01 Mart 2021, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • İnsanlara bu şekilde zulm edersen bu thy konusu olma dışında ulkede infial e sebep olur oyle bir düzen en ufak bir dış müdahalese yıkılır. Yarın bu ulke icin savaşacak insan bulamazsın bizanslıların bizansdan osmanlıya sığındıgı gibi insanlar kaçarlar. Dolayisiyla toplum duzenini bozacak halkla devleti karsi karsiya getirecek şeylerden kaçınmak adaleti göz etmek lazım
  • Orta gelirli bir insan uçak alabiliyor ve bunu ulaşım aracı olarak kullanıyor ve uçağının bakımını kendisi yapabiliyor. Nokta
  • Özel jetlerin genel havacılığın bireysel uçak alınmasının bireysel bakımın desteklenmesi lazım. Thy çok ileride evet ama yürkiyedeki havacılık emsallerine göre yerlerde
  • Hepimizin maaşları diplerde. Havacılıkta mı çalışıyoz otobüs şirketinde mi
  • Asıl Uçuş Akademisi Lobisi üzerine yazsanız? EASA PPL'i olan birinin Türk ATO'sunda 100 saat uçma saçmalığa kim isyan edecek? Bu tamamen pahalı ve kalitesiz türk okullarının işi.
  • Muhendislere okadar para vermeye gerek yok neredeyse hostesler kadar para alacaklar diger sektorlerde oldugu gibi muhendis maasları asgari ucrete cekipmelidir.
  • Havacılığın her alanın uygulanması lazım, easa bize ne uyguluyorsa aynısını yapmak zorundayız , uzun vadede ne götürüp getireceği bağımsızlık ve onurdan daha önemli değildir. Lisanslarımızla orada uçamıyorsak onlarda uçmamalı, uçaklarımızla uçamıyorsak onlarda uçmamalı. Daha fazlasını yapamazlar çünkü en kötüsünü yapıyorlar. Çok yerinde kararlar bence son dönemde alınanlar. Türkiye büyük bir pazar osmanlı dan bu yana verilen imtiyazların kaldırılarak tam tersi yapıldığında bu pazara kayıtsız kalamayıp açılımı yabancıların yapacağını göreceğiz.
  • Kabin memuru maaşları 3999 TL olmadan hava taksi ücretlerinde düşüş beklemeyiniz. Ayrıca yatılarda her odaya 2 adet kabin memuru konulmalıdır.
  • Basta yabanci pilotlar olmak uzere, Turkiye’de yasayan ve Turkce bilmeyen ogrenmeyen yabancilarin hepsi gonderilmeli. Yerlilesmeye agirlik verilmeli. Yurtdisina dolar cikisina izin verilmemeli.

Uçuş yasağının faturası ağır olabilir

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, yakın zamanda Türkiye'deki yerli hava taksi şirketlerini korumak için önemli  bir karar aldı.

Türkiye hava sahasında uçuş gerçekleştirecek yabancı tescilli hava araçlarının uçuş şartları, uçuş izinleri, başvuru usul ve esaslarının belirlenmesine ilişkin genelgede, bugüne kadar kulak ardı edilen, mütekabiliyet (karşılıklılık) esaslarının, artık uygulamaya konulmaya karar verildiğini anlıyoruz.

Özellikle pandemi döneminde, hava taksi şirketlerine olan talep bir hayli arttı. Parası olan, havayolu şirketlerinin tarifeli seferlerini beklemediği ya da o seferleri tercih etmediği için özel jetlere yöneldi.

Böylece, havayolu sektörünün krizle boğuştuğu bir dönemde, hava taksi sektöründeki hareketlilik tam tersine artış gösterdi.

Tabi rekabet artınca, rahatsızlıklar da ortaya çıkmaya başladı. Özellikle Türkiye pazarını bazı yabancı şirketlerin  domine etmeye başlaması, özellikle uçak bulmakta zorluk çeken yerli brokerları rahatsız etti.

Bunun önüne geçilmesi için Türk Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü nezdinde  ciddi lobi çalışmaları yapıldığını düşünüyorum. Sektörden gelen bu talebe kayıtsız kalmayan SHGM, bir genelge ile Türkiye'ye ve Türkiye'den sefer yapan yabancı tescilli hava araçlarına yönelik, kesin bir yasak uygulamasa da, kendi içinde, izinleri zorlaştırıcı kararlar aldı. Henüz genelge yayınlanmadan dahi, planlanmış bazı uçuşların askıya alınmış olması, SHGM'nin bu konudaki kesin kararlı olduğunun işareti gibiydi.

Özellikle Air Hamburg, Vista,  Air Pink gibi, daha çok Malta, Sırbistan, Çekya ve Hırvatistan menşeili hava taksi şirketlerinin, yurt dışından Türkiye ye gelen yolcuları taşıyan iş jeti pazarının önemli bir bölümünü ele geçirmesi, rahatsızlığın başlıca nedeni idi.

Dışarıdan bakıldığında yerli taşıyıcıları korumak ve vergi kaçağını önlemek için alınan ve yerinde bir karar imajı veren bu karar, pratikte yerli taşıyıcıları Türkiye içerisine hapsetme riski taşıyor mu, taşımıyor mu? Veya bu karar sonrası, yerli hava taşıyıcıları korumayı hedeflerken, havalimanı işletmecileri ve havalimanlarındaki hizmet sağlayıcıları, uçuş satan yerli aracı broker firmaları ne kadar kar edecek veya zarar görecek? Ve en önemlisi, yabancı taşıyıcıların saf dışı bırakılması, fiyat tekeli sağlayıp, astronomik ücretlerle seyahate mi neden olacak? Bütün bu soruların cevaplarını herkes gibi merak ediyorum.

Kimilerine göre yerinde görülen bu karar, önümüzdeki süreçte handikapları da beraberinde getirecek. Sektörden konuştuğum bazı isimler, yasak uygulanan ülkelerin, Türkiye'nin bu kararına karşılık vermesi halinde yerli taşıyıcıların Türkiye sınırları içerisinde tıkanıp kalma riskini de beraberinde getireceğini öngörüyorlar. Buna ilişkin özellikle yurtdışındaki bazı forumlarda, sık sık bu konuya ilişkin rahatsızlıklar dile getiriliyor. Görünen o ki, bugün kısa vadede Türk taşıyıcıların pazardan pay almasını sağlayacak bu karar, orta ve uzun vadede Türk sivil havacılığında sıkıntılı bir sürecin de kapısını aralayabilir.

Ayrıca Türk iş jeti taşıyıcılarının gelirlerinin büyük bölümünü yurt dışında yapılan veya yurt dışına yapılan uçuşlar olduğuna da dikkat etmek gerekir. Sanıyorum SHGM'nin yeni Genel Müdürü Kemal Yüksek, bir önceki genel müdür döneminden kalma bir bombayı bir anda kucağında buldu. Her ne kadar, SHGM kesin bir dille bahsettiğimiz uçuşlara yönelik yasak getirildiğini ifade etmemiş olsa da, uçuş izni için başvuran birçok yabancı hava taksi şirketlerine olumsuz yanıt verilmesi, bir süre sonra aynı taleple yurtdışına uçmak isteyen yerli hava taksi şirketlerine de verilecektir.

Önü arkası iyi planlanmadan hayata geçirildiğini sandığım bu kararın, yeniden revize edilmesi ve yerli taşıyıcıları korumak isterken daha büyük bir sorunla karşı karşıya kalınmaması için, SGHM'nin sektör içerisinden gelen farklı görüşlere de açık olması gerekiyor. Resmi olarak SHGM herhangi bir hava aracına veya ülkeye bir yasak konulmadığı için, “Yasak yok” diyerek işin içinden sıyrılabilir ancak permi (uçuş izni) konusunda yabancı hava taksi şirketlerine, adı konulmamış yasağın uygulanmaya devam etmesi, uluslar arası arenada sıkıntıları da beraberinde getirebilir. SHGM'nin bu noktada, yerli taşıyıcıları korumak isterken daha büyük zararlar verebileceği unutulmamalıdır.

Uçuş yasağının faturası ağır olabilir

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (23)

Hakim ~ 5 ay önce
İnsanlara bu şekilde zulm edersen bu thy konusu olma dışında ulkede infial e sebep olur oyle bir düzen en ufak bir dış müdahalese yıkılır. Yarın bu ulke icin savaşacak insan bulamazsın bizanslıların bizansdan osmanlıya sığındıgı gibi insanlar kaçarlar. Dolayisiyla toplum duzenini bozacak halkla devleti karsi karsiya getirecek şeylerden kaçınmak adaleti göz etmek lazım

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Amerikada ~ 5 ay önce
Orta gelirli bir insan uçak alabiliyor ve bunu ulaşım aracı olarak kullanıyor ve uçağının bakımını kendisi yapabiliyor. Nokta

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Özel jet ~ 5 ay önce
Özel jetlerin genel havacılığın bireysel uçak alınmasının bireysel bakımın desteklenmesi lazım. Thy çok ileride evet ama yürkiyedeki havacılık emsallerine göre yerlerde

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Böyle diye diye ~ 5 ay önce
Hepimizin maaşları diplerde. Havacılıkta mı çalışıyoz otobüs şirketinde mi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yabancı PPL ve ATPL ~ 5 ay önce
Asıl Uçuş Akademisi Lobisi üzerine yazsanız? EASA PPL'i olan birinin Türk ATO'sunda 100 saat uçma saçmalığa kim isyan edecek? Bu tamamen pahalı ve kalitesiz türk okullarının işi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ppl atpl ~ 5 ay önce
Turk ppl ile atpl ile baska ulkede ucamiyorsan baska ulke lisansiyla da bu ulkede ucamazsin ,
Host ~ 5 ay önce
Muhendislere okadar para vermeye gerek yok neredeyse hostesler kadar para alacaklar diger sektorlerde oldugu gibi muhendis maasları asgari ucrete cekipmelidir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Katılıyorum ~ 5 ay önce
Hostlar hostesler okadad gök yüzündeler coronayla yüzyüzeler. Doktora falan bunlar önemli şeyler degil artık. Vereceksin asgari ücret çalışırsa çalışsın artık mimarlar mühendisler asgari ücrete çalışıyor. Okumanın devri geçtiii.
hahah ~ 5 ay önce
dedi dört yıllık okul bitiremeyen şahsiyet
Evet ~ 5 ay önce
Enayilik yapıp okumasaydılar okudular diye kimse onlara oyle para vermek zorunda degil ver asgariyi gönder. Çalışırsa çalışır degilse dışarda bir sürü işsiz var burasi Türkiye.
Muhendis degilim ~ 5 ay önce
Ama cok fena guldum bu yoruma sevgili sayin hostes.
En az ~ 5 ay önce
En az 5000 kabin memuru isten cikarilmalidir. Zaten ucus yok. Ucaklar yerde.
Karşılıklılık ~ 5 ay önce
Havacılığın her alanın uygulanması lazım, easa bize ne uyguluyorsa aynısını yapmak zorundayız , uzun vadede ne götürüp getireceği bağımsızlık ve onurdan daha önemli değildir. Lisanslarımızla orada uçamıyorsak onlarda uçmamalı, uçaklarımızla uçamıyorsak onlarda uçmamalı. Daha fazlasını yapamazlar çünkü en kötüsünü yapıyorlar. Çok yerinde kararlar bence son dönemde alınanlar. Türkiye büyük bir pazar osmanlı dan bu yana verilen imtiyazların kaldırılarak tam tersi yapıldığında bu pazara kayıtsız kalamayıp açılımı yabancıların yapacağını göreceğiz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Osmanli ~ 5 ay önce
Osmanli denilince bazilari hemen nem kapiyor, nedir bu atalarindan nefreti? Osmanli’dan nefret ediyorsunuz ama avrupali degilsiniz onlarin gozunde. Kime neden yaranmaya calisiyor bu Osmanli dusmanlari?
Kazım ~ 5 ay önce
Kabin memuru maaşları 3999 TL olmadan hava taksi ücretlerinde düşüş beklemeyiniz. Ayrıca yatılarda her odaya 2 adet kabin memuru konulmalıdır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
D. G. ~ 5 ay önce
Aynen bence her hostese bir cadir verilsin sirket kurtulur. Ya da bence battaniye versinler hepsi ucakta yatsin
Yaw bsg ~ 5 ay önce
Bikmadin coco her haberin altina ayni yorum git isin gucun yokmu senin?
Evet ~ 5 ay önce
Kabinci maaşları 4000 tl Bütün yer personeli maaşları asgari ucrete sabitlenmelidir. Ve cumartesi gunleride calisacaklar ozel sektorde haftada bir gün tatil.
Yabanci ~ 5 ay önce
Basta yabanci pilotlar olmak uzere, Turkiye’de yasayan ve Turkce bilmeyen ogrenmeyen yabancilarin hepsi gonderilmeli. Yerlilesmeye agirlik verilmeli. Yurtdisina dolar cikisina izin verilmemeli.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Turkce mi ~ 5 ay önce
Turkceye gerek yok, Islamin diki tekdir, arapca yapalim, amc..k
Maalesef ~ 5 ay önce
Her onune gelene bu torpilli su torpilli diye damgalayan ruh hastasi tipler ise alinmasin , bircogu sirf pilotlukta cok para var diye bu ise girip havacilik kulturunden insanliktan birhaber abuk subuk ipe sapa gelmez bir yigin insani ucus okullarina sirf ticari kaygilar yuzunden doldurdular mezun ettiler sonra is bulamayinca hemen yabanci pilotlara ve diger isbulan insanlara saldiriyorlar, onlarin gozunde ise giren herkes torpilli... Ama kendileri cok yeterliler sorsan dunyanin en iyi pilotu onlar...Emin olun herhangi bir X sirket surecinde elenen herkes icin demiyorum ama elenenlerin bircogunun ruh sagligi ve karakteri gercekten bozuk, adamlar bizim goremedigimizi goryolar ona gore eleme yapiyolar bu kaniya malesef boyle bir toplulugun icine denk gelerek vardim , bikere herseyi gectim insanlarin arkasindan konusup dedikodu yapiyorlar dalga geciyorlar ne rezilliklere sahid oldum burada yazmayayim simdi bu tip adamlari ise mi alalim? (Herkes icin demiyorum) Bide bunlarin ilerde kaptan+ hoca oldugunu varsay?! Emrindeki adamin tabiri caizse anasini aglatir oyle hasta tipler var oyuzden sirketlere kizmayin yabanci vs ucuruyorlar diye , yani biz adam olursak once INSAN olursak eminim yabancilarada kimseyede ihtiyac kalmaz, insan olursak biz bize yeteriz.
VA ~ 5 ay önce
Dolar diyorsun sanki kendi paranmış gibi. Herşey çelişki..
Pinti ~ 5 ay önce
Turkiye’de para kazanan yabancilar parayi Turkiye’de mi harciyor saniyorsunuz? Direkt doviz yaptirip yurtdisina goturuyorlar. Restorandaki hesabi da genelde avrupa pasaportu pesinde av arayan Turk kizlarina kitlerler. Sistem boyle

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000