18 Mart 2013, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM [email protected]
  • AHLde sorun var diyenler bir anda karabatak gibi kaybolmuşlar da yerine yakaım yıkalım yeter ki AHL'de kalalım diyenler peydah oluvermiş. Rüzgar nerden eserse hesabı. Ne diyelim hayırlısı olsun. THY TAV işbirliğinde gelinen son nokta. Ama görünen o ki mücadeleye AB de EASA vasıtasıyla katılmış. Bakım yetkisini iptal ederim ha diye bir sol kroşe çakmış ki bakalım SHGMde hangi koltuklar sallanacak. EASAya kolu bacağı kaptıranlar bakalım kimlermiş yarın öbür gün sayın topçu ve sayın şener hesap sorunca öğreniriz Kalın sağlıcakla :)
  • Memleketin neresinde düzen,nizam,kanun,adalet ve onu uygulayanlar var ki havalaanında da olsun ?? Türk bayrağı sallayanların ''provokatör'' Türklüğün ''suç'' Türk'ün ''suçlu'' olduğu bir ülke!! artık Türkiye..Pardon ismi de değişecek değil mi? Anadolu mu olacak yoksa Türkürdiye mi ????? Yoksa başka bir şey mi ???? Rezaletin son perdesini seyrediyoruz maalesef..Herşeye olduğu gibi buna da seyirciyiz!!!!!
  • YİNE BİRİLERİNİN CEBİ FENA DOLUCAK GİBİ GOZUKUYOR..EMPERYALİST DÜZENİN DAYATMALARINI RESMEN UYGULAMALI YAŞIYORUZ..BİRİLERİ ZENGİN OLUYO,SERVETİNE SERVET KATIYOR.İŞÇİDE ASKERİ MAAŞLA 3 COCUK YAPMAYA ÇALIŞIYOR..YAZIK BU MEMLEKETE,VEDE BU MEMLEKETTE YAŞAMAK ZORUNDA OLAN BİZLERE.YAZIK...
  • 3.HAVA LİMANI ZATEN ÇOK ANLAM İFADE ETMİYOR İSTANBULA HAVA LİMANI GEREKLİ O LİMANADA A380 İNE BİLMELİ ANCAK TAHTİT OLMADAN FUL YOLCU FUL KARGO FUL YAKIT HESAPLARI YAPILMALI BUNA GÖRE NE GEREKİYOR İSE O DA YAPILMALI. BENİM BİLDİĞİM BU UÇAK İSTANBUL DA UZUNLUK 4500 METRE KULLANILABİLİR. GENİŞLİKTE 60 METRE İSTEMEKTEDİR BU PİSTİ YAPINDA NEREYE YAPARSANIZ YAPIN AKSI HALDE DÜYÜK HAVA YOLU OLMA DİYE BİR HAYAL KURAMAZSINIZ.
  • Geniş havalimanı ihtiyacı olabilir ama yukarıdaki arkadaşın dedikleri doğru. O paranın yarısına güneşli tarafındaki manialar kamulaştırılabilir, thy binası tarafına yayılınabilinir. Kargo çorluya taşınabilir. Milyon çözüm olabilir ve hepsi daha ucuza çıkacaktır.
  • Belki saçma gelecek ama ben olsam yeni havalimanı için harcanacak paranın yarısına Atatürk havalimanı etrafındaki maniaları kaldırırdım, birkaç km alan açardım. Güneşli tarafında, sahil tarafında büyük kamulaştırmalar yapıp, DTM, fuar merkezi, THY yönetim binası gibi binaları da kaldırıp aynı büyüklükte bir havalimanı yapardım. Olmaz olamaz diyenler de olacak ama şu andaki siyasi otorite isterse yapabilir. hazır ulaşım sorunu da yok. Yeni havalimanına metro koy, yol yap, taaa i.in öldüğü yerde. Gereksiz bence de...
  • Rant aktarimindan soygundan baska birsey olmadigini dusunuyorum

ÜÇÜNCÜ HAVALİMANI İHALESİ İPTAL EDİLMELİ

İstanbul'a yeni havalimanı projesine ilişkin bugüne kadar farklı görüşler ortaya atıldı. Ancak son yaşanan gelişmeler ve aykırı sesler henüz birçok konuda belirsizliğin sürdüğünü ve gelecekte her şeyin olabileceğini düşündürdü.

Üçüncü havalimanı ile ilgili farklı kesimlerden farklı sesler çıksa da birçok kesimin birleştiği tek nokta böylesine büyük bir projenin oldu bittiye getirilemeyecek kadar zor ve önemli olduğu... 

THY'nin eski bir numarası Candan Karlıtekin'in sözleri projenin geleceğine ilişkin pembe tablonun rengini bir anda griye çevirince herkes aklının bir köşesinde tuttuğu "acaba" kuşkularını yeniden masasının üzerine koydu. Herhangi birinin söylediklerinden ziyade Candan Karlıtekin'in çekincelerini açık açık ortaya koyması ve lafı dolandırmadan projenin iptal edilmesi gerektiğini dile getirmesi beklemediğimiz ancak önemli bir çıkıştı. THY'den ayrıldığı günden bu yana sektörel konularda tek kelime etmeyen Karlıtekin'in son derece önemli bir projenin ihalesine haftalar kala böyle bir çıkışla gündeme gelmesi ihale sürecini yakından takip edenler açısından da ciddiye alınması gereken bir durumdur. 

Ben öyle sanıyorum ki, ihalenin ötelenmesini veya iptal edilmesini isteyenler arasında apar topar bu devasa ihaleye girmek durumunda kalan büyük firmalar da vardır. Ancak siyasi iktidarın uhdesindeki bu tarz projelerin, ihaleye katılacak şirketlerin veya diğer etkenlerin durumuna göre değil siyasetçilerin takip ettiği seçim takvimine göre ortaya konulması kuşkusuz şirketlerin de elini kolunu bağlamakta ve bir nevi metazori yapılarak ihaleye girmek durumunda bırakmaktadır.

Bu zorlu ihale için herkes hazırlığını yaparken ilginç gelişmeler de olmuyor değil. Türk Hava Yolları'nın bir kaç yıl içinde hemen hemen bütün unsurlarıyla taşınması planlanan Atatürk Havalimanı'nda milyonlarca dolarlık hangar yatırımı yapmasını mantıklı bir temele oturtmaya çalışırken yıllardır çözülemeyen askeri apronun Atatürk Havalimanı'na devredilmesi konusunun bir gecede apar topar çözüme kavuşturulması ve bu devir işleminin Başbakan Erdoğan'ın üçüncü havalimanının yapılacağı bölgenin havadan net fotoğrafını çekmesinin hemen sonrasında gerçekleşmesi herkesi doğal olarak haklı bir şaşkınlığa sevketti. Ancak bu şaşkınlığın bununla kalmayacağını ve ihale sürecinde beklenmeyen gelişmeler yaşanacağını şimdiden tahmin etmekte zorlanmıyorum. Sözün kısası 3 Mayıs'ta başlayacak ihale süreci her şeye gebe... Ben açıkçası ihalenin iptali olmasa da bir süre ertelenmesi seçeneğinin masada olduğunu tahmin ediyorum. Bakalım süreç  neler getirecek?

- MAGANDA YOLCULARA KARŞI ÇÖZÜM ÖNERİM -

Uçaktaki kuraldışı yolcu sorunu çözülmeden nur topu gibi havaalanında terör estiren yolcu sorunumuz çıktı. Üstelik yerde taşkınlık yapanların havadakilerden daha cüretkar olduğunu gözümün önünde polis memurlarını yumruklamalarından anladım. Havaalanı otoritesinin bu yolculara belli ki bir yaptırım gücü yok. Bu tür olay sonrası bilindik yasal prosedürler işliyor, dayak yiyen yediğiyle kalıyor.

Kontuarda memur döven , polis döven maganda da hiçbir şey olmamış gibi bir sonraki uçağa yetiştiriliyor ve yoluna devam ediyor! Benim burada kontuarda görevli yer hizmetleri görevlilerine bir tavsiyem var. Bu tür durumlarda apron kartlarınızı ve fularlarınızı sökün, kıyafetlerinizde varsa şirket amblemleri onları gizleyin ve normal yolcuların arasına karışın...

Yoksa yediğiniz dayakla kalırsınız. Benden uyarması!...

ÜÇÜNCÜ HAVALİMANI İHALESİ İPTAL EDİLMELİ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (11)

Vay vay vay :)) ~ 9 yıl önce
AHLde sorun var diyenler bir anda karabatak gibi kaybolmuşlar da yerine yakaım yıkalım yeter ki AHL'de kalalım diyenler peydah oluvermiş. Rüzgar nerden eserse hesabı. Ne diyelim hayırlısı olsun. THY TAV işbirliğinde gelinen son nokta. Ama görünen o ki mücadeleye AB de EASA vasıtasıyla katılmış. Bakım yetkisini iptal ederim ha diye bir sol kroşe çakmış ki bakalım SHGMde hangi koltuklar sallanacak. EASAya kolu bacağı kaptıranlar bakalım kimlermiş yarın öbür gün sayın topçu ve sayın şener hesap sorunca öğreniriz Kalın sağlıcakla :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
rezalet ~ 9 yıl önce
Memleketin neresinde düzen,nizam,kanun,adalet ve onu uygulayanlar var ki havalaanında da olsun ?? Türk bayrağı sallayanların ''provokatör'' Türklüğün ''suç'' Türk'ün ''suçlu'' olduğu bir ülke!! artık Türkiye..Pardon ismi de değişecek değil mi? Anadolu mu olacak yoksa Türkürdiye mi ????? Yoksa başka bir şey mi ???? Rezaletin son perdesini seyrediyoruz maalesef..Herşeye olduğu gibi buna da seyirciyiz!!!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 9 yıl önce
YİNE BİRİLERİNİN CEBİ FENA DOLUCAK GİBİ GOZUKUYOR..EMPERYALİST DÜZENİN DAYATMALARINI RESMEN UYGULAMALI YAŞIYORUZ..BİRİLERİ ZENGİN OLUYO,SERVETİNE SERVET KATIYOR.İŞÇİDE ASKERİ MAAŞLA 3 COCUK YAPMAYA ÇALIŞIYOR..YAZIK BU MEMLEKETE,VEDE BU MEMLEKETTE YAŞAMAK ZORUNDA OLAN BİZLERE.YAZIK...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
APRONCU ~ 9 yıl önce
3.HAVA LİMANI ZATEN ÇOK ANLAM İFADE ETMİYOR İSTANBULA HAVA LİMANI GEREKLİ O LİMANADA A380 İNE BİLMELİ ANCAK TAHTİT OLMADAN FUL YOLCU FUL KARGO FUL YAKIT HESAPLARI YAPILMALI BUNA GÖRE NE GEREKİYOR İSE O DA YAPILMALI. BENİM BİLDİĞİM BU UÇAK İSTANBUL DA UZUNLUK 4500 METRE KULLANILABİLİR. GENİŞLİKTE 60 METRE İSTEMEKTEDİR BU PİSTİ YAPINDA NEREYE YAPARSANIZ YAPIN AKSI HALDE DÜYÜK HAVA YOLU OLMA DİYE BİR HAYAL KURAMAZSINIZ.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
misafir ~ 9 yıl önce
A380 zaten inip kalkabiliyor Atatürk Havalimanına, üstelik çok rahat bir şekilde... Atatürk Havalimanında uçak park yeri sıkıntısı mevcut..
hpm9000 ~ 9 yıl önce
Geniş havalimanı ihtiyacı olabilir ama yukarıdaki arkadaşın dedikleri doğru. O paranın yarısına güneşli tarafındaki manialar kamulaştırılabilir, thy binası tarafına yayılınabilinir. Kargo çorluya taşınabilir. Milyon çözüm olabilir ve hepsi daha ucuza çıkacaktır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ahmet ~ 9 yıl önce
Belki saçma gelecek ama ben olsam yeni havalimanı için harcanacak paranın yarısına Atatürk havalimanı etrafındaki maniaları kaldırırdım, birkaç km alan açardım. Güneşli tarafında, sahil tarafında büyük kamulaştırmalar yapıp, DTM, fuar merkezi, THY yönetim binası gibi binaları da kaldırıp aynı büyüklükte bir havalimanı yapardım. Olmaz olamaz diyenler de olacak ama şu andaki siyasi otorite isterse yapabilir. hazır ulaşım sorunu da yok. Yeni havalimanına metro koy, yol yap, taaa i.in öldüğü yerde. Gereksiz bence de...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
misafir ~ 9 yıl önce
Atatürk havalimanından askeriye tamamen çekildi.Oraya paralel taksiyolu ve apron planlanabilir.3.havalimanı 150 milyon yolcuya ne zaman ulaşabilecekki?o zamana kadar büyük olmasada oraya bir havalimanı planlanabilir.Lütfen karar mercileri bir kez daha düşünsünler.Oraya 2 tane paralel pist-Yardımcı pist ve taxirutlar yeterde artar bile...6 tane pist yapacaklarmış..HAYIR 'lı olsun
Kemal ~ 9 yıl önce
Şu durumda iptal edilmiş görünüyor ama çözüm bu olabilir. http://www.havayolu101.com/2012/02/26/yeni-pist-istanbul-ataturk-havalimanini-kurtaracak/
iptal edilmeli ~ 9 yıl önce
Rant aktarimindan soygundan baska birsey olmadigini dusunuyorum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
helal olsun ~ 9 yıl önce
aynen ole helal olsun baska hic bir sey degilllll

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000