01 Şubat 2021, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • sana sormali muratcim ne yapalim diye, ne yapsin baska>
  • Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.
  • Murat Bey yayınlamazsanız saygı duyarım ama kesinlikle kişisel ya da kişilere yönelik değil yorumum. Bu yorumum yayınlanmazsa gerçek ismimle hiç saklamadan da ulaşırım sorun yok. Ben disiplin kuruluna hiç gitmedim ve bu konularla ilgili kişisel bir sorunum yok. Attığı iyi niyetli tweetler için bile disiplin kuruluna gönderilip çıkartılan kabin memuru arkadaşlarım oldu. Şunu anlamıyorum, onlar atılırken çok abartılı skandallara karışanlar neden atılmıyor? Ya da çok abartılı skandallara karışanlar bile atılmıyorsa insanlar basit tweetler için neden atılıyor? Disiplin kurulu neye göre karar veriyor? Ne kadar adil? Yoksa torpili olan ne skandal işlerse işlesin korunup, torpilsiz olanlar düşünmeden attıkları bir tweet için anında işten mi atılıyor? Bu disiplin kurulu işlerinde torpilin çok fazla döndüğüne inanıyoruz, disiplin kurulunun sadece torpilsizi işten atma bahanesi olduğuna inanıyoruz.
  • 1- yabancı pilotların hepsi çıkarılmalı 2- yabancı hayranı olan ve babası pilot olan fo’lar çıkarılmalı 3- kabinden kokpite geçmeye çalışan uyanıklar şirketten tamamen atılmalı. 4- 60 yaş üstünü emekli etmeli... Bunları yaparsanız işsiz yetenekli tecrübeli pilotlara kapı açılmış olur
  • Belki her akşam içtiğin 35 liğe ara verme zamanın gelmiştir. Beyin hücrelerinin zarar gördüğü belli oluyor. O hücreler artık iflah olmayacak ama belki diğerlerini eğitme şansını da yitirmezsin. Saygısız.
  • Murat bey merak ettim, sadece avrupada 18000 işsiz pilot demişsiniz. Bu rakamı nereden buldunuz, kaynak belirtebilir misiniz rica etsem?
  • Adam sonuna kadar haklı. Biri de pilot değil yazmış. Asıl sen muhtemelen sağ koltuğa yeni oturmuş lifus'u bile tamamlamamış birisin muhtemelen, abilerin kesinti dahil 25-30 bin maaş alıyordu, seninki düşünce hemen ağlamaya başladın tabii onun hayalleriyle girdin bu şirkete değil mi abisi? Ne şımarık tiplersiniz anlamıyorum ki. Özellikle akademililer yattıkları yerden ayda 6 bin lira maaş alıyorlar yine de ağlıyorlar. Adamlar akademiye girmeyip kendi mesleklerinde devam etselerdi çoktan işten atılmış meteliğe kurşun atıyorlardı. Eğitim borcu kesintisi azalacak diye müjde veriliyor, yine zırlıyorsunuz. Aslında sizin için THY fazla iyi bir şirket. İşten çıkarma yasağına istisna falan getirtip hepinizi işten atsaydı keşke. Bir de "şirket pilot düşmanı" diye ağlıyorsunuz yıllardır. Sizin gibi nankör pilotları olan her şirket pilot düşmanı olur.
  • Gecici olarak ikinci meslege baslardim, en cok eleman lazim olan meslege basvuru suan en uygunu. E-learning fln. Bos kalmaktan daha iyidir. Korona yuzunden Issiz olan insanlara allah yardimci olsun.
  • neye gore sansur ????? maymunlugu birakin. bu kitle hepinizden buyuk. siz bile satilik korkaksiniz
  • Skimülat kurup uçuzmalı, Prepar3d ile gendini geliştirmeli, melekelerini kaybedmemeli..

Uçamayan pilotlar neler yapmalı?

Covid 19'un geride bıraktığımız on aylık süre içerisinde, havacılık sektörüne ve havacılık sektöründe çalışanlara etkisine dair, uluslararası kuruluşlar ve bazı meslek örgütleri tarafından hazırlanan bir takım raporlar ve bu raporlarda dikkat çekilen bazı rakamlar var. Geçen süre içerisinde krizin yaklaşık maliyetlerinin ortaya konulduğu bu raporlara rağmen,  gerçek anlamda krizin mali faturasının yanında psikolojik sonuçlarının da hesaplanabildiğini ya da hesaplanabileceğini düşünmüyorum.

Bugünkü durumda, krizin içerisinde ve belirsizliğin zirvesinde duran havacılık sektörünün,  ancak bir kaç yıl sonrasından itibaren eski günlerine dönmeye başlayacağını göz önünde bulundurursak çalışanlar için de birkaç yıllık; sabır isteyen, zor ve karanlık bir dönem ortaya çıkacak gibi görünüyor.

Bir tarafta şirketler, ayakta kalmak ve faaliyetlerine devam edebilmek için çaba gösterirken diğer tarafta, çalışanlar için belirsiz  süreli bir takvim işliyor.
Bütün bunlar yaşanırken çalışanlar, hem covid 19'dan korunmak hem de fiziksel ve zihinsel sağlıklarını  yerinde tutmak durumundalar... Pilotların zihinsel sağlığını koruması ise, diğer alanlardaki çalışanlara göre daha önemli ve hayati bir mesele...

Daha önceki birçok krizde olduğu gibi, bu krizde de öncelikli tasarruf alanı, uçuş ekipleri olarak ortaya çıkıyor. Genel personel maliyeti içerisinde en yüksek kaleme sahip oldukları için, özellikle pilotlar konusunda şirketlerin acımasız kararlar aldığını gözlemleyebiliyoruz. Sosyal medyada, yurtdışındaki havayollarında uçan pilotların veya kabin memurlarının bugün yaptıkları işlere dair paylaşımlarına mutlaka denk geliyorsunuzdur. Bir yıl önce uçağın kokpitinde poz veren pilotların, bugüne gelindiğinde motorsikletli kurye olacağına ya da tulum giyip bir inşaatta tesisat işi yapacağına kim ihtimal verebilirdi?

Sadece Avrupa'da 18 bin civarında pilotun işini kaybettiği veya kaybetmek üzere olduğu gerçeğini göz önüne aldığımızda, hem o pilotların bugün yaşadığı sıkıntılar hem de gelecekte pilot istihdamı konusundaki endişeler, bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor.

Öğrenciler, süreçteki adaylar ve hali hazırda pilot olanlar açısından ayrı ayrı değerlendirilmesi ve pozisyon alınması gereken zincirleme bir süreç yaşanıyor. Önümüzdeki süreçte, bu zincirin kırılması durumunda, havayolu sektörünün ve o sektörde pozisyon alma gayretinde olanların ciddi anlamda sorunlarla karşılaşmaları mümkün...
Bunu göze alarak, hem pilotların hem de gelecekte bu mesleği icra etmek isteyenlerin izlemesi gereken yollara ilişkin zaman zaman önemli tavsiyeler içeren yazılara denk geliyorum.

Orada altı çizilen noktalardan en önemli iki konu başlığı, zihinsel ve fiziksel olarak fit kalabilmek...
Sektör yeniden iş fırsatları sunmaya başladığında, sadece fiziksel değil, zihinsel olarak da diri olmak, iş bulma konusunda avantajı da beraberinde getirecektir.

Zihinsel olarak her türlü zorluğa hazır olmak, kriz süresince dirençli kalmak, iş seçme alternatifinin olmadığı bir dönem için, işe alım süreçlerinde işinize yarayacaktır. Sağlıklı beslenmek, egzersiz yapmak, yeterli uyku, temiz hava, sosyal hayattan izole olmamak gibi faktörler de işe dönüş sürecini kolaylaştıracaktır.

Özellikle meslek hayatının başında olan pilotların, mali durumlarını idare etme konusunda sıkıntı yaşayacağı bir dönem içerisindeyiz. İpotekler, kredi ve eğitim borçları gibi birçok maliyet getiren konu ile mücadele etmek zorunda kalacak olan pilotların, kişisel iflasa sürükleneceğini ve böyle bir iflas sonrasında, güvenlik riski olabileceği için yeni iş fırsatlarını değerlendiremeyeceklerini de unutmamak gerekir.

Bütün bunları düşünerek, pozitif kalmakta ve izole bir hayat yerine sosyal ilişkileri olabildiğince sürdürmekte fayda var.

Eğer bu dönemin sonunda havacılıkta bir gelecek hedefleniyorsa, kendini geliştirmeye devam etmek, mesleki eğitimlere ara vermemek, en önemlisi fiziksel ve zihinsel olarak buna hazır olmak zorundasınız.

Ve tabi en çok da sabırlı olmak...

Uçamayan pilotlar neler yapmalı?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (62)

sana sormali ~ 2 ay önce
sana sormali muratcim ne yapalim diye, ne yapsin baska>

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Murat Bey ~ 2 ay önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Disiplin ~ 2 ay önce
Murat Bey yayınlamazsanız saygı duyarım ama kesinlikle kişisel ya da kişilere yönelik değil yorumum. Bu yorumum yayınlanmazsa gerçek ismimle hiç saklamadan da ulaşırım sorun yok. Ben disiplin kuruluna hiç gitmedim ve bu konularla ilgili kişisel bir sorunum yok. Attığı iyi niyetli tweetler için bile disiplin kuruluna gönderilip çıkartılan kabin memuru arkadaşlarım oldu. Şunu anlamıyorum, onlar atılırken çok abartılı skandallara karışanlar neden atılmıyor? Ya da çok abartılı skandallara karışanlar bile atılmıyorsa insanlar basit tweetler için neden atılıyor? Disiplin kurulu neye göre karar veriyor? Ne kadar adil? Yoksa torpili olan ne skandal işlerse işlesin korunup, torpilsiz olanlar düşünmeden attıkları bir tweet için anında işten mi atılıyor? Bu disiplin kurulu işlerinde torpilin çok fazla döndüğüne inanıyoruz, disiplin kurulunun sadece torpilsizi işten atma bahanesi olduğuna inanıyoruz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çözümler ~ 2 ay önce
1- yabancı pilotların hepsi çıkarılmalı 2- yabancı hayranı olan ve babası pilot olan fo’lar çıkarılmalı 3- kabinden kokpite geçmeye çalışan uyanıklar şirketten tamamen atılmalı. 4- 60 yaş üstünü emekli etmeli... Bunları yaparsanız işsiz yetenekli tecrübeli pilotlara kapı açılmış olur

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Polyanna rumuzluya ~ 2 ay önce
Belki her akşam içtiğin 35 liğe ara verme zamanın gelmiştir. Beyin hücrelerinin zarar gördüğü belli oluyor. O hücreler artık iflah olmayacak ama belki diğerlerini eğitme şansını da yitirmezsin. Saygısız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Merak ~ 2 ay önce
Murat bey merak ettim, sadece avrupada 18000 işsiz pilot demişsiniz. Bu rakamı nereden buldunuz, kaynak belirtebilir misiniz rica etsem?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
boş yapmayın ~ 2 ay önce
Adam sonuna kadar haklı. Biri de pilot değil yazmış. Asıl sen muhtemelen sağ koltuğa yeni oturmuş lifus'u bile tamamlamamış birisin muhtemelen, abilerin kesinti dahil 25-30 bin maaş alıyordu, seninki düşünce hemen ağlamaya başladın tabii onun hayalleriyle girdin bu şirkete değil mi abisi? Ne şımarık tiplersiniz anlamıyorum ki. Özellikle akademililer yattıkları yerden ayda 6 bin lira maaş alıyorlar yine de ağlıyorlar. Adamlar akademiye girmeyip kendi mesleklerinde devam etselerdi çoktan işten atılmış meteliğe kurşun atıyorlardı. Eğitim borcu kesintisi azalacak diye müjde veriliyor, yine zırlıyorsunuz. Aslında sizin için THY fazla iyi bir şirket. İşten çıkarma yasağına istisna falan getirtip hepinizi işten atsaydı keşke. Bir de "şirket pilot düşmanı" diye ağlıyorsunuz yıllardır. Sizin gibi nankör pilotları olan her şirket pilot düşmanı olur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Konustu yine ~ 2 ay önce
Ucan garson. Seni asar bu konular. Cay kahve servisi yap
onyekuru ~ 2 ay önce
şu torpilli akademilileri hiç yazma arkadaşım bilen bilir bunları turnikeden 16.20 de zıplayarak servise koşan güruhtu bunlar
Gr ~ 2 ay önce
Gecici olarak ikinci meslege baslardim, en cok eleman lazim olan meslege basvuru suan en uygunu. E-learning fln. Bos kalmaktan daha iyidir. Korona yuzunden Issiz olan insanlara allah yardimci olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
!!! ~ 2 ay önce
neye gore sansur ????? maymunlugu birakin. bu kitle hepinizden buyuk. siz bile satilik korkaksiniz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gapdan ~ 2 ay önce
Skimülat kurup uçuzmalı, Prepar3d ile gendini geliştirmeli, melekelerini kaybedmemeli..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
F. B. ~ 2 ay önce
Torkiyya jannet abee

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000