden bir an önce kurtulmalı ve ESAS GÖREVİ OLAN " Ücretsiz şekilde, havacılığı Türk Gençliğine sevdirmek ve yaymak" asli görevine geri dönmelidir. Azgın ve tamahkar, işin %1'ini bile bilmeyen asker tayfası da artık THK ya sadece bir çay içmeye uğramalıdır.
  • Sayın Yazar, Bir taraftan THK'yı yerden yere vuruyorsunuz,federasyon görevi üstlendiği için eleştiriyorsunuz,bu işin yetkisinin yeni kurulan federasyonda olduğunu ima ediyorsunuz;diğer taraftan yeni kurulan bu federasyonun kağıt üzerinde,hiç bir işlevi olmayan bir tüzel kişilik olduğunu yazıyorsunuz. Peki bu görevi hiç bir işlevi ve özelliği olmayan kağıt üzerinde bir organizasyon nasıl üstlenecek!?Yazınız çelişkilerle dolu...
  • Ulukan efendi büyümüşte kendini hoca sanır olmuş. Seni herkes iyi tanır Ulukan, bilirler nasıl yağcı olduğunu

Ülkemizde otorite THK mı ? THSF mi ?

“Dünyada Ücretsiz Amatör ve Sportif Havacılık Kursları Düzenleyen Tek Kurum THK”

“THK , Her yıl 60 binden fazla gence verdiği ücretsiz havacılık kurslarıyla gökyüzüne yeni kanatlar kazandıran Türk Hava Kurumu, milli bütçeden hiçbir pay almadan Türk halkının destek ve yardımlarıyla havacılık ve eğitim faaliyetlerini gerçekleştirmektedir.”

Yukarıda okuduğunuz metinlerin hiçbiri benim görüşüm değildir. THK resmi internet sitesi thk.org.tr’yi ziyaret edip “Kısaca Türk Hava Kurumu” başlığına tıkladığınızda karşınıza çıkan bilgilendirmeden alıntıdır.

Peki THK’nın yılda 60 binden fazla gence ücretsiz havacılık kursu verdiğine inanan var mı ? 60 bin’i geçelim ben 6 bin’e de razıyım. THK resmi kurs programlarının yayınlandığı thk.org.tr/eğitim adresi incelendiğinde iddaa edilen 60bin rakamının 60’da 1’ine dahi yaklaşılamadığı açıkça görülüyor. Kaldı ki THK yetkisini kullanarak özel eğitmenler tarafından tamamen kar amaçlı düzenlenen özel kurslarda bu sayıya dahil.

Bu bilgileri neden verdim ? Çünkü bu bilgiler en açık şekilde THK’nın günümüzdeki durumunu özetliyor. Ulu önder Atatürk’ün emri ile kurulmuş, Türk gençliğine havacılığı sevdirmek misyon ve vizyonunda olan bir kurum maalesef günümüzde federasyon sevdası(!) uğruna inanılmaz uğraş veriyor, enerjisini harcıyor. Fakat çok derinlere gitmeye gerek yok. THK mevcut öz tüzüğü incelendiğinde dahi THK’nın bir dernek olduğu ve spor kulüpleri yönetmeliğine göre alanında faaliyet gösteren bir federasyona tabi olması gerektiği açıkça görülüyor. Fakat THK bu gerçeği göz ardı edip, devlet tarafından kurulan Türkiye Hava Sporları Federasyonu’na tabi olmak yerine kendinin zaten hali hazırda yurtdışından aldığı yetkiyle federasyon olduğunu iddaa ederek elindeki ranttan vazgeçmiyor. Bu uğurda çirkin bir savaş veriyor. 

--

Peki kurumun rakibi olarak niteleyebileceğimiz, devlet destekli federasyon statüsünde bulunan Türkiye Hava Sporları Fedarasyonu’na gelecek olursak, THSF nedir, kimlerden oluşur, başkanı kimdir, ne amaçlı kurulmuştur? Bilgi alabileceğimiz bir internet sitesi dahi yok. 3 Temmuz Pazartesi günü Ankara’da hatrı sayılır bir otelde dillere destan(!) bir genel kurul gerçekleştirildi. Sportif havacılık kulübümüzün delegesi olarak delege sıfatıyla katılma fırsatı buldum. Genel kurul başlayana dek çok heyecanlıydım. Başlamasını takriben ilk yarım saati doldururken öğlen kaçmanın hesaplarını yapıyordum ki öğlene kadar sürmeden zaten genel kurulun sonlandırıldığını anladım. Genel kurulla ilgili konuşulacak çok konu, yazılacak çokca şey var. Fakat 2010’ların başında THK için gösterilen hoşgörünün onda birini göstermek gerekirse, kısa sürede alınan özerklik gibi ciddi bir kararın, oluşturulduğunu duyduğumuz yönergelerin, ve eğitim kitaplarının yüzü suyu hürmetine bir süre daha beklenilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Fakat bir önceki dönemde görevi devralan, federasyonun ikinci döneminde kurucu görevini üstlenen Federasyon Başkanı Alper Bey’e herhangi bir konuşmanın dahi verilmemiş olması düşündürmüyor değil. Üstelik havacılık tecrübesini henüz bilmediğimiz bir kişinin Türkiye’de sportif havacılığa önderlik etmesi ayrı bir yazı konusu.

--

Ne yazık ki ülkemizde sportif havacılık alanında “Otorite” denilen köprünün altından daha çok sular akacak gibi görünüyor. Çok değil bundan on sene önce THK yaz kursları programının açıklanmasını  ve puan toplayıp başvuru yapmayı heyecanla beklerdik. Ne yazık ki birkaç vatan haini bu kurumu bu hale getirdi. Fakat artık devletimizin bu konuya el atmasının vakti geldi de geçiyor. THSF’nin devlet destekli kurulmuş bir federasyon olması neticesiyle devlet tarafından çalışmalar yapılıyor diye düşünenler olabilir. Fakat ben öyle düşünmüyorum. Maalesef seçim korkusu ile THSF 1.Genel Kuruluna havacılık alanında herhangi bir faaliyeti dahi olmayan gençlik spor il müdürlerinin delege yapıldığını, ülkemizde sportif havacılık alanında çalışma yapan kişilerin yüzde 10’unun dahi katılımının sağlanamadığını gördüğümde, devlet bu işe el atmış diyemiyorum.

Birilerinin artık masaya yumruğunu vurup, THK’yı gereksiz federasyon sevdasından vazgeçirmesi ve otoriteyi yasal olarak hak eden kuruluşa vermesi gerekiyor. Peki vazifesi ülkemizde sportif havacılığa yön vermek olan kurum, kişi ve yöneticiler bu göreve hazır mı ?

Bence değil. Ama haklılık durumumu hep birlikte zamanla göreceğiz. Umarım günü geldiğinde “Yanılmışım…” başlıklı bir yazı kaleme almak nasip olur…

Selam ve sevgilerle…

İletişim: ulukanabaci@gmail.com

 

Ülkemizde otorite THK mı ? THSF mi ?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (41)

THK ~ 2 yıl önce
THK egitmen denilen kisilerin cocuklarini pilot yetistirdigi bir arpaliktir.. Kurum falanda degildir bildigimiz bir dernek. Burada Cok yetenekli amatorler egitmenler tarafindan harcanmistir. Emekli Albaylarin bile torpille T2 lisansi aldigi bir illet dernektir..Burayi bilen iyi bilir....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
THK lı ~ 2 yıl önce
2 yildir personeline duzenli maas odeyemiyor kurban bayramini parasiz gecirtti okullar acilacak personelin cebinde para yok bir aciklama yapin bari bu kadar da mi vicdansizsiniz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Amatör Ruh ~ 2 yıl önce
1980 li yılların başında ücretsiz THK havacılık kurslarıyla tanıştım.THK başkanlarının isimlerinin fetö ile anılması haberleri çıktıktan sonra,üye aidatlarını ve kurban derilerimi verdiğim THK ya artık vermemeye başladım. Ne kadar üzücü bir durum,beni amatörce yetiştiren bir kuruma böyle davranmak,eminim benim gibi bir çok insan da böyle yapmıştır,belki çok fazla bir meblağ değildi ama damlaya damlaya göl meselesi gibi düşünürsek oldukça etkilenmiştir.Güzelim kurumu ne hale getirdiler. Layıkıyla THK da görev yapmış TSK personeline hizmetlerinden dolayı teşekkür ederiz ama artık THK yı bıraksınlar,burda da esas duruşta selam bekliyorlar. Gençler,amatör ve profesyonel havacılar,Havacılığa gönül vermiş arkadaşlar, THK sivil bir kurum,asker(emekli)ler zaten TSK da görevlerini iyi veya kötü bir şekilde ifa etmişler,hiç olmazsa burda genç,dinamik,icraat yapmak isteyen sivillere bir şans tanısınlar. TSK nın işine yarasaydınız TSK sizi emekli etmezdi. THK yı ellerinden alın, orası bizim yuvamız. Ayrıca,yuvamıza kötü niyetli, menfaat,çıkar ve koltuk sevdası olan insanları sokmayın. Son olarak; Eskiden olduğu gibi, ücretsiz bir şekilde gençlerin sivil havacı olarak yetiştirildiği,rekorların kırıldığı,dünya şampiyonlarının çıkarıldığı bir THK hayalim var. Saygılarımla.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
YOLCU ~ 2 yıl önce
THK mevcut yapısı ile gerçekten çağın gerisinde kalmış, köhne ve bitik bir durumdadır. Kurum sözde kalmıştır, SHGM neden görevini yapmamıştır, SHGM nin kurumun bu durumuna seyirci kalması acaba bu hale gelmesindeki katkısından mıdır?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Teknik ~ 2 yıl önce
THK Teknik e bir gidin. Köhne kurum neymiş görün. Körler sağırlar birbirini ağırlar modunda çalışıyorlar. Gün boyu askercilik oynuyorlar. Ne diyeyim? Allah yardımcısı olsun bu yüce kurumun.
yapma ~ 2 yıl önce
Ulukan üniversite de kafan karışıktı, hâlâ da karışık kardeşim. Yine de emeğine sağlık.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Erdo ~ 2 yıl önce
Olmayan şey karışmaz
pilot ~ 2 yıl önce
Thk kanserlesmis bir organ gibi vücudu zehirleyen Türk sivil havacılık sektöründe burnunu soktuğu her işi yozlaştırıp tahrip ettikten sonra kendisine güvenenleri yüzüstü bırakan yöneticilerinin iş bilmezliği ve sahtekarlığı dünya çapında tescillenmiş milletin bağışlarının ve yılların birikimi maddi kaynakların ipten kazıktan kurtulmuş zavallılar tarafından çarçur edildiği bir yerdir . Derhal kayyum atanmalı ve ne kadar parazit kene varsa temizlenmeli , Ulu önderin emaneti bu çakal sürüsünün elinden kurtarılmalıdır Bu milli bir vazifedir.Saygılarımla.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Elbette ~ 2 yıl önce
Bütün Dünya'da olduğu gibi kural koyucu otorite devletin HAVA SPORLARI FEDERASYONU olmalı ve THK'da federasyona bağlı ve tescil edilmiş dernek statüsünde olmalıdır. Başka bir saçma sapan model olabilir mi hiç ? THK azgınlığını, her haltı çok iyi bildiği psikolojisini artık bir kenara bırakmalı, 1997 THK askeri darbesine kadar omzunda asil şekilde taşıdığı ve 1997 askeri darbesine kadar hakkını fazlası ile ödediği "Federasyon Modeli" görevini teslim etmelidir. 1997 THK askeri darbesinden sonra kendisine ARPALIK muamelesi yapan asker zümresinden bir an önce kurtulmalı ve ESAS GÖREVİ OLAN " Ücretsiz şekilde, havacılığı Türk Gençliğine sevdirmek ve yaymak" asli görevine geri dönmelidir. Azgın ve tamahkar, işin %1'ini bile bilmeyen asker tayfası da artık THK ya sadece bir çay içmeye uğramalıdır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Elbette ~ 2 yıl önce
Bütün Dünya'da olduğu gibi kural koyucu otorite devletin HAVA SPORLARI FEDERASYONU olmalı ve THK'da federasyona bağlı ve tescil edilmiş dernek statüsünde olmalıdır. Başka bir saçma sapan model olabilir mi hiç ? THK azgınlığını, her haltı çok iyi bildiği psikolojisini artık bir kenara bırakmalı, 1997 THK askeri darbesine kadar omzunda asil şekilde taşıdığı ve 1997 askeri darbesine kadar hakkını fazlası ile ödediği "Federasyon Modeli" görevini teslim etmelidir. 1997 THK askeri darbesinden sonra kendisine ARPALIK muamelesi yapan asker zümresinden bir an önce kurtulmalı ve ESAS GÖREVİ OLAN " Ücretsiz şekilde, havacılığı Türk Gençliğine sevdirmek ve yaymak" asli görevine geri dönmelidir. Azgın ve tamahkar, işin %1'ini bile bilmeyen asker tayfası da artık THK ya sadece bir çay içmeye uğramalıdır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çelişki ~ 2 yıl önce
Sayın Yazar, Bir taraftan THK'yı yerden yere vuruyorsunuz,federasyon görevi üstlendiği için eleştiriyorsunuz,bu işin yetkisinin yeni kurulan federasyonda olduğunu ima ediyorsunuz;diğer taraftan yeni kurulan bu federasyonun kağıt üzerinde,hiç bir işlevi olmayan bir tüzel kişilik olduğunu yazıyorsunuz. Peki bu görevi hiç bir işlevi ve özelliği olmayan kağıt üzerinde bir organizasyon nasıl üstlenecek!?Yazınız çelişkilerle dolu...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sami Hoca ~ 2 yıl önce
Ulukan efendi büyümüşte kendini hoca sanır olmuş. Seni herkes iyi tanır Ulukan, bilirler nasıl yağcı olduğunu

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000