30 Ağustos 2021, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • köpeğime corona yapıyor veteriner, size de yapsınlar rahatlayın
  • Kabinde asi olmayan cok kabinci var, bunlar hem yolculara hem kabinci ekiplere hem pilotlara bulastirabiliyor. Asi olmayanlar isten cikarilmali ve kabinci maasi 4999 TL’ye cekilmelidir, pass bilet haklari senede 1 yurtici 1 yurtdisi olmak uzere tek yon olarak verilmelidir. Z kodlu arizalar icin kabinciler kokpite gelip deftere yazmamizi beklememlidir.
  • Türkler 1.Dünya Savaşı sonrası işgal zamanındaki gibi her yere pasaport(aşı) ya da PCR ile gidebiliyor artık.Okuyanlar bilir Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a gitmek Istanbul işgal komutanlığından izin alması gibi.Sınırlar kevgir olmuş insanlar akın akın geliyorlar.Elin Suriyelisi , Afganı, Pakisi COVID degil sanki ne aşı soran var ne PCR.Organized by SADAT;Mehdi yi dört gözle bekleyen güvenlik örgütü.Ya turiste? ENJOY dedik adamlardan ne aşı ne PCR istedik.Türkleri kendi vatanlarında aşılı ya da aşısız farketmez ikinci sınıf vatandaşlığın kapısını aşısız olarak aralandı hamdolsun.Anlıyoruz ki "Geldikleri gibi gidenlerin" torunları bu ülkede yönetici, doktor olmuşlar, Türk isimleri alarak başımıza Türk düşmanı birer yönetici olmuşlar.Koyun millet de olayın hala aşısında.
  • THY'nin Ekip Planlama birimiyle ilgili de yazı bekliyoruz. Yatılar kimlere peşkeş çekiliyor? Karşılığında ne kazanç elde ediliyor? Raporlayıp hakkını arayan kokpit/kabin personelleri 4-5 bacak uçuşlar üst üste gece mesaileri ile nasıl cezalandırılıyor?
  • AKP seçmenine koyun derdik , bu aşıtaparlar onlardan daha koyun çıktı.Sorgu, sual , akletmek yok.
  • (F)aşizm.Ne tırsaksınız oğlum.Kendi bağışıklığınıza inanmayan ve güvenmeyen korkaklar , ancak aşıyı savunur.Ben geçirdim çok öldürücü(!) bu hastalığı.Tek bir semptom tek bir burun akıntısı ve ateşlenme yaşamadım.Sağlık bakanlığının tarihi geçmiş ilaçları da kesinlikle kullanmadım.Çok şükür bitti gitti.Ben şimdi vucudumda doğal antikorumu ürettim neden aşı olacağım arkadaşım?Manyak mısın sen?Sen bu aşıyı kanda antikor üretmek için olmuyor musun?Ee ben de doğalı var.Ilaç şirketlerinin kuklası sağlık bakanlığına göre de neymiş hastalığı geçiren de aşı olması sartmış.Hadi oradan kuklalar.
  • Yıllardır saçma sapan haberlerle kafa ütülüyorsunuz işinize gelen haberleri kisilerle kararlaştırıp kafa marıştırmak için yazıp çiziyorsunuz.Kalem kutsaldır kalemi hak ve adaletle kullanmak lazım. Onurair nerde 2 senedir neden yazılmıyor Talimatlamı iş yapılıyor 1780 kişinin hakkı var her havayolunun haberleri yapılıyor onur air neden yazılmıyor 2senedir maas yok sigorta yok hak edilmiş paralar yok bunlari haber yapmayanlarda Allah korkusuda yok. Simdi size biryerden aldığım haberi paylaşıyım
  • Asıl sizin gibi örümcek beyinli ve kötü niyetliler işten çıkarılmalı. Crm yoksunu.
  • Bilim kurulu üyesi Prof.Dr.Serhat Ünal , hastalıği 10 ay önce atlattığı ve yeterli antikor ürettigi icin aşı olmayacağını açıkladı.Demek ki neymiş hastalığı atlatanın aşı olmasına gerek yokmuş.
  • Aşı olmayan kabin ekibi, aşı olması gereken yolcular. İngilizce bilen yolcular , İngilizce bilmeyen kabin ekibi. Seviye çok düştü Kabin ekiplerinde. Yolcuya ilk temas ve son temas çok önemli olmasına rağmen bunu bu kabin ekipleri ile başarmak çok zor..

Uçuş ekipleri aşısız, yolcu aşılı!

Dünya genelinde bazı havayolları, COVİD 19 aşısını çalışanlara zorunlu hale getirmeye başladı. United, Delta ve Qantas  gibi şirketler belirli bir takvim çerçevesinde kokpit, kabin ve havalimanı çalışanlarına aşıyı zorunlu kıldı. Hatta Delta Airlines, her bir COVİD 19 hastasının hastane masrafının yaklaşık 50 bin doları bulması dolayısıyla, aşı olmayan çalışanlarından 1 Kasım itibariyle, sağlık sigortası için 200 dolarlık ek kesinti yapma kararı aldı.

Avrupa’da ise aşı konusunda ilk kararlı adımı atan havayolu Swiss International oldu. Swiss de tıpkı yukarıda adını saydığım havayolları gibi aşıyı zorunlu kıldı. Swiss’in bu kararına gerekçesi ise ilginç… Toplu İş Sözleşmesi’nde, şirketlerin bazı durumlarda aşıyı zorunlu kılabileceğine dair bir maddeyi öne sürerek Swiss’in bu kararı aldığı biliniyor. Dünyanın farklı coğrafyalarında bulaşıcı hastalık riski olan ülkelere uçmadan önce, birçok aşı türünü yaptırmaları gereken uçuş ekipleri için, COVİD 19 aşısının da bir aşı türü olarak zorunlu tutulması, bundan sonrası için şirketlerin elini kolaylaştıran bir madde olabilir. İş sözleşmesinde bu madde bulunmayan havayollarının bundan sonrası için aşı koşulunu sözleşmeye eklemesi de bir seçenek olarak değerlendirilebilir.

Türkiye’de henüz aşı zorunluluğu getiren bir havayolu ya da yer hizmetleri şirketi yok. Ancak özellikle sonbahar döneminden itibaren aşılanmayan yolculara ve uçuş ekiplerine birçok ülkenin kapılarını kapatması olasılığının yüksek olmasından dolayı, net bir şekilde aşı zorunluluğu getiremeyen şirketlerimizin, planlamada sorun yaşamamak için personeli teşvik edici ve yönlendirici uygulamalarda bulunduğu zaman zaman kulağıma geliyor.

Covid 19 vaka sayılarındaki artışın yaz ayları ile birlikte artışa geçmesi ve İçişleri Bakanlığı'nın 6 Eylül'den itibaren iki doz aşısını olmayanların bazı yerlere (tiyatro, sinema, konser vs.) girişlerine kısıtlama getirilmesi yönündeki kararının havacılıktaki ilk yansıması Sunexpress Havayolları’nın, iç hatlarda aşısız yolculara PCR şartı getirmesi ile oldu. Sonrasında aynı kararı THY açıkladı. Diğer şirketler de bu yönde kararlarını açıklayacaktır. Havayolu şirketlerinin aşılı yolcu kararını desteklemekle birlikte, hızlıca alınan bu kararın uygulanması sırasında tezat oluşturmaması için aynı zorunluluğun uçuş ekipleri için de getirilmesi gerekir diye düşünüyorum. Bu haliyle,  havayollarının yolcularının aşılı, ama uçuş ekiplerinin aşısız olması, kendi içerisinde ciddi bir çelişki olmaz mı?

Uçuş ekiplerinin aşılanmasına yönelik Pegasus Havayolları’nın da çalışmaları olduğunu biliyorum. Ancak havacılık şirketlerinin, aşı zorunluluğuna karşı bir hukuki alt yapı olmamasından dolayı, doğrudan “aşı zorunluluğu” getirememesi, şirketleri dolaylı çözümlere itebiliyor. Belki diğer çalışanlar için aşı olmasalar da PCR testi sağlanması maliyetli ama uygulanabilir biz çözüm olabilir ama uçuş ekipleri için PCR testi formülünün çok geçerli olabileceğini sanmıyorum. Özellikle, görevlerinin bir parçası olarak  zaman zaman nöbet usulü görev yapan pilotlar ve kabin memurlarının, uçuş tebliğ edildiği anda hızlıca PCR testi yaptırabilecek vakitlerinin olmaması, bu sistemin uygulanmasını da zora sokuyor. Bu sebeple, uçuş ekipleri için aşı zorunluluğu elzemdir.

Dediğim gibi, şu an için Türkiye’deki havacılık şirketleri, aşı konusunda sadece teşvik edebilir ve caydırıcı yöntemler uygulayabilir. Ama aksi durumda şirketlerin elinde bir yaptırım gücü olmadığı için, aşı olmayan çalışanlara karşı nasıl bir yöntem izleneceğine dair ellerinde bir formül de bulunmuyor. Bazı şirketlerde sözlü olarak, “ Aşı olmayanları işten atacağız” şeklinde telkinlerin olduğunu da zaman zaman duyuyorum. Ancak bununla ilgili yazılı bir koşul henüz yok.

Tabiki şunun da altını çizmekte fayda var. Hiçbir zorunluluk olmamasına rağmen Türk Hava Yolları'nda aşılanma oranı kokpitte yüzde 90, kabinde ise yüzde 80'ler civarında... Bu rakamlar önümüzdeki süreçte THY' nin işini kolaylaştıracaktır çünkü  birçok ülkenin, aşısız uçuş ekiplerine kapılarını kapatması olasılığı, daha çok aşılı çalışan olması zorunluluğunu ortaya koyuyor. Böyle bir dönemde, ekiplerin temaslı ve karantina süreçlerinde olacağını da hesap edersek, hem aşısız hem de karantinadaki ekipler yüzünden havayolu şirketleri uçuş planlama konusunda ciddi sorunlar yaşayabilir. Bunun önüne geçmenin tek formülü de, aşılanmış daha fazla uçuş ekibi…

Uçuş ekipleri aşısız, yolcu aşılı!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (108)

lol ~ 2 ay önce
köpeğime corona yapıyor veteriner, size de yapsınlar rahatlayın

Yanıtla

Kalan karakter 1000
777 FO ~ 2 ay önce
Kabinde asi olmayan cok kabinci var, bunlar hem yolculara hem kabinci ekiplere hem pilotlara bulastirabiliyor. Asi olmayanlar isten cikarilmali ve kabinci maasi 4999 TL’ye cekilmelidir, pass bilet haklari senede 1 yurtici 1 yurtdisi olmak uzere tek yon olarak verilmelidir. Z kodlu arizalar icin kabinciler kokpite gelip deftere yazmamizi beklememlidir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
HAYALDİ GERCEK OLDU ~ 2 ay önce
Türkler 1.Dünya Savaşı sonrası işgal zamanındaki gibi her yere pasaport(aşı) ya da PCR ile gidebiliyor artık.Okuyanlar bilir Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a gitmek Istanbul işgal komutanlığından izin alması gibi.Sınırlar kevgir olmuş insanlar akın akın geliyorlar.Elin Suriyelisi , Afganı, Pakisi COVID degil sanki ne aşı soran var ne PCR.Organized by SADAT;Mehdi yi dört gözle bekleyen güvenlik örgütü.Ya turiste? ENJOY dedik adamlardan ne aşı ne PCR istedik.Türkleri kendi vatanlarında aşılı ya da aşısız farketmez ikinci sınıf vatandaşlığın kapısını aşısız olarak aralandı hamdolsun.Anlıyoruz ki "Geldikleri gibi gidenlerin" torunları bu ülkede yönetici, doktor olmuşlar, Türk isimleri alarak başımıza Türk düşmanı birer yönetici olmuşlar.Koyun millet de olayın hala aşısında.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
THY Ekip Planlama ~ 2 ay önce
THY'nin Ekip Planlama birimiyle ilgili de yazı bekliyoruz. Yatılar kimlere peşkeş çekiliyor? Karşılığında ne kazanç elde ediliyor? Raporlayıp hakkını arayan kokpit/kabin personelleri 4-5 bacak uçuşlar üst üste gece mesaileri ile nasıl cezalandırılıyor?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Koyun ~ 2 ay önce
AKP seçmenine koyun derdik , bu aşıtaparlar onlardan daha koyun çıktı.Sorgu, sual , akletmek yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
... ~ 2 ay önce
(F)aşizm.Ne tırsaksınız oğlum.Kendi bağışıklığınıza inanmayan ve güvenmeyen korkaklar , ancak aşıyı savunur.Ben geçirdim çok öldürücü(!) bu hastalığı.Tek bir semptom tek bir burun akıntısı ve ateşlenme yaşamadım.Sağlık bakanlığının tarihi geçmiş ilaçları da kesinlikle kullanmadım.Çok şükür bitti gitti.Ben şimdi vucudumda doğal antikorumu ürettim neden aşı olacağım arkadaşım?Manyak mısın sen?Sen bu aşıyı kanda antikor üretmek için olmuyor musun?Ee ben de doğalı var.Ilaç şirketlerinin kuklası sağlık bakanlığına göre de neymiş hastalığı geçiren de aşı olması sartmış.Hadi oradan kuklalar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kalem kutsaldır ~ 2 ay önce
Yıllardır saçma sapan haberlerle kafa ütülüyorsunuz işinize gelen haberleri kisilerle kararlaştırıp kafa marıştırmak için yazıp çiziyorsunuz.Kalem kutsaldır kalemi hak ve adaletle kullanmak lazım. Onurair nerde 2 senedir neden yazılmıyor Talimatlamı iş yapılıyor 1780 kişinin hakkı var her havayolunun haberleri yapılıyor onur air neden yazılmıyor 2senedir maas yok sigorta yok hak edilmiş paralar yok bunlari haber yapmayanlarda Allah korkusuda yok. Simdi size biryerden aldığım haberi paylaşıyım

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kabin ekibiyle alıp veremediğiniz nedir? ~ 2 ay önce
Asıl sizin gibi örümcek beyinli ve kötü niyetliler işten çıkarılmalı. Crm yoksunu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Orumcek beyinli mi? ~ 2 ay önce
Aynen aynen herkes orumcek beyinli kabinciler ustun zeka :))
Bilim kurulu ~ 2 ay önce
Bilim kurulu üyesi Prof.Dr.Serhat Ünal , hastalıği 10 ay önce atlattığı ve yeterli antikor ürettigi icin aşı olmayacağını açıkladı.Demek ki neymiş hastalığı atlatanın aşı olmasına gerek yokmuş.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yolcu ~ 2 ay önce
Aşı olmayan kabin ekibi, aşı olması gereken yolcular. İngilizce bilen yolcular , İngilizce bilmeyen kabin ekibi. Seviye çok düştü Kabin ekiplerinde. Yolcuya ilk temas ve son temas çok önemli olmasına rağmen bunu bu kabin ekipleri ile başarmak çok zor..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kaslı host ~ 2 ay önce
Ah canımmmm temas mı istiyorsun sen... Gel temas edeyim sana ben
Kesinlikle ~ 2 ay önce
Haklisiniz. Temas hem de ne temaslar….

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000