26 Ekim 2020, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Onune gelen pilot oluyor
  • BİR KAZA NE FOYALAR ORTAYA ÇIKARDI
  • Türkiye'deki uçuş okullarından lisans almış ve EASA dan lisans almış yaklaşık 100 kişiyle uçma fırsatım oldu. Gördüğüm kadarıyla olay adayda bitiyor kendisini iyi yetiştiren kişiler lisansını aldığı yer farketmeksizin farkındalığı çok yüksek bir şekilde uçabiliyor. Macaristanda çok kötü okullar var ama Türkiyedeki okulları 5 e katlayacak seviyedeki okullar da var sadece karalamak için söylenti çıkarmak kendinizi avutmanızı sağlar. Bunu söyleyen insanların bir kez olsun Avrupa hava sahasında uçmuşluğu var mıdır merak ediyorum doğrusu. Türkiye'de çok kaliteli okullar kaliteli hocalarım mevcut ancak bence en büyük sorun herkesin kendini mükemmel ilan etmesi, havacılığın "aviator" ruhunu kazanması yerine enerjisini diğer okulları karalamakla geçirmesidir.
  • Seni de bi dedektörle tespit edebiliyorum ama söylemicem
  • Macaristan'da yakıtını doldurursun,planını çekersin,yalnız başına alırsın uçağını Avrupa hava sahasında uçuşunu yaparsın ayrı ayrı merkezlere bağlanır ingilizce comm. yaparsın, çim pistlere aslanlar gibi inişini yaparsın becerini arttırır akşam geri döner uçağını parkedersin.Şunu unutma ki sizin girdiğiniz check ride dünyanın en basit check ride larından birisidir.Hiçbirşey bilmediğin gibi ne bilmediğini dahi bilecek zekan olduğunu düşünmüyorum.
  • PPL'i Macaristan'da devamında ki tüm eğitimleri Türkiye'de almış biri olarak söylüyorum gerçekten boş yapmışsın.Macaristan'da bulunduğumuz süre boyunca 1 dakika bile eksik uçuş yapmadık.Türkiye'de ki eksik uçuş ve usülsüzlükleri zamanında uçuş okullarının yedikleri haltları yan yana koydugumuz zaman senin gibi sonradan görme havacılık cahili bebelerin bu yorumları yapması çok normal.Türkiye'de hocaların egosundan başka bişey öğrenemezsin.Bunu da sana çok iyi öğretmiş olsalar ki yorumuna da yansıtmışsın.Birde Türkiye'de ki check ride 'a zor diyorsan açta 'ppl oral exam'' yazıp izle.Sana Türkiye'de maksimum öğretebilecekleri şeyler belli.Birisi gelir aklını alır ne olduğuna uğrarsın.Bebe seni !
  • Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.
  • Murat HERDEM, yazı ve yorumlarını genellikle beğenerek okuyorum ama Ayjet’in bu kadar aleni avukatlığına soyunmuş olman sana hiç ama hiç yakılmadı!
  • Kabin memuru maaslari 2179 tl’ye cekilmelidir, maaslari cok yuksek bu da diger thy calisanlarin maaslarini etkiliyor. Thy kabini basarisizdir
  • İlk solo uçan pilot adayının uçak içinde aksiyon kamerası vardır ve inişte ıslatılma merasimi vs.. ACABA KIRIM EKİBİ KAMERA BULMUŞ MU ?

Uçuş eğitiminde kaza karnemiz

Türkiye'nin en başarılı uçuş okullarından Ayjet'e ait eğitim uçağının düşmesinden sonra kamuoyunda, “ Eğitim uçaklarına ne oluyor?” tarzında yersiz bir tartışma ortamı yaratılmaya çalışıldı.

Bugün Türkiye'de faaliyet gösteren belli başlı uçuş eğitim kurumlarında, uçuş/kaza istatistikleri göz önüne alındığında, yurtdışındaki örneklere göre, çok da karamsar bir tablo olduğundan söz edemeyiz. Ancak, sanıyorum bu negatif algının oluşmasında, iki yıl önce Türk Hava Yolları Uçuş Akademisi'nin yaşadığı ölümlü kaza ve Türk Hava Kurumu'nun yakın geçmişte yaşadığı ölümlü kazalar ile kontrolsüz şekilde uçuş eğitimi veren bireysel organizasyonlarda yaşanan kazalar etkili olmuş olabilir fakat bu kazaların genele mal edilmesi ve felaket senaryosu çizilmesi son derece yanlıştır.

Türk sivil havacılığına uzun yıllardır pilot yetiştiren uçuş okullarımızın kaza sicillerinin oldukça iyi olduğunun tekrar tekrar altını çizmek isterim.
Elbetteki bir kaza bir uçuş okulunu kötü yapmaz. Adı üzerinde bu uçuşlar eğitim uçuşlarıdır ve bir şeyleri öğrenirken veya öğretirken kaza olasılığı her zaman vardır ve normal uçak kullanımına göre fazladır. Bu kazaları ele alırken, mutlaka uçuş okulunun isminden, eğitim kalitesinden ve uçağın tipinden bağımsız olarak düşünmek gerekir.

Son olaydan yola çıkacak olursak, neredeyse fabrika çıkışlı bir uçağın yaşadığı bir kazada, doğrudan uçak tipine ya da eğitim kalitesine odaklanmak, hem o eğitimi veren uçuş okuluna hem de uçak tipine haksızlık etmek olur. Genç bir pilot adayı...  İlk kez yanında bir öğretmen pilot olmadan yalnız uçuş yapıyor... Ve bizler o an için havada neler yaşadığını hiç  bilmiyoruz. Öğrenci pilot Beytullah Nart'ın, kalkıştan hemen sonra hava trafik kontrolörüne, “ Motor arızası” dediğini varsaysak bile arızanın içeriği konusunda en küçük bir fikrimiz dahi yokken, doğrudan pilota, eğitim kalitesine ve uçağa yönelik suçlamalarda bulunmanın son derece yanlış bir düşünce tarzı olacağı kanaatindeyim. Şu bir gerçek ki, hiçbir havayolu ve hiçbir uçuş okulu,eğitimine güvenmediği bir pilota uçağını emanet etmez, arızalı bir uçağı da uçurmaz. Kamuoyunda, özellikle havayolu ulaşımında, “ Bizi arızalı uçakla uçurdular” şeklinde çok da gerçekçi olmayan yaklaşımın, uçuş okulları için de asla geçerli olmayacağının bilinmesi gerekir. Dediğim gibi, uçuş eğitimlerinde kazalar olmuştur ve mutlaka da olacaktır. Yine de Türkiye'deki uçuş eğitimlerindeki kaza istatistikleri bir çok ülkenin gerisinde ve iyi durumdadır. Yaklaşık 12-13 yıldır Türkiye'nin en yoğun uçuş eğitimlerini veren Ayjet Uçuş Okulu'nun da ilk kez ölümlü kaza yaşaması, bugüne kadar işlerin aslında doğru yapıldığının kanıtıdır. Tabi Erah, AFA, Davut, Vizyon, Güneydoğu gibi birçok uçuş okulunun da bu anlamda sicilleri tertemizdir.

Uçak tipleri meselesine gelince...
Tıpkı havayollarında olduğu gibi uçuş eğitimi sektöründe de uçak seçimi; uçuş emniyeti öncelik olmak üzere, şirketin kendi çıkarları (yakıt, bakım, parça maliyeti vs) ve iş modeli çerçevesinde belirlenir. Ayjet Uçuş Okulu'nun EASA tip sertifikasını yeni almış bir uçağı tercih etmesi de eleştirilecek bir durum değildir. Uçağın güvenilirliğini, tip sertifikasının veriliş tarihinin yeni ya da eski olması belirlemez.

Uçuş okulları, pilotaj eğitimlerinde verimliliğin yanı sıra maliyetleri de düşünmek zorundadır. “Bütün okullar Cessna kullanacak” diye bir zorunluluk olmadığı gibi diğer tipler tercih edildiğinde, o uçak tipleri de, o uçakları kullanan uçuş okulları da,   'tu kaka' ilan edilemez.

Uçuş eğitiminde kaza karnemiz

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (81)

Herkes pilot ~ 11 ay önce
Onune gelen pilot oluyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
VAY BEEE ~ 11 ay önce
BİR KAZA NE FOYALAR ORTAYA ÇIKARDI

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Instructor ~ 11 ay önce
Türkiye'deki uçuş okullarından lisans almış ve EASA dan lisans almış yaklaşık 100 kişiyle uçma fırsatım oldu. Gördüğüm kadarıyla olay adayda bitiyor kendisini iyi yetiştiren kişiler lisansını aldığı yer farketmeksizin farkındalığı çok yüksek bir şekilde uçabiliyor. Macaristanda çok kötü okullar var ama Türkiyedeki okulları 5 e katlayacak seviyedeki okullar da var sadece karalamak için söylenti çıkarmak kendinizi avutmanızı sağlar. Bunu söyleyen insanların bir kez olsun Avrupa hava sahasında uçmuşluğu var mıdır merak ediyorum doğrusu. Türkiye'de çok kaliteli okullar kaliteli hocalarım mevcut ancak bence en büyük sorun herkesin kendini mükemmel ilan etmesi, havacılığın "aviator" ruhunu kazanması yerine enerjisini diğer okulları karalamakla geçirmesidir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ki ve de ' ye ~ 11 ay önce
Seni de bi dedektörle tespit edebiliyorum ama söylemicem

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Teneke arkadaşa. ~ 11 ay önce
Macaristan'da yakıtını doldurursun,planını çekersin,yalnız başına alırsın uçağını Avrupa hava sahasında uçuşunu yaparsın ayrı ayrı merkezlere bağlanır ingilizce comm. yaparsın, çim pistlere aslanlar gibi inişini yaparsın becerini arttırır akşam geri döner uçağını parkedersin.Şunu unutma ki sizin girdiğiniz check ride dünyanın en basit check ride larından birisidir.Hiçbirşey bilmediğin gibi ne bilmediğini dahi bilecek zekan olduğunu düşünmüyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Teneke'ye... ~ 11 ay önce
PPL'i Macaristan'da devamında ki tüm eğitimleri Türkiye'de almış biri olarak söylüyorum gerçekten boş yapmışsın.Macaristan'da bulunduğumuz süre boyunca 1 dakika bile eksik uçuş yapmadık.Türkiye'de ki eksik uçuş ve usülsüzlükleri zamanında uçuş okullarının yedikleri haltları yan yana koydugumuz zaman senin gibi sonradan görme havacılık cahili bebelerin bu yorumları yapması çok normal.Türkiye'de hocaların egosundan başka bişey öğrenemezsin.Bunu da sana çok iyi öğretmiş olsalar ki yorumuna da yansıtmışsın.Birde Türkiye'de ki check ride 'a zor diyorsan açta 'ppl oral exam'' yazıp izle.Sana Türkiye'de maksimum öğretebilecekleri şeyler belli.Birisi gelir aklını alır ne olduğuna uğrarsın.Bebe seni !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ne uçusu sen uçmuşsun ~ 11 ay önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
HİÇ YAKIŞMADI ~ 11 ay önce
Murat HERDEM, yazı ve yorumlarını genellikle beğenerek okuyorum ama Ayjet’in bu kadar aleni avukatlığına soyunmuş olman sana hiç ama hiç yakılmadı!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mutlaka ~ 11 ay önce
Kabin memuru maaslari 2179 tl’ye cekilmelidir, maaslari cok yuksek bu da diger thy calisanlarin maaslarini etkiliyor. Thy kabini basarisizdir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Beni bul ~ 11 ay önce
Aldığım parayı paylaşalım kardeşim. Sen de ben de rahatlayalım ne dersin?
KAMERA ~ 11 ay önce
İlk solo uçan pilot adayının uçak içinde aksiyon kamerası vardır ve inişte ıslatılma merasimi vs.. ACABA KIRIM EKİBİ KAMERA BULMUŞ MU ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
aksiyon ~ 11 ay önce
Senin aksiyon kamerasından yoktu bende mesela, üfürme.
FI ~ 11 ay önce
Şöyle bir okuyunca yorumları : Olay anında olay yerinde olmadığı halde sanki canlı seyretmiş gibi yorum yapanlar, Havacılıkla alakasının gram olmadığı ilk cümlesinde belli oldğu halde kaza kırımcı gibi destan yazanlar, Uçuş eğitimi ile uzaktan yakından alakası olmadığı halde tecrübeli FI intibası vermeye çalışanlar , Ve en acısı ortada gencecik bir evladın ölümü gibi çok acı bir olay olduğunu bile bile önüne gelene çamur atarak prim yapmaya çalışanlar. Havacılığın tarihi kanla yazılmıştır, 20 yıl gibi kısa süre de bu işin hem askeri hemde sivil tarafında uçmuş ve çok acı ki onlarca vatan evladanın cenazesine katılmış biri olarak, yazdıklarınız nereye gideceğine bakmadan sırf klavye delikanlılığı yapmak için dökülen cümleleri malesef acıyarak okuyorum. Lütfen biraz elinizi vicdanınıza koyun ve bu yazılanları hem rahmetli Beytullahın acılı ailesinin hemde onu yetiştiren vicdan sahibi tüm öğretmen ve eğitmenlerin okuyacağını düşünün . Bu işin içinde olanlar sizde yukarıda saydığım bu acılı insanların bir gün sizde olabileceğinizi unutmayın . Allahtan Beytullaha rahmet eylesin mekanı cennet olsun, geride kalan sevdiklerine sabırlar versin. Bir daha böyle elim kazaların yaşanmaması dileğiyle ...

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000