30 Ekim 2017, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Sn Murat Bey Sizden ricamız var lütfen aşağıdaki konuyu gündeme getirebilirmisiniz Bizler Thy uçuş akademisi ve tip eğitimine girerken Euro borçlandık Tl maas alıyoruz Euro kesinti yapılıyor Çok mağdur olmaya başladık yabancı pilotların çoğu kaçtı Lütfen Thy çağrı yapabilirmisiniz ya kuru sabitlesinler Yada borcumuzu tl ye çevirsinler Kur artışı böyle giderse çok çok sıkıntılı durumlarla karşılaşacağız Lütfen gündeminize alın
  • Beli Türk Hava Yolları filosuna Bir A380 eklerler ve "bakın 3. havaalanınna 2 katlı uçak aldık" derler. Zaten o A380 de sefere çıkmaya çıkmaya eskir Yeni havaalanı boş olmaya başlayınca diğer havaalanlarını kapatırlar . 3 havaalanı fazla zaten 2 si eksik alın size süper yeni hava alanı
  • yazınız da yapılan yorumlar da oldukça bilgilendirici .iyi ki varsın airporthaber :)
  • Yeni Havalimanına gelmek istemeyen personele tazminat ödeyecekler mi?
  • 3. Meydana Marmaray üzerinden ayrılık çeşmesi- sirkeci- Yenikapı ve 3. Havalimanı olacak şekilde toplamda 20 dakikada gidecek ekspres Marmaray hattı şart olduğunu düşünüyorum. Ayrıca bu hatta yolcu valizi için Avrupa daki havalimanı trenleri gibi başüstü ve vagon da müsait yerler olmalı şehiriçi banliyösü olmaması içinde fiyatı normal ücretten halihazırdaki Havaş vb gibi 3-4 kat fazla olmalı... havalimanı çalışanları içinde aylık abonman kartı olmalı. Aksi takdirde Kadıköy’den 3. Meydan 3-4 saati çok rahat geçer
  • Bu havalimanının beyaz fil olacağı çok açık. Zaten bu riski azaltmak için Atatürk kapatılıyor. Hava sahası vs gerçekçi nedenler değil. Ayrıca bu havalimanı uzun yıllar ikinci aşamanın yapımına geçemeyecek. Belki de hiç yapılmayacak. 150 milyon lafı popülizmden kaynaklanıyor. Dünyada noktadan noktaya uçuşlar A350 ve 787’lerle daha da artacak. Hub limanlara talep azalacak. A380’nin ticari fiyaskosu da bu durumun bir yansıması. Beyaz fil işte böyle yaratılıyor. Öte yandan bu boyutta havalimanları inşaat gittikten sonra hemen tam randıman çalışmıyor. Pek çok aksamın optimal çalışması zaman alıyor. Mesela bagaj bantlarının optimizasyonu epey zaman alır. Havalandırma sisteminin oturması altı ay sürer. İtibar için devlete vergilerimizle alınan bir uçağı indirmekle iş bitmez yani. Son olarak çok lafı edilen kentle bağlantıyı sağlayacak metro ile ilgili hareketsizlik devam ediyor. Başladıktan sonra en az üç yıl sürecektir. Son olarak köprüler, tüneller, şehir hastanelerine ek olarak malum müteahhit gruplarına vergilerimizle on yıllarca ödeme yapacağımız bir beyaz filimiz daha olmak üzere.
  • Havada uçmak yerine, bazı gerçekler ile yüzleşme ve gerekli tedbirleri alma açısından yazıyı beğendim. Gerçek şu ki, yeni havalimanı ilk etapta 75-80 milyon yolcu kapasiteli açılır ve gereksinime göre genişletilir. Politikacı her zaman abartır. Bir anda ne 250 uçak şirketi gelir, nede 150 milyon yolcu uçar. Bu hedefler için epey bir zamana ihtiyaç var. Birde coğrafyamızdaki kargaşalar ve savaşlar bu projenin en büyük handikapı. Tüm yük maalesef THY'nin omuzlarında. Bu bir gercek.
  • IGA yetkilileri havalimanı bittiğinde 60-80 m kişiye hizmet verebileceğini potansiyel artması durumunda ek yapımlarla bunun 150 m kadar çıkarılacağını ifade ettiler di.yani kimse beklemesin anında 150 m luk bir havalimanını.ayrıca özellikle kargo bölümünde bariz hatalar var.kendilerini bu konuda uyardık.yazarın dediği gibi de kabanın bitmesi değil .ince işin bitip entegrasyonun sağlanması.yol önemli çünkü tüm personel güney kıyısında oturuyor.trafik ve servis durumu düşünüldüğünde .Personelin alana ulaşması en eren 1-2 saat diliminde olacak.Herhangi bir lojman olayını da düşünmediklerini açıkladılar.metro çalışması ise Levent ve halkalı yönünden yapılacak olması ve henüz bu konuda yapılan bir çalışma olmaması da durumu kötüleştiriyor.Yani demem o ki 3.havalimanı oldukça zorlanacak.bittiğinde ise hava şartları çok zorlayacak.özellikle kuzey rüzgarları.bence çok iyi verim alınacak bir yatırım değil.bir çok açıdan handikapı olan bir proje.personel ve inşaat harici yolcu ayrı bir olay
  • Bir arkadaşımızın dediği gibi. Çalışanlar için 2 şer saatten 4 saatlik yol nasıl olur? Allah kolaylık versin herkese... Havaiş in yaptığı Konut projesi nasıl yerinde olmuş şimdi daha iyi anlıyorum. Tgs ninde bu tarz bi çalışması olsaydı keşke...
  • olaylara karamsar olarak bakarsak dedikleriniz doğru olabilir ve üstünde düşünülüp değerlendirmeler yapılmaya değer ancak ben bu kadar büyük bir proje yapılmasından sonra bardağın dolu tarafına bakılmasından yanayım umarım Türkiyemiz için kazanım olur

Üçüncü havalimanı beyaz fil olmasın!

Yazının yayına girdiği gün itibariyle İstanbul üçüncü havalimanının açılışına tam bir yıl kaldı. Planlandığı gibi giderse önümüzdeki yılın 29 Ekim tarihinde İstanbul’un yeni havalimanına ilk uçak inecek. Şu anda bütün planlar, ilk uçağın ineceği gün hedeflenerek yapılıyor ancak havalimanı inşaatının ilerleme hızı ile kalan süreyi göz önüne aldığımızda açılış tarihinin tutturulabilmesi için biraz daha vites yükseltilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Şöyle ki;

2013 yılında ihalesi yapılan üçüncü havalimanında zemin etüt çalışmalarından sonra 2015 yılı Mayıs ayında terminal inşaatına başlandı.

Mayıs ayından Aralık ayına kadar geçen 7 aylık süreçte yüzde 15’lik kısım bitirildi. Sonraki 5 ay içerisinde yani 2016 Nisan ayında, yüzde 8’lik kısım daha bitirildi ve inşaatın yüzde 23’lük kısmı tamamlandı.

Haziran 2016’ya kadar bir yüzde 3’lük kısım daha bitirildi, oldu yüzde 27… Ağustos’ta bir yüzde 3 daha…

Ağustos ayında yüzde 30’u tamamlanan inşaatın 4 ay içinde yüzde 8’lik kısmı daha bitirildi ve Aralık 2016’da yüzde 38’e ulaştı.

2016 Aralık ile Mayıs 2017 arasında yüzde 14 daha tamamlanarak inşaatın toplamının yarısından biraz daha fazlası geçilerek yüzde 52’si bitirildi.

Mayıs-Temmuz arasında yüzde 3’lük bir ilerleme kaydedildi ve yüzde 55’e ulaşıldı. Temmuz ile Ekim arasında ise yüzde 13’lük kısım daha tamamlandı, yüzde 68’i hazır hale geldi.

Ulaştırma Bakanlığı ve üçüncü havalimanını inşa eden İGA yetkilileri  tarafından yapılan açıklamalardan derlediğim bu bilgiler ışığında yeni havalimanı inşaatının ilerleme sürecinde zaman zaman dalgalanmalar olduğunu, bazen hızlı bazen de yavaş ilerleme kaydedildiğini görebiliyoruz. Ancak ortalama olarak her ay yüzde 2 ila 3’lük bir kısmın tamamlandığını ve bu ortalama ele alındığında kalan 12 aylık süreç içerisinde aylık yüzde 3’lük ilerleme ortalamasının yakalanması halinde yeni havalimanı için öngörülen açılış tarihinin tutturabileceğini görebiliyoruz. Bunun hesabını mutlaka yapıyorlar ancak kalan yüzde 32’lik ince işçiliğin çok olduğu kısmın tamamlanması için geçmiş aylardaki ortalama inşaat hızının biraz üzerine çıkılması gerekiyor gibi…

Bir başka açıdan üçüncü havalimanı konusuna değinmek istiyorum.

Biliyorsunuz yeni havalimanına ilişkin beklentiler çok yüksek. Nihai yolcu sayısı olarak yılda 150 milyon yolcu hedefleyen havalimanında acaba bu rakamlar yakalanabilecek mi, hem İGA tarafından hem de hükümet tarafından yapılan açıklamalarda vurgulandığı gibi, yeni havalimanı açıldığında havayolu şirketleri buraya uçmak için kuyruğa girecekler mi?

İnşaat bir şekilde biter, havalimanı er ya da geç hizmete girer ancak bence asıl üzerinde kafa yorulması gereken mesele havayolu şirketlerini buraya çekmeyi başarabilmek!

Bugüne kadar hep Atatürk Havalimanı’ndaki kapasite sorununun yabancı havayolu şirketlerinin önündeki en büyük engel olduğu dile getirildi. Öyle bir hava ortaya çıktı ki, sanki bütün yabancı havayolu şirketleri yeni uçuşlar yapmak veya var olan frekanslarını artırmak için kapıda yattılar da biz yer olmadığı için vermedik.
Bununla ilgili çok önemli ve göz ardı edilmemesi gereken karşılaştırmalı birkaç istatistiki bilgi vereceğim.

Atatürk Havalimanı’nda bugün  yıllık  60 milyonun üzerinde yolcu ağırlanıyor. Havayolu şirketlerinin frekans büyüklüklerine göre kapasitenin yüzde 76’lık kısmını kullanan Türk Hava Yolları, Atatürk Havalimanı’nda neredeyse  4 yolcudan 3’ünü taşıyor. Atlasglobal’in burada pazar payı yüzde 6, Onur Air’in ise yüzde 4. “Yeni havalimanına uçmak için 250 havayolu sırada bekliyor” sözleri kamuoyunu yanıltmasın. Bugün, Atatürk Havalimanı’na 52 havayolu uçuyor ve onlar içerisinde de yüzde 1’lik pazar payına ulaşabilen yabancı bir havayolu şirketi maalesef bulunmuyor. En yüksek pay yüzde 0.87 ile Suudi Arabistan Havayolları’nda… Onların da hac operasyonları olmasa bu rakamlara ulaşabilmesi mümkün değil!

Atatürk Havalimanı yani dolayısıyla İstanbul, tamamen THY’nin omuzlarında yükseliyor. Allah göstermesin THY tökezlediğinde neler olur tasavvur bile edemiyorum!  Peki diğer önemli havalimanlarında durum nasıl?

Mesela Heathrow Havalimanı’nda British Airways’in payı yüzde 52. Dubai’de Emirates’in payı yüzde 45.   Atatürk Havalimanı’na hiç uçuşu olmayan  American Airlines ve United Airlines gibi büyük şirketlerin Londra’daki payları yüzde 3’ler civarında. SAS, Delta, KLM, Air Canada, Qatar Airways gibi şirketler yüzde 1-2’lerde. Dubai’de ise Emirates’in yükünü körfezin ve Asya’nın dev şirketleri yüzde 2-3 gibi paylarla hafifletirken havayolu şirketi sayısı olarak da Atatürk Havalimanı’nın çok üzerinde operasyona ev sahipliği yapmanın avantajını kullanıyor. 

O açıdan da Atatürk Havalimanı’nın ciddi eksikliği olduğunu anlayabiliyoruz. Örneğin  Atatürk Havalimanı’ndan sefer yapan havayolu şirketi sayısı 52 iken Dubai’de 76, Londra’da 79, Frankfurt’ta 85, Amsterdam’da 91, Paris’te ise 104 havayolu şirketi operasyonun yükünü çekiyor.

 Rakamlar ortada… Biraz gerçekçi olmak lazım. Yeni havalimanı projesi çok önemli ancak orası sadece bir havalimanı…  İyi pazarlanmadığı takdirde ‘beyaz fil’ olur!  ABD’de, Kanada’da, İspanya’da ve belki yakın zamanda Almanya’da bunun örnekleri çok…

Özetle, üçüncü havalimanı için güçlü bir Türk Hava Yolları, şart ötesi şart. Ancak sadece THY ile olmayacağı da apaçık belli. Yeni şirketler ‘Buraya yeni havalimanı açılmış hadi uçalım’ diye İstanbul’u tercih etmeyeceklerine göre, hem ülke olarak cazip hale gelebilmek hem de pazarlama konusunda çok ciddi çalışmalar yapmak gerektiği aşikar. Ancak şu anki tabloda “250 havayolu şirketi yeni havalimanına uçmak için sırada bekliyor” ifadeleri çok gerçekçi değil!

Paris’te bile 104 havayolu şirketinin operasyon düzenlediğini göz önüne aldığımızda popülizm için yapılan bu tür açıklamalar hem projenin itibarına yakışmıyor hem de uluslar arası arenada açıklama sahiplerini gülünç duruma düşürüyor.

Şu bir gerçek ki, şu anda THY dışında sadece üç havayolunun (Korean, Asiana ve Singapur Airlines) okyanus aşırı uçuş yaptığı İstanbul’un gerçek anlamda bölgesel bir hub olması için önümüzde uzun ve zorlu bir süreç bizi bekliyor. 

(İstatistiki bilgiler Analist Airport’tan derlenmiştir)

 

Üçüncü havalimanı beyaz fil olmasın!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (28)

Öğrenci ~ 1 yıl önce
Sn Murat Bey Sizden ricamız var lütfen aşağıdaki konuyu gündeme getirebilirmisiniz Bizler Thy uçuş akademisi ve tip eğitimine girerken Euro borçlandık Tl maas alıyoruz Euro kesinti yapılıyor Çok mağdur olmaya başladık yabancı pilotların çoğu kaçtı Lütfen Thy çağrı yapabilirmisiniz ya kuru sabitlesinler Yada borcumuzu tl ye çevirsinler Kur artışı böyle giderse çok çok sıkıntılı durumlarla karşılaşacağız Lütfen gündeminize alın

Yanıtla

Kalan karakter 1000
SABİT KUR ~ 1 yıl önce
KHK ile “kur sabitlemesi”, 683 sayılı kararnamenin 6. maddesinde düzenleniyor. Buna göre, tüm kamu idareleri ve bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar, KİT’ler ve ortaklıkları, özelleştirme programındaki kuruluşlar, kamu kontrolündeki işletmeci kuruluşlar, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) ve sermayesinde doğrudan veya dolaylı kamu payı olan anonim ortaklıklara borcu olanlar, isterlerse borçlarını 2 Ocak 2017 tarihli döviz alış kuru üzerinden ödeyebilecek. Kanundan yararlanabilmek için dilekçe ile başvurulması gerekiyor.
Taha ~ 1 yıl önce
Beli Türk Hava Yolları filosuna Bir A380 eklerler ve "bakın 3. havaalanınna 2 katlı uçak aldık" derler. Zaten o A380 de sefere çıkmaya çıkmaya eskir Yeni havaalanı boş olmaya başlayınca diğer havaalanlarını kapatırlar . 3 havaalanı fazla zaten 2 si eksik alın size süper yeni hava alanı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
görünen köy ~ 1 yıl önce
yazınız da yapılan yorumlar da oldukça bilgilendirici .iyi ki varsın airporthaber :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Murat ~ 1 yıl önce
Yeni Havalimanına gelmek istemeyen personele tazminat ödeyecekler mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
HIZLI ULAŞIM ELZEM ~ 1 yıl önce
3. Meydana Marmaray üzerinden ayrılık çeşmesi- sirkeci- Yenikapı ve 3. Havalimanı olacak şekilde toplamda 20 dakikada gidecek ekspres Marmaray hattı şart olduğunu düşünüyorum. Ayrıca bu hatta yolcu valizi için Avrupa daki havalimanı trenleri gibi başüstü ve vagon da müsait yerler olmalı şehiriçi banliyösü olmaması içinde fiyatı normal ücretten halihazırdaki Havaş vb gibi 3-4 kat fazla olmalı... havalimanı çalışanları içinde aylık abonman kartı olmalı. Aksi takdirde Kadıköy’den 3. Meydan 3-4 saati çok rahat geçer

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ali Taner ~ 1 yıl önce
Bu havalimanının beyaz fil olacağı çok açık. Zaten bu riski azaltmak için Atatürk kapatılıyor. Hava sahası vs gerçekçi nedenler değil. Ayrıca bu havalimanı uzun yıllar ikinci aşamanın yapımına geçemeyecek. Belki de hiç yapılmayacak. 150 milyon lafı popülizmden kaynaklanıyor. Dünyada noktadan noktaya uçuşlar A350 ve 787’lerle daha da artacak. Hub limanlara talep azalacak. A380’nin ticari fiyaskosu da bu durumun bir yansıması. Beyaz fil işte böyle yaratılıyor. Öte yandan bu boyutta havalimanları inşaat gittikten sonra hemen tam randıman çalışmıyor. Pek çok aksamın optimal çalışması zaman alıyor. Mesela bagaj bantlarının optimizasyonu epey zaman alır. Havalandırma sisteminin oturması altı ay sürer. İtibar için devlete vergilerimizle alınan bir uçağı indirmekle iş bitmez yani. Son olarak çok lafı edilen kentle bağlantıyı sağlayacak metro ile ilgili hareketsizlik devam ediyor. Başladıktan sonra en az üç yıl sürecektir. Son olarak köprüler, tüneller, şehir hastanelerine ek olarak malum müteahhit gruplarına vergilerimizle on yıllarca ödeme yapacağımız bir beyaz filimiz daha olmak üzere.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bekir Kurt ~ 1 yıl önce
Havada uçmak yerine, bazı gerçekler ile yüzleşme ve gerekli tedbirleri alma açısından yazıyı beğendim. Gerçek şu ki, yeni havalimanı ilk etapta 75-80 milyon yolcu kapasiteli açılır ve gereksinime göre genişletilir. Politikacı her zaman abartır. Bir anda ne 250 uçak şirketi gelir, nede 150 milyon yolcu uçar. Bu hedefler için epey bir zamana ihtiyaç var. Birde coğrafyamızdaki kargaşalar ve savaşlar bu projenin en büyük handikapı. Tüm yük maalesef THY'nin omuzlarında. Bu bir gercek.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ord prof ~ 1 yıl önce
IGA yetkilileri havalimanı bittiğinde 60-80 m kişiye hizmet verebileceğini potansiyel artması durumunda ek yapımlarla bunun 150 m kadar çıkarılacağını ifade ettiler di.yani kimse beklemesin anında 150 m luk bir havalimanını.ayrıca özellikle kargo bölümünde bariz hatalar var.kendilerini bu konuda uyardık.yazarın dediği gibi de kabanın bitmesi değil .ince işin bitip entegrasyonun sağlanması.yol önemli çünkü tüm personel güney kıyısında oturuyor.trafik ve servis durumu düşünüldüğünde .Personelin alana ulaşması en eren 1-2 saat diliminde olacak.Herhangi bir lojman olayını da düşünmediklerini açıkladılar.metro çalışması ise Levent ve halkalı yönünden yapılacak olması ve henüz bu konuda yapılan bir çalışma olmaması da durumu kötüleştiriyor.Yani demem o ki 3.havalimanı oldukça zorlanacak.bittiğinde ise hava şartları çok zorlayacak.özellikle kuzey rüzgarları.bence çok iyi verim alınacak bir yatırım değil.bir çok açıdan handikapı olan bir proje.personel ve inşaat harici yolcu ayrı bir olay

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çalışan ~ 1 yıl önce
Bir arkadaşımızın dediği gibi. Çalışanlar için 2 şer saatten 4 saatlik yol nasıl olur? Allah kolaylık versin herkese... Havaiş in yaptığı Konut projesi nasıl yerinde olmuş şimdi daha iyi anlıyorum. Tgs ninde bu tarz bi çalışması olsaydı keşke...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
air man ~ 1 yıl önce
olaylara karamsar olarak bakarsak dedikleriniz doğru olabilir ve üstünde düşünülüp değerlendirmeler yapılmaya değer ancak ben bu kadar büyük bir proje yapılmasından sonra bardağın dolu tarafına bakılmasından yanayım umarım Türkiyemiz için kazanım olur

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000