30 Temmuz 2018, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Rezalet gerçekten, havacılık kuralları disiplini diye bir şey var!
  • Türkiyede 2 saat uçağa el süren kızıl baron havasında ahkam kesiyor,nedir bu ego savaşları arkadaşlar ya.kural kaide belli,sınır aşılmışsa yaptırım belli,bırakın bu kavgaları,kimse bir diğerine çamur atarak bir yere gelemez.yazar arkadaş mesleğini fazlasıyla kötüye kullanmış zaten,evindeki flight simulator x çok zorluyor anlaşılan durmadan pilotlara çakıyor.
  • Eleştirdiğiniz pilot'u şahsen tanırım ve birlikte uçuş yaptığım, karakterini sevmediğim camiadan bir arkadaşımızdır. .... Ppl eğitimi hakkıyla bitiren bir bush pilot tarafından da yetiştirilen bir adam... Yeteneği yadsınamaz, sadece kendi limitleri uçağın limitini aşmakla kalmaz tutkusunu çoğu zamanda egosunu dizginleyemez evet... ANCAK UKALA YAZAR BEY... Otorite ye bu karakterini zerre kadar tasvip etmediğim bu çocuğun lisansını alın diyecek kadar bilgili ve ilgilisine madem. Bu memlekette babasının parasıyla ya da iş adamı sıfatıyla uçak alıp, güya havacılığa katkıda bulunmak maksadıyla kurumlara bağış altında para verip, iyi ilişkiler kurup,limitleri aşmak ne kelime kuralları çiğneyip baştan yazan. Kaza kıvrımları saymakla bitmeyen ama ört pas eden, Çocukları uçuruyor heyyy deyip hiç olmayacak alanlarda festival yapıp elim kazalara sebep olan onlarca Havalı pardon havacının hala sektörde işi ne? Lisanslarını para verip tazeleyen yalnız bile uçmamış onca kişiyi yakinen tanıyıp eleştiriyorsunda gücün Alphan Golf Mızrak'a mı yetti. Asla haklı bulmuyorum hatalıdır cezasını otorite belirler. Ama ona sıra gelene kadar sportif havacı sayısı yarıya iner... Bilmem anlatabildim mi?
  • Sn Murat Herdem,Madem her şeye korkusuzca yaklaşabiliyorsunuz 3. havalimanında ki çökmelere de bir el atsanız.Uçuşlar başlayıp kazalar olmadan ne gibi önlemler alınacak.Jeoloji,Meteoroloji ve de havacılığın deneyimli isimleri ile görüşüp bilgi alsanız???
  • Emredersiniz.
  • megolomanlık ve aşırı özgünen havacılık terminolojisinde yeri olmayan bir olgudur havacılık ve uçuş emniyeti bu tür insanları içinde barındırmamalı yoksa daha çok boyle megolaman sorumsuz şahsiyetlerle karşılaşırız yanlış bir örnek bazen toplumu tetikler.
  • Uğraşmayı bıraktın şimdi de pilotlara mı sardın murat herdem sen önce kendi incapacity gazetecilik anlayışına patron seviciliğine bak sonra milleti eleştir olur mu canım.
  • Genel Havacılık elden gidiyeeaaah
  • Kim ne derse desin, bu pilotu savunanlar(!) Ya sadece pilotun kendisi. Ya da uçuş ne demek bilmeyen tiplemeler. Yazarın tarzı sert ve uygunsuz olabilir ancak yazının içeriği doğru. Geçmişi şaibeler ile dolu, aşırı derecede hırslı, disiplinsiz ve sorunlu bir pilot. Kendisini tanıyorum özel hayatını, sapkınlıklarını dile bile getirmiyorum. Çok yetenekli bir pilot olabilir belki ama kesinlikle profesyonel havacılık sektöründe bulunmamalı. Bu tipler muhakkak camiaya gösterilmeli ki ders olsun. Başkalarının hayatını tehlikeye atmak nedir ? Hadi kaza olsa acil durum olsa eyvallah deriz de bu tarzın adı yok.
  • MIZRAK aslanım naptın sen hangi esege cüs dedin :) , bunlar belli cok bileylenmis sana.

Ukala, sorumsuz, kendini bilmez bir pilot!

İzmir Alaçatı’da bir televizyon kanalı haber amaçlı çekim yapıyor. Haberin konusu ise, Türkiye’nin en popüler destinasyonlarından biri olan Alaçatı’da, uçak kiralayarak havadan muhteşem manzaraları izleyebileceksiniz falan...

Televizyon kanalı, o bölgede uçak kiralama işi yapan, Yıldız Air diye adını daha önce hiç duymadığım bir firma ile irtibata geçiyor. Haberi yapan kanaldan anladığım kadarıyla haberin içeriği “ Çok paramız var ve sabah akşam özel uçaklarla turlara çıkabiliyoruz” türünden olacaktı.

Fakat evdeki hesap çarşıya uymadı, işin şov kısmı devreye girince haberin asıl içeriği çöpe gitti. O çekimden aklımızda kalan ise, yol ortasında araçtan inerek sağ kapının yanından çekim yapan bir kameraman ve ona şov yapmak için bütün uçuş kurallarını yok sayarak yerden birkaç metre yüksekte uçan sorumsuz bir pilot...

O gün o uçak birkaç santimetre daha aşağıdan uçsa neler olabilirdi düşünebiliyor musunuz?

Uçağın iniş takımları aracın ön camından içeri girse mesela?

Ya da yarım metre daha soldan uçsa, araçtan inerek sağ kapının olduğu bölümde çekim yapan kameramanın hali ne olurdu?

Düşünmek bile istemem...

Peki bunca sorumsuzluğu yapan, hem kendi hayatını hem insanların hayatını hiçe sayan kim?

Biraz tanıtayım...

Uçağın pilotu Alparslan Gökhan Mızrak...

Havacılık camiasının en değerli isimlerinden olan rahmetli Necmi Mızrak’la ne kan bağı olarak ne de havacılık adabı olarak bir alakası yok, bunun altını çizeyim.

Gökhan Mızrak’ın bildiğim kadarıyla ticari pilot lisansı yok. Amatör pilot lisansıyla (PPL) önce uçaklarda gözlemci olarak uçuyor, sonra da Yıldız Air isimli firmanın iki uçağının sorumluluğu ona veriliyor.

Otomobile çarparak zoru başaran (!) pilotun, kısa bir araştırmadan sonra geçen yıl da tarlaya acil iniş yaptığını öğreniyorum. Tabiki bu olabilir. Uçakta teknik bir sorun vardır ve havacılıkta acil iniş, en az normal iniş kadar olağandır. Ancak bu iki olay arasında dağlar kadar fark var çünkü bu ne bir teknik arıza ne bir meteorolojik hadise ne bir incapacity durumu..

Bu; ukalalık, kendini bilmezlik, umursamazlık, sorumsuzluk.. Ne derseniz deyin ama bu  olaya havacılık içerisinde bir terim bulamazsınız!

Bir defa bu olay, havacılık kültürü ile bağdaşan bir hadise değil.

Çiğlik, görgüsüzlük, bayağılık...

Allah  aşkına söyleyin bana...

Uçuş emniyetini hiçe sayan, kuralları alt üst eden, kendini akrobasi pilotu olarak hayal ederek hem kendinin hem uçağın limitlerini zorlayan bir pilotumsunun Türk sivil havacılığına gelecekte ne tür bir katkısı olabilir? Bir havayolunda uçtuğunu düşünün mesela!

SHGM’ye sesleniyorum...

Ben açıkçası bu pilota ne tür bir yaptırım uygulanacağını merak ediyorum. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün o görüntülerden sonra bu pilotun yerden bir metre bile yükselmesine müsade etmeyeceğine inanıyorum. Düşünün havayollarında bile incident durumlarında o olaylara sebep olan pilotların uçuşları kesilir, kurula çıkarılır. Kurul kararı sonrası uçuşa döner ya da dönemez.

Havayollarında böyle bir durum söz konusu iken, bu pilot şimdi hiçbir şey olmamış gibi koltuğa oturacak mı?

Bir sonraki saçma sapan uçuşuna ve emniyetsizlik hadisesine kadar bekleyecek miyiz?

SHGM’den rica ediyorum.

Hiç tanımadığım ve hiç karşılaşmadığım bu sorumsuz pilotun lisansını askıya almadıysanız bugünden tezi yok, alın... Ankara, Yenişehir, Çorlu ve Sivrihisar’daki havalanlarından yaptığı uçuşlarda sayısız disiplinsizliklerini duyduğumuz o pilottan Türk sivil havacılığına bir fayda gelmez. Yolunu açın, bırakın limon satsın...

Belki biraz ekşi limon satar ama en azından kimsenin canını yakmaz.

Ukala, sorumsuz, kendini bilmez bir pilot!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (81)

Zeynep Altan ~ 6 ay önce
Rezalet gerçekten, havacılık kuralları disiplini diye bir şey var!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sade vatandaş ~ 6 ay önce
Türkiyede 2 saat uçağa el süren kızıl baron havasında ahkam kesiyor,nedir bu ego savaşları arkadaşlar ya.kural kaide belli,sınır aşılmışsa yaptırım belli,bırakın bu kavgaları,kimse bir diğerine çamur atarak bir yere gelemez.yazar arkadaş mesleğini fazlasıyla kötüye kullanmış zaten,evindeki flight simulator x çok zorluyor anlaşılan durmadan pilotlara çakıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ukala yazar... ~ 6 ay önce
Eleştirdiğiniz pilot'u şahsen tanırım ve birlikte uçuş yaptığım, karakterini sevmediğim camiadan bir arkadaşımızdır. .... Ppl eğitimi hakkıyla bitiren bir bush pilot tarafından da yetiştirilen bir adam... Yeteneği yadsınamaz, sadece kendi limitleri uçağın limitini aşmakla kalmaz tutkusunu çoğu zamanda egosunu dizginleyemez evet... ANCAK UKALA YAZAR BEY... Otorite ye bu karakterini zerre kadar tasvip etmediğim bu çocuğun lisansını alın diyecek kadar bilgili ve ilgilisine madem. Bu memlekette babasının parasıyla ya da iş adamı sıfatıyla uçak alıp, güya havacılığa katkıda bulunmak maksadıyla kurumlara bağış altında para verip, iyi ilişkiler kurup,limitleri aşmak ne kelime kuralları çiğneyip baştan yazan. Kaza kıvrımları saymakla bitmeyen ama ört pas eden, Çocukları uçuruyor heyyy deyip hiç olmayacak alanlarda festival yapıp elim kazalara sebep olan onlarca Havalı pardon havacının hala sektörde işi ne? Lisanslarını para verip tazeleyen yalnız bile uçmamış onca kişiyi yakinen tanıyıp eleştiriyorsunda gücün Alphan Golf Mızrak'a mı yetti. Asla haklı bulmuyorum hatalıdır cezasını otorite belirler. Ama ona sıra gelene kadar sportif havacı sayısı yarıya iner... Bilmem anlatabildim mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ord Prof ~ 6 ay önce
Sn Murat Herdem,Madem her şeye korkusuzca yaklaşabiliyorsunuz 3. havalimanında ki çökmelere de bir el atsanız.Uçuşlar başlayıp kazalar olmadan ne gibi önlemler alınacak.Jeoloji,Meteoroloji ve de havacılığın deneyimli isimleri ile görüşüp bilgi alsanız???

Yanıtla

Kalan karakter 1000
SHGM ~ 7 ay önce
Emredersiniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yazık ~ 7 ay önce
megolomanlık ve aşırı özgünen havacılık terminolojisinde yeri olmayan bir olgudur havacılık ve uçuş emniyeti bu tür insanları içinde barındırmamalı yoksa daha çok boyle megolaman sorumsuz şahsiyetlerle karşılaşırız yanlış bir örnek bazen toplumu tetikler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
teknisyenlerle ~ 7 ay önce
Uğraşmayı bıraktın şimdi de pilotlara mı sardın murat herdem sen önce kendi incapacity gazetecilik anlayışına patron seviciliğine bak sonra milleti eleştir olur mu canım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Otorite ~ 7 ay önce
Genel Havacılık elden gidiyeeaaah

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yazar Haklı ~ 7 ay önce
Kim ne derse desin, bu pilotu savunanlar(!) Ya sadece pilotun kendisi. Ya da uçuş ne demek bilmeyen tiplemeler. Yazarın tarzı sert ve uygunsuz olabilir ancak yazının içeriği doğru. Geçmişi şaibeler ile dolu, aşırı derecede hırslı, disiplinsiz ve sorunlu bir pilot. Kendisini tanıyorum özel hayatını, sapkınlıklarını dile bile getirmiyorum. Çok yetenekli bir pilot olabilir belki ama kesinlikle profesyonel havacılık sektöründe bulunmamalı. Bu tipler muhakkak camiaya gösterilmeli ki ders olsun. Başkalarının hayatını tehlikeye atmak nedir ? Hadi kaza olsa acil durum olsa eyvallah deriz de bu tarzın adı yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hacı naptın sen ~ 7 ay önce
MIZRAK aslanım naptın sen hangi esege cüs dedin :) , bunlar belli cok bileylenmis sana.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000